Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
15 . Ağustos . 2020  
Kron Xaos (Zeon) Testi - II
Yeni Kron Kadrolar

Kron Xaos (Zeon) Testi - II

: Hakan Yazman
18.1.2005

Biliyorsunuz ilk kez bir Türk firması, Kron markası adı altında, uzakdoğuda ürettirdiği zamanımız teknolojisini yakalamış, özenle tasarlanmış, kaliteli kadrolar üzerine kurulu bisikletlerini ülkemizde Mart 2005 başı itibariyle piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Bisikletlerin en önemli özelliği kullanılan malzeme kalitesinin ötesinde her vücut ölçüsüne uygun 16"-17.5" ve 19" boyutlarında 3 farklı ölçüde bisikletseverlere sunulması.

Konu ile ilgili olarak sitemizde gerek forum sayfalarımızda gerekse haber ve donanım bölümlerimizde Kron bisikletlerle ilgili pek çok yorum, haber ve inceleme yayınlamaya devam ediyoruz. Bu yaklaşımımızdaki başlıca neden, böylesine seçkin, özenli bisikletleri ülkemize getiren firmalara destek olmanın yanısıra, son kullanıcının sahip olduğu taktirde memnun kalacağına gönülden inandığımız, bizlerin de sahip olmaktan mutluluk duyabileceğimiz ürünleri mtbtr okurlarına tanıtmak, kaliteli bisiklet, doğru malzeme bilincini daha geniş kitlelere sunup bilgilendirebilmek.

Belki bizim yaptığımız göle maya çalmak gibi geliyor bazılarınıza ancak kim bilir belki bir gün kaliteli ürünler daha fazla yollarımızda, doğada görülebilir ve diğer yerli üreticilerimiz de benzer "özenli arayışlara" girerek ürün çeşitliliklerini zamanın gerektirdiği şartlarda ve kalitede üretmeye başlamaya karar verebilirler?

Unutmamalıyız ki bu olası ürün çeşitliliği anlamında zengin ortamdan yararlanacak kişiler yine biz bisikletseverler olacağız!

Gelelim bu yazımızın konusuna. Mtbtr'nin düzenli okuyucularından ve forum sayfalarımıza katkılarıyla renk katan Hakan Yazman'ın bir Kron - Xaos kadroyu toparlamasının hikayesini sizlerle paylaşmak istedik.
Bisikletin kalbini kadro oluşturuyorsa eğer, bir Kron kadronun doğru donanımla nasıl bir şekil alabildiğini ve sürüş karakteristiğinin ne tür renkler taşıdığını bu güzel inceleme yazısında sizler de görüp hissedebilirsiniz.

Artık sözü Hakan Yazman'a bırakıyoruz:

Bilindiği üzere Kron Zeon ve Kron Xaos kadrolar tamamen aynı teknoloji kullanılarak üretilmiş; değişik rengi ve cila farkından dolayı Xaos kadronun Zeon'a göre 30-40gr kadar hafif olmasının ötesinde herşeyleriyle aynı tasarım ve madde özelliklerine sahipler
Büyük boyut için tıkla!

İstanbul Sirkeci'de bulunan Efor Bisiklet'e Kron kadroları tartmak için gittiğimde dükkanın duvarında asılı olan Kron Xaos kadroyu görerek kadroyu ve üzerindeki yazıların rengini çok beğenerek, tabiri caizse adeta aşık olmuştum. Ancak satın almak istediğimde bu kadronun satılmadığını mart ayında bisiklet olarak piyasaya sürüleceğini öğrenmiş, bunun üzerine o beğendiğim güzel renkli kadroya sahip olamayacağım için çok üzülmüştüm.
Daha sonra Zeon almak üzere uğramak üzere dükkanı terk ettim
Kron
Kron'un Yapımı esnasında
Büyük boyut için tıkla!
İlerleyen zamanlarda "mtbtr" için alışveriş rehberi hazırlamak amacıyla bisiklet dükkanlarını dolaşırken Yeşil Bisiklet'e prototip olarak gelmiş 1 adet Xaos bisiklet olduğunu gördüm ve böylece o bisikletten kadroyu söktürerek sahip olma şansını yakalamış oldum.

