Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Temmuz . 2018  
Pittbull ve Bora Tirki Üzerine
Bora TİRKİ İle Söyleşi

Pittbull ve Bora Tirki Üzerine

Yazar: Ayşin Özer
9.12.2002

06 ocak 1972 doğumluyum. Spora başlamam şöyle; Alanya'da çalışırken halk triatlonu afişi dükkana asıldı. Ve takım olarak ilk defa yapıldığı için, normalde ferdi olarak yapılıyor. Bisikleti başka bir kişi, koşuyu başka biri, yüzmeyi başka biri yapıyor. Bayrak yarışı gibi. Yani amaç katılımı fazlalaştırmak. Çünkü dayanıklılık gerektirdiği için bu spor. Bende bisiklet kategorisinde yazıldım. Takım olarak üçüncü olduk. İlk derecemizi orada aldık. Başlangıç noktası orası.

Büyük boyut için tıkla!

Takımınız o zaman var mıydı?

Yok o zaman takım yoktu. 92 de halk triatlonuna katıldım. Takım olarak 3 olduk. 93 de askere gittim. Askerlik dönemi oldu.Bu arada dağıtım izninde ben Alanya triatlonunu seyretmeye gittim direk. İnsanlar ailesini görmeye gider ben triatlon seyretmeye gittim. Uluslararası triatlon seyrettim. 94 senesinde tekrar oradaki triatlon yarışlarına gittim. Bu arada 89- 99 sezonu arasında buz hokeyi takımında oynadım.

Peki mesleğin nedir?

Mesleğim elektronik ama baba mesleğini yapmadım. Şu anda yüzme hocalığı yapıyorum.

Gördüğüm kadarıyla bir çok spor uğraşmışsın ve sonunda dağ bisikletine karar vermişsin. Neden dağ bisikleti?

Doğa sporuyla mücadele. Doğayla ilgili olduğu için.

Dağ bisikleti yapan bir sürü insan var. Herkes doğada olmayı, dağ bisikleti yapmayı seviyor. Fakat yarışma işin içine girince biraz çekiniyor. Belki o hırsı yaşamak istemiyor yada başka nedenlerle. Peki sende yarışma fikri nasıl oluştu?

Yarışma fikri, yarışırken sende biliyorsun yada hissetmişsindir. Böyle bir haz var. Yani benim burcum oğlak burcu. Oğlak burcunun özelliklerinde de böyle yarışçı bir özelliği var. Belki de oradan alıyorum bilmiyorum. Yarışmak hoşuma gidiyor. O andaki duyduğum his farklı; hem doğayla mücadele ediyorsun, hemde kendini performansını zorluyor, adrenalin salgılıyorsun. Mesela ben triatlon yapıyordum. 92 de dağ bisikleti olayı yoktu. 97'e kadar triatlonla uğraştım. Kendi imkanlarımla. Mesela yüzme antrenmanı yapmıyordum ama yüzme bildiğim kadarıyla yüzüyordum. triatlonu kurbağalama bitirmeye çalışıyordum kendimce. Ondan sonra 97'e kadar dağ bisikletiyle hiç ilgilenmedim.

İlk başta triatlon sonra dağ bisikleti oldu o zaman?

