Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
Marcel Hahn
Tek Vitesle Alpler Üzerinde

Marcel Hahn

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
27.5.2005

Marcel Hahn ismini Türkiye’de duyan pek yoktur herhalde. Dikkatli okuyucularımız „Tek Vitesin Cazibesi“ yazısında Hahn’ın tırmanma yarışları için özel olarak ürettiği 40 dişli SingleStar’ı görmüşlerdir. Yazımızın konusu Marcel Hahn. Önce kısaca kim olduğundan bahsedelim, sonra yaptığımız mülakat ve detaylı olarak Hahn’ın şimdiye kadar tek vites ile ulaştığı hedeflerden bahsedeceğiz.

Marcel Hahn Avrupa’da tek vitesli bisiklet camiasında ünlü biri. Yıllardır tek vitesli bisiklet kullanıyor, tek vites ile doğudan batıya Alp silsilesini aştı. Ayrıca tek vites ile tırmanma yarışlarına katılıyor ki bu apayrı bir „delilik”. İnsanların bisikletlerini hafifletmek için frenlerini söktükleri, arkada 34 dişli kasetlerle uğraştıkları ortamlarda tek vitesli bir bisiklet ile tırmanma yarışlarına katılmak bir kenara, bunları kazanmak Hahn’ın tek vites camiasındaki ününün nereden kaynaklandığını, ne kadar başarılı bir sporcu olduğunu gösteriyor. Bu arada Hahn „Tek Vitesin Cazibesi“ yazımızdaki 40 dişli arka çark konusunda da bir açıklama yapıyor. Tırmanma yarışlarında kullandığı tertip önde 44 arkada 40 (44:40) şeklinde, yani önde 22’lik ayna dişlisi, arkada 40 dişli ile kolaya kaçıldığı gibi bir yanlış anlama olmasın. Bunların yanında Singlespeeder markası altında kendi tasarladığı tek vites ürünlerini satıyor, internet üzerinde bir de dükkânı var.

Alpler’i aşmasından bahsedecek olursak: Proje delice bir fikir olarak doğuyor ve tek vitesle erişilebilecek hedeflerin bir göstergesi olması amacını taşıyor. Yani soru “tek vitesle nereye kadar?”. Avrupa’da oturan biri için ulaşılabilecek en yüksek doruklar Alpler olduğu için cevap da kendiliğinden geliyor: Doğudan batıya Alpler aşılacak, Almanya-Waltzmann’dan yola çıkılacak Mont Blanc’a kadar gidilecek. Oldukça zorlu bir rota. 1000km uzunluğunda, 26200m irtifa çıkışı var, 12 etap içeriyor, 2000m’nin üzerinde 7 tane geçit var, en yüksek nokta 2900m. Bu rakamlar bırakın tek vitesi, normal bir dağ bisikleti ile bile aslında aşılması ne kadar zor bir rota olduğunun göstergesi. Bu rotayı sabit bir 44:21 kombinasyonu ile aşmanın ne demek olduğunu tasavvur etmek bile güç. Bisikletimizde önde en büyük, arkada da 20’li bir çarka getirip vitesi, sadece bu viteste bu rotayı aştığınızı düşünün. İmkânsız gibi gelmiyor mu? Marcel Hahn bunu başarmış, ayrıca daha sonra basında çıkan tur raporlarında tek vitesli bisikleti ile vitesli bisikletleri bazı etaplarda geride bıraktığı da ortaya çıkmış.

Alpler
Alpler'de Hahn
Büyük boyut için tıkla!

Alpler
Alpler'de Hahn
Büyük boyut için tıkla!

Hahn Alpler
Hahn Alpler'de
Büyük boyut için tıkla!

Bisiklete gelince. Bisiklet yeni Alman markalarından Endorfin’in bu tur için Hahn ile beraber hazırladığı bir tek vites kadrosu, S boyunda 1660g ağırlığında. Sadece disk fren için üretilmiş. Tekerlek seti hafiflik ve sağlamlığı ile ünlü FRM markasından, kezâ aynakol da öyle. Pedallar EggBeater, lastikler Schwalbe Fat Albert, frenler Hayes. Amortisör yerine Pace’in karbon çatalı var. Onun dışında Easton gidon, Tune parçalar, Hahn’ın kendi tasarladığı kısımlarla yaklaşık 9kg’lik son derece sağlam bir bisiklet ortaya çıkmış.

Disk için kadro
Disk için kadro
Büyük boyut için tıkla!

Bisiklet
Bisiklet
Büyük boyut için tıkla!

FRM Aynakol, EggBeater pedallar
FRM Aynakol, EggBeater pedallar
Büyük boyut için tıkla!

FRM göbek
FRM göbek
Büyük boyut için tıkla!

Zincir koruyucusu, özel yapım
Zincir koruyucusu, özel yapım
Büyük boyut için tıkla!

Gelelim mülakata:

MTBTR: Kısaca Marcel Hahn’dan bahsedelim, ne zaman doğduğun, bisiklete nasıl başladığın, Alp silsilesini geçmekten başka nelerle uğraştığın…?

