Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Mayıs . 2020  
Rekabet Büyüyor
SRAM 2006

Rekabet Büyüyor

Derleyen: Eren Güven
1.4.2005

RockShox, Avid ve Truvativ firmalarını bünyesine alarak tüm fren-vites sistemini ve amortisörleri ürün gamına ekleyen SRAM her alanda yeni parçalar ile rekabeti kızıştırırken biz de yeni silahlara yakından bir göz atalım.

Reba World Cup

Son zamanlarda birçok XC yarışçısının gözdesi olan Reba Team hakkında internette dolaşan söylentilerden sonra yeni “World Cup” modeli resmi olarak basına tanıtıldı. Karbondan yekpare amortisör borusu ve taç maşanın ağırlığını aşağı çekerken, sertlik ve titreşim emme özelliği performansını ve sürüş kalitesini arttırıyor.

Reba World Cup
Reba World Cup
Büyük boyut için tıkla!

Reba, SID, Boxxer modelleri şu ana kadar gizli tutulmuştu. İnternette, Boxxer serisinde de havalı süspansiyon öğesi kullanılacağı haberleri dolaşıyor ama resmi açıklama için tahmini tarih yaz sonrası.

Reba "Crown" Detayı
Reba "Crown" Detayı
Büyük boyut için tıkla!
Revelation

Reba çok iyi bulunmuş olmasına rağmen kullanıcıların daha uzun sıkışma mesafesi talebine karşılık çıkmış olan bir model Revelation. Sağlamlaştırılmış taç ve 32mm iç borulara sahip bu modelde prensipte büyük değişiklik olmasa da geliştirilmiş “U-Turn Air” sistemi sayesinde 100-130mm arası ayarlanabilen sıkışma mesafesi olacak. Maşayı gidondan kilitlemeyi mümkün kılan “PopLoc” sistemi opsiyonel olarak mevcut. Ağırlığı 1,7kg ile 1,8kg arasında değişen 4 ayrı Revelation modeli de sadece disk fren uyumlu.

Revelation
Revelation
Büyük boyut için tıkla!

Recon

Sıradaki Recon modeli, ürün yelpazesinden çıkan Duke’ün yerini alacak. Recon 85-135mm arası ayarlanabilir sıkışma mesafesi sunan ve hafiflik konusunda iddialı olmayan orta fiyatlı bir arazi binişi - enduro modeli olarak tasarlanmış. Ürün çelik veya aluminyum (opsiyonel) amortisör borusuna ve 32mm aluminyum iç borulara sahip. Dış borular magnezyum olmakla beraber isteyen “disc-only” (sadece disk fren uyumlu) modele de sahip olabilecek. Recon “U-Turn” yay ve yeni “Solo Air” havalı sistem olmak üzere iki seçenek sunacak. Bunun dışında “Motion Control Damping” ve dışarıdan ayarlanabilen tepme kontrolü (External Rebound) özelliklerine sahip maşanın ağırlığı modele göre 1,8kg ile 2.1kg arasında değişmekte.

Recon
Recon
Büyük boyut için tıkla!

Tora

Pilot serisinin yerini almak üzere tasarlanan Tora modelinde oldukça büyük performans gelişimi gözlenecek. 28mm kalınlığındaki Pilot iç borularından, 32mm Cr-Mo (Krom-Molibden) iç borulara geçiş ve yenilenen alt borular, maşanın sertliğini ciddi biçimde arttıracak. Bununla beraber Cr-Mo nedeniyle ağırlıklar 2kg ile 2,2 kg seviyelerine çıkacak. Tora modeli de Recon gibi U-Turn yay veya “Solo Air” sistemiyle gelecek. Sadece disk fren uyumlu model de mevcut.

Tora
Tora
Büyük boyut için tıkla!

Yeni modellerin arasında iki arka amortisör de mevcut. Piyasaya çıkacak olan MC 3.3 ve MC 3.R modelleri neredeyse tüm kaliteli kadro üreticilerinin ünlü amortisörlü kadroları ile uyumlu olacak. MC 3.3 modeli tıpkı Fox Triad gibi “açık”, “platform”, ve “kilitli” ayar seçeneğine sahip olacak. MC 3.R modelinde ise amortisörü gidondan kilitlemek de mümkün. Maşaya ismini veren “Motion Control” RockShox firmasının geliştirdiği bir platform sistemi.

MC 3.3
MC 3.3
Büyük boyut için tıkla!

İki modelin de negatif sıkışma mesafesi hava basıncı üzerinden ayarlanıyor, ayrıca “rebound” ayarı ve “floodgate” özellikleri de mevcut. Arazi binişi alanına yönelik tasarlanmış bu iki model de 250gr ağırlığında.

SRAM

Hiç kuşkusuz en çok dikkat çeken seridir SRAM X.0 serisi. Beklendiği üzere bu sene yenilikler en çok bu seriye yönelik.

X.0 Vites Attırıcı
X.0 Vites Attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Parçalarında karbon malzemeyi başarıyla kullanan SRAM bu sene çıtayı biraz daha yükselterek X.O arka vites attırıcının kafesini de karbondan üretmiş. Her ne kadar uzun kafesli model hâlâ aluminyum kalsa da kısa veorta boy kafesli modellerde karbon sayesinde hem ağırlık azalmış hem de darbe direnci arttırılmış. Ağırlıklar kısa kafes için 192g, orta boy kafes için 197g ve uzun boy aluminyum kafesli model için 210g.

