Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Mart . 2021  
UCI Yarış Sınıfları
E1, D2, A?

UCI Yarış Sınıfları

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
27.6.2005

Ülkemizde de dağ bisikleti yarışları yayılmaya başladı. Bu yıl ilk defa UCI takviminde 11 tane yarışı var Türkiye’nin. Dolayısıyla bu yarışlara katılıp sıralamaya giren UCI onaylı lisansa sahip sporcular UCI sıralamasında puan alıyorlar. Her yarışın kategorisine göre alınan puanlar, ödüller elbette değişiyor. UCI bu noktalara dağ bisikleti kurallarının 10. kısmında yer vermiş.

Yarış kategorileri UCI kuralları dahilinde belirlenmiş. Öncelikle kategorilere bakalım, akabinde Türkiye’deki yarışlar ve bunların puanlarını inceleyelim.

Büyük boyut için tıkla!

Görüldüğü üzere alfabetik sıra ile sınıflandırma yapılmış. Gelelim sınıflandırmada kullanılan „kodlama“ sistemine. Harfler alfabetik sıra ile gidiyor, buraya kadar tamam. Peki 1-2-3-4 rakamları ile „Hors“ tabiri neyi ifade ediyor?

Rakamlar ve Hors kelimesi yarışlarda kazanılan irtifaya göre veriliyor. Yani tırmanma bölümleri ne kadar çoksa, ne kadar çok irtifa kazanılıyorsa, ona göre sınıflandırılıyor yarışlar. Buna göre

Kategori 4: 100-300m irtifa
Kategori 3: 300-600m irtifa
Kategori 2: 600-1100m irtifa
Kategori 1: 1100-1500m irtifa
Hors kategorisi: 1500m ve üstü irtifa.

Hors kelimesi bu arada Fransızca ve „ötesi“ manasına geliyor. Dolayısıyla Hors kategorisinde yer alan yarışlar azamî tırmanma içeriyorlar ve zorluk derecesi olarak en zor yarışlar oluyorlar.

Buna göre örneğin E1 kategorisindeki bir yarış 1100-1500m irtifa içeren, bir günlük büyük bir yarış oluyor. Türkiye’deki yarışlara bu bakış açısıyla sıralama gerçekleştirerek bir göz atalım şimdi:

Ankara Şampiyonası CN
Kapadokya yarışı D2
Alanya kupası E1
Kocaeli yarışı E1
Adana yarışı E2
İzmir yarışı E2
Yalova yarışı E2
Kırıkkale yarışı E2
Bolu yarışı E3
Bursa yarışıE3
Fethiye yarışı E3

Yani Türkiye’deki yarışlar arasında en „mûteberi“ Ankara’da yapılacak olan Türkiye şampiyonası diyebiliriz. Peki bu yarışların sınıflandırması böyle de „itibarları“ nereden kaynaklanıyor?

UCI lisansına sahip sporcular haliyle katıldıkları her UCI kategorisine giren yarışta belirli sıralamalar doğrultusunda belirli puanlar alıyorlar. Bu puan sisteminin nasıl çalıştığına bakalım:

Büyük boyut için tıkla!

Çizelge bayağı büyük olmakla beraber UCI kategorisindeki bütün yarışları kapsıyor. Buna göre bakınca gözüken su, her kategoride sıralama istikametinde puanlar var. Kategoriler yazımızın giriş bölümündeki çizelgede yukarıdan aşağıya doğru „kıymetten“ kaybediyorlar. Yani örneğin Türkiye Şampiyonası’nda (CN) birinci olan „Elite“ sınıfındaki bir bisikletçi 90 puan eklerken hanesine, Kapadokya Yarışı’nda (D2) birinci olan sporcu 60 puan alıyor, Haziran ayı başında Gerede yarışında (E3) birinci olan ise 10 puan. yarışların kategorisi arttıkça haliyle puan alan sporcu sayısı da artıyor. Yine ayni örneklerden gitmek gerekirse, Türkiye Şampiyonası’nda ilk 20 sporcu puan alırken, Kırıkkale yarışında sadece ilk 10 puan alıyor.

A ve O kategorisinde, yani Olimpiyat Yarışları ve Dünya Şampiyonası dışındaki yarışlarda kazanılan puanlar sadece bir yıl, bu iki kategoride kazanılan puanlar 2 yıl boyunca UCI sıralamalarında sporcuların hanelerinde geçerli oluyor.

UCI bu arada sürekli olarak kolay yarışlara katılıp dereceye girip puan toplama gibi uygulamaların önüne geçmek için de bir kural koymuş: Buna göre bir sezonda E3 ve D2 kategorilerinde en iyi 3, E2 kategorisinde en iyi 4, E1 kategorisinde en iyi 6 yarış puanı bisikletçinin hanesine yazılabiliyor. Yani bir sezonda 10 tane E3 yarışına katılıp, hepsinde birinci olmak bir ise yaramıyor UCI sıralaması açısından.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 3643 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015