Hahn: 18 Ekim 1969’da doğdum, 8 yaşımda BMX kullanmaya başladım. Tek vites dışındaki “normal” hayatımda satış temsilcisiyim.

MTBTR: Peki tek vitesli bisikletlere geçişin nasıl oldu?

Hahn: Yaklaşık 15 yıldır dağ bisikleti kullanıyorum. Tamamen sabit kadrolu ve çatallı bisikletten en üst sınıf tepe inişi bisikletine kadar herşeyi kullandım. Ama beraber bisiklete bindiğim arkadaşlarım ile çıktığımız turlarda gerek aşağıda gerek yukarıda onları beklemek zorunda kalıyordum. Bu şekilde fazla düşünmeden bir tek vitesli bisiklet yaptım. BMX dönemlerimden esinlenerek süspansiyon ve vites sistemi ile alakası bulunan herşeyi söktüm ve bisikleti 24“ tekerleklerle donattım. Bu şekilde yol ile doğrudan bir mücadele içinde bulunmanın, yolda ideal hattı aramanın inanılmaz derecede zevk verdiğini farkettim. İnsan rüyada gibi. Şimdi turlarda hâlâ arkadaşlarımı bekliyorum ama en azından aldığım zevk daha yüksek.

MTBTR: „Sıradan, konvansiyonel“ bisiklette eksik bulduğun birşeyler mi vardı, ya da başka türlü ifade etmek gerekirse niye sonunda tek viteste karar kıldın?

Hahn: Tek viteste öne çıkan olayın sadeliği, yalınlığı. Bozulacak, kırılacak hiçbir şey yok, sallanan bir zincir yok, daima hafif bir bisikletle (~9kg) yoldasın, ama hafif olmasına rağmen bu bisiklet seni zorluyor.

MTBTR: Biraz teknik konulara girelim. Alp silsilesini geçişine nasıl hazırlandın? Sonuçta neresinden bakarsak bakalım tek bir vites ile Alpler’i geçmek alışılmış birşey değil. Tek vitesli bisikletliler için özel çalışma yöntemleri mi var? Nasıl bir vites kombinasyonu kullandın ve bu kombinasyonu değişik etaplar için değiştirdin mi?

Hahn: Bu olay için 1,5 yıl çalıştım. Özel bir idman yöntemi herhalde yok. Sadece iradenin güçlü olması ve vücudunu son haddine kadar zorlamaya hazır olman gerek. Ama bunun yanında da sağlığını tehlikeye atmayacak kadar profesyonellik önemli. Bu imkânsız gibi gözüken hedefe odaklanarak gerçekten çok zorlu bir çalışma dönemi geçirdim. Alpler’de kullandığım kombinasyon 44:21’di, bunu değiştirmeden bütün yolu bitirdim.

MTBTR: Peki genel olarak nasıl bir kombinasyon kullanıyorsun ve bunları araziye göre değiştiriyormusun? Bunu soruyorum, çünkü sayfanda tırmanma yarışları için 40 dişli çarklar da gördüm.

Hahn: Neredeyse daima 44:21 kombinasyonunu kullanıyorum. Bunun için ama dağda sürüş tekniği ve güç açısından çok iyi olmak gerekiyor. Yılda sadece bir gün için bu kombinasyonu değiştiriyorum, o da Hauenstein’daki tırmanma yarışı için.

MTBTR: Sıradan bir dağ bisikleti kullanıyor musun peki, ya da bununla idman yapıyor musun? Yapıyorsan ne ölçüde?

Hahn: Hayır, 2 yıldır sadece tek vitesli bisiklet kullanıyorum. Vites sistemi ile ilgili neyim varsa sattım, sadece 1994’ten kalma KLEIN Attitude bisikletim duruyor, o da salonumun duvarında asılı.

MTBTR: Genel olarak antrenman programın hakkında konuşalım. Ne kadar çalışıyorsun, nerede, nasıl, özel yöntemler var mi?

Hahn: Buna cevap vermem biraz zor, ama antrenman yaptığım zaman işkence sınırında zorlu antrenman oluyor.

MTBTR: Bazı yerlerde tek vitesin fazla zorlama nedeniyle dizler için zararlı olduğu okunuyor. Böyle sorunlarla karşılaştın mi? Karşılaştıysan nasıl tedavi ettin, karsılaşmadıysan ne düşünüyorsun bu konuda?

Hahn: Şimdiye kadar tek vites yüzünden hiçbir sorunla karşılaşmadım ve güçlü bir kas sisteminin eklemleri yeteri kadar destekleyeceğini düşünüyorum. Pek çok kişi arada sırada tek vitese biniyor ve bu şekilde kaslarını yeterince güçlendirmeye fırsat bulamadan eklemlerini zorluyorlar.

MTBTR: Başarılı bir tek vitesçiyi belirleyen özellikler neler? Herkesin yapabileceği birşey mi bu yoksa bazı özellikler şart mi?

