Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Eylül . 2020  
Cannondale Seçim Kılavuzu
Cannondale 2005

Cannondale Seçim Kılavuzu

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
10.5.2005

Cannondale bisiklet denince, hele de dağ bisikleti denince akla ilk gelen ve kalitesi su götürmez markalardan biri. Bugüne kadar el yapımı ibaresini son derece agresif bir şekilde kullanan, kadrolarının işçiliği ile göz dolduran, amortisör teknolojisindeki farklılığı ve kısmen liderliği ile öne çıkan bu marka daha önce de haberini verdiğimiz üzere 2005 yılının başından beri resmî olarak Delta Bisiklet aracılığı ile Türkiye’ye ithal ediliyor.

Daha önce Trek markası için hazırladığımız seçme kılavuzunun benzerini 2005 model Cannondale ürünlerinin de ülkemize gelmesi vesilesiyle bu marka için hazırlamayı uygun gördük. Cannondale markası altında sadece bisiklet değil, kıyafet de üretiliyor, dolayısıyla bu kılavuzda kıyafetlerden de ufak örnekler vereceğiz.

Ürünlerin tanıtımına geçmeden önce Cannondale temsilcisi Delta Bisiklet’in bazı uygulamalarına değinelim. Bu uygulamalar Cannondale kullananlara ikinci bisikletleri için özel indirimlerden, Cannondale alıcılarına 1 yıl ücretsiz bakım vermeye kadar gidiyor. Türkiye de bisiklet sporu için sevindirici bir gelişme lisanslı sporculara Cannondale marka bisikletlerin özel koşullarla verileceği haberi, elbette diğer Cannondale meraklıları da piyasadaki her markada rastladığımız taksit imkânlarına sahipler.

Haliyle bütün bisiklet markaları gibi Cannondale de çeşitli sınıflarda bisiklet üretiyor, yalnız nüansları öne çıkarmak için Cannondale’de bisiklet sınıflarının sayısı diğer markalardan bayağı fazla, 3 ana grup altında toparlanmış tam 14 sınıf var. Bu üç ana grup yol, dağ ve eğlence/gezi grupları. Dolayısıyla bu farklı sınıflardan örnek vererek başlamak ve ağırlığı elbette dağ bisikletinde olacak şekilde yazıyı sürdürmek sanırız en doğru yol.

Tandem sınıfı

Türkiye’de yollarda fazla görmediğimiz bisikletlerden biri tandem tabir edilen iki kişilik bisikletler. Cannondale de bu kategoride bisiklet üreten firmalardan biri. Türkiye’ye gelen Cannondale tandemlerin başında dağ bisikleti sınıfına uygun olarak tasarlanmış olan „Mountain Tandem“ geliyor.

Mountain Tandem
Mountain Tandem
Büyük boyut için tıkla!

Bu bisiklet işlevsel açıdan yüksek, Shimano LX-XT ve çeşitli SRAM grubu öğelerinden oluşan donanımı, Avid mekanik disk frenleri ile göze batıyor.

Street sınıfı

Street sınıfı adından da anlaşılacağı üzere Cannondale’in şehir içi, asfalt yollar için tasarladığı sınıf. Bu sınıfta dağ bisikleti kadrosunu özellikle tekerlek gruplarına ağırlık verecek şekilde elden geçirip oluşturulan Bad Boy modellerinden gerçekten tam teşekküllü bir şehir içi bisikleti olarak değerlendirilebilecek Street modeline kadar her zevke hitap eden modeller bulunuyor.

Cannondale Street
Cannondale Street
Büyük boyut için tıkla!

Street modeli krom-molibden kadrosu, yüksek tekerlekleri, Shimano Alivio-Deore donanımı, 24 vitesi, ve daha önemlisi şehir içi kullanımı için yapılan tasarımının göstergesi olan arka bagajı, çamurlukları, zincirden pantolon paçasına yağ bulaşmaması için konulmuş kapak gibi özellikleriyle öne çıkıyor.

Road Warrior sınıfı

Road Warrior sınıfı Cannondale’in çok ilgi çekici sınıflarından biri. Bu sınıftaki modeller yol bisikleti donanımına sahip, düz gidonlu, oldukça hafif ve sıradan yol bisikletlerinin aksine daha konforlu bir sürüş konumunu mümkün kılan geometrileri ile gerek şehir içi bisikleti olarak, gerekse yol bisikletini fazla bulan ama sportif olarak ondan da aşağı kalmayan hızlı ve çevik bir bisiklet arayanlar için birebir.

Road Warrior 1000HS
Road Warrior 1000HS
Büyük boyut için tıkla!

