Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Nisan . 2020  
Around-n-Over
İlla ki kasla olacak

Around-n-Over

Yazar: Ayşin Özer Başkır
2.1.2005

Erden Eruç’un dünyayı kas gücü ile dolaşarak 6 kıtanın 6 en yüksek zirvesine çıkmayı hedeflediği projesini duymuş muydunuz? Ben ilk duyduğumda inanamadım ve çok heyecanlandım. Kas gücü ile nasıl olacak bu şimdi derseniz anlatayım. ABD Seattle’da yaşayan 43 yaşındaki teknik danışman Erden Eruç, Seattle'dan başlayarak, bisikletle, kürek çekerek, yürüyerek, yani hiçbir motorlu araç kullanmadan bu zirvelerin olduğu kıtalara ulaşacak ve zirve tırmanışını yapacak.


Önce Hayaller vardı......

Kendi tabiriyle gelecek ve kariyer korkusu taşıyan bilincinin etkisiyle şizofrenik bir hayata sürüklenen Erden Eruç, sonunda kayalarda uyuyup okyanuslarda kürek çekmek isteyen hayal gücüne uymuş. Belki zaman zaman hepimizin aklından geçen ama hayal etmeye bile cesaret edemediğimizi Erden hayal etmekle kalmayıp gerçekleştirmeye koyulmuş.
Büyük boyut için tıkla!


Bisikletle 15336 KM….

Erden Eruç, ‘Kas gücüyle 6 kıta 6 zirve projesi’nin ilk ayağı olan Kuzey Amerika’daki 6.195 metrelik Denali Tırmanışı için 1 Şubat 2003’te Seattle’dan bisikletle yola çıkmış. 80 kiloluk malzemeyi bisikletinin römorkuna yerleştirip, 29 Mayıs’ta zirveye varmış. 15 Haziran’da Homer balıkçı kasabasında yapılacak düğününe yetişmek için hemen geri dönmüş ve kendi düğününe zamanında yetişip nişanlısı Nancy ile yerli ayiniyle evlenmiş. Nancy Seattle’a dönerken Erden Eruç, bisiklet yolculuğuna kaldığı yerden devametmiş. Alaska’da buzullardan, vahşi ayılardan ve kendisini ezebilecek otomobillerden kurtularak 24 Ağustos’ta Seattle’a döndüğünde bisiklet üzerinde toplam 8875 kilometre yol almış. Böylelikle projenin ilk zirvesi de gerçekleşmiş olmuş.
Büyük boyut için tıkla!

3 Ekim de ise Acancagua zirvesine çıkmak için Seattle’dan bisikletle Miami’ye doğru yola çıkmış. Yola çıktıktan 82 gün 3saat sonra Miami ulaşmış durumda. Amerika'nın neredeyse bir ucundan bir ucuna toplam 6407km pedal çevirmiş olan Erden, Miami’den kürekle Panama üzerinden, Ekvator'a varacağını, oradan yine bisikletle Arjantin'e doğru güneye ineceğini, 2006 Ocak ayında da bu çıkışı gerçekleştireceğini söylüyor. Daha sonra ise kürekle batıya doğru yol alıp sırayla Karstenz, Everest, Kilimanjaro dağlarını çıktıktan sonra Türkiye’ye gelecek.
Büyük boyut için tıkla!

İnsan gücünün sınırlarını zorlayacak olan Erden Eruç, evlerinden dışarı çıkmayan insanlara biraz hayal gücü aşılamayı planladığını söylüyor. Projenin sonunda 50’sine gelecek olan müthiş sporcu, başkanı olduğu Around-n-Over Vakfı’nın internet sitesinden takip edilebilecek: http://www.illakikaslaolacak.com

Kendisini biz büyük bir gurur ve hayranlıkla izliyor olacağız. Umarım projenin sonuna kadar şansı yaver gider ve hepsini başarı ile gerçekleştirir.

Daha fazlasını hayal edebilmek, hayal edebildiklerimizi gerçekleştirebilmek ve mutlu bir yıl geçirebilmek dileğiyle...

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 3124 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015