Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2013 Bisiklet Katalogu
İkinci El
Piyasadan
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Nisan . 2015  
Bisikletin Yararları Hakkında
Bisiklet ve Sağlık

Bisikletin Yararları Hakkında

Çeviren: Cüneyt Kazokoğlu
3.3.2005

Geçtiğimiz haftalarda Köln Spor Yüksekokulu tarafından bir çalışma yayınlandı. Genel olarak bisiklet ve sağlığın ilişkisini araştıran çalışmada herkesin temelde bildiği, bisikletin insan sağlığına çok olumlu etkisinin olduğu gerçeği bir kere daha bilimsel olarak gözler önüne serildi. Yaklaşık 7000 farklı kaynaktan faydalanılan çalışmada bütün dünyadaki tıbbî araştırmaların sonuçlarını kapsayan Medline veribankasından da faydalanılmış.

Önümüzdeki bültenlerle birlikte bu çalışmadan özet bölümler sunacak ve bisikletin insan sağlığı üzerinde ne kadar olumlu bir etkisi olduğunu bir kere daha göstereceğiz.

Herşeyden önce çalışmanın bizce önemli üç bölümünden başlayacağız. Bunlar sırasıyla


1)Bisiklet sporunun sağlık açısından olumsuz unsurları etkilemesi
2)Bisiklet sporunun insan organizmasına etkileri
3)Genel olarak bisiklet sporunun sağlığa etkisi

Büyük boyut için tıkla!

Bisiklet sporunun sağlık açısından olumsuz unsurları etkilemesi

Malumu ilam kabilinden tekrar edelim, bisiklet sporu insanin sağlığına çok çeşitli olumlu etkileri olan bir spor. Bu bölümün konusu bisikletin en önemli hastalıklar, zayıflıklar, sağlık sorunlarına olan etkisi. Araştırmada ön planda örnek ülke olarak haliyle Almanya kullanılmış, yalnız sonuçların Türkiye açısından yorumu da kolayca çıkarılabiliyor.

Vücut ağırlığı ve adipositas (aşırı kilo)

Vücut ağırlığında en yaygın kullanılan ölçü „Body Mass Index“ (BMI). Vücut ağırlığının boyun karesine bölünmesiyle bulunan BMI’nin elbette belirli sporlarla ilgisi olmasa da sıradan bir insan için genel geçer değerleri var. Bunları aşağıdaki çizelgede görmek mümkün. Avrupa Birliği çapında yapılan araştırmalar halkın %6-7’sinin adipositas, yani aşırı şişmanlıktan mustarip olduğunu ortaya koyuyor. Elbette aşırı şişmanlığın en önemli olumsuz yanlarından biri fizyolojik sorunlar ve bununla bağlantılı olarak düşen yaşam kalitesi.

Body Mass Index
Body Mass Index
Büyük boyut için tıkla!

Sıklıkla aşırı şişmanlığa yol açan nedenler günlük yasamda yapılan ufak değişmeler ile bertaraf edilebiliyorlar. Düzenli spor yapmak ve dengeli beslenme aşırı şişmanlıktan mustarip hemen herkeste etkili oluyor. Bunun yanında yüksek kolesterin gibi olumsuz etkiler ortadan kalkıyor, vücuttan alınan verim artıyor.

Özellikle vücut ağırlığının %70’inin selede taşındığı bisiklet sporu bu hedef grup için vücut performansını arttırmak, metabolizmayı hızlandırmak için çok uygun. Örneğin koşu esnasında vücut ağırlığının 2-3 kati eklemler tarafından taşınıyor, kibu durum aşırı kilolu biri için son derece büyük bir dert. Dolayısıyla aşırı kilolular için, sadece ağırlık kapsamında baktığımız zaman saatte yoğunluğa göre 600-800kCal yakılan bisikletin son derece faydalı ve uygun bir spor olduğunu görüyoruz.

Sürelere göre bisikletin yararlari
Sürelere göre bisikletin yararlari
Büyük boyut için tıkla!

