Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Kasım . 2020  
Soğuk Günler İçin Makara ve Sabit Antrenörler
Tacx Makaralar

Soğuk Günler İçin Makara ve Sabit Antrenörler

Derleyen: Emre Yıldırım
10.1.2005

Kışın kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı şu kasvetli, yağmurlu ve soğuk günlerde bisikletlerimizden uzak kalmak biz bisikletseverleri en çok üzen olayların başında gelmektedir sanırım. Ne yapalım her kış böyle oluyor. Bisiklete ancak ilkbahar ve yaz aylarındaki 5-6 aylık dönemde binebiliyorum diyenlerden misiniz yoksa? Bisikletinizden ve her türlü fiziksel aktiviteden uzak geçen soğuk ve yağışlı günlerden sonra kilo alan ve bunları verebilmek için yılın geri kalan döneminde pedal basanlardan mısınız?
Nerede yazın bile doğru dürüst binemiyoruz "zamansızlıktan" diyen çoğunluktan olduğunuzu ise sakın hiç söylemeyin!

Bir kısır döngü içerisine sıkışmış yuvarlanıp gidiyoruz çoğumuz şu kısacak hayatlarımızda. Herşey kolay yolunu bulan insanoğlu, şişmanlamanın, hareketsizliğin önüne geçemiyor ne yazık ki sahip olduğu tüm donanıma rağmen. Ancak herşeyin bir çözümü vardır desek sizlere? Bisikletlerinizden uzak kalmanıza gerek olmadığını söylesek?

Artık doğaya çıkmayı beklemeden bisikletinizi günün 24 saati istediğiniz hemen her mekanda kullanabilirsiniz diye de eklesek? Olmaz mı öyle şey diyorsunuz?

İyisi mi bu haftasonunda yaşadıklarımı sizlerle paylaşayım; kim bilir belki bana hak verirsiniz o zaman...

Cuma günü hava raporlarını dinlediğimde, haftasonu boyunca havanın yağışlı ve soğuk olacağını, önümüzdeki 3-4 gün de öyle devam edeceğini öğrenmiştim. Ne yapalım biriken işlerimizi yapar, biraz dinlenir, biraz dergimize yazı yazarız diyerek kendimizi avuttuk biz de.. Ne de olsa bisikletlerimizden uzak kalacaktık kurtlarımızı dökemeyecektik. Hele bir de antrenman yapıyorsanız düzenli, arada geçecek 3-4 günlük bu boşluk, yapılan tüm çalışmalara bir nevi ihanet gibi olacaktı.

Cumartesi sabahı planladığım gibi güzel bir kahvaltı sonrası bilgisayarın başına oturmuş, bisikleti de günlük planlarımın dışına çıkarmıştım peşinen. Yapılacak işleri biraz kolaylayınca, aklıma uzun zamandır seyretmek için zaman kolladığım dvd'lerim geldi. Tamam ama birşeyler eksikti hala keyfimin yerine gelmesi için; seleden uzak kalmak istemiyordum. Hava da bana nispet yaparcasına gittikçe kötüleşiyordu. Neden sonra aklıma hafta arası Delta Bisiklet'ten gelen makaram (roller) aklıma geldi.

Nedir bu makara diyenleriniz için kısaca tanımlamak gerekirse, üzerine tekerleklerinizin dönebilmesi için makaraların yerleştirildiği, genelde hiç bir bağlantısı olmadan, sadece bisikleti üzerine koyup selenin üzerine geçerek pedal çevirebildiğiniz bir düzenektir diye özetleyebiliriz.

Ayrıca bisikleti dengede tutabilmek için aparatı ve de merdanelere motor bağlantıları takılabilen bir düzenek. Bisikletin ön tekeri ön merdane üzerine, arka tekeri ise arkadaki iki merdane arasına koyulur. Ön merdane ile arka merdaneleri birbirine bağlayan bir kayış sistemi vardır. Bu kayış sisteminin olmasındaki temel amaç: Bisikletin arka tekeri dönerken ön tekerin de dönmesidir. Böylelikle ön ve arka teker arasında bir denge sağlamış olunur. Arka teker öne doğru ön teker ise arkaya doğru çalışır.
Tacx T1200 Rollertrack - 110 mm Merdaneli
Tacx T1200 Rollertrack - 110 mm Merdaneli
Büyük boyut için tıkla!

