Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Mart . 2020  
Dünyanın En İyi Kadın Dağ Bisikletçisi
Gunn Rita Dahle

Dünyanın En İyi Kadın Dağ Bisikletçisi

Çeviren: Emre Yıldırım
2.11.2004

Gunn Rita Dahle hiç şüphesiz dünyanın en iyi kadın XO Arazi Sürüşü dağ bisikletçisidir. 2004 yılında girdiği hemen her yarışı ilk sırada tamamlayan Dahle'nin bu yılki bilançosu özetle şöyle: Dünya Kupası Yarışlarının 7'sinin 6'sında birincilik, XO Arazi Sürüşü ve Maraton disiplinlerinin her ikisinde de dünya şampiyonluğu ve dağ bisikleti dalında Olimpiyat şampiyonluğu. Hiç fena değil öyle değil mi?

Dahle hakkında birkaç bilgi de şöyle sıralanabilir:
Yaş: 31
Doğum Tarihi ve Yeri: 10 Şubat, 1973, Norveç
Medeni Hali: Erkek Arkadaşı - Kenneth Flesjå
Lakabı: Kedi Kadın (Catwoman)
Boyu: 5' 8" / 1.73 m
Kilosu: 141 lb / 64 kg
Profesyonel Olma Tarihi: 1997

Her birkaç senede bir kadın dağ bisikleti arenasında rakiplerinden oldukça farklı özelliklere sahip çok güçlü bir sporcu sahneye çıkar ve yarışları seyrettiğinizde neden diğerlerinin bu sporcuyu bir türlü yakalayıp rakip olamadıklarını merak eder durursunuz.

80'lere döndüğümüzde Sara Ballantyne ile başlayan bu dalga, 90'ların başlarında Juli Furtado ile devam ederken, son yıllarda Norveçli Gunn Rita Dahle, süper kadın dağ bisikletçileri arasında haklı yerini almış özellikle bu sene yakaladığı inanılmaz başarı ve performans ile tüm dağ bisikletseverlerin haklı taktirini ve sevgisini kazanmış durumda.
Fort Bill - İngiltere - 2004 Yılı Başarılarından
Fort Bill - İngiltere - 2004 Yılı Başarılarından
Büyük boyut için tıkla!

Ancak Norveç, Stavanger doğumlu 31 yaşındaki bu süper sporcunun başarıyı çok çabuk ve kolay yakaladığı sanılmasın. Hatta bir ara 2000 yılında bir önceki yıl yol bisikleti yarışlarına hazırlanırken içine girdiği aşırı antrenmanlı olma durumu ve sonrasında Sydney Olimpiyatlarına hazırlanmak için başladığı yoğun çalışma temposu sonucunda, aylarca sele üzerine çıkamayacak duruma geldiğini çok az kişi hatırlıyor ya da biliyordur.

Koçu ve erkek arkadaşı Kenneth Flesja ile çalışan Dahle bu zorlu dönemden sonra yeniden düzenli çalışmalarına başlayarak, 2002 yılında dünya şampiyonluğunu kazandığında, dağ bisikleti spor tarihinin eşsiz geri dönüşlerinden birini gerçekleştirmiş de oluyordu.

O günden sonra Dahle 11 tane Dünya Kupası yarışı (5 tanesi 2003'te, 6 tanesi ise 2004 yılında olmak üzere) ile 2003 yılı Avrupa Şampiyonluğunu kazanarak 2004 yılındaki inanılmaz başarı serisini gerçekleştiriyordu.
Peki 2003 yılında kazanamadığı dünya şampiyonluğuna ne demeli. Bu denli başarılı bir sezon geçirirken ve herkes kendisinden dünya şampiyonluğu beklerken yarışın hemen başlarında arka arkaya iki lastik patlaması yaşaması onu ilk sıraların gerisinde bırakıyordu. Hemen bir hafta sonra dünya kupası yarışını kazanmış olması da aslında dünya şampiyonluğunu da kazanmayı hakettiğinin önemli bir göstergesiydi sanki...
Cyclingnews'tan John Stevenson, Dahle ile dünyanın en iyisi olabilmek için yılın bütününde, haftanın 7 günü 24 saat nasıl bir yaşam sürülmesi gerektiği hakkında anlamlı bir röportaj yapmayı başarmış. Bu anlam dolu söyleşiyi siz mtbtr okuyucuları paylaşmamak büyük haksızlık olurdu diye düşünmeden edemedik.
İşte o söyleşi.. Keyfini çıkarın...