İlk triatlon sonra dağ bisikleti. 97de rafting triatlonu düzenlendi. Abdurrahman bey düzenledi. Yarış, rafttan çıktıktan sonra dağ bisikleti, sonrasında arazide koşu. Aynı günde 1.Uluslar arası Alanya Dağ Bisikleti Yarışı vardı. O zaman yarışa katılanlara t-short veriyorlardı. Ben dedim ikisine de katılacağım. İkisine de numara aldım. İkisi de aynı günde olacaktı. Yarış aralarında 1 saat var. Ben dedim ikisine de katılırım.rafting Triatlon startı verildi, ben finişe geldim, öldüm, yerlerdeyim. Bayılacağım, çok kötü oldum, sarardı yüzüm. Yattım yere bayıldım. Sonra bir daha yarışa giremem dedim. Anons ettiler 45dk sonra herkes hazırlansın dağ bisikleti yarışı başlayacak. 30 dk kestirdim, bir şeyler yedim, bir baktım ben yarışırım. Yani kendime geldim. Bundan sonra numaramı değiştirdim, bisikletimi yağladım üstümü değiştirdim. Maksat orada deneyim kazanmaktı onlarla beraber. Sonuçta orada derece kazanmak önemli değildi benim için, 45. olmuştum. Sonuçta bitirmekti. 98 de sıkı bir antrenman yapmıştım triatlon için bizim masterlar kategorisinde istanbul'dan katılan birisi antrenörlüğümüzü yaptı sonuçta ferdi katılıyorduk klüp ile değil. Seferihisar da aynı hafta sonunda cumartesi Pazar cumartesi sprıt triatlon denilen bir triatlon var, ona katıldım, Pazar günüde dağ bisikleti yarışı vardı gene, onun için yol bisikletini getirmedim triatlona dağ bisikletini getirdim. Üstüne ince lastik taktım.dağ bisikleti ile triatlon yaptım ertesi gün dinlendim sabah tekrar dağ bisikletine, bu arada dağ bisikletinde o zaman bu eski karpiye sistemini ilk defa taktım ve bir hata sonucu  bisikletle kaza geçirdim ve takla attım ve bisikletide kilidinden çıkartmasını bilmediğim için bisikletle birlikte takla attık ellerim falan parçalandı finişe geldim zar zor ve finişe gelince bayıldım Metin hemen beni sağlık ocağına getirdi. Çizikler vardı onlara dikiş attılar sonra oradaki adrenalin hoşuma gitti triatlondan daha farklı dağ bisikletinde hem performansınla mücadele ediyorsun hem zor şartlarla adrenalin daha farklı düz yolda herkes bisiklete biner ama arazide biraz daha farklı kondisyonun yanın da teknik öğreniyorsun.

Peki Pittbull nasıl oluştu?

Yunus diye bir arkadaşımla 98, 99 yarışlara girmeye devam ettik. 99 da ikimizde Alanya'ya ekimde düzenlenen uluslararası dağ bisikleti yarışına birlikte gidiyorduk, sonra dedik ki madem birlikte gediyoruz bu yarışa, yabancıların takımları var biz niye takım olmayalım. Sonuçta böyle başlatalım ilerlediği kadar ilerlesin.

İsmini merak edenler var neden Pittbull?

Pittbull köpeği biraz aykırı bir köpek, özelliklerinden biride acıya karşı çok dayanıklı olması, Pakistanlılar Pittbull köpeklerini ayılara karşı dövüştürüyorlar. Bu arada Pittbull köpeğini bir lastikten ısırtıyorlar ısırttıktan sonra kalçasına beline kütüklerle vuruyorlar fakat köpek bu acılara rağmen bir türlü ısırdığı parçayı bırakmıyor, acıya karşı dayanıklı. Bizim bu dağ bisikleti de biraz dayanıklılık ve güç sporu olduğu için, bununla özdeşleştirdik.

Peki iki kişi başladınız bu takımda, bildiğim kadarıyla şu anda ikiden fazlasınız kaç kişi var takımınızda?

Su anda ben, Özhan, birde kız arkadaşımız var Neslihan o bu sezon yarışmıyor ama takımda , birde bildiğiniz gibi Yunus var. Yani 4 kişiyiz.

Takıma her isteyen girebiliyor mu? Mesela birisi sizin takımın bir parçası olmak istedi onu hemen kabul ediyor musunuz yoksa sınırlarınız, testleriniz var mı?

Gerçekten dağ bisikleti sporu sizinde gördüğünüz gibi özveri istiyor, sizin sorduğunuz gibi merak edip soran insanlar var. Bir iki yarışa hevesle geliyorlar ama daha sonra bırakıyorlar, yani istiyorum ki takımın adını taşıyacak kişinin gerçekten bu spor için özveride bulunmalı. Yoksa takıma bir çok kişi soruyor, hiç fark etmez onlara da birer Pittbull tişörttü verip yarışa sokarsınız ama mühim olan o kişinin o ismi nereye taşıyacağı, performans gösterecek mi? bu sporun hakkını veriyor mu?. Yani tişörtü üzerine giydikten sonra herkes yarışabilir ama takıma yakışır kişiler gerçekten hakkını veren kişiler olmalı.Mesela Özkan. Üniversite öğrencisi kendisi. Daha önce çok kötü bir bisikleti vardı, dediki Bora ben bu takımı duydum ve bu takıma girmek istiyorum. Bende dedim ki takıma girmek kolay ama düşün yarışlara bizle gelebilecek misin, takım 5 kişi ama 2 si yarışta diğerleri nerde? Biz bunu istemiyoruz.

