Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Temmuz . 2020  
Emin Müftüoğlu ile Ropörtaj
Ropörtaj

Emin Müftüoğlu ile Ropörtaj

Derleyen: Dogu Eke
5.3.2005

3 Mart 2005 tarihinde, 2004 - 2008 döneminde Bisiklet Federasyonu Başkanlığı görevine yeni seçilen Sn. Emin Müftüoğlu'nun İstanbul'a gelmesini fırsat bilerek, Sn. Abdurrahman Açıkalın'ın katkılarıyla bir söyleşi yapma fırsatı bulduk. Son derece sıcak ve samimi bir ortamda geçen bu sohbetten mtbtr ekibi olarak büyük bir keyif aldık. Bu söyleşinin tamamını buraya aktarmak yerine sizlerin de merak ettiği ve bisiklet dünyasını ilgilendirdiğini düşündüğümüz Federasyon'un önümüzdeki dönem plan ve projelerini soru cevap şeklinde aşağıda sizlere sunmaya çalışacağız.

MTBTR: Herşeyden önce sizi mtbtr olarak tebrik ediyoruz ve başarılar diliyoruz. Seçim sürecini elimizden geldiği kadar yakından takip etmeye çalıştık...

Sn.E.Müftüoğlu: Teşekkür ederim, sağolun. Ben de sizleri takip ediyorum. Yeni değil, eskiden beri sitenize üyeyim. Bültenleriniz sürekli geliyor.

MTBTR: İlginize teşekkür ederiz. Öncelikle sizi mtbtr.com üyelerine tanıtmak adına, biraz bize spor geçmişinizden ve bu noktaya gelme sürecinizden bahseder misiniz ?

Sn.E.Müftüoğlu: Kücük yaşlarda futbol ve basketbol oynayarak spora başladım. Profesyonel futbol oynadım daha sonra askerde basketbol oynadım. Ayağım sakatlandıkdan sonra yürümemin bile mümkün olamadığı bir dönem sonrasında tekrar Alanya'da amatör kümede basketbol oynamaya başladım. Profesyonel futbolculuğum sırasında, Alanya'da amatör kümede kurulan Alanya Gücü'nde aynı zamanda yönetim kurulunda yer aldım. İlk yöneticiliğim de böyle başladı. Sanırım 1986 senesi gibiydi. Daha sonra 1988-89 yıllarında Çanakkale'de üç gün süren bir spor idareciliği seminerine katıldım. Aynı zamanda Halter Federasyonu'nda değişik birimlerde gorev aldım. Halter Vakfı kurucu uyesiyim. Avrupa şampiyonası, Dünya Şampiyonası Organ. Komitesi ... Halteri iyi bildiğimi düşünüyorum.

Büyük boyut için tıkla!

MTBTR: Göreve geldiğiniz günden bugüne tespit ettiğiniz eksiklikler nelerdir ve kısa, orta uzun vadede neler yapmayı planlıyorsunuz ?

Sn.E.Müftüoğlu: Herşeyi yeniden yapılandırmamız gerekiyor diye düşünüyorum, yani bir anlamda yeni bir bina inşa etmemiz gerekiyor, temelinden başlayarak tekrar inşa etmek. Avrupa'da ne varsa, dünyada ne varsa, mükemmel ne varsa aynı çatıyı buraya kurmak gerekiyor. Burada bir sistem kurmak istiyoruz. Bunun projesini yapıyoruz. Şu anda proje halindeyiz ve yüzde 80 - 90 projelendirmeyi bitirmek üzereyiz. Çok kısa sürede cok farklı seyler yaptıgımız kanaatindeyim. Örneğin Bisiklet Federasyonu'nun web sitesi yoktu, email adresi yoktu. Bunlar için ilk adımları attık. Bisikletin ve bisikletçinin sorunlarını tespit ettik. Açıkcası, Avrupa'daki bisikletçinin kazandığı ile Türkiye'deki bisikletçinin kazandığını kıyasladık. Türkiye'deki bisikletçinin karnını doyuramadığını gördüğümüzden dolayı bu işe soyunduk.

Hedeflerimize ulaşabilmek için, herkesi kucaklamamız gerekiyor. Herkesin en ufak bir katkısı olabiliyorsa bunu yapması gerekiyor. Bizim de Federasyon olarak katkıda bulunanlara yol vermemiz gerekiyor. Herkesin önünü açmaya çalışıyorum. Bu işin içindekiler bir araya gelmezse dışarının bize hiçbir faydası olmaz. Bu işin ekonomik yönünü geliştiremezsek bu spor bir yere gelemez, sporcunun karnının doyması gerekiyor. Türkiye'de ki bisiklet sektörünün hacminin daha çok artması gerekir.

