Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
13 . Ağustos . 2020  
Giant 2005
Yeni Modeller

Giant 2005

Derleyen: Emre Yıldırım
7.10.2004

2005 yılı Giant için yeniliklerden çok eldeki ürünlerin iyileştirilmesi ve küçük değişikliklerin eklenmesi ile geçecek bir yıl olacakmış gibi görünüyor. Mevcut ürün yelpazesinde görülen en önemli değişim renklerde ve desenlerde görülüyor. Özellikle Giant logosundaki farklılık hemen dikkat çekmekte.

Renkler ise genelde Giant'ın "Diamond Shield" adını verdiği toz saten boya şeklinde uygulanıyor. Peki ya modeller?

Enduro sürüşe yatkın VT 2005'de geri dönüyor. Bu modelde genel olarak temelde bir değişiklik görünmese de model artık Manitou Swinger 3-Yönlü amortisör ile geliyor. Sele borusunda gidilen iyileştirme, 2004 model VT'ye oranla selenin daha öne kaydırılmasına ve modelin çekici kılınmasına yardımcı olmuş.
Tepe İnişi İçin VT1
Tepe İnişi İçin VT1
Büyük boyut için tıkla!

Esneme payı 5 ila 5.6" arasında ayarlanabilirken, kadronun fiyatında ucuzlamaya gidilerek amortisör ile birlikte 1000 doların altlarına indirilmiş durumda.

XO (Arazi Sürüşü)'ya yönelik olarak NRS sistemine aynen devam ediliyor. Hala "0" zıplama (bobing) yapan bisiklet, sahip olduğu teknoloji eskimeye yüz tutsa da halen görevini layıkıyla yerine getirmeye devam ediyor.
NRS
NRS'ler Aynen Devam Ediyor - NRS2
Büyük boyut için tıkla!

NRS serisinin en tepesinde, karbon fiber alaşımlı tamamıyla XTR donanıma sahip modelin yanısıra, 6013 alüminyum üzerine kurulu NRS 1,2 ve 3 tipik Giant donanım parçalarını üzerinde barındırıyor. Bu demek oluyor ki en iyi fiyat performansa sahip bu modellerde kısa zamanda ön amortisörü değiştirmek bir gereklilik haline gelebilir. Ayrıca NRS 1 ve 2'de az sayıda jant teli ile örülmüş gözalıcı Xero tekerlekler kullanılmış.
Giant NRS
Giant NRS'in En Üst Seviye Modeli
Büyük boyut için tıkla!

Konu ile ilgili olarak internette şöyle bir dolaştığımızda özellikle 4-8 Ekim tarihleri arasında Las Vegas'ta düzenlenen Interbike 2004 fuarında iki farklı Giant modelinin daha tanıtımının yapıldığını gördük.
Giant Reign - Yeni XO Arazi Sürüş Modeli
Giant Reign - Yeni XO Arazi Sürüş Modeli
Büyük boyut için tıkla!

İlk olarak XO Arazi Sürüşüne yönelik geliştirilen "Reign" modeli. Bu modelin NRS teknolojisi üzerine mi yoksa daha farklı bir yapıda mı olacağını ya da NRS'in yerini alıp almayacağını bilmiyoruz ancak görüntü olarak oldukça çekici olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Reign Arka Düzenek
Reign Arka Düzenek
Büyük boyut için tıkla!

Yine fuar notlarından gördüğümüz bir diğer model ise daha çok serbest sürüş - tepe inişi meraklılarına hitap edeceğini düşündüğümüz "Trance" modeli.
Giant Trance - Yeni Serbest Sürüş Modeli
Giant Trance - Yeni Serbest Sürüş Modeli
Büyük boyut için tıkla!
Bu modelin VT ile aynı ürün yelpazesinde olması büyük olasılık.

Bu yeni iki ürünle birlikte "Giant 2005'te çok da yenilik yapmayacak" savının pek de geçerli olmayacağını şimdiden söylemek mümkün. Bekleyip göreceğiz. Bilgiler geldikçe sitemizde konu ile ilgili haberleri bulabilirsiniz.
Trance Arka Düzenek
Trance Arka Düzenek
Büyük boyut için tıkla!

Eğer daha çok şehir içinde sert sürüşten hoşlanıyorsanız, STP (Street/Trail/Park) modeli incelenmeye değer doğrusu. Üzerindeki donanımlar düşük serilerden olsalar da bu modelin kadrosu o kadar güzel ki ileride rahatlıkla gerekli yükseltmeleri yapmanız mümkün.
STP Sert Sürüş İçin İdeal Bir Kadroya Sahip
STP Sert Sürüş İçin İdeal Bir Kadroya Sahip
Büyük boyut için tıkla!
Bu seride ACid serbest sürüş yarı sabit modeli, üst seviyeyi temsil etmekte ve ilerici hydro şekillendirilme teknolojisi uygulanmış çok iyi bir kadroya sahip.