Elbette bu sınıfın en ilgi çekici bisikleti en üst modeli olan 1000 HS modeli. Bu bisiklette FSA yekpare aynakol seti, Campagnolo çekiş sistemi gibi son derece kaliteli ürünlerin yanısıra Headshok amortisör de bulunuyor. Dağ bisikletinden sıkılanlar, yol bisikletini de fazla rahatsız bulanlar için ideal bir model.

Touring sınıfı

Bu sınıf adından da anlaşılacağı üzere uzun süreli geziler ve yolculuklar için düşünülmüş bisikletleri içeriyor. Bisikletler taşıyacakları ağırlıklar göz önünde bulundurularak çelik kadrolardan üretilmiş, dingil mesafesi uzun tutularak dengeli bir kullanım sağlanmış. Üç tane şişelik yeri, bagaj gibi uzun yol için gerekli olan her türlü teferruata sahip bisikletler.

T800
T800
Büyük boyut için tıkla!

Bu sınıftaki bisikletlere örnek olarak T800 gösterilebilir. Sağlam, 36 delikli tekerlekleri, çok çeşitli tutuş sağlayan gidonu, Shimano Tiagra ve XT karışımı grubu ile uzun yol bisikletçilerine Cannondale çok kaliteli bir temel sunuyor.

Triatlon sınıfı

Türkiye’de fazla görmeye alışık olmadığımız bisiklet modellerinden birini de triatlon bisikletleri oluşturuyor. Yarış bisikletlerinden farklı geometrileri ve kısmen farklı donanımları ile dikkat çeken bu bisikletler arasında Cannondale’in giriş sınıfı olarak sunduğu Ironman 800 modeli örnek gösterilebilir.

Ironman 800
Ironman 800
Büyük boyut için tıkla!

Bu bisiklet aerodinamik değeri özel olarak tasarlanmış kadrosu ve çatalı, Shimano 105-Ultegra-Dura Ace karışımı çekiş sistemi, Gipiemme T3 tekerlek setleri ile dikkat çekiyor.

Performance Road sınıfı

Yol bisikletçiliği için nispeten giriş basamaklarını oluşturan Sport Road sınıfı bir kenara bırakılırsa Performance Road sınıfı bisikletler Cannondale’in sportif ve profesyonel yol bisikletçiliği için ürettiği ve bu spora gönül verenlerin hayranlıkla izlediği modeller. Sınıfın giriş bölümünde R500-700-900 ve R1000 modelleri var. Shimano 105 ve Tiagra grupları ile başlayan R500 modelini 105 ve Ultegra grupları ile 700, onu Campagnolo Veloce grubu ile 900 izliyor, R serisinin üstten ikinci modeli olarak da R1000 eksiksiz Ultegra donanımı ve Mavic Ksyrium Elite tekerlek seti ile dikkat çekiyor.

Saat yönünde R500-700-900-1000
Saat yönünde R500-700-900-1000
Büyük boyut için tıkla!

Bunlar elbette çok kaliteli bisikletler olmakla birlikte yol bisikletçilerinin rüyalarını süsleyen bisiklet Cannondale Six13 Team Replica. Bu model Cannondale tarafından Legalize my Cannondale düsturu altında pazarlanıyor. Bunun sebebi alüminyum ve karbon boruların işlenmesinden oluşturulan bisikletin UCI klasmanı için öngörülen asgarî ağırlıktan daha hafif olması. Six13 eksiksiz Campagnolo Record donanımına sahip ve Mavic Ksyrium SL tekerlek seti ile yol bisikletçiliğinde zirveyi temsil eden modellerden biri.

Six 13 Team Replica
Six 13 Team Replica
Büyük boyut için tıkla!

Cyclocross sınıfı

Türkiye’de neredeyse hiç rastlamadığımız bir bisiklet sınıfı de kros bisikletleri. Yarış bisikleti teknolojisi ile dağ bisikleti ortamının karıştığı bu sınıf özellikle sonbaharlarda Avrupa bisiklet camiasında çok ilgi çekiyor ve gerek dağ, gerekse yol bisikletçileri sonbaharlarda hem antrenman ortamı nedeniyle, hem de yarışa katılmış olmak için kros müsabakalarına katılıyorlar. Cannondale’in bu sınıftaki örnek gösterilebilecek modeli bu sınıfa girişi temsil eden Cyclocross.

Cyclocross
Cyclocross
Büyük boyut için tıkla!

Genelde çamurlu bir ortamda binilen kros bisikletinin kullanımı kolay, çevik olmalı, bisiklet kolayca taşınabilmeli, ancak yol bisikletlerinde de bulabileceğimiz bu özelliklerin yanında bir dağ bisikletinde bile soruna yol açabilecek ortamlarda bisiklet problemçıkarmamalı. Cyclocross modeli Shimano Tiagra-105 çekiş grubuna sahip, 700x30 boyutlarında yol bisikletinden geniş lastikleri, kros sporuna göre tasarlanmış geometrisi ve Gipiemme T3 tekerlek setleri ile çamur banyoları için ideal bir taşıt.

