Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Mart . 2021  
2005 UCI Yönetmeliği
Teknik Destek Konusu

2005 UCI Yönetmeliği

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
6.1.2005

UCI (Uluslararası Bisikletçiler Birliği) dağ bisikleti yarış yönetmeliklerinde 2005 yılı itibariyle uygulamaya geçecek bazı değişiklikler yaptı. Bu değişikliklerin herhalde en önemlisi sporcuların yarış esnasında teknik destek almalarına belirli çerçeve dahilinde izin verilmesiydi. Yol bisikleti yarışlarında çok uzun süredir gördüğümüz bu uygulama şimdiye kadar dağ bisikleti yarışlarında yoktu, yarış esnasında teknik arıza yaşayan bisikletçi kendi el becerisi ile başbaşa kalıyordu. En son bunu olimpiyatlar esnasında Gunn-Rita Dahle’nin arka attırıcısında yaşadığı güçlükleri kendi düzeltmeye çalışırken gördük.

Bu değişiklik ilk olarak Mayıs ayında ciddi bir şekilde düşünülmeye başlandı, 2005 itibariyle de uygulanacağı Eylül ayında bildirildi. Biz de MTBTR olarak gerek Mayıs ayındaki gerekse Eylül ayındaki açıklamaları sizlere haber vermiştik.

Teknik desteğin yanında 2005’te uygulamaya alınan başka değişiklikler de var elbette. Buna göre telsiz ve mikrofon kullanmak yasaklanıyor.

Yeni yönetmelik UCI’nin sayfasında da yayınlandı. 2005 yılındaki en önemli değişiklik olan teknik destek konusu yönetmeliğin dağ bisikleti için genel düzenlemeleri içeren 1. bölümünün, yarış esnasındaki kuralları içeren 8. paragrafı, ihlaller ve cezaları içeren 10. paragrafı, olimpik arazi binişi (OX) yarışları için genel düzenlemeleri içeren 2. bölümünün parkur tasarımı ile ilgili olan 1. paragrafı ve beslenme istasyonlarını konu alan 2. paragrafında değişikliklere yol açmış. Bunun yanında bu konuda ayrıca 2. bölüme yeni bir 3. paragraf eklenmiş, ki asıl teknik destek ile ilgili teferruatı bu paragraf içeriyor.

Gelin şimdi bu yeniliklere sırasıyla göz atalım:

1. Bölüm 8. Paragraf

Paragraftaki bisikletçilerin parkur boyunca diğer yarışmacılar dışında birinden teknik destek alamayacakları ve sadece yarışlar arasında bisikletlerini değiştirebilecekleri maddelerine ”arazi binişi organizasyonlarındaki izin verilmiş teknik destek dışında” ibaresi eklenmiş.

Ayrıca yine bu paragrafta 3. madde olarak bisikletçilerle iletişim kurmak için telsiz kullanmanın yasak olduğu belirtilmiş.

1. Bölüm 10. Paragraf

Paragrafta bisiklet üzerinde tamir, ayar ve dışarıdan besin almanın diskalifiye ile sonuçlanacağı maddesi izin verilmemiş besin alma ve izin verilmemiş (teknik) destek ibaresiyle tamamlanmış.

2. Bölüm 1. Paragraf

Parkurun tasarımını konu alan bu paragrafın parkur bisiklete binilmeye elverişli olmalı şeklinde özetleyebileceğimiz 1. maddesine “arazi binişi organizasyonlarında izin verilen teknik destek ile ilgili koşullar göz önünde bulundurulmadan ibaresi eklenmiş.

2. Bölüm 2. Paragraf

Beslenme alanları ile ilgili olan bu paragrafta teknik delege ve başkomiserin yarış yöneticisi ile belirleyeceği ve denetleyeceği beslenme ve gazeteci alanlarına ”arazi binişi organizasyonlarında izin verilen teknik destek alanı”ibaresi eklenmiş. Ayrıca yeni düzenlemede beslenme alanlarında beslenme ile ilgilenen ekip ile bisikletçiler arasında fiziksel temasın diskalifiye ile cezalandırılacağı da 2005 yönetmeliğinin yeniliklerinden.

2. Bölüm 3. Paragraf

Gelelim asıl yeniliğin en kapsamlı anlatıldığı “izin verilen teknik destek” başlıklı 3. paragrafa. Bu paragrafı madde madde inceleyelim:


1. madde: Arazi binişi organizasyonlarında aşağıdaki durumlarda teknik destek yarış esnasında serbesttir.
2. madde: Yarış esnasında izin verilen teknik destek bisikletin kadrosu haricinde herhangi bir parçasının tamiri veya değişimini kapsar. Bisiklet değiştirmek yasaktır ve bisikletçi bitiş çizgisini yarış çıkışında taşıdığı gidon numarası ile geçmek zorundadır.
2. madde 1. kalem: Teknik destek sadece beslenme alanlarında verilmelidir. Bu alanlar yeterli genişlikte ve uzunlukta olan bölgelerde kurulmalı ve parkura eşit mesafelerle dağıtılmış olmalıdırlar. Olimpik kategorideki yarışlar için (OX) 3 alan kurulacaktır. Maraton yarışları için (MX) asgarî 3 alan kurulacaktır. Kesin sayı organizatör ve teknik delege arasında kararlaştırılmalıdır.
2. madde 2. kalem: Yedek parçalar ve tamir aletleri alanlar içinde tutulmak zorundadır. Her bisikletçi tamiri ya da parça değişimini ya kendi ya da bir takım arkadaşının yardımı ile yapmak zorundadır, başka biri yardım edemez.
3. madde: Beslenme alanlarındaki teknik desteğe ek olarak teknik destek bu sahaların dışında sadece aynı UCI takımına, dünya kupası organizasyonları esnasında aynı millî takıma ve olimpiyat oyunları, dünya şampiyonaları ve kıta şampiyonaları esnasında aynı millî takıma mensup bisikletçiler arasında gerçekleşebilir. Diğer organizasyonlarda bisikletçiler arasında destek beslenme alanları dışında yasaktır. bisikletçiler kendileri ve diğer yarışmacılar için tehlike arz etmeyecek alet ve yedek parça taşıyabilirler.

Görülen o ki “teknik destek geliyor” haberinin arkasında yatan değişiklikler aslında sınırsız bir destek ifade etmiyor. Herşeyden önce teknik destek ifadesi biraz yanlış anlamalara yol açabilecek bir ifade, çünkü aslında ortada destek alınan biri yok. Beslenme/tamir alanında takımın teknisyenleri hazır durumda beklemiyorlar, bisikletçi her türlü aleti kullanma ve parçayı değiştirme imkânı olsa da yine bir başına, sadece yerine göre takım arkadaşlarından yardim alabiliyor. Bunun dışında yol bisikletinin aksine kadrolar bu kapsama dahil değiller. Yani kadro kırılması gibi durumlarda bisikleti değiştirme izni yok, bisikletçi yarış dışı kalıyor.

Öyle ya da böyle yarışların kaderini değiştirebilecek bir yenilik olduğu kesin bunun. Herşeyden önce yarış esnasında aletsizlikten tamir edilemeyecek teknik arızalar nedeniyle yarış dışı kalma durumu ortadan kalkacak. Öte yandan tamirle gecen sürenin yarış sonucunu ne kadar etkileyeceği de meçhul. Her halükârda önümüzdeki sezonun bu uygulamalar ile ilginç görüntüler sunacağı kesin gibi. Özellikle sporcuların tamir esnasında kaybettikleri zamanı tekrar telafi etmek için kalkacakları atakları şimdiden bekliyoruz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 4068 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015