Neyse uzun lafın kısası Mart ayında piyasada olacak Kron bisikletler hakkında bilgi vermek gerekirse, Kron Xaos, giriş seviyesi olarak ve tamamen Shimano Altus ve Zoom amortisör gibi aksamlara sahip olacak şekilde piyasaya çıkacak; daha üst modellerde ise sırasıyla Shimano Alivio ve Shimano Deore vs gibi donanımlar kullanılacak.

İşte topladığım Xaos kadro üzerine kurulu bisikletin özellikleri, yapım, geometri notları arazi ve sürüş testleri, puanlama ve fotoğraf albümü:

Büyük boyut için tıkla!

Kron Xaos Kadro 16” 1541 gr

Amortisör Roshox MAG-21 (havalı-yağlı, monteli çiçek çektirme dahil) 1480gr
Tekerlek Grubu;
Dış Lastikler IRC Mytos XC II (530 gr) ön arka farklı
İç Lastikler Schawalbe Extra Light (120gr)
Göbekler: Deore XT 97
Teller Dt-Swiss Stainless Stell
Cantlar Ambrosio Cx-22
Ön tekerlek toplam (iç dış lastik, göbek, bant, jant ve tel dahil) 1490gr
Arka tekerlek toplam (iç dış lastik, göbek, bant, jant ve tel dahil) 1753gr
Büyük boyut için tıkla!

Ruble XTR CSM-950 (11-30 diş) 207gr
Ön V-fren Deore XT 97 (kablo yönlendirici, vidalar dahil) 199gr
Arka Vren Deore XT 97 (kablo yönlendirici, vidalar dahil) 199gr
Ayna kol Deore XT (Fcm 739) 710gr
Orta Göbek Deore XT (BB-UN72) 247gr
Boğaz takımı Dia Compe - Tange alu (çelik vida, kapak dahil) 120gr
Furş adaptörü (yarı dahili normal çatal takmak için) 2x6 = 12gr
Karbon Halkalar 13gr
Vites Fren Kolları Deore XT 97 (St-m739) 363gr
Arka Vites Deore XT, RD-m739 (kısa kuyruk yarış tipi) 227gr
Ön vites XTR FDM-952 110gr
Vites fren boruları + telleri 160gr
Zincir Shimano IG-51 (kısaltılmış hali) 285gr
Amoeba Vitra Boğaz 145gr
Amoeba Vitra Gidon 160gr
Elcik SETLAZ (foam + el dikimi kılıf) 32gr
Boynuz Amoeba Carbon Scud 105gr
Sele Borusu Amoeba Vitra 233gr
Sele Kelepçesi Woodman Deatgrip (modified) 25gr
Pedal Shimano Deore XT (PD-M747) 402gr
Sele Italia SLR-XP 165gr
Harcanan tahmini gres yağı 5 gr
Kesilen teller -22 gr
Toplam 10.388 gr

Büyük boyut için tıkla!

Race-Only Hafif Kurulum:
Schawalbe Skinny jimmy Dış lastikler (2x440gr), tasarruf= -180gr
Continental Supersonic İç Lastikler (2x90 gr), tasarruf= -60gr
Shimano Pdm 959 Pedal 350 gr, Tasarruf = -50gr
Amoeba Scud Karbon Gidon 115gr, Tasarruf= -45gr
Amoeaba Scud Karbon Boynuz (yeni model) 85gr, Tasarruf= -20gr
Sele İtalia SLR sele 140gr, Tasarruf = -25gr
Woodman Karbon Boğaz kapağı + alaşım vida(6gr), Tasarruf -11gr
Toplam Tasarruf -391gr

Race-Only Hafif Kurulum: 9.997gr!

Genel Kullanım 10.388 gr (Sert arazi binişi + Antrenmanlar)

Race Setup olarak özellikle sadece yarıştan yarışa kullanmayı tercih ediyorum zira kullanılan parçalar dayanıklılıktan öte performans elde etmeye yönelik hafiflik ve özelliğe sahip olarak üretiliyorlar ve bu parçaları normal kullanışlarda kullanmaktan yerine bisikleti normal kurulumda kullanmak daha uzun ömürlü bir kullanım sağlayacaktır.