Dağ Bisikletleri

Cannondale markası elbette herşeyden önce dağ bisikleti ile özdeşleşmiş bir marka. Haliyle ağırlığı bu sınıfa vermek yerinde olur. Cannondale dağ bisikletlerini kadınlar için özel geometrili bisikletleri ayrı bir sınıf olarak değerlendirmezsek üç sınıfa ayırıyor: All Mountain, XC-Racing ve Freeride.

All Mountain sınıfı

All Mountain sınıfı son yıllarda kendini gösteren ve enduro diye adlandırılan sabit kadrolu dağ bisikletleri ile serbest sürüş-tepe inişi sınıfı arasında yer alan gerek inişlerde arazi binişi (XC) bisikletlerinden daha yüksek verim veren ama çıkışlarda da serbest sürüş bisikletleri kadar ağır olmamaları nedeniyle kolaylık sağlayan bisikletleri kapsıyor. Cannondale bu sınıfta en son Prophet serisini çıkardı piyasaya. sınıfı oluşturan değişik Prophet modelleri dışında bir tane Jekyll modeli var. Bunu bir kenara bırakırsak Prophet Cannondale’in gerçekten son zamanlarda çıkardığı en iyi bisikletlerden biri. Gerek nispeten hafif olması (örneğin Prophet 4000 önde 140 arkada 155mm’lik süspansiyon mesafesine rağmen sadece 11,70kg ağırlığında) gerekse bundan birkaç yıl öncesine kadar sadece tepe inişinde kullanılan süspansiyon mesafelerini sunması nedeniyle bisikleti mümkün olduğu kadar geniş bir sahada kullanmak isteyen kullanıcılara hitap ediyor. Bunun yanında Prophet modellerinin en güzel özelliklerinden biri kadro geometrilerinin zemin ve arazi şartlarına, kullanıma uyum sağlayacak şekilde değiştirilmesine olanak tanımaları. Yukarıdaki örnekten devam etmek gerekirse Prophet 4000 modelinde gidon açısı 67,5-69°, oturma açısı ise 73-75° arasında değiştirilebiliyor ve bu sayede iniş, arazi binişi ve çıkışlara yönelik geometri ayarları yapılabiliyor. Cannondale Prophet için ayrıca bir de sayfa hazırlamış. Aynı özellik Jekyll modeli için de geçerli, bu modelde de gidon açısı 69,2-71,1° arasında değiştirilirken orta mil yüksekliğinin de 32-34,3cm arasında değişerek bisikletin kullanım tarzına uygun geometriye sahip olması sağlanıyor.

Prophet 4000 detay
Prophet 4000 detay
Büyük boyut için tıkla!

Prophet serisinin en göze çarpan modeli haliyle Prophet 4X Team Replica. Cannondale-Siemens takımının renklerine boyanmış bu bisiklet SRAM X9 donanımı, Lefty Carbon amortisörü ve son derece güçlü Magura Louise FR frenleri ile dikkat çekiyor.

Prophet Team Replica 4x
Prophet Team Replica 4x
Büyük boyut için tıkla!

Arazi binişi (XC) sınıfı

Genel olarak dağ bisikleti deyince en çok ilgi çeken sınıf gerek çift süspansiyonlu, gerek sabit kadrolu olsun arazi binişi sınıfı. Cannondale de Siemens-Cannondale takımında arazi binişinde dünyanın önde gelen isimlerinden Christoph Sauser, Roel Paulissen, Fredrik Kessiakoff ve artık bir efsane olmuş olan Tinker Juarez gibi isimleri barındırıyor. Dolayısıyla bu sınıftaki bisikletlerin de son derece kaliteli bisikletler olduklarını vurgulamak gereksiz.

Sınıfı „açan“ bisiklet F400. F400 bildiğimiz Cannondale kadro kalitesini, Shimano Deore ve SRAM X7 gibi son derece işlevsel ve hesaplı bir donanımla bir araya getiren, bunun yanında Cannondale’in yıllarca kendini kanıtlamış HeadShok amortisör teknolojisini kullanan bir model.

F400’ün bir üstünde F600 yer alıyor. F400’e oranla herşeyden önce Deore-LX-XT donanımı ve daha üst sınıf amortisörü ile öne çıkıyor. F800 LX-XT donanımına sahip ama bu sınıfta Cannondale’in Lefty amortisörüne geçiş yapan, Shimano LX hidrolik disk frenli model. Onun da üzerinde F1000 yer alıyor, ki gerek amortisörü, gerekse SRAM X9’a kadar çıkan donanımı, Avid Juicy 7 frenleri ile göz dolduruyor.

