Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Temmuz . 2020  
2 Yıl, 26 Ülke, 30.000km
Norveç'ten Güney Afrika'ya

2 Yıl, 26 Ülke, 30.000km

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
29.4.2005

Bisiklete binip gitmek. Durmadan. Bir kilometre, on kilometre değil, yüz kilometre değil, binlerce kilometre yol gitmek. Bisiklet sevdalılarının hepsinin hayalini kurduğu, ama pek azının gerçekleştirebildiği bir hayal. Günümüzün fazla düzenli, koşuşturmalı dünyasında, gündelik tasaların sıkıştırdığı ruhumuza çok azımızın sunabildiği bir vaha, çok azımızın gerçekten o sürekli kıyılarında dolandığımız eşiği aşıp, bir defa cesaret edip adım atabildiğimiz bir dünya. Bisiklete binip bir yıl, iki yıl başka birşey yapmamak.

Alex ve Michaela bu yola çıkanlardan işte. 20’lerinin sonlarında iki doktor, 10 Mayıs’ta uzun mu uzun bir yolculuğa çıkacaklar. Norveç’in kuzeyinden başlayacak yolculukta yerküreyi neredeyse tepesinden altına kadar geçecekler, ve Güney Afrika’da Mayıs 2007’de hedeflerine ulaşacaklar. Toplam 30.000km sürecek bu yolda tamı tamına 26 ülke, asfalt, toprak yollar, yol olmayan yollar, çöller, dağlar tepeler aşılacak.

Güzergâh
Güzergâh
Büyük boyut için tıkla!

Alex ve Michaela’nın ilk yolculuğu değil bu, bundan önce Avrupa’da İtalya, İspanya, İskoçya’yı gezmişler, 2002 yılında Fas’ta uzun bir tur yapmışlar, yani Afrika’da bisiklete binmek ne demek biliyorlar. Bu geziler çok kısa gelmiş olmalı ki, bu kuzeyden güneye turunun fikri ortaya çıkmış. 2002’deki İskoçya turundan beri para biriktiren çift, en sonunda bütçeyi denkleştirmiş ve işte bu hafta içinde yola çıkıyorlar.

Fas 1
Fas 1
Büyük boyut için tıkla!

Fas 2
Fas 2
Büyük boyut için tıkla!

Elbette herşeyleri ile gezgin donanımına sahipler. Geçtiğimiz hafta bisikletlerin teslimi sırasında yaptığımız görüşmede bu tarz bir yolculuğun zorluklarını konuştuk, hem şakalaştık („siz şimdi Kuzey Afrika’da kesin kaçırılırsınız“), hem de bu tarz bir geziyi kaldıracak bisikletleri inceledik.

Bisikletlerin ikisi de aynı. İkisi de XT’den aşağısını kabul etmeyenlere ders olsun der gibi neredeyse tamamen Deore donanımlı ve tamamen pragmatik bir yaklaşımla gezinin amacına hizmet edecek şekilde toparlanmış. Bisikletlerin önümüzdeki iki yıl içerisinde 30.000km katedeceği düşünüldüğünde insan kendi malzeme „fetişine“ gülüyor. Sırasıyla birkaç başlık altında inceleyelim:

Kadro ve kadro donanımı

Kadroyu bayağı aradılar. Bunu sebebi krom-molibden (cro-moly) kadro kullanmak istemeleri oldu. Alüminyumun bu kadar yayıldığı bir dönemde insanın aklına neden krom-molibden kadro sorusu geliyor haliyle. Cevabi ise oldukça basit. Yolculuğun üçte ikisi Afrika’da geçecek. Alüminyum kaynağı sorunlu bir madde. Krom-molibdeni ise herkes kaynak yapabilir. Dolayısıyla haliyle bir bisiklet kültürünün fazla bulunmadığı Afrika’nın kuş uçmaz kervan geçmez yollarında kadroda meydana gelebilecek bir zararı en yakındaki bir tamircinin kaynak aletiyle bile tamir edebilmek önemli.

Bisiklet askıda
Bisiklet askıda
Büyük boyut için tıkla!

Kadro donanımında değişik ısıda genleşme ve elektrik yüklenmesi açısından sorun çıkmaması amacıyla farklı metaller kullanmamak herşey çelikten tutulmuş, alüminyum parça yok. Sele borusu çelikten, 26,6mm. Sele Selle Royal’in yolculuk selesi, gayet rahat bir model. Gidon bildiğimiz yine çelikten, uzun yollar için oldukça çeşitli kavrama imkânı sunan bir gidon. İlgi çekici bir nokta gidondaki elcikler. Bunlar Corratec markasının ürettiği modeller ve neredeyse bütün gidon kaplıyorlar.Asıl elle tutulan bölümde ise Biogrip markasının son derece ergonomik olarak tasarladığı Race modeli kullanılmış.