Biraz karışık mı geldi halbuki çok basit bir mantıkla çalışıyor makaralar. Arka tekerleği sabitlediğiniz antrenman aletlerinin (trainer) aksine makaralarda, sabitleme aparatı genelde bulunmuyor. Yani makaralar üzerine bisikletinizle geçip pedal çevirmeye başladığınızda, öncelikle dengenizi sağlamanız gerekiyor!.. Sağlamazsanız ne mi oluyor? Hemen frenlere asılmanız zaruri hale geliyor yoksa annenizin çok sevdiği porselenler ile süslenmiş dolaba girmeniz ya da büyük ekran tv'nizdeki film kahramanları ile yakın temasa geçmeniz an meselesi haline gelebilir...

Neyse önce makaramızı kuralım sonra bu detaylara tekrar döneceğiz zaten.

Kutusundan çıkardığım Tacx'ın RollerTrack modeli makaramın aslında çok basit birkaç parçadan oluştuğunu görüyorum. 3 adet merdana, ön ve arka merdaneyi aynı anda döndürmek için birbirine bağlayan lastik bir bant ve düzeneği bir araya getirmek için üzerinde vida delikleri olan 2 adet alüminyum boru. Kutunun üzerindeki yerlerden merdaneleri birleştirip makarayı hazır hale getirmem yaklaşık 10 dakikamı alıyor.

Sonra bisiklet taytımı giyip bisikletimi odama getiriyorum. DVD'mi hazırlıyor kumandamı makarayı yanına yerleştirdiğim yatağımın üzerine koyuyorum. Film'den önce biraz alışmalı bu merete. Film beklesin biraz bakalım.

İlk başlarda biraz tedirginlik oluyor tabi. Şimdi makaradan çıkarsam ne olur düşüncesiyle eliniz sürekli frende oluyor. Yapılan bir kaç hatadan sonra hemen alışıyorum ve dengemi kurmayı başarıyorum. Ondan sonrası ayrı bir alem.

Bir kere ilk 5 dakika sonrasında gerçekten yolda bisiklete binermiş gibi bir hisse kapılıyorsunuz zira küçük küçük de olsa sürekli bir denge yakalama halindesiniz ki bu yol üzerinde daha az hissedilen bir olay. Bundan daha da önemlisi, her pedal çevirişinizin bisikletin ivmelenmesine nasıl bir etki yarattığını net bir şekilde görüyorsunuz, dengeli pedal basmaya, bisiklet üzerinde daha dengeli durmaya başlıyorsunuz. Vücudunuzu ve bisikletinizi dinliyor buluyorsunuz kendinizi. Her bir hareketinizin etkisini net bir şekilde hissetmek, pedal çevirme tekniğini geliştirmek için çok verimli bir ortam oluşturuyor düzenek.

Ve DVD'ime basıp filme başlıyorum. Sesi biraz açmanız gerekiyor zira makaralar dönüş esnasında bir hayli ses çıkartıyor. Komşularınızdan hasta rahatsız olanlar varsa, ya da duvarlarınız biraz ince ise, ya da ev sakinlerinizin sinirlenme katsayısı nispeten yüksekse, makara çevirmek için doğru zamanı yakalamaya çalışmanız gerektiğini söyleyebilirim.

İç mekan antrenman aletlerinin monoton ve sıkıcı bir çalışma ortamı sunduğunu söylerler her zaman: Doğrudur bir bakıma eğer müzik dinlemiyor, film izlemiyor ya da yanınızda antrenmana ziyarete gelen bir arkadaşınız bulunmuyorsa. Hele de doğa içerisinde sürüş zevkini almış, toprak, çamur seven iflah olmaz bir dağ bisikletçisiyseniz durumda daha kritik olabilir! Ancak olayı şöyle düşünmek sorunun çözümünde önemli ve yapıcı bir tavır olacaktır. Bir kere eğer makaranız olmazsa sizin gün boyu bisiklete binmeniz mümkün olmayacaktır!

