Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Kolesterin, Sırt ve Tansiyon
Bisikletin Yararları Hakkında 2

Kolesterin, Sırt ve Tansiyon

Çeviren: Cüneyt Kazokoğlu
15.3.2005

Geçtiğimiz bültenimizde başladığımız bisikletin insan sağlığına olan etkilerini konu alan araştırmayı incelemeye devam ediyoruz. Serinin birinci yazısında bisikletin vücut ağırlığı, ruhî durum ve kalp-damar hastalıklarına olan etkilerinden sonra bu yazımızda yüksek kolesterin, sırt ağrıları ve yüksek tansiyon konularına değineceğiz.

Kalp-Damar
Kalp-Damar
Büyük boyut için tıkla!

Lipometabolizma ve yüksek kolesterin

Vücuttaki en önemli enerji depolarımız yağlar. Bunun yanında yağlar vitaminleri taşıyorlar, hücreleri koruyorlar ve soğuğa karşı koruyucu görev görüyorlar. Ama gereğinden fazla yağ bulunması durumunda pek çok olumsuz etkisi gözüküyor. İnsan yaşlandıkça kolesterin değerleri de yükseliyor. Kolesterin değerleri kısmen spor ve fiziksel aktivite ile dengelenebiliyorlar. Bugün bilimsel olarak uzun süreli yapılan aerobik sporun faydası kanıtlanmış durumda. Düzenli spor sayesinde HDL değeri artıyor. Yüksek HDL değeri kalp ve kan dolaşımı hastalıklarına karşı koruyucu görev görüyor. Ayrıca genç yaşlarda yapılan spor ilerleyen yaşlarda kilo almaya karşı da önlem olarak görülüyor.

Bisiklet sporu sayesinde sadece organizmamız çalışmıyor, yağ depolarımızı da tüketiyoruz, lipometabolizmamiz çalışıyor. Bu çalışma esnasında koruyucu işlevi nedeniyle son derece önemli olan HDL kolesterin yükseliyor, ve “kötü” olan, damarlarda kireçlenmeye yol açan LDL kolesterinimiz azalıyor.

Sırt kas grubu
Sırt kas grubu
Büyük boyut için tıkla!

Sırt hastalıkları ve ağrıları

Bugün gelişmiş ülkelerde insanların büyük çoğunluğu sırt bölgesinden hasta olmasa bile ağrılardan şikayetçi. Özellikle Avrupa’da 40 yaşın üzerinde her 3 kişiden birinin sırtında sorunu var. Bütün gün bilgisayar başında büroda oturmak ya da bir fabrika işçisinin ağır işi sırtımızı olumsuz etkileyen unsurlar. İşin önemli yanı bu sadece orta yaş ve üstüne değil, gençlere yönelik de bir tehlike. Gençlerde özellikle abartılarak yapılan profesyonel spor, ağır vücut çalışması kas yapısında dengesizliklere ve sırt bölgesinde sorunlara yol açıyor. Bu sorunlar ileriki aşamalarda ağrı-sızı ile başlayıp kronik sorunlara ve hatta omurga ile ilgili hastalıklara kadar gidebiliyorlar. Oysaki düzenli ve bilinçli yapılan spor sayesinde sırt ağrılarının azaldığı bugün araştırmalarlakanıtlanmış durumda. Aynı şekilde mukavemet sporu da sırt ağrılarının azalmasını sağlıyor. Bisiklet üzerinde ergonomik olarak hafif öne eğik bir şekilde, uygun bir konumda durulduğu takdirde özellikle sırtın alt bölümü ritmik hareketlerle çalıştırılıyor. Omurganın etrafı kasların çalıştırılması sayesinde güçlendiriliyor. Pedal çevirmeden kaynaklanan asimetrik hareketler omurgayı çevreleyen küçük kasları çalıştırıyorlar, ki bu kasların jimnastik ya da diğer idmanlarla çalıştırılması oldukça güç. Bu sayede son derece önemli olan iki omuriliğin birbirine bağlanma gücü arttırılıyor ve sırt ağrısı gibi sorunlar ortadan kalkıyor.

Güçsüz sırt
Güçsüz sırt
Büyük boyut için tıkla!

Güçlü sırt
Güçlü sırt
Büyük boyut için tıkla!

Omurga kasları
Omurga kasları
Büyük boyut için tıkla!

Yüksek tansiyon

Medeniyetin getirdiği son derece önemli hastalıklardan kalp hastalıkları ve kalp krizi konusundaki en önemli etken yüksek tansiyon. Avrupa çapında yapılan araştırmalar halkın %20’sinin yüksek tansiyonu olduğunu, yine %20’sinin tehlikeli derecede yüksek tansiyonu olduğunu, ama yüksek tansiyondan mustarip insanların sadece %10-20’sinin bu sorunu genetik olarak taşıdıklarını gösteriyor. Bu yüksek tansiyon hastalarının büyük bir çoğunluğunun hafif bir spor sayesinde bile araştırmaların da gösterdiği yönde tansiyonlarını düşürebileceklerinin en açık ifadesi. Dolayısıyla bunun ötesinde inme, kalp krizi gibi sorunlara karşı da yapılabilecek en güzel şey spor yapmak. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta çok yoğun sporlardan kaçınmak gerektiği, çünkü vücudu fazla zorladığımız takdirde kan basıncı hızla artıyor.

Bisiklete binmek haliyle yarışılmadığı takdirde son derece sakin ve faydalı aktivitelerden biri. Çünkü vücudun kaldırması gereken yük kontrol edilip rahatlıkla ayarlanabiliyor. Bisiklete binme esnasında salgılanan hormonlar sayesinde damarlardaki direnç, yani basınç düşürülüyor. Ayrıca kalp daha verimli çalışıyor, hacmi büyüyor ve nabız düşüyor. Bu sayede aynı zaman birimi içerisinde daha fazla kan hacmi pompalanabiliyor ve tansiyon geriliyor. Kan basıncı kalp krizinin en önemli etkenlerinden biri olduğu düşünülürse bisiklete binmenin faydası bir kere daha kendini gösteriyor.

Serinin bu iki yazısında kısaca bisikletin belli başlı fiziksel ve ruhî sorunlara etkilerini belirttik. Bundan sonra bisikletin organizmaya olan olumlu etkilerini anlatmaya devam edeceğiz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 14834 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015