Büyük boyut için tıkla!

Takım olmanın avantajları dez avantajları neler?

Aslında avantajları pek yok, dezavantajları var. Bir kere her şeyi kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Forma yapıldığı zaman , yada başka şeylerde hiç kimseden destek almıyoruz.
İş hayatını engelliyor ağır ve yoğun bir antrenman yapmak zorundasınız. Katılacağınız yarışlarda artık ilk beşe oynadığımız için artık hafta da iki kere bineceğimize beş defa biniyoruz.

Şimdi maddi problemlerde ciddi önemli bir nokta, biliyorsun yurt dışında birçok örneklerini gördüğümüz takımların sponsorları var. Sizin hiç böyle talebiniz oldu mu bir takım yerlerden bu sorunu çözmek için?

Hedefi yükselttiğimiz için maliyetlerimizde artıyor sonuçta takım olarak bir yarışa gittiğinizde orada bir takım masraflar oluyor en basiti yol masrafları, ferdi olduğumuz için her birimiz kendimiz ödüyoruz. Biz takım olarak 2002 yılında bir sponsor dosyası hazırladık ve bir firmaya verdik oradan cevap bekliyoruz ama sezon başlamak üzere ama daha hız kazandırmamızda gerekli. Kesinlikle sponsor gerekli. Takıma girecek kişi içinde avantaj olabilmesi içinde sponsor şart.

Önümüzde Kapadokya yarışı var bu sezon yarışa katılıyor musunuz?
Evet.

Bu yarışa farklı ülkelerden sporcularda katılıyor. Bunun sana kattığı şeyler ne? ve sence bu tip yarışmalar Türk sporcularına neler katıyor?

Bence iki türlü yaklaşım var burada birincisi onlarla beraber yarıştığımızda, onlarla konuşup antrenman şartlarını programlarını öğrenme şansımız oluyor hem de onlarla beraber yarışırken deneyim kazanıyoruz. Onları tanıyıp deneyim kazanmak en güzeli bu. İkinci yönden bakarsak ta onların ülke farklılığı çalışma sistemleri belki ezici bir üstünlük gibi gözüküyor ama onları örnek alıp kendimize o yönde yetiştirdiğimiz zaman artıya dönüyor bazı şeyler.

99 da bir sürü yabancı vardı. İlk 10'nun içinde bile değildim ve o zaman bu sporu yabancılar çok iyi derece yapıyor, benim de imkanlarım el vermiyor, ben bu sporu bırakıyım demedim. Aksine onlar bu sporu o imkanlarla yapıyorlarsa biz daha kötü imkanlarla daha fazla çalışıp onlara yetişme imkanımız olur. Ben elit kategorisinde idim 23-29 arası, şimdi 30 ile 40 arası kategorideyim ve şu anda masterlarda İsrail'in ve İngiltere'nin en iyi adamlarıyla Kapadokya'da yarışma imkanı bulacağım ilk üç için.

Peki yurtdışındaki yarışlara hiç gitmeyi düşünüyor musunuz?

Yurt dışındaki yarışmalardan haberimiz oluyor, gitmekte istiyoruz ama sponsor imkanımız olmadığı sürece gitme şansımız olmuyor. Ancak bir yarıştan davet alacağız ancak öyle. Mesela en son ekimde Türkiye şampiyonası oldu Alanya'da. Orada Türkiye ikincisi oldum ve yaptığım iyi dereceden dolayı Kıbrıs'ta bir organizasyondan davetiye geldi. Gerçi masrafları yarı yarıya karşıladık. Türkiye'de en iyi derece yapan insanlar orada buluştu, yabancı yoktu ama biz şimdiye kadar yabancılardan kazandığımız deneyimleri orada sergiledik.