97 Xt Rapidfire halen çok iyi çalışıyor
97 Xt Rapidfire halen çok iyi çalışıyor
Büyük boyut için tıkla!

Yapım Notları:

Bisikletihafifletmek için özel bir çaba sarf etmedim, eski performans bisikletimden (Rüya bisiklet değil!!!) parçaları aktardım, antrenman bisikletimde kullanmak amacıyla aldığım Slr-Xp seleyi taktım (normal Slr seleyi çok daha narin olmasından dolayı race-only kullanacağım). Eski XT ön attırıcım alttan salınımlı (Down Swing) olduğu için bu kadroda (eski Tange Ultimate ultralight'a göre çok daha ufak boylu olduğu için) iyi çalışmayacaktı, top swing bir XTR ön attırıcı aldım eski model olduğu için ucuzdu da fiyatı, tek sorun 9 vites uyumlu olmasıydı (bisikletteki sistem 8 vitese uyumlu) yine de riski göze alarak satın aldım şanslıydım ki biraz ince ayarla sorunsuzca çalıştı, böylece 9 hıza yükseltirsem de hazır olacaktı ön attırıcım.
Büyük boyut için tıkla!
Bisikletin yapımı kabloların boyunun optimize edilmesi, genel planlaması ve ince ayarları üzerinde çok çalıştığım için yaklaşık 2 gün sürdü.
Rockshox Mag21 günümüzdeki amortisörlere göre daha alçak olduğu için furş yatağından yaklaşık 1cm yükseklik kazanmak amacıyla adaptörle geleneksel boğaz takımı kullandım (günümüzdeki modern amortisörlerde bunu yapmanız gerekmiyor, yanında gelen yarı entegre furş yatağı ile kullanabilirsiniz), piyasada şu anda amortisör bulunmadığı için Mag21'i geçici olarak taktım, yeni amortisör aldığım zaman yarı entegre boğaza geçeceğim (bu da yaklaşık 30gr tasarruf sağlayacak), ayrıca mag21 arazide her şeye rağmen harika çalışıyor halen, sadece esneme payı biraz az...
Büyük boyut için tıkla!
Tekerlekleri (telleri ve jantı sökmemek için) komple tarttım zaten iç ve dış lastiğin ağırlıklarını önceden biliyordum.

Sürüş Notları:

İtiraf etmeliyim ki Kron Xaos (ya da farklı renkte olan Zeon) kadrodan performans beklentilerimin çok çok ötesinde bir sonuç verdi. Önceden amacım eski performans bisikletimin kadrosu bana göre çok büyük olduğu için ve XTC rüya bisikletimi kötü havalarda ve antrenmanlarda yıpratmamak için ucuz bir kadro satın almaktı;ancak Kron Xaos kadroyu kullanmaya başladıktan sonra söyleyebilirim ki bu kadro performans, sürüş keyfi, ataklık, serilik ve denge açısından rahatlıkla şu ana kadar kullandığım en iyi kadrolardan biri olan Giant XTC ile rahatlıkla karşılaştırabilir ve LX, Xt-XTR gibi üst grupları, Rocshox Sid, Manitou Scareb vs gibi yarış amaçlı üst seviye amortisörleri fazlasıyla hakedecek özelliklere sahip bir kadro.

Büyük boyut için tıkla!

Sürüş sırasında ilk dikkati çeken kadronun düşük ağırlık merkezi ve seriliği, kıvraklığı, akıcılığı ve sert-esnemez yapısı oldu, 1 saatlik asfalt sürüşü ve 2 saatlik sert arazi sürüşünden sonra hemen kadronun geometrisine alıştım ve sanki senelerdir kullanıyormuş gibi üzerinde rahattım. Daha fazla sürmek isteği doğuran bir kadro ile karşı karşıyaydım!