XO arazi sürüşü serisine geldiğimizde, XTC model yelpazesi başlıca 3 modele ayrılmış durumda. XTC 3 ve 4 modellerinde AluXX alüminyumla hydro şekillendirme teknolojisiuygulamasına gidilen bir kadro kullanılmış. Üstteki XTC 1-2 iki modellerinde ise arka üçgenin karbon fiber'den üretildiği "hybrid" kadro kullanılmış. Karbon fiber kullanımındaki amaç Giant'a göre hafiflik ve titreşimin azaltılmasıymış. Özellikle uzun boylu iseniz XTC kadrolarda, 21.5" seçeneğini dikkate almanızda fayda olabilir.
XO Yarı Sabit Model Olarak XTC1 İdeal Bir Seçim
XO Yarı Sabit Model Olarak XTC1 İdeal Bir Seçim
Büyük boyut için tıkla!

Bu arada bir not olarak XTC kadrolardaki kadro ölçümü diğer markalara göre bir farklılık göstermekte. Sele borusunun kadroya girdigi nokta diger markalara göre daha yüksekte bulunuyor. Bu mesafe farkı tam 1.5". Yani örneğin bir Trek bisiklette 17.5"lik kadro ölçümü Giant'larda 19"e tekabül ediyor ki bu Giant için orta boy (medium) olmakta.

XTC serisinin en üst modeli XTC 0 olarak adlandırılmakta (XTC Zero) ve bu model tamamen karbon fiber alaşımdan oluşan kompozit bir kadroya sahip. Kadroda V-frenler için yerleştirilmiş fren ayakları disk frenle kullanım istediğinde yerlerinden sökülebiliyor ve öyle güzel tasarlanmışlar ki dikkatli gözlerin bile fren yuvalarını çok rahat seçebilmesi güçleşmiş. Diğer tüm kompozit kadro kullanan üreticiler gibi Giant da kendi kompozit kadrosunun sertlik, güç ve hafiflik özelliklerinin buluştuğu "en iyi" karışımdan üretildiğini dile getiriyor. Bu konuya fazla takılmadan ve üzerinde gereksiz bir tartışma yaratmadan, XTC 0 kompozit kadronun albenisi oldukça yüksek bir yapıda olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabii Türkiye fiyatlarıyla (1099 Euro) cebinizde oluşturabileceği büyük deliği de gözönünde bulundurmanızda fayda olabilir.
XTC Kompozit Kadro - 1250 gr
XTC Kompozit Kadro - 1250 gr
Büyük boyut için tıkla!

2004 kataloğundan aklımda kaldığı kadarıyla, hybrid kadro yaklaşık 1392gr civarında bir ağırlığa sahipken, kompozit kadroda ağırlık 1278gr mertebelerine iniyor. Hybrid kadronun Türkiye fiyatı 900 Euro mertebesinde. Ayrıca aynı kadro geometrisinde 3 kez dipçiklenmiş Aluxx SL 6013 malzemeden üretilmiş tamamı alüminyum modelin ağırlığı ise 1525gr ağırlığında ve fiyatı da 500 Euro.

Bir dağ bisikleti kadrosu alın. Üzerine sabit bir ön çatal koyun, Shimano Nexus 7 ya da 8'li vitese sahip bir arka hazne ve hazneden Shimano frenleri de (roller brakes) yerleştirin. Takın yol bisikleti ya da tur bisikleti lastiklerini. İşte size güzel bir şehir bisikleti: XTC N7.
Giant N7 Şehir Bisikletlerine İyi Bir Örnek
Giant N7 Şehir Bisikletlerine İyi Bir Örnek
Büyük boyut için tıkla!

Giant benzer modelleri uzun zamandır üretmekte ve bunun yeni bir fikir yeni bir uygulama olduğunu söylemek mümkün değil elbette. Trek de keza aynı tür bisikletleri aynı şekilde bir süredir üretiyor. Ancak sadece şehir içinde sürüş yapıyorsanız. Çok zorlu şartlara girmeyi hiç düşünmüyorsanız, bu tür bir modeli tercih etmek en güzel çözüm olarak görülmelidir. Ne de olsa en iyi bisiklet seçimi, amaca yönelik olarak yapılanıdır öyle değil mi?

2005 Giant bisikletleri için daha detaylı bilgi elde etmek istiyorsanız bir gözünüz mutlaka www.giant-bicycles.com adresinde olsun.

Son olarak ürünler ile ilgili geniş bilgiyi ve Türkiye'de Giant bisikletlerinin temini konusunda bilgiyi Giant - Türkiye'den elde edebilirsiniz.

Kaynak:
bikemagic.com
giant-bicycles.com
cyclingnews.com

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Giant Bisikletleri  
kurum   Bikegames  

  Bu yayın 5625 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015