Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Mart . 2019  
Kapadokya'da Bisiklet
Kapadokya 2002

Kapadokya'da Bisiklet

Yazar: Sinan Çakmak
9.12.2002

Kapadokya'ya bisiklete binmek amacıyla ilk defa kış mevsimine yaklaşan bir zamanda gelmiştim. Akşamdı ve arabandan kendimizi Göreme'deki bir restauranttan içeriye atana kadar bile ellerimiz üşümüş ve donacak gibi olmuştu. Birazda çaresizce sormuştum garsona 'gündüzleri hava nasıl' diye. O da kırmamıştı beni, "yaz gibi abi, yaz gibi" demişti. Her ne kadar kapadokya'nın labirent gibi patikaları arasında bisikletlerimizle geçirdiğimiz birkaç gün boyunca hava garsonun iyimserliğinden pek bir belirti göstermese de parkurlar bizi büyülemeye yetmişti. Ama benim yine de içimde kalmıştı; ben buraya yaz gibi bir kış günü değil yaz gibi bir yaz günü de gelmeliydim.

Büyük boyut için tıkla!

1-2 temmuz tarihlerinde Türkiye'de Alanyadan sonra ikinci internasyonal düzeyde bir dağ bisikleti festivali ve yarışı düzenlendi. Zaten benim kışın ki ziyaretimde bunun ile bağlantılıydı. Hem parkurun düzenlenmesinde biraz yardım edecektim hemde gezmiş olacaktım. Eurosport gibi kanalların da bundan sonraki senelerde takip edeceği ve internasyonal dağ bisikleti yarışmaları takviminde yer alacak bu bisiklet yarışının en önemli özelliği takvimdeki yalnızca birkaç etaplı yarıştan biri olması. Yani iki gün sürecek yarışmalarda ilk gün zamana karşı teker teker start alınacak ve ikinci günkü toplu çıkış alınan kros yarışıyla sonuçlar birleştirelecekti.

Ben yine biraz kurnaz davranıp Ürgüp'e üç gün öncesinden geliyorum. Yarışlara katılmasamda bu parkurları kaçırmaya hiç niyetim yok. Uzun bir yolculuğun ardından bana yorgun yorgun bakan bisikletime atlayıp Göreme tarafındaki Kızıl Çukura doğru yola koyuluyorum. Önümde uzuncana bir tırmanış var ve daha ilk kilometrelerde sıcaklık bana kendini hatırlatıyor, 'sen misin sıcak isteyen, al sana' der gibi. Bir süre asfalt çıkıştan sonra en tepede ki gözetleme noktasına ulaştığımda su içip önümdeki patikaları seyredip aşağı yukarı nasıl bir yol izleyeceğimi hesaplamak çok keyif verici. Zaten bu kadar çıkıştan sonra bu inişleri de hak ettim.

Bir anda önümdeki patika yok oluyor ve aynı hızla kendimi, görenin o andaki ruh haline göre 'uçurum' da diyebileceği, dik bir inişte kendimi aşağı doğru kayarken buluyorum. Arka tekerleğim kayıyor, ön de kaymasın diye düşünürken aynı anda önümde gittikçe yaklaşan iki peri bacasının arasından dalan virajı nasıl alacağımı da düşünürken yine gözümün önünde Göremedeki sağlık ocağını görüyor ve oraya nasıl ulaşacağımı düşünüyordum. Zaten salmış olduğum bisiklet bir anda karşımdaki bacanın duvarına epey bir tırmanıp beni aynı manevra yapan bir uçak gibi sandığımdan çok daha konforlu ve müthiş eğlenceli bir şekilde diğer bacanın etrafında döndürüveriyor. Karşımda aynı şekilde bir viraj baska görüyorum, bu sefer atik davranıp bisikleti bilerek daha yükseğe çıkarıyorum. İnanılmaz bir eğlence bu, sanki lünaparklardaki insanın yüreğini ağzına getiren trenlerin en dehşetlisindeyim. Üstelik her şey benim kontrolümde.

İnişin sonunda vadiye vardığımda duruyorum. Ne olduğunu henüz tam kavrayabilmiş değilim, biraz nefes almam gerekli. Etrafıma bakındıkça oldukça ıssız bir vadideymiş duygusuna kapılıyorum. Kimsenin olmadığı kendi bahçemde oyun oynuyorum. Biraz kendime geldiğimde ilk iş bisikletime tekrar atlayıp en yakınımdaki dik patikadan yukarı vuruyorum. Toprak aynı zımpara kağıdı gibi ve normalde ayakta bile zor durulacak yerler lastiklerinkaymaması dolayısı ile bisikletle çıkılabilir hale geliyor. Tabii bazen tepeye ulaşmadan gücünüz bittiğinde vadiya bu sefer bisikletle kucak kucağa yuvarlanarak dönmek te işten bile değil. Sonunda yoruluyorum ve vadi boyunca Göremeye mütevazi denilebilecek inişler eşliğinde varıyorum.