MTBTR: Peki bu bağlamda neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Sn.E.Müftüoğlu: Öncelikle güçlü bir yönetim oluşturmamız gerekiyordu. Şu anda bunu gerçekleştirdik. Bu yönetimle sponsorluk,iletişim, yayın konusunda biryeyler yapmaya çalışacağız. Herşeyden önce iletişimi kurmak istiyoruz. Televizyonlarda artık bisiklet yarışları yer almalı. Spor,önce spor. Ne yazık ki şu anda 200-250 aktif lisanslı bisiklet sporcumuz var. UCI başkanıyla bu sayı üzerine konuştuk ve benim yüzüm kızardı. Maalesef çok düşük bir sayı. Öncelikle sporcunun olanaklarını artırmalıyız. Ayakabısı olmadığı için spor yapamayan adamın yaşadığı acıyı biliyorum ben.S por yapacak adama her türlü olanağı sağlamaya hazırım. Buna her türlü riski almakta dahil. Yeter ki insanlar spor yapsın. Ayrıca artık geçmişten farklı olarak iki teknik komitemiz var. Dağ ve yol bisikleti komiteleri. Kendi konularında hesabını verebilecekleri bütün kararları alabilme özgürlükleri var bu komiteyi oluşturan arkadaşların.

Büyük boyut için tıkla!

MTBTR: Dağ bisikleti sporcusunun başka bir sıkıntısı da federasyonca açıklanan yarış takvimi. Zaten sayıca az olan yarışların bir kısmıda mazeret gösterilmeden iptal ediliyordu önceki dönemlerde. Sağlıklı bir takviminiz olacak mı artık?

Sn.E.Müftüoğlu: Artık geçmişi sorgulamadan ileriye bakmak istiyoruz. Biz cevabını veremeyeceğimiz hiç birşey yapmayacağız. Bizim takvimimizde yarışlar cevabını veremediğimiz şekilde iptal edilmeyecek.

MTBTR: Peki kent yaşamına bisikleti sokmak için bir çalışmanız olacak mı?

Sn.E.Müftüoğlu: Şimdiki metropollerde bu pek mümkün görünmüyor. Ancak yeni oluşan metropollerde bu konuya mutlaka dikkat edilmeli. Şehir plancıları toplayıp, fakülteleri devreye sokup planlar hazırlamak ve uygulamak gerekiyor. Bir beyin fırtınası şeklinde böyle bir hazırlık planlarımız arasında.

MTBTR: Okuyucularımzdan biri, denizde gemi-yelkenli, karada otomobil-bisiklet öncelik eğitiminden bahsederek ülkemizde bu kültürün ne zaman oturacağı sorusu üzerine konuşmuştu. Toplumda bisiklet eğitimi ve kültürünü vermek konusunda ne düşünüyorsunuz?

S.E.Müftüoğlu: Öncelikle Türkiye'de bisiklet eğitimi verecek eğitimci yok. Dahası eğitimci yetiştirecek fakülte yok, üniversite yok. Konya'da beden eğitimi fakültesinde bisiklet ana branşı oluşturmak için çalışmalar yapıyoruz. Bu da başarılı olacağımızı zannettiğim konulardan biri. Yani branşı bisiklet olan beden eğitimi hocalarının yetiştirilmesi. Ayrıca en kısa sürede UCI hakem kurslarını açacağız. Gerekli yeterliliğe sahip adaylar üç gün sürecek bu kursu tamamladıklarında diplomalarını alarak UCI onaylı ulusal hakem olacaklar.

Bütün bunların sonucunda tüm hedefimiz her iki branşta da 2008 olimpiyatlarına gidebilmek. Özellikle dağ bisikletinde 2008 için elimizden geleni yapacağız. Çünkü dağ bisikletinin bugüne kadar hep öksüz bırakıldığını çok iyi biliyorum. Şimdiden onbir tane UCI yarışı planlamış durumdayız. Üstelik UCI listesine girmesi istenen bu yarışların başvuru tarihi geçmiş olmasına rağmen başvurumuz kabul edildi. Daha yönetim kurulumuz oluşturulmamış olduğu halde bu riski aldım ve altına imzamı attım. Bu da kararlılığımızı gösteriyor. Dağ bisikletinde çok iyi bir yere geleceğimize inanıyorum.

Bu noktada sizlerin de desteğine ihtiyacımız var.Sizler de dahil bütün bisiklet camiasının yanımızda olması gerekli. Hatta yeri geldiğinde tarafsızca eleştirilmeliğiz. Yani muhalefetede ihtiyacımız var.

MTBTR: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Size ve tüm ekibinize üstlenmiş olduğunuz bu görevde başarılar dileriz. En kısa sürede başarılarınızı konuştuğumuz ikinci bir görüşme yapma dileğiyle hoşçakalın.

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 3509 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015