Söyleşiye tüm bu başarıları nasıl hayata geçirebildiğini sorgulayarak başladık:
Cyclingnews:İnanılmaz bir sezon geçirdiniz. Bu başarıdaki sırrınız nedir acaba?

Gunn Rita Dahle:Öncelikle başarılı ve kazanmaya odaklı büyük bir takımın, Multivan Merida Bisiklet Takımının bir parçası olmanın bu başarıda önemli bir payı olduğunu söylemek isterim. Tüm bu altın madalyaların gerisinde ise bir sır olmadığı bir gerçek. İlk olarak şunu belirtmeliyim, 2001 yılının baharında, Kenneth'in antrenörlüğümü üstlenmesi ile birlikte çalışma prensiplerimde önemli değişikliklere gittiğimizi belirterek başlıyalım.

Kenneth aynı zamanda benim nişanlımdır ve 1998 yılından beri beraber yaşamaktayız. Kendisi Norveç milli takımının yol bisikleti sporcularından birisiydi.
Tüm çalışma ve antrenmanlarımızı birlikte yapıyoruz, masajımı bile Kenneth yaptığı için günün 24 saatini ve yılın 360 gününü birlikte geçirmekteyiz.

Bizim küçük sırrımız sanırım yaptığımız hemen her çalışmadan olası en büyük faydayı sağlayabilmek için sürekli küçük düzeltme ve değişikliklere gitmemizdir. Mükemmel bir günün ardına bir diğerini eklediğinizde mükemmel bir haftayı elde etmiş oluyorsunuz. Böylece haftalar geçmesine rağmen çok uzun vadede dahi çok iyi sonuçlar elde etmeyi başarabiliyoruz. Aslında biz kendimizi şu şekilde tasvir ediyoruz. Ben 24 saat atletim. O ise 24 saat koçum. Kenneth'in maaşı ve yolculuk masrafları 2001 yılından beri Norveç Olimpik Komitesi tarafından karşılanmakta.

Her ikimiz de mükemmeliyetçiyiz ve her defasında çalışmalarımızda, odaklanmamızda, beslenme ve hazırlıklarımızda küçük düzeltmelere giderek bunu yakalamaya çalışıyoruz. Her ikimiz içinde geçirdiğimiz her günden zevk almak çok önemli.. Bu her ikimiz için de bir hayat tarzı haline geldi. 2004 yılında Norveçten uzak 280 gün geçirmişiz. Bir de bu kadar çok yarış kazanmama rağmen hala her yarışta bitiş çizgisini ilk sırada geçebilmek beni heyecanlandırmaya devam ediyor. Hala ilk kazandığım yarış kadar heyecanlanıyorum...
2001 Yılından Bir Yarış
2001 Yılından Bir Yarış
Büyük boyut için tıkla!

CN:Kadın dağ bisikleti erkeklere nazaran dönem dönem çok başarılı yarışçıların ön plana çıktığı bir ortam olmuştur her zaman. 90'ların başında Juli Furtado ve daha sonra Paola Pezzo şimdi de siz.. Bu neden oluyor sizce?

GRD: Bence bunun pek çok nedeni olabilir.
1.Erkekler sahip oldukları yetenek ve gücü gösterdikleri anda %100 bir desteği anında alabiliyorlar.

2.Dağ bisikletinde başarı için başta gelen sahip olunması gerekli özellikler güç ve iyi teknik sürüş yeteneğidir. Bunlar genelde erkeklere özgü özelliklerdir ve bir bayan olarak bu konularda güçlü iseniz, büyük bir avantaja sahipsiniz demektir. Her yarış farklıdır ve değişik özelliklere sahip olmanızı gerektirir ancak eğer güçlü bir sürücü iseniz, iyi bir teknik altyapınız bulunuyorsa, başa güreşmek çok daha kolay hale gelir. Ben çok genç yaşlarımdan itibaren güç ve dayanıklılık gerektiren hemen tüm sporlarda başarılı ve yetenekliydim.

3.Pek çok sporda belirli dönemlerde belirli sporcular ön plana çıkar ve dağ bisikletinin de bu sporlardan biri olması sadece bir tesadüftür. Ben eminim ki günümüzde çok sayıda kadın dağ bisikletçisi çok sıkı çalışarak başa güreşmeye en üst seviyeye çıkabilmek için ciddi çaba sarfetmekteler.

