Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Yeni Parçalar
Sezon Ortasında

Yeni Parçalar

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
31.5.2005

Sezonun açılması, havaların ısınması, yazın gelmesiyle beraber bisiklet dünyasında da yenilikler peş peşe gelmeye başladı. MTBTR olarak anında haber olarak sizlere duyurmaya çalıştığımız yeniliklerin yanında son birkaç ayda bisiklet dünyasında ne gibi ürünler piyasaya çıktı, teknolojik gelişmeler neler bir yazıda toparlayalım istedik. Yazıya önce bisikletlerden başlayalım. Mayıs ayında Amerika’da yılın önemli olaylarından Sea Otter Classics organizasyonu yapıldı, yarışların yanında büyük üreticiler piyasaya çıkaracakları ürünleri sergilediler. Bisikletlerden başlamak gerekirse:

Trek

Trek SeaOtter’da iki tane yeni modeli sergiledi. Bunlardan birincisi serbest sürüş bisikleti Session 10 modelinin prototipi. Arkada 255mm’lik süspansiyon mesafesine sahip olan bisiklet Manitou’nun yeni Travis (bkz. aşağısı) serbest sürüş amortisörü ile donatılmış, Bontrager’in serbest sürüş parçaları ile süslenmiş. Ne zaman piyasaya çıkacağı kesin değil.

Trek Fuel EX 9.5
Trek Fuel EX 9.5
Büyük boyut için tıkla!

Trek’in bir diğer yeniliği ise Fuel EX 9.5 modeli. Karbon kadrolu, karbon ve alüminyum birleşimi arka üçgenli bisiklet Fuel serisinin 110 modelinden 100g daha hafiflemiş, önde Rock Shox Reba, arkada MC3 (her ikisi de Motion Control’lu), Bontrager’in bilumum karbon parçaları ile donatılmış, arazi binisi (XC) için çok umut veren bir tasarım.

Trek Session 10
Trek Session 10
Büyük boyut için tıkla!

Santa Cruz

Tepe inişi ve serbest sürüş bisikletleri ile gerçekten çok ün yapmış bir marka Santa Cruz. Son çıkardıkları bisiklet “Nomad” ilginç tasarımı ile öne çıkıyor. Enduro sınıfında Santa Cruz’un kullandığı VPP ( Virtual Pivot Point) tasarımına sahip bisiklet arkada 165mm sıkışma mesafesiyle geliyor. Resimdeki gibi Rock Shox Pike ile bisiklet yaklaşık 14kg civarında bir ağırlığa sahip olacakmış. Fiyat henüz kesin değil.

Santa Cruz Nomad
Santa Cruz Nomad
Büyük boyut için tıkla!

Yeti

Yeti de dağ bisikletinin eski ve tepe inişi konusunda son yıllarda iddiasını arttıran markalarından. Sadece kadro olarak satılan 303 modeli de Yeti’nin tepe inişinde en yeni tasarımlarından biri. Daha önce bisiklet tasarım aşamasındayken haberini verdiğimiz üzere arka süspansiyon sistemi sahip olduğu kızak ile oldukça ilginç bir tasarım sergileyen bisiklet 19,5kg ile 20 kilonun altında kalmayı da başarmış. Yeti yetkililerinin söylediğine göre kızak sistemi kisin ve diğer kötü hava koşullarında hiç sorun çıkarmıyor.

Yeti 303DH
Yeti 303DH
Büyük boyut için tıkla!

Yeti 303DH detay
Yeti 303DH detay
Büyük boyut için tıkla!

Gelelim diğer ürünlere. Gerek SeaOtter’da gerekse son aylarda Avrupa’da piyasaya çıkan bazı ürünler arasında çok önemli bir nokta da hafiflikleri. Amortisörlerde bazı modellerde ağırlık 1 kiloya yaklaşırken jantlar, zincirler ve frenler de ağırlık tasarrufuna gidilen parçalar olmuş.