Antrenmanınızı aksatacak, öcenki gece eğlencede fazladan aldığınız kalorileri atmanız oldukça güçleşektir. Kötü hava şartlarının 3-4 gün süreceğini ya da çok yoğun çalışma temponuz nedeniyle gün boyu zaman bulamayacağınızı düşündüğünüzde, size uygun zamanda pedal çevirebilecek olmak, antrenmanlarınızı aksatmamanızı ve hızlı çalışmaya alışmış metabolizmanızın temposunu devam etmesini sağlamak önemli kazançlarınız haline gelecektir.

İşiniz bittiğinde yerden yüksekliği merdanelerin çapından biraz daha fazla olan Rollertrack'i dolabın hemen yanında duvara dayalı duran ütü masasının hemen yanına dikerek koymak çok kolay oldu. Anlayacağınız makaralar hiç yer kaplamıyor. Ayrıca hafif olduğu söylenebilir ve taşıması oldukça kolay.

Delta Bisiklet ve Tacx Markası:
Biliyorsunuz Delta Bisiklet merkezi Ankara'da olan önemli bisiklet malzemesi ithalatçılarından birisi. Tacx marka antrenman aletlerini de Türkiye'ye ithal etmekteler. Ellerinde makara ve sabit antrenman aletlerinin tüm modelleri bulunuyor. Makaralarda benim edindiğim üst model 110mm merdaneli T1200 modelinin dışında, 80mm merdaneli T1025 modelinin yanısıra
T1025 Ecotrack-80mm - En Ekonomik Makara
T1025 Ecotrack-80mm - En Ekonomik Makara
Büyük boyut için tıkla!
yine 80mm merdaneli katlanabilir düzenekli T1050 modeli bulunmakta.
Tacx T1050 Fiyat - Performans
Tacx T1050 Fiyat - Performans'ta En İyi
Büyük boyut için tıkla!

Çapı büyük merdaneler ne işe yarıyor diye sorarsanız, dönüş esnasında katedilenmesafe daha fazla olduğu için 80mm'liklere göre daha az tur ve dolayısıyla daha az ses ve titreme yaptığı söyleniyor.

Makaralar dışında ise arka tekerleği sabitleyerek kullandığınız sabit antrenman aletleri bulunmakta. En üst seviye Tacx I-Magic modeli, elektrik ile çalışıyor ve elektro manyetik direnç sistemine sahip bulunuyor.
Tacx I Magic Modeli Yüksek Teknoloji Ürünü
Tacx I Magic Modeli Yüksek Teknoloji Ürünü
Büyük boyut için tıkla!
Dünyaca ünlü pistlerin simülasyonunu içeren CD ile birlikte gelen I-magic, zevkli kullanımı ile evinizde bisiklet sürüşünüz farklı bir boyut kazanıyor. Masa veya diz üstü bilgisayara monte edilebilen bu model ile hem bisiklete binme, hem de değişik simülasyonlarla oyun oynama zevkini bir arada yaşayabiliyorsunuz. Nabız, güç, hız, kadans vs gibi ölçümlerin tamamını aynı anda ekranınızda gösterme özelliğine de sahip olan I-Magic sizi yarış ortamına sokarak yarış anını hissetirmeye çalışıyor. Ekstradan bir çok özelliğe sahip bu model sizi yönlendirirken pratik olarak tüm çalışma verilerinizi anında ekrana yansıtıyor.

Seriyi takip eden Tacx Flow T1680 ise profesyonel yol bisikleti takımı Rabobank'in kullandığı model ve manyetik direnç sistemine sahip bulunuyor. Nabız, güç, hız, kadans ölçme özelliklerini barındıran bu model ile birlikte ayrıca ön teker sehpası da bisikletseverlere sunuluyor.
Tacx Flow T1680
Tacx Flow T1680
Büyük boyut için tıkla!

