Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Ocak . 2019  
Dünyada Ve Türkiye'de
Gece Sürüşü

Dünyada Ve Türkiye'de

Derleyen: Emre Yıldırım
12.9.2002

Hepimizin alışık olduğu gün ışığında sürüş ile gecenin karanlığında yapılacak ay ışığında bir sürüş insanda birbirinden oldukça farklı hisler uyandırır.

Gündüz sürüşlerinde sürücüler daha çok görüş güçlerine güvenerek ilerlerlerken gece sürüşlerinde kendilerini daha çok denge, duyu ve dokunma hisleri yönlendirir. Birçok dağ bisikletçisi geceleri daha iyi sürdüklerini söylerler çünkü geceleri takip ettiğiniz patikada önünüze çıkan yokuşun ne kadar dik ve uzun olduğunu göremez, aniden karşılaştığınız inişlerin dikliğini hissedemezsiniz. Sadece duyularınıza güvenerek yapacağınız bu sürüş tarzında yeryüzü şekillerinin karşınıza çıkardığı sürprizlerin psikolojiniz üzerine yapacağı etki minimum olacaktır. Sonuçta doğaçlama denebilecek kendine özgü kuralları olan bir sürüş zevki ile karşı karşıyasınızdır. Yıllar boyu onlarca kere geçtiğiniz patikalar ve yollar artık size çok yabancıdır. Adeta bir parçanız haline gelmiş olduğunu bildiğiniz bisikletiniz farklı tepkiler vermeye sizi şaşırtmaya başlar, yapabileceklerini yeniden keşfederken onunla tanıştığınız ilk günlere geri döner o ilk heyecanı farklı açılardan bir kez daha yaşamaya başlarsınız.

Gece sürüşü farklıdır ve yazımız bu farklı zevkle tanışmadan önce sizleri nelerin beklediği hakkında fikir edinmenizi sağlamak ve bu deneyimi yaşamadan önce yanınızda nelerin olması gerektiğini özetlemek için hazırlanmıştır. Bunu yemeğinize katacağınız bir çimdik tuz olarak algılayınız ve tavsiyemiz en kısa zamanda bizlerle birlikte gece sürüşlerine katılarak bu eşsiz zevki bizzat kendiniz tatmanızdır.

Öncelikle mutlaka gözlerinizi koruyun. Karanlıkta yolunuza çıkan sarkmış dalları ve benzeri engelleri göremeyeceksiniz. Renksiz camlara sahip gözlükler bu konuda en iyi sonucu vermekteler.

İlk tecrübelerinizi aşina olduğunuz patika ve yollarda yaşamanızı tavsiye ederiz. Unutmayın ki gece sürüşünde en bildik mekanlar bile size çok yabancı gelecektir. Böyle bir durumda ilk defa denediğiniz bir yol yerine tanıdığınız yerlerde sürüşü tercih edeceğinize size garanti verebiliriz. J

Sıcak tutacak şeyler giyin. Özellikle kaybolma anında soğuk ile birleşen korku sonucu hypotermia durumu ile karşılaşma durumunda giyecekleriniz size yardımcı olacaktır. Mümkünse uzun parmaklıeldivenleri tercih ediniz. Dar patikalarda dallar ellerinize ve parmaklarınıza zarar verebilir.

İyi bir ışıklandırma sistemi seçin. Bu konuda birçok markanın ürünleri var ancak daha ekonomik ve etkili bir çözüm için aydınlatma başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Işıklandırma sisteminiz için kalan sürenizi her zaman aklınızda tutup ona uygun uzunlukta geziler düzenleyiniz. Eğer çift ışıklı bir sisteminiz varsa özellikle yokuşlarda ve ışığa çok gereksinim duyulmayacak yerlerde kısa ışığınızı kullanma alışkanlığı edinin. Sisteminizin bisiklet ya da kaskınıza güvenli bir şekilde takılı olduğundan emin olun. Unutmayın ki sarsıntı sonucu kaybedeceğiniz bir ışık sistemi sonucu bir anda karanlıkta kalabilirsiniz. Eğer çok virajlı ve dar yollar kullanacaksanız, kaskınıza takacağınız bir ışık nereye gideceğinizi görebilmek için kafanızın döndüğü tarafı aydınlatacağından yararlı olabilir. Ayrıca inip yürümeniz gerektiğinde yararını bilmem söylemek gerekir mi?

Tekerlekleriniz bir ekstra 5 psi fazla şişirmeniz lehinize olacaktır. Tahmin edersiniz ki böyle bir gezide en istenmeyecek şey yumuşak lastiklerinize batan küçük bir diken yüzünden lastiğinizin patlaması olacaktır. Lastik patlaması durumunda yama yapma işlemi zorlu bir deneyim olacağından sağlam bir ya da iki yedek lastiğin varlığı daha huzurlu bir sürüşü de beraberinde getirecektir.

Kimlik kartlarınızı yanınızda bulundurun. Ormanın içinden çıkacak bir grup uzaylı görünüşlü bisikletçi bazen jandarmanın hassasiyetini üzerine çekebilirJ

Walkie talkie tarzı kısa mesafelerde kullanılan el telsizlerinden grupta olması yararlı olabilir. Kaybolma ya da acil durum hallerinde hızla ilerleyen gruba erişememe ve ayrı kalma riski böylece önlenebilir.

Daha çok parlak ve reflektörlü kıyafetler giymekte fayda var. Böylece önünüzdeki kişiyle aranızdaki mesafeyi daha rahat ayarlayabilir, görünmeyen engellere bir de arkadaşlarınızı ekleme sıkıntısından kurtulmuş olursunuz .

Ayrıca ay ışığı ve temiz bir gökyüzüne sahip olduğunuz günlerde ışığa gerek duymadığınızı görmek sizi şaşırtmasın. Arada sırada durup ormanın sessizliğini dinleyin. Çok farklı duygular hissedeceksiniz. 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 3139 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015