Spank

Nispeten yeni bir marka olan Spank SeaOtter’da enduro ve serbest sürüş için jant serilerini tanıttı. En çok ilgi çeken modeller Stiffy serisinin 40 Al, ondan da çok 40 Mg modeli oldu. Spank yeni geliştirdiği jant profili sayesinde jantları gerek yatay, gerek dikey düzlemde esnemeye karşı sertleştirdiğini belirtiyor. Alüminyum olan model (40 Al) 40mm jant genişliğinde sadece 710g ağırlığında ki bu serbest sürüş gibi sahalar için çok iyi bir değer. Ancak asil parlayan yıldız magnezyumdan yapılmış olan 40 Mg modeli. Siki durun, 40mm genişliğinde ve 500g’in altında bir ağırlık garanti ediyor Spank bu modelde. Bu haliyle 40 Mg piyasadaki en hafif serbest sürüş jantı unvanını elde ediyor tabii. 500g’in altında bir ağırlık ve 40mm’nin sağlamlığı da göz önünde bulundurulunca serbest sürüş, dirt, tepe inişi, 4X tarzı jantların fazlasıyla zorlandığı ne kadar saha varsa bu janttan yüksek verim almak mümkün. Resimde 40 Mg modeli yeşil renkli olan model, bu renk „nane yeşili“ olarak adlandırılıyor ve magnezyumu her tür hava koşuluna karşı koruyor.

Spank jantlar
Spank jantlar
Büyük boyut için tıkla!

Steinbach Avusturya’nın nispeten ufak ama konu hafiflik ve kalite olunca camiada çok ünlü firmalarından biri. Speedcontrol modeli bir V-fren ama nasıl? Cifti, evet teki değil, cifti sadece 122g ağırlığında, buna pabuçlar ve vidalar da dahil. Tırmanma yarışları için olan model daha da hafifletilerek cifti 94g’a düşürülmüş. Frende Steinbach fren bacaklarını geri çekmek için yay yerine elastomer kullanmış, fren pabuçları plastikten. Ayrıca bu frenin tanesi 33g olan elcikleri de mevcut. Steinbach frenin işlevsel açıdan bir eksiği bulunmadığını da garanti ediyor.

Steinbach Speedcontrol
Steinbach Speedcontrol
Büyük boyut için tıkla!

Spinner

Spinner markası pek bilinen bir marka olmamaklar beraber arkasındaki ismin süspansiyon dünyasında yaklaşık 20 yıldır mevcut olan InSync markası olduğunu söylemek tanıdık bir ismi akla getirmek için yeterli. InSync simdi yeni markası Spinner’i piyasaya sürüyor. Bir örnek vermek gerekirse arazi binisi (XC) için tasarlanmış olan Aeris modeli 80mm sıkışma mesafesi, magnezyum dış boruları, 28,6mm çapında skandiyum iç boruları ve titanyum köprüsü ile sadece 1,1kg ağırlığında.

Spinner Aeris
Spinner Aeris
Büyük boyut için tıkla!

FRM

FRM de hafiflik söz konusu olduğu zaman tekerlek setleriyle adını çok duyuran markalardan biri. Simdi amortisör teknolojisinde de gayet ilgi çekici bir ürün ortaya çıkardılar. Çeşitli modelleri olan Air Way serisinin örneğin tamamen karbon olan ve sadece disk fren için tasarlanmış modelinde iç borular ve şaft borusu karbondan üretilmiş, 80mm sıkışma mesafesine erişilmiş ve ağırlık 1230g’da tutulmuş. FRM amortisörün sadece arazi binisi (XC) sahasında kullanılmasını tavsiye ediyor.

FRM Air Way Full Carbon Disc Only
FRM Air Way Full Carbon Disc Only
Büyük boyut için tıkla!