Sezon yarışlarına nasıl hazırlanıyorsun nasıl bir antrenman programın var?

Kışın binebildiğim kadar bisiklete biniyorum kültür fizik hareketleri yapıyorum, birazda yüzme. Kışın haftada üç gün yaz sezonun başında bunu 6 ya çıkarıyoruz. İki gün dinlenme. Bu 6 günün içerisinde iki gün yüksek dereceli antrenman diğerleri biraz dinlenme temposunda. 4 gün yol iki gün teknik. İnterval antrenmanı var buda sezon içerisindeki zirve yarışına göre değişiyor.Mesela benim sezon içerisinde belirlediğim iki tane zirve yarışım var bir Kapadokya biride ekim ayında.

Sence iyi bir bisiklet yarışta bir avantaj mı? Bir yarışı kazanmadaki en önemli noktası nedir?

Mutlaka bisiklet önemli ama en önemlisi sporcunun kendisinde. 98 de Bolu Aladağ'da Türkiye Şampiyonası düzenlendi. Kötü bir bisiklet ile Türkiye Üçüncülüğünü elde ettim. İlk ciddi yarışımda oydu.
Birinci sporcunun kendi performansı diğeri ise eldeki teknik malzeme.

Peki birazda antrenman yarışlarından bahsedelim; üçüncüsünü düzenlediğiniz bu yarışların ben de ikisine katılma fırsatı buldum, gerçekten çok keyifle eğlenceli bir yarışma çıkardık. Antrenman yarışları fikri nasıl doğdu? Nereye kadar gidecek?

Yabancı yarışçılarla konuştuğumuzda kendi ülkelerinde her hafta sonu bir eyalette kendi aralarında bir sponsorun organizasyonu ile yarışlar düzenlendiğini, bunların çok profesyonel olmasının gerekmediğini amacın burada sporun geliştirilmesi ve büyük yarışlara hazırlanmak olduğunu öğrendik.Ve bu şekilde şekillendi. Burada parkurda antrenman yapıyorsunuz bir deneyim kazanıyorsunuz ve diğer sezon yarışlarında bunu hissediyorsunuz. Çünkü bizim Türkiye deki en büyük eksiklik antrenman yarışlarının olmayışı. Yabancı sporcularla konuşuyoruz sezonda kaç tane yarışa giriyorsunuz diye soruyoruz diyor ki beş tane zirve yarışım var ama onun dışında bir sürü yarışa gidiyorum deneyim kazanıyorum. Bizim ise 2 tane zirvemiz oluyor antrenman yarışı hiç yapamıyoruz. Bu eksikliği gidermek içinde yapmaya başladık. Sponsor desteği almayı istiyoruz biraz daha ilerletip federasyondan izin alıp biraz daha resmi bir hale getirmeyi istiyoruz gerçi birinci amacımız bu şekilde devam etmek.

Yarış organizasyonu yaparken en çok zorlandığınız, sizi sıkan olay nedir?

Üç yarışta da sıkıntı yaşamadık. antrenman yarışıydı. Herkes kendisi için kondisyonunu tekniğini geliştiriyor.

Büyük boyut için tıkla!

Son olarak , mtbtr.com hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bir kere her şeyden önce böyle bir sanal dergi çıkardığınız için teşekkür ediyorum. Sonuçta sizin mesleğiniz değil ama hobiniz için yapıyorsunuz. Çok daha iyi olacağına inanıyorum. Yeni bir oluşum olsa da epey iyi şeyler yaptınız, mutlaka eleştiride alacaksınız yapıcı eleştirilerle daha da iyi olacağınıza inanıyorum. Kafanızdaki şeyleri henüz tamamen dökmediniz öyle değil mi.

Biz şu anda derginin teknik alt yapısını hazırlayıp düzenli yayınlanır olmasını sağlamaya çalışıyoruz. İçeriğini ise siz dağ bisikletine gönül verenlerden okuyucularla beslenmesini arzu ediyoruz.

Bizde sizleri destekliyoruz.

Teşekkürler inşallah hep beraber çok daha güzel şeyleri gerçekleştireceğiz. 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 4277 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015