Hahn: Başarı ile kastettiğin sportif başarı ise herşeyden önce sağlam bir sürüş tekniği temelin olmalı. Dağda %30’luk çıkışlarda ağır çekimde gibi devrilmeden düşmeden hareket edebilmen lazım bisiklet üzerinde. Son derece farklı zeminleri tanımalı ve lastiklerinin yol tutuşunun nerede nasıl tepki vereceğini bilmen gerek. Yolu okuyabilmen ve aynakol ile bir kayaya sürtüp sürtmeyeceğini veya pedallarının yukarıda ölü noktada bulunup bulunmadığını 2m önceden bilmen gerek. Ama bunun dışında tek vites kesinlikle sadece bisikletten zevk almayı isteyen ve vites ayarları, süspansiyon konumları ile kafasını yormak istemeyen herkese tavsiye edilebilecek birşey.

MTBTR:Peki ortaya „sinerji“ çıkıyor mu, yani tek vites kullanıyorsan „sıradan“ bisikletin daha kolay gelmesi gibi bir durum var mi?

Hahn: Ben sadece tek vites kullanıyorum. Ama özellikle arazi binişine (XC) yoğunlaşanlar için tek bir zor viteste takılı kalmak vücudu zorlamak ve daha güçlü pedal çevirmek için iyi bir idman.

MTBTR: Anladığım kadarıyla hobini meslek edinmişsin ve bir tek vites mağazan var. İnternet sayfanda gördüğüm kadarıyla tırmanma yarışı için 40’lı dişli gibi özel tek vites ürünleri de üretiyorsun. İşler nasıl gidiyor? Almanya ve uluslararası camiadan talepler nasıl?

Hahn: Evet, tek bir fikirden nerelere ulaşılabileceği bazen inanılmaz oluyor. Başlarda sadece kendime kullanım amacım için bir dişli ürettikten sonra artık o kadar çok talep var ki, yetişemiyorum. Yıllık üretimim en fazla 50’ser dişliden oluşan 2 parti şeklinde, onlar da genelde daha üretilmeden satılmış oluyorlar. Yaklaşık 4 hafta içinde bu yılın 2. partisi bitecek, onların da yarısı satıldı. 40 dişli SingleStar dünyada tek ve özel yapım. 16-18 ve 21 dişli farklı çarklar var, bunlar bütün kullanım alanlarını kapsıyorlar, geri kalanı ayna dişlilerinin değiştirilmesi ile rahatça hallediliyor.

MTBTR: Tırmanma yarışlarında son derece başarılısın, ayrıca bir tek vites kullanıyorsun. Başarının sırrı ne? 40 dişli SingleStar dışında tabii…

Hahn: Kabiliyet! Ve irade çok önemli.

MTBTR: Peki tek vites bisiklette ilerlemiş kullanıcılar için mi yoksa herkes spor hayatının başında tek vitesle başlayabilir mi?

Hahn: Tek vites kullanmak gerçekten bisiklete binebilen herkesin yapabileceği birşey. Elbette sportif bir tek vitesçilik çok antrenman, yarışlara katılma, kişisel ilişkiler vs. gerektiriyor.

MTBTR: Endorfin senin ana sponsorun. Başka sponsorların var mı yoksa hobini mağazan aracılığı ile mi finanse ediyorsun?

Hahn: Endorfin beni Alp silsilesini boyuna geçişlerimde destekledi. Onlarla beraber dayanıklı bir tek vites kadrosu tasarladık. Atık bütün projeleri kendi başıma gerçekleştirebiliyorum. Asıl hedefim dükkân sayesinde hobimi finanse edebilmek. Bu bağlamda siz de dükkânıma bakın, bütün ürünler ince düşünülmüş, kaliteli..

MTBTR: 2005 ve ilerisi için planların neler?

Hahn: Ulaştığım aşamada kendimi nasıl aşabileceğimi bilmediğim için ne çıkarsa bahtıma diye bekliyorum.

MTBTR: Adettendir diyerek soralım: Türk dağ bisikletçilerine ve tek vitesle ilgilenenlere bir mesajın var mı? Türkiye’ye hiç geldin mi, bisikletli veya bisikletsiz?

Hahn: Türkiye rüya gibi bir ülke. 3 yıl önce ailemle Side’deydim ve itiraf edeyim hayatımın en güzel tatiliydi. Bisikleti evde bırakmak zorunda kalmıştım ama Toroslar bisiklete binmek için ideal ortam. Çok hoşuma giden birşey sporun kendi dili olması ve bu sayede bu şekilde sınırları aşabilmemiz. Şahsen herkesin bodrumunda her zaman ihtiyacı olan zevki yaşayabileceği bir tek vitesli bisiklet bulunması gerektiğini düşünüyorum.

Endorfin Alpler
Endorfin Alpler'de
Büyük boyut için tıkla!

Hahn
Hahn
Büyük boyut için tıkla!

Marcel Hahn’ın sayfası (Almanca)

Marcel Hahn’ın dükkânı (Almanca)

Tek vitesin cazibesi

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Single Speed  
yayin   Singlespeed  
haber   Tek Vites + Cyclo-Cross  

  Bu yayın 8828 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015