Büyük boyut için tıkla!

Ürgüp, Göreme, Uçhisar ve Avanos arasında pekçok keşfedilmemiş parkur bulunuyor. Tabii bunların hepsi biraz önce anlattığım gibi fazla teknik ve zorlu patikalardan oluşmuyor. Örneğin Ürgüpten Ortahisara güzel bir vadiden, biraz genişçene sakin bir traktör yolundan gidebilirsiniz. Aynı şekilde Avanos'a ulaşmak ta mümkün. Bu şekilde Kapadokya'nın Avanos, Ürgüp ve Nevşehir arasında kalan en ilginç jeolojik oluşumlarını gezebilirsiniz.

Bu yollardan önce Zelve'ye uğrayıp açık hava müzesini gezdikten sonra Avanosa varıyorum. Burada önceden bildiğim ve uğramaktan keyif aldığım bir yer var; Saç müzesi ve müzenin bulunduğu çanak çömlekçi. Gerçi saç müzesi biraz ürkücü gözükebilir bazılarına ama mağraya oyulmuş bu dükkanda bir koridor ilerideki diğer bir oyukta oturup yöre şaraplarınıda tadabilirsiniz. Saç müzesi duvarlarına asılı 100.000'in üzerindeki farklı kişiye ait saç tutamlarıyla guinness rekorlar kitabına geçmiş. Her tutam saçın yanında da sahibinin adı ve adresi bulunuyor. Hani saçı çok beğenirseniz diye herhalde…

Yarıştan bir gün önce tekrar Kızılçukurdayım. Burada o kadar çok seçenek varki.. Patikada yanımdan bir anda biri geçiyor. Geçenin profesyonel bisikletçilerden biri olduğunu anlamam biraz vakit aliyor. Akşam Ürgüpte bir cafede rastladığım Hollanda'dan gelen profesyonel bayan bisikletçiyle sohbet etme şansı buluyorum. Pek çok ülkede bisiklet yarışına ve dünya kupası yarışlarına katıldığını söylüyor, "ama bu kadar keyifli bir pakura az rastlanıyor" diyor. "Umarız ki bundan sonraki seneler dünya kupasında puan alabilmek de için geliriz". Pekçok farklı milletten yarışmacı katılıyor bu sene. İngiltere, Hollanda, Danimarka, Yunanistan, İspanya sadece birkaçı.

Yarışın ilk etabının koşulduğu Cumartesi günü Ürgüp meydanına geldiğimde ortalık bisikletliden ve yöre halkından geçilmiyor. En güzel yanı da bu etkinliğin; yöre halkı bu etkinliği şimdiden benimsemiş görünüyor. Zaten kendileride pekçok katkıda bulunuyor. Parkurun düzenlenmesinde yardımcı olmak, yarış hakemliği ve düzen sağlamak gibi… Diğer herkes te yarışı seyrediyor, bazısı start-finish noktasından, bazısıda Ürgüp manzaralı evlerinin balkonundan. Ayrıca bugünkü yarış kısa olmakla birlikte pek çoğunun da evinin önünden geçiyor, zira parkur ilk gün, birazda atraksiyon için, eski mahallelerin arasından seçilmiş. Esas zorlu yarış yarın.

Büyük boyut için tıkla!

Parkurun manzaralı bir kısmında yerimi aldığımda esas start verilmişti bile. Aralarında oldukça tanınmış sporcularında olduğu profesyoneller önümden geçip peri bacalarının arasında bir görünüp bir kaybolup, bir tepe çıkıp diğerini inip umdukları başarıya doğru yol alıyorlardı. Çok başarılı geçen iki gün boyunca onları izlemek çok güzel. Ama "bende kendimi bisiklete biniyor sanıyordum" diye içinden geçirmeden edemiyor insan onları görünce. Yinede Kapadokya herkese hitap edecek bitmek tükenmek bilmeyen bir sürü parkur sunuyor binmeye niyetli olana. Ve Kapadokya'yı belkide en iyi görmenin ve hissetmenin yolu bu; bisiklete binmek.

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 3369 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015