Saat yönünde F400-600-800-1000
Saat yönünde F400-600-800-1000
Büyük boyut için tıkla!

Arazi binişi serisinin en önemli modeli herhalde Scalpel serisi. Kendine özgü kadro tasarımı ile dikkati çeken bu model arka süspansiyon tasarımı ile de bir taraftan çift süspansiyonun üstünlüklerini sunarken diğer taraftan sabit kadrolu bisikletlerin getirdiği avantajları da taşıyor. Scalpel serisi Siemens-Cannondale yarış takımında en çok kullanılan ve bugüne kadar altı dünya kupası kazanmış bir seri. Arka üçgenin karbondan yapıldığı kadroda arka süspansiyon 67mm’lik sportif arazi kullanımı için yeterli bir mesafe sunuyor. Bu sınıfın herhalde en önemli temsilcisi Sauser, Paulissen, Juarez’in de kullandığı Scalpel Team Replica bisikleti.

Scalpel Team Replica
Scalpel Team Replica
Büyük boyut için tıkla!

Bisiklette Lefty amortisörde Fox’un Terra Logic teknolojisine yer verilmiş, Mavic Crossmax SL tekerlek setleri, SRAM X.0 çekiş sistemi göze batıyor. Arazi binişi yarışları için tepe noktasını temsil eden bir bisiklet.

Serbest sürüş sınıfı

Serbest sürüş sınıfı Cannondale’in tepe inişi, serbest sürüş, „dirt“ tarzı bisikletleri topladığı bir sınıf. Bu sınıfta da bisikletler iki bölümde toplanmışlar, sabit kadrolu ve çift süspansiyonlu bisikletler. Sabit kadrolu bisikletler Chase serisi. Seri „dirt jumping“ için özel olarak tasarlanmış geometrisi ve bu sert kullanım şartlarına uygun 1,5“ kalınlığındaki çatal yatağı ölçüsü ile dikkati çekiyor. Serinin en alt modeli olan Chase 3 Manitou Stance amortisörü, 36’lik tek dişlili Truvativ aynakolu ve önde büyük disk freni ile göze batıyor.

Chase 3
Chase 3
Büyük boyut için tıkla!

Serbest sürüş ve tepe inişi ile ilgilenenlerin yakından tanıdığı bir isim Cedric Gracia. Gracia da Siemens-Cannondale takımının üyesi ve Cannondale Gemini DH kullanıyor. Bu bisiklet Cannondale’in tepe inişi için özel olarak ürettiği, önde ve arkada 180mm’lik süspansiyon mesafesi sunan, Magura’nın bugüne kadar ürettiği en güçlü fren kabul edilen Gustav M modeliyle donatılmış bir model.

Gemini DH
Gemini DH
Büyük boyut için tıkla!

Cannondale ürün yelpazesi elbette sadece bisikletleri içermiyor, giyim ve donanım da Cannondale markasını oluşturan önemli öğelerden. Gerek yol bisikletçileri, gerekse dağ bisikletçileri için Cannondale farklı ürünler sunuyor. Yol bisikletçileri Saeco-Cannondale takımının formaları, şapkası ve zamana karşı etaplar için ayakkabı kılıfları ile donatırlarken dağ bisikletçileri arazi binişi yarışları için Siemens-Cannondale takımının formalarını, günlük kullanım için Cannondale trikolarını edinebilirler. Gerek yol bisikleti gerek tepe inişine kadar dağ bisikleti sahaları için eldivenler de Cannondale markası taşıyan ürünler arasında. Kötü havalar için yağmurluklar, Cannondale markasını bisiklet dışında da temsil etmek isteyenler için günlük kullanıma yönelik ürünler de mevcut.

Saeco ürünleri
Saeco ürünleri
Büyük boyut için tıkla!

Cannondale formalar
Cannondale formalar
Büyük boyut için tıkla!

Yağmurluk, tayt, eldivenler
Yağmurluk, tayt, eldivenler
Büyük boyut için tıkla!

Son olarak Cannondale bisikletlerin ömür boyu garanti kapsamında olduklarını belirtelim. Ayrıca Cannondale bisikletlerinin bütün teknik özelliklerini ve fiyatlarını MTBTR 2005 Türkiye Dağ Bisikleti Katalogu’ndan öğrenebilirsiniz. Cannondale fiyat listesi

Cannondale Türkiye Temsilcisi Delta Bisiklet İrtibat Bilgileri:

7. Cadde, 19. Sokak 4/A 06490
Telefon: 0312-2236027
E-Posta: info@deltabisiklet.com

Cannondale HeadShok teknolojisi

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 24032 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015