Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Şubat . 2020  
Bisikletin Organizmaya Etkileri
Bisiklet ve Sağlık

Bisikletin Organizmaya Etkileri

Çeviren: Cüneyt Kazokoğlu
2.4.2005

Bu ve bunu takip edecek olan yazımızda planlı bir şekilde yapılan bisiklet antrenmanının en önemli psikolojik ve fizyolojik yararlarına değinecek ve olumlu etkileri öne çıkaracağız. Elbette bu olumlu etkiler bir bütünün parçası ve bu tarz bir antrenmanın etkilerinin tamamını kapsamıyorlar. Ama 7 başlık altında düzenli bir bisiklet idmanının en ön plana çıkan etkilerinden bahsetmek mümkün. Bu başlıkları bu ve bunu izleyen yazımızda inceleyeceğiz. Sırasıyla söylemek gerekirse

Kondisyon-Mukavemet
Strese karşı bisiklet
Kuvvet çalışması
Yağ yakımı
Eklemleri korumak için bisiklet
Sırt sağlığında bisiklet
Yasam standardını arttırıcı unsur olarak bisiklet

Kondisyon-Mukavemet

Daha önceki yazılarda “medeniyet hastalıkları” diyebileceğimiz hastalıkları ve onların kalp krizi, inme ve şişmanlık gibi etkilerine değinmiş ve bu etkilerin hareket ve mukavemet sporu, örneğin koşu veya bisiklet ile bertaraf edilebileceğinden bahsetmiştik. Bu bağlamda kondisyon belirli bir fiziksel eforu uzun süre sabit tutmak demek. Bu efor çeşitli yoğunluk veya sürede olabilir, kısa süreli (90 saniyenin altında) veya uzun süreli (saatler ve hattâ günler) olabilir. Ayrıca bu mukavemet “temel mukavemet” olarak her türlü fiziksel efor ve yorulmayı etkiler. Temel mukavemet azamî oksijen aliminin %50-75’i arasında sürdürülen ve asgarî 30 dakika süren hafif bir idman ile güçlendirilebilir. Bu idman sırasında yağ eritme imkânı da doğar, ayrıca bu tarz bir idman spora yeni başlayanlar ya da çok iyi kondisyona sahip olmayanlar için de uygundur. Bu idman sırasında vücudun çalışması yeterli derecede oksijen ile (aerob) fazla yorgunluğa yol açmadan gerçekleşir.

Bisiklete binmek aerobik idmanlar açısından vücudun harcadığı efor örneğin koşuyla karşılaştırıldığında daha hafif olduğundan spora başlamak isteyenler için idealdir. İdman programı kişiye uygun bir şekilde hazırlandığında da her yasta son derece yüksek verim almak mümkündür.

Strese karşı bisiklet

Bisiklete binmek çeşitli açılardan strese karşı bir ilaç olarak görülebilir. Fiziksel çalışmadan sadece vücudumuz değil, ruhumuz da yararlanır. Mukavemet sporumutluluk hormonları olan endorfin ve adrenalin salgılamamızı sağlar, bu hormonlar halet-i ruhiyemizi olumlu etkiler. Bunun dışında açık havada yapılan spor her yastan insan için bürolarda veya değişik kapalı ortamlarda gecen günlük hayatımıza karşı bir denge unsuru oluşturur.

Bisiklete binmek düzenli bir harekete dayanan özelliği nedeniyle dengeli ve yatıştırıcı bir etki yaratır. Psikolojik ve fizyolojik açıdan yerine göre uyarıcı, yerine göre sakinleştirici etkide bulunur ve organik işlevlerin dengeli ve uyum içinde çalışmalarına önayak olur.

Büyük boyut için tıkla!

Yerine göre farklı etkisi ise günümüzde kapalı ortamlarda geçirdiğimiz hayatımızda harekete duyulan ihtiyacı doyurduğu gibi zihnî ve ruhî açıdan sürekli zorlanan benliğimizi de yatıştırır. Her iki etkinin de günümüzde insanin organizmasında strese yol açtığı düşünülürse bisiklete binmenin ruhî açıdan nasıl bir olumlu etkisi olduğu daha iyi anlaşılır.

Kuvvet çalışması

Bisiklet sporundan bahsederken sürekli dengeli, yumuşak bir spormuşçasına bahsediyoruz. Elbette bu isin bir yani. Yoğun idman ve harekette ise sadece harcanan kaloriler artmıyor, bütün vücut daha fazla zorlanıyor. Yoğun çalışmalar bu nedenle özellikle spora yeni başlayanlarda daha yüksek teknik ve koordinasyona yönelik özen gerektiriyorlar. Bu sayede kaslar ve metabolizma daha fazla çalışıyorlar, vücudun kapasitesini arttırmaya yarıyor bu tarz çalışmalar.

Bisiklete binerken temelde iki şekilde sarf edilen eforu arttırmak mümkün. Birincisi pedal devrini arttırarak, ikincisi pedal direncini arttırarak. Her iki yöntem de birbiriyle kombine edilebilirler. Pedal devrini arttırmak özellikle metabolizmayı ve hareket koordinasyonunu öne çıkaran bir adim. Direnci arttırmak ise uzuvlardaki kaslara daha yoğun yüklenilmesine yol açıyor.

Her iki çalışma ile de organizma sıradan bir mukavemet antrenmanı ile karşılaştırıldığında daha fazla zorlanıyor ve bu sayede kısa süreli yüklenmeler ve uzun süreli dinlenme safhaları mümkün oluyor. Bu tarz kısa süreli direnç ve devir artırımına dayanan idmanlar düzenli olarak sıradan mukavemet idmanlarının arasına yerleştirilmeli ancak bu esnada belirli bir temelin şart olduğu de unutulmamalı. ,

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 8568 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015