Bu iki üst model dışında sırasıyla Tacx Cycleforce Swing T1460,Tacx Cycleforce One T1480, Tacx Cycletrack Speedmatic T1450 ve Tacx Cycletrack Speedbraker T1400 modelleri profesyonelden amatöre Tacx ürün yelpazesinde bulunuyor.

Antrenman Özellikleri ve Makaranın Yararları: Biraz da makarada pedal çevirmenin getirilerinden bahsedelim isterseniz...

1- Kapalı alanda 1 saat makara çevirmenin (ya da sabit antrenman aleti kullanmanın) yaklaşık 2 saat dışarıda bisiklet sürmeye eşit olduğu söylenir. Bunun nedeni de normal sürüşünüze nazaran, çok daha istikrarlı kalp atışı seviyelerini istediğiniz sürece devam ettirebilmeniz, çok daha sabit bir pedal çeviriş hızı (cadence) yakalayabilmeniz ve dışarıda yol ya da ormanda yaşadığınız sürüşlerinizde trafik ışıkları, yokuş inişleri, arkadan rüzgar alma nedeniyle ortaya çıkan dinlenme - nefeslenebilme durumlarının bu antrenman türünde oluşmamasıdır.

2- Ancak iyi spor salonlarında bulunabilecek spinning (pedal çeviriş) aletlerinde yapabileceğiniz interval yükleme çalışmalarını, alışık olduğunuz ya da alışmanız gereken kendi bisikletinizin üzerinde yapabilmenizi sağlar kapalı alan antrenman aletleri. Zorluk derecelerini sabit antrenman aletlerinde arka tekeri kontrol eden mekanizmadaki direnç değiştiricisiyle, makaralarda ise vites büyüterek gerçekleştirirsiniz.

3- İstediğiniz zaman gerek vites büyütmek gerekse direnç mandalı ile zorluk derecesini arttırarak çalışmalarınızdan en iyi verimi almanız mümkün hale gelir.

4- Tek bacak pedal çevirişi gibi tamamen pedal çevirme tekniğinizi daha akıcı, daha mükemmel hale getirmek için gerekli çalışmaları bu aletlerde yapmak çok kolaylaşır. Ayrıca dengeli pedal basma hissini elde etmenin en iyi yolu makaralardır zira makaralarda dengeyi sizin sağlamanız gerekir. Ayrıca çalışma boyunca yol şartları ve çevre yerine tamamen pedal çevirmeye odaklanan beyin bu arada daha önce hiç farketmediği oturuş bozuklukları, pedala basış açı yanlışları, bacak uzunluk farkları gibi detaylarla daha rahat ilgilenip bunları hızla düzeltme şansını elde eder. Gerekli düzeltmeleri ciddi sakatlıklardan önce önleme fırsatını böylece bulabilirsiniz.

5- Kapalı alan antrenman aletlerini kullanırken ön tekerleğin altına yükseltecek şekilde kitap ya da benzeri şeyler koyularak ya da makara düzeneğinin ön tekere denk gelen bölümünde ayakları yükselterek, yokuş çıkma ortamı yaratılıp, uzun saatler süren zorlu çıkışlara vücudun tümüyle hazır olması, daha dayanıklı hale gelme çalışmaları gerçekleştirilebilir. Gerçek yokuş çıkma pozisyonları evinizin içinde yakalanabilir.

6- Bisiklet çalışmalarınızda önemli bir zaman tasarrufu sağlarsınız; dışarı çıkarken hazırlamanız gereken kıyafet ve benzeri sürüş araçlarınıza makaralarda ihtiyaç duymazsınız. Antrenmana azırlık evreniz çok kısa olur.