Gidon
Gidon
Büyük boyut için tıkla!

Çatal yatağı da haliyle eski tip, vidalı, çelikten, oldukça ağır ama hiçbir sorun çıkarmayacak bir model. Bisikletler satın alındıktan sonra en ufak vidasına kadar sökülüp, kontrol edilip bütün vidalar ve yivler bolca yağlanıp takılmış, ayni şekilde çatal yatağı da öyle, genişlik olarak da 1”.

Çatal yatağı
Çatal yatağı
Büyük boyut için tıkla!

Tekerlekler

Tekerlekler de son derece mütevazı ama bir o kadar da işlevleri göz önünde bulundurularak hazırlanmışlar. Tekerlek göbekleri Deore. Jantlar Rigida X-Plorer, teller 2mm’lik DT Champion. Lastikler 1,75“’lik Schwalbe Spezial. Gezinin üçte biri bittiğinde, yani Cebelitarık’tan Afrika’ya geçmeden önce İspanya’ya bütün tekerlek setleri değişecek, 2mm’lik DT Champion’lar yerine 2/1,8/2’lik DT Competiton’lar takılı olacak. İç lastik olarak Michelin Air Comp Lateks iç lastikler kullanılıyor. Bizim de sayfamızdaki yazılarda belirttiğimiz gibi bunların en büyük avantajı lateks olmaları nedeniyle patlağa butil iç lastiklerden daha dayanıklı olmaları. Fas’ta 2002’de dikenler nedeniyle 10km’de bir lastik patlama sorunuyla karşılaştıktan sonra alınmış bir ders bu da.

Çekiş sistemi ve frenler

Bisikletler tamamen görevlerini yerine getirmeleri için kendini kanıtlamış malzemelerden kuruldukları için çekiş sistemi de tek grup, Deore. Ön vites attırıcı Deore, arka vites attırıcı her iki bisiklette de Shimano LX, aynakol 170mm’lik Deore, orta mil 110mm’lik dörtgen mil, vites kolları Deore Rapidfire, zincir olarak da HG73 kullanılmış. Çekiş sisteminin bir parçası olan kılıflarda en basitinden seçilmiş, klâsik Shimano kılıflar.

Frenler ise ayni şekilde hiç sorun çıkarmayacak model olmaları amacıyla Deore V-frenler, fren kolları da Deore. Ortalama hızın 12-15km/s arasında olacağı da düşünüldüğünde fazlasıyla yeterli.

Gezi donanımı

Gelelim gezi için özel olarak takılmış olan donanıma. Bisiklet bir gezi bisikleti olarak alındığı için elbette bagaj sistemini takmak zor olmamış. Üzerindeki ızgaralar ise satın alınıp sonra bükülerek hazırlanmış, yani bisiklet için özel üretilmiş.

Arka bagaj
Arka bagaj
Büyük boyut için tıkla!

Ön bagaj
Ön bagaj
Büyük boyut için tıkla!

Sıvı alım sistemi oldukça başarılı, şişelik 1,5 litrelik şişeler için üretilmiş bir model, uzayıp kısalabiliyor.

Şişelik
Şişelik
Büyük boyut için tıkla!

Bunun ucuna Smartube marka şişeler için üretilmiş kapaklı hortum takılmış, hortum ayni Camelbak modellerinden. Gidon civarına mandallanarak şişeyi yerinden çıkarmadan su içmeye imkân tanıyor.

Sıvı sistemi
Sıvı sistemi
Büyük boyut için tıkla!

Bisiklet haliyle bagajları ile birlikte oldukça ağır olacağından tek taraflı ayak yeterli olmuyor, bisikleti devriliyor. Dolayısıyla bisiklette motosikletlerde olduğu gibi Hebie marka ikili ayak kullanılmış.

Ayak
Ayak
Büyük boyut için tıkla!

Gezinin planı yaklaşık 2 yıldan beri yapılıyor. Dolayısıyla rota, bütçe, donanım mümkün olduğu kadar iyi bir şekilde belirlenmiş. Gerek Alex, gerekse Michaela bisiklet üzerinde her tür tamiri yapabiliyorlar. Yine de internet üzerinden Avusturya’dan da destek olunacak. Biz de MTBTR olarak düzenli aralıklarla geziden haber verecek, resimlerle bu güzel ve uzun yolculuğu siz okuyucularımıza ulaştıracağız. Ne diyelim, iyi yolculuklar!

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 5317 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015