Manitou

Amortisörlere başlamışken Manitou’ya da değinelim.Bundan birkaç yıl önce Sherman modeli ile tek köprülü serbest biniş amortisörü üretmeye başlayan Manitou Sherman modelinin halefi olarak Travis’i sergiledi. Travis tek köprülü amortisörler içinde şimdiye kadar erişilmemiş olan 203mm’lik sıkışma mesafesine sahip (Sherman en üst modelinde 170mm idi) ve bu sayede çift köprülü amortisörlerin aksine gidonu tamamen kırmaya olanak tanıyor, 1,5” çatal yatağı gerektiriyor, elbette 203mm’lik disklere kadar izinli, SPV sisteminin son adımı olan Intrinsic tepme kontrol sistemine sahip amortisör tahminlere göre 3kg’in altında kalacak.

Manitou Travis
Manitou Travis
Büyük boyut için tıkla!

Heat-Bike

Yıllardır gaz basıncı için ürün üreten Avusturyalı Heat firması Heat Bike adı altında bisiklet sektörüne de giriş yaptı. İlk ürünleri HHP1000, havali arka süspansiyon. Çift kartuşlu sistemle çalışan amortisörde sertlik hava basıncı üzerinden ayarlanıyor, tepme kontrol ayarı ve kilit seri donanımda, ayrıca gidondan kumanda seçeneği de var. Sadece 233g ağırlığında.

Heat Bike HHP1000
Heat Bike HHP1000
Büyük boyut için tıkla!

Trickstuff

Akıllıca düşünülmüş ürünlerle kendini gösteren bir Alman firması da Trickstuff. Travis’te gidonun tamamen kırılması dedik, bu durum bir düşüşte kendini gösterirse alüminyum bisiklet kadrosuna gidon olanca hızıyla çarpıyor, en azından boya atması gibi hoş olmayan sonuçlar doğuruyor. Trickstuff “Tricksatz” adını verdiği çatal yatağına gidonun tamamen dönmemesi için parçalar eklemiş.

Trickstuff Tricksatz
Trickstuff Tricksatz
Büyük boyut için tıkla!

Truvativ

Truvativ de SeaOtter’da Howitzer adını verdiği, krom-molibden mile sahip ve son derece dayanıklı olduğundan dem vurduğu orta mili sergiledi, 50mm zincir hattı için olan model 365g ağırlığında, ISIS alıcısına sahip.

Truvativ Howitzer
Truvativ Howitzer
Büyük boyut için tıkla!

Crank Brothers

Çekiş sistemi demişken orta milin hemen ardından Crank Brothers’in yeni aynakolundan bahsedelim. “Cobalt Crank” adını taşıyan modelde çelik bir dış doku CNC freze makinesinden çıkmış alüminyum bir çekirdeğin üstüne geçiriliyor, bu sayede yüksek esnemezlik ve düşük ağırlık aynı anda sağlanıyor. Bunun yanında ince bir düşünce: Pedal yivi kısmı değiştirilebiliyor. Truvativ ayna dişlilerine sahip model 605g ağırlığında ve ISIS orta millere uyuyor.

Crank Brothers Cobalt Crank
Crank Brothers Cobalt Crank
Büyük boyut için tıkla!

KMC

Çekiş sisteminden devam edelim. Zincir üreticisi KMC altın rengini verdiği ve pimlerinin içini boşalttığı, baklaları ince ince törpülediği X9SL modelinde bir zincir için gerçekten çok iyi olan 240g ağırlığa ulaşmayı başarmış.

KMC X9SL
KMC X9SL
Büyük boyut için tıkla!

Atomlab

Yine çekiş sistemi, Atomlab firması “Quickstep” adında pedal çıkardı. Daha çok tepe inişi, şehir içi akrobasi bisikletlerine yönelik ürünler üreten firmanın ilk kilitli pedalı bu. Sıradan dişli pedal ile kilitli pedalı birleştiren modelin özelliği eğer uygun şekilde üzerine basılırsa kilidin yayları sayesinde pedalın kafesi içine girmesi ve bu şekilde pedalın sıradan bir düz pedal olması. çelik mil ile 585g ağırlığında.