X.0 Karbon Kafes Detayı
X.0 Karbon Kafes Detayı
Büyük boyut için tıkla!

Yeni çıkacak olan X.0 modelinde geçen senenin X.9 “trigger shifter” (vites kolu) modeline göre büyük bir performans artışı var. Tıpkı arka vites attırıcı gibi vites kolları da birinci sınıf. Karbon kapak sayesinde sağlanan güzel görüntü ve hafifliğin yanında ana yayın 4 rulman üzerinde dönmesi sürtünmeyi azaltarak vites değiştirmek için gereken gücü minimuma indirmiş. Tüm bunların yanında yeni vites kolları ergonomisi ve “Zero Loss Travel System” ile öne çıkıyor.

X.0 Trigger
X.0 Trigger
Büyük boyut için tıkla!

Artık eskisi gibi sadece yukarı aşağı hareket ile yetinmeye gerek yok, zira yeni vites kolunun gövdesi kelepçe gidona monte edildikten sonra sağa sola oynayabiliyor. Fren elciklerinin kelepçesi izin vermese bile vites kollarınızı artık frenlerinize daha da yaklaştırabilirsiniz. Tüm bunlarla yetinmeyen X.0 aynı zamanda baş parmakla itilen kolda toplam 60 derece hareket serbestliği sağlıyor. Kısa ya da fazla uzun parmaklılar artık vites değiştirirken sorun yaşamayacak.

X.0 Trigger Ayar
X.0 Trigger Ayar
Büyük boyut için tıkla!

“Zero Loss Travel” sistemi ise sadece X.0 trigger vites kolunda bulunan büyük bir performans artısı. Normalde zinciri büyük dişlilere geçirirken kolu itmeye başladığımızda, tel gerilene kadar yaklaşık 20 derece kayıp olur. X.0 işte bu kaybı sıfıra indirerek vites geçişlerini hızlandırmakla kalmıyor aynı zamanda tepkileri daha iyi bir vites sistemi sunuyor. Aynı sistem ön vites attırıcı için de geçerli. Bundan sonra orta dişliye geçmek için çok uzun bir kol hareketine veya büyük dişliye geçmek için sert kolla uğraşmaya gerek yok.

X.0 Trigger Kol Ayarı
X.0 Trigger Kol Ayarı
Büyük boyut için tıkla!

Çekiş sistemi gelişmeleri burada bitmiyor. Görüntü olarak eski modelden çok farklı olan PG990 kaset dişli artık kırmızı renkli bir “spider arm” a sahip.

PG990 "Spider Arm" Detayı
PG990 "Spider Arm" Detayı
Büyük boyut için tıkla!

İlk altı dişliyi taşıyan bu parça sertlikte artışı garanti ediyor. Bir alt model olan PG980 ise aynı fiyatta olan Shimano LX (tamamen çelik) kaset dişliye göre 60g ağırlık tasarrufu ile öne çıkıyor. İlk 3 dişliyi taşıyan “spider” ise maalesef kırmızı değil.

PG990 SRAM Logo
PG990 SRAM Logo
Büyük boyut için tıkla!

Yeni “Power Chain II” isimli zincir ise hala Shimano-vari baklalara sahip olsa da ailenin yeni üyesi Truvativ ile kusursuz uyum göz önünde tutularak dizayn edilmiş. “Hollow Pin” modeli ise daha sonra tanıtılacak.

PC970 Power Chain II
PC970 Power Chain II
Büyük boyut için tıkla!

SRAM modellerinde gelişmeler bu kadarken Turvativ’de yeni bir aynakoldan çıkarıyor. Aynakol entegre orta mile ve karbon alaşımlı kuvvetlendirilmiş kollara sahip. Toplam ağırlık “Bottom Bracket” ile beraber 848gram.

Truvativ Aynakol
Truvativ Aynakol
Büyük boyut için tıkla!

Maxle

Maxle, SRAM’in yeni geliştirdiği ve geçen seneki Pike modelinden türetilen bir mil çeşidi. Piyasadaki 12-20mm “Thru-Axle” (sokma mil) sistemine yeni bir rakip denilebilir.

Maxle
Maxle
Büyük boyut için tıkla!

Milin bir tarafı vidalı diğer tarafı ise “Quick-Release” mandalına sahip. Aletsiz olarak takılıp çıkarılabiliyor ancak mil üzerine monte edilen Shimano Saint ve Hone modelleri ile ve normal kadrolarla uyumlu değil. SRAM tarafından serbest sürüş ve tepe inişi alanlarına yapılan atak ilgi çekmişe benziyor, zira bazı kadro üreticileri 2006 için çoktan anlaşma yapmış bile.

Maxle Detayı
Maxle Detayı
Büyük boyut için tıkla!

Süspansiyonda 2005 teknolojileri

Arka Süspansiyon

Son SRAM haberi

Faydalanılan kaynak: Cyclingnews

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 5046 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015