Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Temmuz . 2018  
Bisiklete Binmeden Önce Neler Yenilmemeli
Önceki Gecesi Ve

Bisiklete Binmeden Önce Neler Yenilmemeli

Çeviren: Onur Yağcı
19.5.2003

ÇOK FAZLA SIVI İÇECEK: Bisiklete binmeden önce içilen gereğinden fazla sıvı midenizde su birikmesine,vücudunuz şişmesine neden olur .vücut metabobolizması belli bir miktara kadar suyu kabul etmektedir gereğinden fazla su ise size sadece ağırlık ve istenmeyen gaz olarak karşınıza çıkar, aynı zamanda performans kaybına da neden olabilir,onun için binmeden önce sadece gereği kadar su içmek binme koşullarına göre özellikle hava durumuna göre su içilmesi gerekir. Binicilerin vücut metabolizmaları da birbirinden farklı olacağından dolayı binici su miktarını kendisi ayarlamalıdır. Ortalama her 20 dakikada bir kez su molası verilmelidir.

YİYECEK: Biniş gününün bir öncesi günü yemekte sindirimi kolay yiyecekler seçilmelidir.Salata, popcorn, lahana, brokoli ve bunun gibi sebzeler biniş sırasında size sorun yarata bilir. Patates, sade makarna gibi karbonhidrat oranı yüksek, hazmı kolay ve enerji verici yemeklerin yenmesi biniş esnasında rahat ve performanslı biniş yapmanızı sağlar. Yemeğin arkasından meyve yenmesi enerji düzeyini yükseltir fakat meyve seçiminde dikkatli olmak gerekir asit değeri düşük olan meyvelerin tercih edilmesi gerekir .elma veya muz gibi.

ENERJİ YİYECEKLERİ: Enerji yiyeceklerin bir gün önceden yenilmesi gereksizdir. Binişten önce yenmesi çabuk enerji üretimine neden olur fakat belli bir zaman sonra vücut bitkin ve halsiz kalabilir. Biniş sırasında alınan kısa sürelienerji yiyecekleri veya şekerli yiyecekler kısa süreli enerji elde etmeyi sağlar, şeker, vücuttaki ensülin seviyesinin artışına bu da kandaki glikozun çekilmesine neden olur, belli bir süre sonra vücut aç kalır ve yorgun düşer.

Büyük boyut için tıkla!

ENERJİ İÇECEKELERİ: Çoğunlukla toz halinde satılıp su ile karıştırılıp içilen enerji içecekleri ya da hazır olarak satılan sodalı enerji içecekleri pek fazla önerilmiyor. Bu tarz içecekler vücut şeker seviyesini yüksek tutuyor ve kısa süreli vücut normalden daha fazla performans gösterebiliyor içeceklerin etkisi bittiği zaman vücut normalden daha az enerji üretebiliyor .

FAST FOODS: Bu tarz yemekler olan hamburger, kızarmış patates ve birlikte yenilen ketçap yağ,protein ve şeker düzeyi olarak çok yüklü yiyeceklerdir. Bu tarz yiyeceklerin çoğu zarar, azı faydalı olabilir.seçimi tavuklu çeşitlerde yapmanızda fayda var. ketçap ve mayonezi belli bir miktara kadar kullanabilirsiniz.

ALKOL: Çoğunlukla turlarımız Pazar günü olduğundan dolayı ne yazık ki grubumuzda da olmak üzere Cumartesi akşam içilen rakı, bira gibi alkol oranı yüksek içecekler biniş sabahı zor kalkmamıza, baş ağrısına ve bedenin yorgun olmasına neden olmaktadır.içilmemesinde yarar vardır. Alkol vücuttaki su oranının düşmesine neden olur, bu da dolaşım sisteminde enerji kayıplarına neden olur. Pazar sabahı cumartesiden kalma iseniz bol su içmenizde fayda var. 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 6488 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015