Psikoloji / Stres

Psikolojik sorunlar ve stres pek çok hastalık için uygun bir zemin oluşturuyor. Araştırmalarda ruhî sorunlar ön plana çıkıyor. Spor ve düzenli hareket ile bu tarz sağlığı olumsuz etkileyen unsurlar ortadan kaldırılabiliyor. Spor hormon dengesine olumlu etkide bulunuyor, bu sayede insanin ruhî hali düzeliyor. Spor kısmen bunalımda olanların aldıkları antidepresan tabir edilen ilaçların yaptığını yapıyor. Araştırmalarda düzenli spor yapmaya başlayan insanların korku ve bunalımlarından kurtuldukları ve kullandıkları ilaçları azalttıkları gözlenmiş.

Bisiklete binmek düzenli, ritmik hareketleri nedeniyle insani rahatlatıyor, bütün fizikî ve ruhî unsurların uyum içinde çalışmasını sağlıyor, stresten kurtulmaya önayak oluyor. Özellikle uzun süreli mukavemet sporlarında, ki bisiklet de bunlara dahil, 30-40 dakika sonra endorfin salgılamaya başlıyoruz. Bu hormonlar bunalıma ve diğer psikolojik sorunlara iyi geliyorlar, insanları rahatlatıyorlar.

Kalp
Kalp
Büyük boyut için tıkla!

Kalp-Damar Hastalıkları Kalp hastalıkları gelişen ülkelerde erken ölümler ve hastane ziyaretlerinde en önemli rolü oynuyor. Almanya’da her yıl 150.000 kişi kalp yetmezliğinden ölüyor. Bu ölümlerin pek çoğunda kalbin işlevi arteriosklerose (damar iç duvarlarının hasar görmesi) ya da kalp odacıklarının çalışma bozukluğu nedeniyle zayıf düşmüş oluyor. araştırmalar spor ve hareketin kalp krizini ve diğer kalp hastalıklarını önlemekte önemli bir yer tuttuğunu gösteriyorlar.

Son yıllarda kalp hastalıklarındaki tedavi yöntemlerinde de değişme yaşanıyor. Geçtiğimiz yıllara kadar tamamen yatak istirahatı önerilirken bugün hafif bir fiziksel aktivite terapinin parçası olmuş durumda. Bu aktiviteler arasında özellikle bisiklet kullanımı var. Bisiklet sayesinde en önemli kalp işlevlerinin yani sıra (nabız ve hacim) kan deveranı da olumlu etkileniyor. Sonuçta çok daha ekonomik çalışan ve daha az yorulan bir kalp çıkıyor ortaya. Kalp krizlerine yol açan bütün etkenler geriliyorlar, düzenli fiziksel aktivite ile kalp krizi riski %50 düşüyor. Kalp hastalıklarına karşı en uygun seviye olarak haftada bisiklet veya başka sporlar ile 2000kCal yakımı belirlenmiş.

Atardamar Kesiti
Atardamar Kesiti
Büyük boyut için tıkla!

Önümüzdeki bültenlerde bu çalışma üzerinde yazmaya devam edeceğiz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık

Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, Hangi Maddeler...?
Lance Armstrong etrafinda donen doping skandali sadece bisikletciler nezdinde doping olgusuna degil, biraz da bisiklet sporunun do ... Devamı » » » 

Sporcular İçin Magnezyum

Annelerin "vitamini suyunda" telkinini duyarak büyümemiş bir çocuk yoktur desek doğru söylemiş olur muyuz bilinmez ama son yıll ...
Devamı » » » 

Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Bisiklet sürerken hangi kasların ne kadar çalıştığı ve ne verimle kullanıldığı önemli hususlardan birisi. Son yıllarda kilitli ped ...
Devamı » » » 

Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Nis.07 En Önemli Sporcu Besinlerinden M...
Mar.07 Protein Konusuna Devam
Oca.07 Vücudumuzun Yapı Taşları
Ara.06 Egzotik Meyveler
Ksm.06 Vejetaryenlik ve Spor
Eki.06 Nelere Dikkat Edilmeli?
Auğ.06 Kreatin
Tem.06 Karnitin
Haz.06 40-50 ve 60’lı Yaşlar
May.06 20'li ve 30'lu Yaşlarda Spo...
Nis.06 Yaşlanıp İhtiyarlamamak
Mar.06 Kendi Enerji Barını Ke...
Sağlık Arşivi

 

  Bu yayın 13671 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Peloton  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık  |  Sürüş Teknikleri  |  Yarış Dünyasından  |  mtb parkı: BELGRAD  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015