Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Tıp Armstrong'u Çözüyor
Armstrong'un Sırları

Tıp Armstrong'u Çözüyor

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
28.6.2005

Lance Armstrong herhalde günümüzde üzerinde en çok tartışılan sporculardan biri. Hele de bisiklet camiasında „Doping yapıyor mu, yapmıyor mu?“, „Kemoterapinin etkileri ne oldu?“ kabilinden sorular fazlasıyla soruluyor. Dolayısıyla Fransa Turu’nu 6 defa kazanmış, bu yıl da favoriler arasında bulunan bu sıradışı biyonik adam bilimadamlarının da oldukça ilgisini çekiyor.

Büyük boyut için tıkla!

Medicalnewstoday sayfasında Haziran ortasında bir araştırmanın sonuçlar yayınlandı. Araştırma Prof. Edward F. Coyle tarafından Teksas-Austin Üniversitesi’nde yapılmış, „Journal of Applied Physiology“’de (Uygulamalı fizyoloji mecmuası) ilk defa 17 Mart’ta yayınlanmış ve „Improved muscular efficiency displayed as Tour de France champion matures“ başlığını taşıyor, biraz laçka bir şekilde Türkçe’ye çevirirsek „Fransa Turu şampiyonu yaşlandıkça kas verimliliği artıyor“.

Araştırmanın ilgi çekici yani Armstrong’a 1992’den 1999’a kadar refakat etmiş olması, buna kanser teşhisi konulduğu dönem ve ilk Fransa Turu zaferi de dahil. Bu 7 yıllık süre içinde yapılan bütün testlerin sonuçları bu araştırmada yer alıyor.

Araştırmayı incelemeden önce sonucu belirtelim Armstrong kas verimliliğini azamî oksijen alimi durumunda bu zaman içinde %8 arttırmış, buna paralel olarak plan dahilinde yağ ve vücut ağırlığında olan %7’lik kayıpla birlikte bu Armstrong’un performansında bu süre içinde %18’lik bir artış demek.

Çalışma herşeyden önce araştırmayla alakası olmayan fizyologların da belirttiği üzere uzun vadeli idmanın şimdiye kadar sanıldığından çok daha büyük etkisi olduğunu gösteriyor. Öte yandan Armstrong’un zaten ne kadar istikrarlı ve ağır çalıştığı düşünülse bile (gecen yıl Eurosport’ta verdiği bir basın toplantısında yılbaşlarında bisiklete bindiğini söylemişti) ortaya çıkan sonuç gerçekten inanılmaz. Armstrong bir taraftan antrenmanlarında azamî kapasiteyi arttırırken, diğer taraftan da „sub-maksimal“, azamî altı kapasiteyi arttırarak verimliliği yükseltmeyi başarmış. Bunun sonucu çok çarpıcı: Bu sayede Armstrong harcadığı oksijen artmadan daha yüksek verimlilik elde etmiş.

Büyük boyut için tıkla!
Kanser tedavisinin etkisi yok Araştırmanın kapsadığı zaman dilimi Armstrong’un 21 yaşında profesyonel kariyerine adim atmasıyla başlıyor ve 28 yaşında ilk Fransa Turu zaferiyle bitiyor. Buzaman dilimine haliyle kanser teşhisi koyulması, kemoterapi ve kanseri yenmesi de dahil. Ağustos 1997 yılında, kemoterapinin bitmesinden 8 ay sonra Armstrong Coyle’un laboratuarında kanser teşhisi öncesinde olduğu 4 testin aynısına tâbi tutuluyor. Sonuçlar şaşırtıcı: Armstrong geçirdiği ameliyatlar ve kemoterapiden olumsuz etkilenmemiş ve yüksek ölçüde antrenmanlı sağlıklı bir sporcunun antrenmanı kesince geldiği durumla aynı durumda. Çalışma bu yönüyle ileri derecede kanser tedavisinin „performans fizyolojisi“ne nasıl yansıdığına da ışık tutuyor.

Kas lifi değişimi ile kas verimliliğinin artışı

Coyle araştırmada kas verimliliğinde görülen %8 artışın arkasında yatan fizyolojik mekanizmaların tam olarak açık olmadığını belirtiyor. Coyle’a göre mümkün olan bir açıklama Armstrong’un 1. tip kas liflerinin %60’tan %80’e arttırmış olması. Zamana karşı yarışlarda kullanılan pedal devri (kadens) dakikada 85-95 iken, Armstrong araştırmanın kapsadığı zaman dilimi içinde bu rakamı 85-95’ten 105-110’a çıkarmış. Bu gelişme 1. tip kas liflerinin oranının artmasına bağlı gözüküyor.

Vücut olgunlaştıkça akıllanıyor

Kas verimliliğinin %8 artmasının aynı kardiovasküler efor ve oksijen tüketimi için %8 daha fazla güç demek olduğunu belirttik. Bunun yanında Coyle’un belirttiğine göre Armstrong’un vücudu daha az ısı üretiyor. Araştırmanın sonuçları zaten son derece iyi idmanlı olan sporcuların verimlilik hedefi güdülerek nasıl çalıştırılması gerektiği konusunda açıklamalar getirmiş. Bunlardan biri de, insan yaşlandıkça vücudun „akıllanıp“ daha fazla enerji tasarrufu ile aynı sonucu vermeyi öğrenmesi, yani başka bir deyişle israftan kaçınması.

Zaman etabında Armstrong
Zaman etabında Armstrong
Büyük boyut için tıkla!

Coyle’un çalışma konusundaki yorumu şöyle: „Armstrong’un güçlü bir genetik temelle çalışmaya başladığına şüphe yok ama kabiliyetlerini azamî seviyeye çıkarıp azmi ve zorlu çalışması sayesinde bugün bulunduğu noktaya geldi.

Ne demiş atalarımız:

Kabiliyet dâd-ı haktır, her kula olmaz nasib,
Elde istîdât olunca kâr kendin gösterir.

Atatürk’ün gençliğe hitabesini sadeleştirilmeden anlamayan yeni kuşaklar için tercüme edelim:

Kabiliyet Allah vergisidir, herkese nasip olmaz
Elde yetenek olunca kâr kendini gösterir.

Kaynak: www.medicalnewstoday.com / Journal of Applied Physiology 98:2191-2196, 2005

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 4356 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015