Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
31 . Mayıs . 2020  
Sele Seçiminin İncelikleri 2
Kadınlarda Sele Seçimi

Sele Seçiminin İncelikleri 2

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
30.5.2005

Geçtiğimiz bültende Köln Spor Yüksekokulu ve Selle Royal tarafından ortaklasa yapılan ve dağ bisikletinde sele seçiminde önemli sonuçlara ulasan araştırmaların erkek bisikletçiler için açıklanmış olan sonuçlarını yazmıştık. Bu hafta ayni araştırma serisinin kadınlar için olan bölümünü yayınlıyoruz.

dağ bisikletinde son yıllarda giderek belirginleşen bir eğilim var, o da kadınlara özgü ürünler. Bisikletlerin kendilerinden başlayıp üzerlerindeki donanımın her parçasına kadar kadın ergonomisine ve anatomisine uygun tasarlanmış ürünler gün geçtikçe piyasaları dolduruyor. Biz erkekler olarak ne kadar kendi bisikletlerimizden çıkma parçalarla kız arkadaşlarımıza, eslerimize bisiklet düzersek düzelim, yapılan araştırmalar gittikçe kadınların farklı anatomilerine uygun ürünlerle ancak gerçekten bisiklet üzerinde mutlu olabileceklerini gösteriyor.

Gelelim bu bağlamda sele secimi araştırmasının ikinci kısmına, kadınlar için olanına. Araştırmanın bu kısmında cevap aranan sual su: kadınlar için özel olarak tasarlanmış selelerde gel dolgulu bir düz sele mi yoksa ortası bos bir sele mi daha rahat? Araştırmada bu iki tip sele arasında hangisinin baskıyı daha iyi dağıttığı ve cinsel organı rahat ettirdiği üzerinde çalışılmış.

Şimdiye kadar bu tarz araştırmaların sadece erkekler hedef alınarak yapıldığı düşünülürse bu araştırma kadın bisikletçiler için ilklerden biri demek oluyor. Bundan önce 2002 yılında „Bicyclist’s Vulva“ adi altında Brüksel’de Burgmann Üniversitesi Hastanesi’nde jinekoloji bölümü tarafından 60’tan fazla müsabık kadın bisikletçi arasında yapılan araştırmada 6 kadından 1’inde lenflerde şişme ve katılımcıların %70’inde oturma bölgesinde ağrılar tespit edilmiş. Vajinanın dudaklarında (labium major kısmı) basınç nedeniyle şişme, tahrişten başlayıp, cilt enfeksiyonlarına ve sonuçta lenflerde sorunlara kadar giden problemler de araştırmanın sonuçları arasında. Kadınlarda cinsel bölgede sele problemleri nedeniyle oluşabilecek diğer sorunlar arasında kasıklarda oluşan sağlıksız baskı nedeniyle iğnelenme hissi, geçici uyuşma da sayılıyor.

Köln’de yapılan ve yazımızın konusu olan araştırma bu bilgilerden yola çıkarak yapılmış. araştırma iki şekilde verilere ulaşmış, birinci olarak fiziksel verilerin değerlendirilmesi, ikinci olarak teste katılanların şahsî görüşleri. araştırma da bir salon bisikleti üzerinde ağırlığı daha iyi dağıttığı belirtilen jel dolgulu Selle Royalgel ve Selle Italia Lady TransAM 30 dakika boyunca deneye katılan kadınlar tarafından kullanılmış. Seleler arasındaki fark Royalgel modelinin jel dolgusu ile Royalgel’in ortası dolu, TransAM’in ise ortasında yarık olması. 30 dakika gibi uzun bir süre sele üzerinde isi değişimi durumunda oluşabilecek değişiklikleri de deneye katmak için seçilmiş. Dakikada 75 pedal devri ve 1,5N/kg/vücut ağırlığı verileriyle pedal çevrilmiş.

Bisiklet üzerindeki konum 40° olarak belirlenmiş, her saatin sonunda 1 dakika 60°’lik konumda bisiklete binilmiş, bütün deney boyunca eller gidonda olacak şekilde selede oturulmuş.

40 ve 60 derecelerde konumlar
40 ve 60 derecelerde konumlar
Büyük boyut için tıkla!

Sele üzerindeki baskı, isi gibi veriler için F-Scan alicisi kullanılmış. Santimetrekare üzerinde 4 tane baskı alicisi içeren bu sistemle selenin her noktasındaki ağırlık/baskı,sele üzerindeki ortalama baskı, azamî baskı, sele ile temas edilen saha olarak belirlenmiş. Bu yukarıda belirttiğimiz birinci şekilde fiziksel verilere ulaşım.