CN:Birkaç sene önce yol ve dağ bisikleti yarışlarının birlikte götürmeye çalıştığınız dönemlerde aldığınız sonuçların kötüleştiğine şahit olmuştuk. Siz de günümüzde pek çok erkek dağ bisikletçisinin yaptığı gibi yol bisikleti dünyasında başarılı olmayı kendinize hedefliyor musunuz?

GRD: Benim 2000 yılı dünya kupası yarışlarında ve 2001'in çoğu yarışına katılamamamın ana sebebi 2000 yılının ocak ve şubat aylarında yüksek irtifa antrenmanlarında aşırı antrenmanlılık durumuna girmiş olmamdır. Olimpiyatların yapılacağı 2000 yılında yapabileceğimizin en iyisini yapabilmek amacıyla çok sıkı çalışıyorduk. Ancak bu çalışma vücudumu kelimenin tam anlamıyla yıktı. Bağışıklık sistemim tamamen kitlendi, kaslarım hiçbir yönlendirmeye cevap verememeye başladı: çok acı vericiydi ve tüm vücudum havlu attı: 2000 yılının yarısından fazlasında antrenman yapamayacak hale geldim.

4000 metreye kadar irtifalarda çok yüksek yoğunluklarda interval çalışmaları yapmamızdı tüm bunlara neden olan şey. Ocak ve şubat aylarındaki bu aşırı yoğun tempodan sonra yeterince dinlenememiş olmam, vücudumun yanısıra kafa olarak da tam bir yıkıma yol açtı bende. Kendimi biraz olsun iyi hissettirecek hiçbirşey yapamıyor olmam benim için çok yeni bir durumdu. 2000 sezonu kapandığında o kadar tükenmiştim ki bu sporu bırakmayı ve bir daha bisiklete binmemeye karar vermek üzereydim.

Yol bisikleti kariyerime gelince, ilk yarışımı 1998 yılında Tour Feminin'de koştum. Bir etapta birinciliğimin yanısıra genel klasmanda 10. sırada bitirdim bu yarışı. 1999 yılında dağ bisikleti kariyerimin yanısıra yol bisikleti milli takımımızın da bir üyesiydim. Norveç profesyonel takımı DBS için yarış koşuyordum. Amacım Sydney olimpiyatlarında milli mayoyu giyebilmekti. O sezon toplamda 75 yarış koşmuştum ve kelimenin tam anlamıyla sezon sonunda kendimi tükenmiş hissediyordum.

Dağ bisikletinde 1 numaraydım, yol bisikletinde ise kısa bir zamanda 8. sıraya yükselmiştim. Halen İtalyan takımı Safi - Pasta Zara ile birlikte yol yarışlarını koşuyorum ancak hiçbir zaman birincil hedefim olarak yol bisikletine odaklı çalışma yapmıyorum...
Atina 2004 - Bitiş Çizgisini Geçerken
Atina 2004 - Bitiş Çizgisini Geçerken
Büyük boyut için tıkla!

2001 kışında düşük yoğunluklu antrenmanlarıma yeniden başlamıştım ve Kenneth koçluğumu üstlendiğinde yeniden düzenimi kurmaya başlamıştım. Adımadım kendimizi rahat hissedeceğimiz bir zaman tanıdık kendimize ve iyi pozitif duyguların yeniden benliğime ve vücuduma dolmasını sağladık. Ayrıca bir daha aşırı antrenmanlılık durumuna girmemek için günlük çalışma saat ve yoğunluklarını kontrol halinde tutmaya özellikle dikkat ettik. Pozitif düşünce ve yaklaşıma sahip olmak günlük antrenmanlarımızda hep en önemli nokta oldu.

CN:Geçmişte ve günümüzde hangi yarışçıları beğeniyorsun. Kendine örnek aldığın bir sporcu var mı?
Dünya Şampiyonu, Wloszczowska ve Sydor İle
Dünya Şampiyonu, Wloszczowska ve Sydor İle
Büyük boyut için tıkla!

GRD: Alison Sydor bence spora başladığı 1995 yılından itibaren geçmişte ve günümüzde gelmiş geçmiş en iyi dağ bisikleti sporcusudur. Bu sporu kalpten seviyor ve bu sevgisini karşılaştığı herkesle de paylaşıyor. Dağ bisikleti için en önemli şahsiyetlerden birisidir kendisi ve halen ne kadar güçlü olduğunu görüyorsunuz.

CN: Meksika, İtalyan ve vejeteryan mutfaklarını favori yiyeceklerin arasında saymaktasın. Tamamıyla bir vejeteryan mısın? Eğer öyle ise Avrupa'da yolculukların esnasında beslenme konusunda sorunlarla karşılaşıyor musun?

