Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Eylül . 2020  
Nedir bu UCI?
Tarihi ve Yapısı

Nedir bu UCI?

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
2.4.2005

Gerek sayfalarımızda, gerekse forum bölümümüzde sık sık adına rastladığımız bir kurum var, UCI, Union Cycliste Internationale. Biraz bisiklet sporuyla yakından ilgilenenler bu kurumun „Uluslararası Bisikletçiler Birliği“ olduğunu, bir nevi federasyonlar üstü bir kurum olduğunu ve dünya çapındaki profesyonel yarışlar diyebileceğimiz yarışları düzenleyip puanladığını biliyorlar. Peki geri kalanı? Nerededir UCI, nasıl kurulmuştur, Türk federasyonu UCI’nin neresinde bulunmakta? Hazır sezon da başlamışken ve bundan sonra UCI hayatımızda önemli bir yer edinecekken bu sorulara biraz olsun değinmekte fayda var.

UCI – Kısa Tarih

UCI, yani Uluslararası Bisikletçiler Birliği bugünkü haliyle üç aşağı beş yukarı 1965’te kuruluyor. Bisiklet sporu nispeten yeni bir spor, 100-120 yıllık bir geçmişi var. 19.yy’ın sonunda ilk bisiklet yarışlarının yapılmasıyla başlayan serüvende 1900’de Fransa, Belçika, İtalya, İsviçre ve Amerika’nın katılımıyla Uluslararası Bisiklet Birliği kuruluyor. Araya giren savaşlarla birlikte 1965 yılına kadar ilk yol dünya şampiyonası, ilk velodrom şampiyonası gibi yarışlar dışında organizasyon seviyesinde bir değişim olmuyor. Ancak 1965’te Roma’da „Uluslararası Amatör Bisiklet Federasyonu“ (International Amateur Cycling Federation, FIAC) ile Lüksemburg ve Cenevre’de „Uluslararası Profesyonel Bisiklet Federasyonu“ (International Professional Cycling Federation, FICP) kuruluyorlar. Uluslararası Bisikletçiler Birliği, yani UCI ise bu iki federasyonun üzerinde idari bir koordinasyon yapısı olarak yerini alıyor. İlk dağ bisikleti dünya şampiyonası ise 1990 yılında yapılıyor. Bunu müteakiben 1992 yılında FIAC ve FICP, UCI çatısı altında birleşiyorlar. Yani bugün bildiğimiz haline tek sorumlu olarak Uluslararası Bisikletçiler Birliği 1992 yılında geliyor. Birliğin başkanlığını 1991 yılından beri Hollandalı Hein Verbruggen üstlenmiş durumda. UCI hedef olarak bisiklet ve bisikletçiliğin her türünü ulusal federasyonlarla ve kuruluşlarla elele geliştirmeyi almış.

UCI – Yapı

UCI çatısı altında 170 ülke federasyonunu, 5 kıta federasyonunu (Afrika, Amerika, Avrupa, Asya, Okyanusya), 1200 profesyonel ve 600.000 lisanslı bisikletçiyi topluyor. Ülke federasyonları ayni zamanda başkentlerin bulunduğu kıta federasyonlarının da üyeleri. Yani Türkiye Asya federasyonuna üye.

Yapı olarak baktığımızda UCI’I 3 katli bir bina olarak düşünmek mümkün. En tepede kongre var, orta katta yönetim komitesi, onun altında da idarî kısım. Kongre UCI’nin en önemli yapıtaşı. Her yıl sayıları 170’I bulan millî federasyonlar bu kongrenin çatısı altında yılda bir defa toplanıyorlar.

Kongre UCI’nin yönetimini sorumluluğuna verdiği yönetim komitesini seçiyor. Yani geçtiğimiz aylarda Türk federasyonunun “UCI başkanlığına adayız” seklindeki ifadesi bu yönetim komitesini üstlenmeye adaylığı kastediyordu. Yönetim komitesi ise UCI’nin karar alma mekanizması. 15 üyeye sahip ve UCI ile ilgili kararları alıp uygulamaya koyuyor. En altta ise idarî kısım bulunuyor. Eski profesyoneller ve sporculardan oluşan bu kısım ise yürütme görevini üstleniyor. Yönetim komitesinin aldığı kararlar burada uygulanıyor.

Büyük boyut için tıkla!

Bunların dışında kongre çatısı altında yönetim komitesi ile ayni seviyede profesyonel bisiklet masası ve yönetim kurulu bulunuyor. Profesyonel bisiklet masası adından da anlaşılacağı üzere UCI’nin profesyonel bisiklet danışmanlığını üstlenmişken yönetim kurulu da haliyle başkan ve başkan yardımcılarından oluşuyor.

Bunlar dışında elbette yol bisikleti, dağ bisikleti, salon, BMX, doping vs. gibi başlıklar altında komisyonlar oluşturulmuş. Bugün dünyada dağ bisikleti ile ilgili organizasyonlara, dağ bisikleti ile ilgili kurallara, uygulamalara örneğin dağ bisikleti komisyonu bakıyor. Komisyonun başkanı Fransız Daniel Baal. Sayfamızı da takip edenler bilirler, daha önce 29“ tekerleklerle ilgili olarak demecini yayınlamıştık.

,

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 9106 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015