Deneyde bisiklet
Deneyde bisiklet
Büyük boyut için tıkla!

Sensorlu sele
Sensorlu sele
Büyük boyut için tıkla!

İkinci şekil olarak deneye katılan kadınlara her iki sele ve her iki konum için görüşleri sorulmuş, her kullanımdan sonra bir doğru üzerinde „tamamen konforsuz“dan „çok konforlu“ya kadar kadınların seleleri değerlendirmesi istenmiş.

Gelelim sonuçlara. Her iki sele de her iki konumda selenin orta kısmında fazla baskıya yol açıyorlar. Araştırmanın en önemli sonuçlarından biri ancak oturma konumlarına göre baskı değerlerindeki fark. Ortalama baskı daha dik konumda, yani 60°’lik kullanımda sele üzerinde daha fazla iken katılımcılar bu konumda kendilerini daha rahat hissettiklerini belirtmişler. Bunun nedeni 40°’lik konumda daha hassas bölgelerin, kasıkların daha fazla baskıya maruz kalması, 60°’lik konumda sele üzerine nispeten daha fazla yük binmesine karşın baskının dağılması ve arkaya kayması sayesinde daha rahat hissedilmesi. 40°’lik konumda katılımcıların %75’i Royalgel seleyi tercih etmişler. Bunun nedenlerinden biri olarak TransAM seledeki yarığın ortada bulunması nedeniyle yarık kenarlarında baskının artması ve bu nedenle bu selenin daha rahatsız görülmesi.

40 derecede seleler
40 derecede seleler
Büyük boyut için tıkla!

60 derecede seleler
60 derecede seleler
Büyük boyut için tıkla!

Sağlık sorunlarını azaltabilmek için ağrı ve sızılara neden olan baskıların nerelerde yoğunlaştığı da araştırılan konular arasında. Her iki sele arasındaki baskı dağılım çizimleri bu konuda bir fikir veriyor. Kullanım konumu dikleştikçe (60°) baskı arkaya doğru gidiyor ve bu sayede cinsel organın bulunduğu kısımda azalıyor. Buradan çıkacak sonuç nispeten dik bir kullanım konumunun daha sağlıklı olacağı.

Öne doğru yatık, yani 40°’lik konumda sele secimi daha büyük önem kazanıyor, çünkü bu konumda cinsel organın maruz kaldığı baskı da artıyor. Yüksek baskıların her iki selede nerelerde ortaya çıktığı dikkate alınırsa jel dolgulu ortası dolu olan Royalgel selenin baskıyı daha geniş bir alana yaydığı ve yüksek baskının selenin orta kısmında ortaya çıktığı, ortası yarık olan TransAM selenin ise baskıyı daha dar bir sahaya yaydığı ve yüksek baskının yarığın kenarlarında oluştuğu en önemli sonuç.

Bundan çıkarılacak ders ise ortası yarık bir selenin orta kısmında baskıyı azaltmadığı, ancak yüksek baskıyı kan deveranını keserek kullanıcı kadın için sorun teşkil edebilecek merkezi bir bölgede topladığı. ortası yarık selede yarığın kenarlarında oluşan yüksek baskılar cinsel organda büyük dudaklarda ezilmeye yol açarak (kırmızı ile gösterilen kısımlar), dudakların yarıkta sıkışmalarına, kan deveranının kesilmesine ve tahriş olmalarına yol açabiliyor. Jel dolgulu ortası dolu bir selede bu durum ortaya çıkmıyor.

Selelerde cinsel organin durumu
Selelerde cinsel organin durumu
Büyük boyut için tıkla!

Genel olarak çıkan bir sonuçta bisiklete gezi amaçlı binenler arasında sağlık sorunlarının daha az yaşandığı, çünkü bu grup bisiklete nispeten dik biniyorlar.

Kaynaklar: Ergonomics of 2 Bicycle Saddles / Pressure ad the Pudendal Area in Women of a Normal Saggle with Gel and of a Saddle with a Hole, Mart 2003, Köln
Type of Saddle and Sitting Position Influence Penile Oxygen Pressure while Cycling, Mart 2003, Köln
Pressure distribution on bicycle saddles, Kasim 2002, Milan

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Erkeklerde Sele Seçimi  
haber   Selle Italia Yutaak  

  Bu yayın 11354 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015