GRD: Hiçbir et türünü yemiyorum ancak her gün bol miktarda balık yemekteyim. Yani aslında tam bir vejeteryan olduğum söylenemez.
Nereye gidersem gideyim sabah kahvaltımı ve akşam yemeğimi beraberimde bulundururum ve yeme alışkanlıklarım hiçbir şekilde yolculuklarım sırasında bir sorun yaratmamaktadır.

CN: Bize biraz kedilerinden bahsetmek ister misin?

GRD: 4 ayaklı çocuklarımızın isimleri Isak ve Petruss ve tabii ki bizim için çok özeller. Genelde yollarda olduğumuz için onları çok özlüyoruz fakat onların ailelerimizle birlikte güvenilir ellerde olduklarını bilmek bir nebze olsun içimizi rahatlatıyor. Yanlarında olduğumuzda tıpkı köpekler gibi onları dışarıda gezdiriyoruz. Böylece onlarla çok daha yakın bir ilişki içerisine girdiğimizi hissediyoruz. Hemen hemen yaptığımız herşeyi onlar da yapmak istiyorlar ancak bu her zaman o denli pratik ve olası değil. Isak yaptığımız ve bizlerin yediği hemen herşeyi tüketiyor. Ziyaretçilerimiz geldiğinde onların yüzlerini ve saçlarını yalamak en sevdiği şeylerden. Her ikisi de çok hoş karakterlere sahipler, kolayca kendilerini sevdiriyorlar ve onlara bağlanmak çok kolay. Lakabım bildiğiniz gibi "kedi kadın" zira gerek kediler hakkında güzel hikayeler anlatmaktan çok hoşlanmam gerekse uzun tırnaklara sahip olmam sanırım bunda etken oluyor. Ancak hepsinden önemlisi bilirsiniz kedilerin 9 canlı oldukları söylenir ve ben de bu spora başladığım ilk günlerden itibaren birkaç kez ortadan neredeyse kaybolup geri dönmeyi başarabilmiş olmam kedi kadın olarak hitab edilmemi bir şekilde anlamlı kılmakta. (1997 yılında da yine aşırı antrenmanlı olma durumuna girmiş ve bir virüs nedeniyle uzun süre sele üzerine çıkamamıştım)

CN:Yarışmaktan en çok hoşlandığınız ülke hangisi acaba?

GRD: Favori bir ülkem yok ancak bazı ülkelerin benim için özel olduklarını söyleyebilirim. Örneğin Houffalize'daki dünya kupası ayağı benim için her zaman özeldir zira çok büyük kitleleri yarışın seyri için toplayabilen bir mekan. İtalya'da da yarışmak hoş çünkü orada da öyle ya da böyle hemen herkesin bisikletle bir şekilde ilişkili olması mekanı özel yapıyor. Bir de Norveç'te -Birebeiner yarışı- adında bir müsabaka düzenlenir. Bu yarışta 11.000'den fazla dağ bisikletçisi aynı gün start alır ve bu çok önemli bir rakamdır.
Diğer taraftan profesyonel bir dağ bisikletçisinin hayatının en önemli parçasıdır farklı ülkeleri gezip oralarda yarışmak.

CN: Bu denli başarılı geçen 2004 sezonundan sonra sizi hala motive edecek üst seviyede ne kaldı doğrusu çok merak ediyoruz?
Büyük boyut için tıkla!

GRD: Halen mükemmel - kusursuz bir yarış geçirmedim biliyor musunuz? Biliyorum size komik gelecek bu söylediğim ancak aynı zamanda Kenneth ve benim olaya yaklaşımımızı daha iyi ifade edebilir başka birşey söyleyemezdim bu konuda. Her zaman daha da geliştirilebilecek birşeyleri hep buluyor farkediyoruz. Bizim de motivasyonumuzu bu karşılıyor. Dağ bisikleti bizim için artık bir yaşam tarzı haline geldiği için ve sele üzerinde geçirdiğimiz her günden ayrı bir mutluluk çıkartmayı öğrendiğimizden, daha uzun yıllar bu şekilde motive bir şekilde hayatımızı sürdürebilmek bizlerin için çok da güç olmayacaktır.

CN: Kenneth ile ilişkiniz pek çok çiftten daha yoğun ve birlikte geçiyor. Profesyonel işiniz ile özel hayatınızın bu denli iç içe geçmiş olması bazen zorluklar çıkartabiliyor mu acaba?