Atomlab Quickstep
Atomlab Quickstep
Büyük boyut için tıkla!

Selle San Marco

Sele sadece bir araç değil, aynı zamanda –üzerinde bulunduğu bisikletle de bağlı olarak- bir gösteriş unsuru olarak da kullanılabiliyor. Bu kitleyi hedef alarak Selle San Marco Aero serisinde bir modeli kovboy filmlerinden esinlenerek tasarlamış, zımbalı, yarısı kürk taklidi ile kaplı model 346g ağırlığında.

Selle San Marco Aero West sele
Selle San Marco Aero West sele
Büyük boyut için tıkla!

Topeak

Ünlü alet edevat firmasının tasarımcılarının herhalde canları sıkılmış olacak ki “Droid” adını verdikleri bir zincir aleti hazırlamışlar. Köpek tipindeki zincir aleti 134g ağırlığında, kullanım kolaylığından ziyade tasarımı ağırlık basan bir ürün.

Topeak Droid
Topeak Droid
Büyük boyut için tıkla!

Moots

Titanyum deyince akla ilk gelen firmalardan biri Moots. Yeni çıkardıkları “Ti-Beam” gidon boğazı da Moots’un işçilik sahasındaki ününe lâyık. Hafiflik bir kenara bırakılmış, üzerindeki Moots yazısının asaleti, ince kaynak izlerindeki zarafet, şaft mandalındaki işleme, alüminyumdan ön parça 178g ağırlığı ile bisikletine “özel” parça arayanlara hitap ediyor.

Moots Ti-Beam
Moots Ti-Beam
Büyük boyut için tıkla!

Cat Eye

Cat Eye 10 işlevli yeni telsiz Micro modelini piyasaya sürdü. Büyük ekranın rahat okuma sağladığı modelin sıradan işlevlerinin yanında en güzel yani karanlık gece sürüşleri için geri plan aydınlatmasına sahip olması.

Cat Eye Micro
Cat Eye Micro
Büyük boyut için tıkla!

Cratoni

Kask konusunda en tecrübeli markalardan biri Cratoni. Ünlü Crocodile Trophy yarışına istinaden çok tutulan Zethos modeli sınırlı sayıdaki bir seride timsah tasarımı ile süslenmiş, 21 hava yarığına sahip ve sadece 270g ağırlığında.

Cratoni Zethos Crocodile Trophy
Cratoni Zethos Crocodile Trophy
Büyük boyut için tıkla!

Nike

Nike Lance Armstrong üzerinden ürün üretmeye devam ediyor. Lance Armstrong’un ismini taşıyan en son ürün de karbon tabanlı, korumalı topuk kısmına sahip ve Armstrong’un yol bisikletinde kullandığı ayakkabının görüntüsüne sahip olan „Lance All Road“ modeli, 966g ağırlığında.

Nike Lance All Road
Nike Lance All Road
Büyük boyut için tıkla!

Carnac da ayakkabı konusunda en iddialı markalardan biri. Ürün yelpazesinin yenilenmesi aşamasında yeni çıkan modellerden biri de „Krypton“. Tur ayakkabısı olarak pazarlanan modelde iki bant, bir mandal ile ayakkabının tam oturması sağlanıyor, taban nispeten yumuşak tutulmuş, ağırlık 884g.

Carnac Krypton
Carnac Krypton
Büyük boyut için tıkla!

Shimano

İlkbahar ve yaz aylarında da yağmur yağıyor haliyle. Ancak bunun için ayakkabının üzerine kılıf geçirip terlemeye gerek yok. Shimano bu durumlar için yarim kesit bir ayakkabı kılıfı çıkardı, „Race“ adını taşıyan model su geçirmiyor.

Shimano Race
Shimano Race
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

haber   Hidrolik Frenle Gidonu 360° Çevirmek  

  Bu yayın 6890 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015