7- En yüksek kalp atış hızınızı bulmak için iyi bir yöntemdir. İstikrarlı ve değişmeyen bir sürüş ortamı sağladığı için her 5-10 dakikada bir sürüş zorluk seviyesini arttırarak zorluğu en üst seviyeye rahatlıkla getirebilirsiniz. 140 ve üzeri pedal çeviriş hızları (cadence) rahatlıkla yakalanabildiği için akıcı pedal çevirme yetiniz de önemli oranda artacaktır.

Zorlu bir sürüş günü sonrasında kolay geçmesi gereken bir antrenman gününde, vücudu zorlamadan kalp atışını %55'lerde tutarak örneğin çok verimli bir dinlenme yaratabilirsiniz. Bazı uzmanlar bu tür kaliteli hafif tempo pedal çevirişinin çoğu zaman masajdan daha yararlı olabildiğini düşünmekteler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Terliyorsunuz hem de çok. O yüzden yeterince sıvıyı sürüş esnasında yanınızda bulundurun. Unutmak çok kolay oluyor buna dikkat. Kaliteli makaraları ve sabit antrenman aletlerini tercih edin. Makara düzeneğiniz ne kadar sağlamsa o kadar dengeli ve sağlıklı bir sürüş elde edecek, ani hızlanmalarda malzeme zayıflığı nedeniyle sorun yaşamaktan uzaklaşacaksınız.

Özellikle dağ bisikletçilerinin dikkat etmesi gereken düz asfalt lastiğine benzer özelliklere sahip düz yüzeyli "slick" lastikler kullanmakta yarar var. Ve mümkünse bu lastiklerin eskimiş olması da tercih sebebi olabilir zira makaralar lastikleri çabuk tüketiyor. En kaliteli malzemeniz ile makara kullanmanıza gerek yok. Ağırlık da önemli olmadığı için eski ya da antrenman bisikletiniz üzerinde eski bir tekerlek seti seçmenizde fayda olabilir!..

Araştırmalar antrenmansız kişilerin makaralarında ses ya da görüntü eşliğinde antrenman yaptıklarında sessiz ya da az sesli bir ortama göre %27 oranında daha kısa sürdüklerini kanıtlamış. Yani sesi yükselttikçe performans düşüyormuş. İlginç tabii. Ama yine de ilgilenecek birşeylerin etrafta varolması sıkılarak hiç sürmemektense tercih edilmesi gereken iyi bir çözümmüş gibi geliyor bana.

Bir nabız ölçer edinip çalışmalarınızı onun eşliğinde renklendirmeye çalışın. Bir plan içerisinde takip edilecek antrenmanlar, nabzın izlenmesi ile birleştirildiğinde çok daha teşvik edici olacaktır hiç şüphesiz.

Tipik Bir Makara Çalışma Örneği:

Dinlenme günlerinizde VO2Max'ın (laktik asit eşiğinde en yüksek nabız atış sayınız) %65-72'si ve haftada bir iki gün de VO2Max'ın %84-90'ı arasında çalışarak aerobik temelinizi güçlendirebilirsiniz.

İnterval (yükleme) çalışmaları yapmak anaerobik (oksijenin yetersiz olduğu laktat eşiğini yükseltme çalışmaları) kapasitenizi yükseltecektir. Örneğin:
- 45 - 60 dakikalık, haftada ya da iki haftada bir yapılacak bir interval çalışması şöyle uygulanabilir:
- 12-15 dakikalık bir ısınma hafif tempo çeviriş sonrası,
- 1 ya da 2 dakikalık 4-5 setlik, 100 pedal/dakika çeviriş (cadence) hızında ve setler arasında 2-3 dakikalık dinlenmelerin serpiştirileceği bir çalışma.
- 10-15 dakikalık yavaş bir tempo ile sona erdirilebilir.

Bu yazı Cycling Performance Tips sitesinden derlenen bilgiler ile zenginleştirilmiştir.

Tacx ürünleri ile ilgili detaylı bilgiyi
Delta Bisiklet'ten öğrenebilirsiniz.
Telefon:+90 312 2236027
e-posta adresi:
info@deltabisiklet.com

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Delta Bisiklet  
kurum   Tacx  

  Bu yayın 18106 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015