GRD: Aslında bu röportaj içerisinde bile bu soruya bir nebze olsun cevap vermiş olduğumu düşünüyorum ancak şöyle söyleyim onun desteği olmasaydı büyük ihtimalle 2000 yılında yaşadıklarımdan sonra şu anda sele üzerinde olmayacaktım. Gece gündüz beraber olmamıza rağmen hayattan ve birbirimizden halen büyük keyif almamız, birlikteliğimizin de özel olduğunu düşündürüyor zaman zaman. Çalışma prensiplerimiz ve beni dünyanın şu andaki en iyi kadın dağ bisikletçisi olmama götüren hayat tarzımızın herkesi mutlu edebilecek bir formül olduğunu da kesinlikle düşünmüyorum.

BAŞARILAR

2004
1st, World Cup Madrid, Spain
1st, World Cup Houffalize, Belgium
1st, World Cup Fort William, Scotland
1st, World Cup Mt-Sainte-Anne, Canada
1st, World Cup Calgary, Canada
1st, World Cup Calgary, Canada
1st, European Championships, Walbrzych, Poland
1st, Olympic MTB, Athens, Greece
1st, World championships

2003
1st, World Cup, St Wendel, Germany
1st, World Cup, Fort William, Scotland
1st, World Cup, Mont-Sainte-Anne, Canada
1st, World Cup, Grouse Mountain, Canada
1st, World Cup, Kaprun, Austria
1st, European MTB Championships

2002
1st, World MTB championships
1st, European Championships
1st, Post Swiss cup race
1st, Birkebeiner Marathon race
1st, Norwegian Cup race
7th, World Cup Les Gets, France
8th, World Cup Madrid, Spain
8th, World Cup Houffalize, Belgium
15th, World Cup Mont St. Anne, Canada
UCI MTB Rankings: 3 - 898 points

2001
Norwegian Champion
Nordic Champion
1st, Birkebeiner (Marathon race)
1st, Farrisrunden (Marathon race)
1st, Norwegian Cup race Oslo
1st, Norwegian Cup race Drammen
2nd, World Cup race, Time trail (Switzerland)
4th, World Cup, Switzerland
3rd, Norwegian Championships Time trail (road)
UCI MTB Ranking: 65 - 212 points

2000
10th, World Cup, Napa USA
6th Norwegian Championship (road)

1999
1st, World Cup, Canmore, Alberta, Canada
1st, Birkebeiner, Marathon race, Norway
1st, UCI race, Elverum, Norway
1st, Post Sviss Cup race
1st, Norvegian Cup race
Norwegian Champion
2nd, World Cup Overall
2nd, World Cup xc, Napa CA, USA
2nd, World Cup, Houffalize, Belgium
2nd, World Cup, Plymouth, Great britain
3rd, World Cup, Sydney, Australia
3rd, World Cup, Madrid, Spain
3rd, World Cup, St, Wendel. Germany
4th, World Cup, Snow Summit, CA, USA
UCI MTB Ranking: 1

Road:
1st, Norwegian Cup race
2nd, World Cup, New Zealand
6th, World Cup, Canberra, Australia
2nd, overall Thuringen Rundfart, Germany
2nd, overall Tour Feminin de Bretagne, France
10th overall La Grande Boucle, France
8th overall UCI road rankings

1998
1st, World Cup, Bromont, Quebec, Canada
1st, World Cup, St. Wendel, Germany
Norwegian Champion
Nordic Champion
1st, Norwegian Cup race, Follo
1st, Norwegain Cup race, Bærum
1st, Birkebeiner, Marathon race
2nd, World Championship XC
2nd, European Championship XC
2nd, World Cup, Plymouth, UK
3rd, World Cup, Budapest, Hungary
5th, World Cup, Conyers, Georgia, USA
7th, World Cup, Canmore, Alberta, USA
10th, World Cup, Silves, Algarve, Portugal
UCI MTB Rankings: 3 - 1023 points
1st, stage 12 Tour de France Feminin, 15th overall (road)
8th, World road Championship

1997
Nordic Champion
1st overall, Tour de France MTB
1st, Rock D'Azur, Marathon race
7th, World Championship, Switzerland
8th, World Cup, Napa, CA, USA
10th, World cup, Amnecy, France

1996
Norwegian Champion
Nordic Champion
1st overall Norvegian Cup
1st overall Tour de France MTB
1st, Rock D'Azur, Marathon race
1st, World Cup, Hawai, USA
1st, World Cup, Kristiansand, Norway
4th overall World Cup
4th, Olympics Games, Atlanta, USA
10th, World Championships

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 5706 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015