Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Nisan . 2020  
Adım Adım TTX
Armstrong'un Bisikleti

Adım Adım TTX

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
11.7.2005

Lance Armstrong bu yıl da Fransa Turu’nun favorilerinden. Fransa Turu’nda favori olmasında Armstrong’un fizyolojik yapısının ve zihinsel motivasyonunun payı tartışılamaz. Ancak basarisinin arkasında kullandığı yüksek teknoloji bisikletlerin yattığı da kabul edilmeli. Armstrong’un bu yıl Fransa Turu’nda kullandığı bisikletlerini daha önce tanıtmıştık. Elbette Trek 6 yıldır Armstrong’un şânına yaraşır bisikletler üretmek için elinden geleni yapıyor. Sonuçta Armstrong bu yıl da turu kazanırsa tarihe geçecek (zaten geçti) ve bunu hangi bisikletin üzerinde yaptığı da önemli.

Armstrong TTX
Armstrong TTX'in üzerinde
Büyük boyut için tıkla!

Haberimizde de belirttiğimiz gibi Armstrong’un turda kullandığı iki özel bisiklet var, bunları dağ etapları için özel olarak tasarlanmış SSLX modeli ile zamana karşı etaplar için üretilmiş olan TTX modeli. TTX’i bu turun henüz ilk etabında, 2 Temmuz’da gördük. Armstrong kendisinden 1 dakika önce etaba başlayan Ullrich’i yolda sollayarak kendi gücü kadar bisikletinin de ne kadar iyi olduğunu ispatladı.

TTX
TTX
Büyük boyut için tıkla!

Aşağıda bu zamana karşı makinesinin, TTX’in nasıl adım adım üretildiğini okuyacaksınız.

1) Center Lines

”Center Lines” tabiri Trek’in ürettiği her bisikletin çatısı için kullanılıyor. Her tür modelin tasarlanmasında çıkış noktası bu merkezî hatlar. Uygulamada bir haritayı andırıyorlar, merkezî nîrengi noktalarının (orta mil yatağı, oturma borusu açısı, üst boru vs.) belirlenmesiyle başlayıp bisikletçiye uygun geometri yaratılıyor ve kâğıt üzerinde kadronun neye benzeyeceği konusunda ilk fikirler ediniliyor.

2) Taslak

Taslak bildiğimiz bir yöntem. Elbette Trek’in endüstriyel tasarım bölümü bunun için en yeni teknolojiyi kullanıyor. Kimse bugün kâğıt ve kurşunkalemle taslak çizmiyor, kalın keçeli kalemler ve sprey boyalar bunların yerini almış durumda. Bu aletler tasarımcıya kadroyu oluşturan öğelerin kesiştiği noktaların devamını da çizmeye ve bu sayede bisikletin alabileceği değişik şekilleri denemekte kolaylık sağlıyor.

3) Dijital prototip oluşturulması

Trek’te (ve tabii daha bir sürü kadro üreticisinde) kullanılan tasarım teknolojileri otomotiv ve uçak endüstrisinde kullanılanlarla aynı. Dolayısıyla aynı bir araba tasarlar gibi bisikletin 3 boyutlu bir modeli bilgisayar ekranında oluşturulabiliyor. Bu üç boyutlu modeli taslağın üzerine yerleştiriliyor, bu sayede orijinal taslağı oluşturan fikirler korunmuş oluyor. Model kendinigöstermeye başladığı andan itibaren modelin formu ve biçimi üzerinde ince ayarlar yapılmaya başlanıyor. Amaç işlevsel noktalarda ve dayanıklılıkta azamî verim almak.

4) „Computational Fluid Dymanics“ – Bilgisayar destekli akışkanlar dinamiği

Trek’in bisiklet tasarımındaki en modern aracı bu sistem. Kısaca CFD prototip oluşturulmasında en hızlı gelişmeyi sağlayan bilgisayar sistemlerinden biri. yaptığı is ise sanal bir rüzgâr kanalı simülasyonu gerçekleştirmek. Bu sayede bisikletin tasarımının başından itibaren aerodinamik olarak yönü belirlemek kolaylaşıyor. Ve yine bu sayede eskiden yapıldığı şekilde deneme-yanılma yöntemi ile tasarlanmasına gerek kalmıyor.

TTX Önden
TTX Önden
Büyük boyut için tıkla!

5) „Tooling“ – Kalıp ve parça üretimi

OCLV (Optimum Compaction Low Void) karbon kadroları oluşturmak için gerekli olan kalıp ve parçalar dijital prototipler esas alınarak üretiliyorlar. Dolayısıyla TTX üretimi için gerekli olan bütün kalıp ve parçalar Trek Advanced Concept Group’un prototip bölümünde yapılıyorlar. Elbette bugünün bisiklet üretimi teknolojisinde olduğu üzere gerek tasarımcılar, gerekse programcılar kalıpların alüminyumdan kesilmesini sağlayan CNC makineleri kullanıyorlar. Kalıp ve parça üretimi TTX kadrosunun üretim aşamasındaki en masraflı adim.

6) Grafikler

Elbette kadro üretimi deyince ilk akla gelen kısım değil, ayrıca kadroların kendisinin üretimi kadar uzun sürmüyor, o kadar masraflı değil ama kadroların üzerindeki görsel tasarım da önemli bir adim. Grafikleri Trek tasarımcısı Chad Bailey yapıyor, özellikle bu son TTX’teki kadronun formu ile uyum içinde olan grafikler dikkat çeken eserleri.

Fiziksel testler

TTX’in geçmek zorunda olduğu 4 tane fiziksel test var. Üretilen bütün bisikletler gibi önce prototip laboratuarda esneme, dayanıklılık testlerine tâbi tutuluyor. Akabinde uzun süreli binişlerde prototiplerin kolay yönlendirilip yönlendirilmediklerini, garip tepkiler verip vermediklerini, sürüş özelliklerinin düzgün ve güvenli olup olmadığına, kadroyu oluşturan öğelerin birleşim noktalarının doğru seçilip seçilmediğine bakılıyor. TTX „Allied Low Speed Wind Tunnel“ adını taşıyan bir rüzgâr tünelinde denenmiş, bu sayede son olarak gene kadronun verimi ölçülüyor.

TTX rüzgâr tünelinde
TTX rüzgâr tünelinde
Büyük boyut için tıkla!

TTX tünelde
TTX tünelde
Büyük boyut için tıkla!

TTX tünelde
TTX tünelde
Büyük boyut için tıkla!

TTX tünelde ayar
TTX tünelde ayar
Büyük boyut için tıkla!

Ve tabii ki en önemli test, prototip Lance Armstrong’a veriliyor, denemesi için. Bu aşamalardan geçtikten sonra elbette bisiklet Lance Armstrong için ideal bisiklet oluyor. Bu Fransa Turu’nun açılış etabından sonra Armstrong’un bisiklet hakkındaki yorumu: „Rolls Royce gibi gidiyor“.

Yeni TTX
Yeni TTX'in özellikleri
Büyük boyut için tıkla!

Kaynak: Trek

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 4351 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015