 Kaynakların kalitesi oldukça iyi
Kaynakların kalitesi oldukça iyi
Büyük boyut için tıkla!
Geometri Notları:

Kadro arazi yarışı tipi geometriye sahip, ingilizce de “stretched” diye de tabir edilen bir yapıda: Yani üst borusu normal bir kadroya göre daha uzun, bu da dik tırmanışlarda daha iyi bir kontrole, yüksek süratlerde ise daha aerodinamik bir sürüş ve daha düşük rüzgar direnci yani sportif bir sürüş sağlıyor. Tabii kullanıcının isteğine göre değişik açılı boğazlarla, gidonlarla ve boğaz pullarıyla sürüş açısı yükseltilebilir veya optimize edilebilir...
 Dropoutlar
Dropoutlar'ın güzelliği
Büyük boyut için tıkla!
Alüminyum alaşım olarak 7005 serisi kullanılmış, bu 6000 serisi kadrolara göre daha sert-esnemez bir yapı sağlıyor. Ayrıca üretimde üç kez inceltilmiş-dipçiklenmiş (triple butted) borular kullanılmış, bu da sağlamlık korunurken ağırlığın radikal şekilde aşağı çekilebilmesine izin vermiş.
Kron Araziyi ve yarışı seviyor
Kron Araziyi ve yarışı seviyor
Büyük boyut için tıkla!
Kadronun dengesi çok iyi... Eskiden denediğim Trek 6500'de (2004 ”S”) yaşadığım dik arazi çıkışlarında önün kalkarak kontrolü zorlaştırması problemini Kron'da hemen hiç yaşamadım. Ayrıca inişlerde de kontrol çok iyi ve güven verici; virajlara da güvenle giriyor sertliğinden dolayı, ataklığı ve seriliği, manevra kabiliyeti de ayrıca dikkat çekici. Sürmesi oldukça zevk veren bir kadro, samimi olarak söylemem gerekirse adeta üstünden inmek istemiyorsunuz, kilometreler arttıkça hiç rahatsızlık vermeden size eşlik ediyor Kron Xaos. Deneyen bütün arkadaşlarımın da beğendiklerini ifade etmeliyim. Hatta bana önceden “Giant'ın var şahane, neden Kron topluyorsun?” diye soran ve XTC si olan yarışçı bir arkadaşım da deneyince çok beğendiğini belirtti.
Büyük boyut için tıkla!

Tek olumsuz olarak değerlendirilebilecek şey ise arazi konforu (XTC'ye göre) biraz daha düşük ama zaten 7005 serisi bir kadrodan beklenen bir şey bu ve deneyimlerime göre de önemsenecek bir zayıflık değil bu. Hatta sürüş zevkine tercihine göre kimilerine çekici dahi gelebilir. Kadro oldukça sert olduğu için yerden gelen darbeleri daha fazla hissettiriyor. Bu nedenle bisikletinizde ses yapan bir parça varsa hemen duyabiliyorsunuz onu. Aynı zamanda frenlerinizde ötme eğilimi varsa Kron ile oldukça eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz ;)

Bir de kadro cilasız (mat) olduğundan dolayı ıslak arazi sürüşlerinde oldukça fazla çamur gösteriyor tabii ZEON modeli seçecekler için bu önemli bir sorun arzetmeyecektir.

Gelecek yıllarda bu kadronun Skandiyum versiyonlarını da ülkemizde görebileceğimizi üretici firma şimdiden müjdeliyor. Sözkonusu scandium kadroların muhtemel ağırlıklarının 1150-1250 gr’lara düşmesi mümkün görünüyor. Tabii bu durumda Skandiyum alaşım özelliğinden dolayı fiyatların biraz daha yüksek olması olası.

Büyük boyut için tıkla!

Şehir Trafik Testi:

Şehir Trafiğinde de deneyimlerim oldukça olumlu oldu, yüksek ivmelenme performansı sayesinde gerektiğinde araçları sollamak güvenle gerçekleşiyor, kıvraklığı ise ani manevra veya kaçış gerektiren yerlerde artı puan sağlıyor ve güven veriyor...

Eve gelindiğinde temizlik zamanı
Eve gelindiğinde temizlik zamanı
Büyük boyut için tıkla!

Puanlama (10 üzerinden)

İvmelenme 8
Hafiflik 8
Sertlik (rijidite) 8
Teknoloji 8
Arazi konforu 7
Denge 8
Sürüş keyfi 9
Tırmanma performansı 9
İniş performansı 8
Kıvraklık 8
Fiyat performans oranı 10
> Ortalama 8 <
Siz de size özel kendi Kron
Siz de size özel kendi Kron'unuzu oluşturun...
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 12470 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015