Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
21 . Temmuz . 2018  
Bu Macera nasıl başladı !
Gece Sürüşü

Bu Macera nasıl başladı !

Yazar: Ayşin Özer
27.6.2002

Eminim her birimizin değişik ve kendine özel bir başlangıcı vardır dağ bisikletine. Benim de var tabi olmaz mı !

28 yaşında tutturdum da "bisiklete binicem de binicem, hem de dağlarda bayırlarda! " Öyle çocukluğunda bisiklet tepelerinde dolaşan bir çocuk hiç olmadım, ondan sonrada ayda yılda bir bindiğim kiralık bisikletler dışında pek bisikletle haşır neşir de olmamıştım.
2000 yılının baharında aldığım ilk bisikletim bir yıl odamı süsledi ve üzerine bir kere bile binmeden.

Niye mi ?... Beni kolumdan tutup çekecek bir arkadaşım olmadı çünkü!... Nereye gitsem nasıl başlasam derken, bir şekilde bir kaç arkadaş iş çıkışları bisiklete biner olduk. Aman tanrım bu ne büyük bir zevkti işten çıkmışım bisikletimi almışım ve ormanın içinde sanki şehrin kilometrelerce uzağındaymışım gibi bisiklete biniyorum! İlk binişlerimde ciddi ciddi zorlanıyordum, şimdi yokuş çıkarken ne yapacaktım ! vites mi küçültecektim?

"Hıııı gene olmadı bir dakika yaaa şimdi solu anladım da sağı ne yapıyordum!" Gülmeyin bunları öğrenene kadar epey pratik yaptım. Aynı zamanda takdir ederseniz ki dengede de durmaya çalışıyordum. Bu acemilik dönemimi atlattıktan sonra bir baktım mtbclub diye bir posta listesine üye olmuşum!

Nasıl oldum? kim beni üye yaptı? ne iyi yaptı da yaptı!!!
Derken bir mesaj,

Herkese selamlar,

Belgrad ve sahil yolunda (Avrupa yakası) antrenman yapacak arkadaşlar arıyorum. Zaman ve günü isteğe göre ayarlayabilirim.

Alptekin

Tam beni ormana götüren, bisiklette binmeye alıştıran arkadaşlarım teker teker beni ekmeye başladıklarında, böyle bir mesaj almak beni acayip sevindirdi.

Bir iki gün sonra ikinci mesaj benden...

Merhabalar,

Bilmiyorum kendinizeantrenman yapacak bir arkadaş bulabildiniz mi ama eğer hala arıyorsanız ben varım. Hafta içi iki gün iş çıkışları saat 7 den sonra bana uyuyor.

Sevgiler, Ayşin

Evet böylece iki arkadaş birbirini bulup antrenman yapmaya başlar olduk. Haftada neredeyse dört gün, hafta içi üç, bazen iki, hafta sonu bir, bazen iki, derken bir baktık ciddi ciddi "mountainbikeçı" olmuşuz! Yani ben olmuşum. Yada öyle olduğumu zannediyorum! değil miyim? galiba değilim hala reklamlı bir bisikletçi formam (jersey) bile yok !

Biz böyle antrenman yapmaya başladığımızda aylardan ağustostu. Günler uzun olduğu için hava kararmadan evde oluyorduk. Parkurumuz da Maslak'tan gelirken Bahçeköy yoluna paralel Fatih Ormanı'nın içinden giden yolu takip edip, Belgrad Ormanı'na gidiyor sonrada orada bir iki parkura girip aynı yoldan geriye dönüyorduk.

Yazın sonuna doğru bisiklete bindiğimiz saatte hava kararmaya başladı. İlk önce toplam binişin %10 nu, sonra %20 si derken artık ciddi ciddi karanlıkta biner olmuştuk. Belgrad'a gidiş yolumuz hiç değişmiyor ama Belgrad'daki parkurumuzu devamlı değiştiriyorduk.

Binişimiz karanlıkta tamamen doğaçlama oluyordu. Düzgün ışığımızda olmadığı için tam bir eğlenceydi!!!! Bazen alaca karanlık kuşağı gibiydi, yol git git bitmiyor, gittikçe de ormanın derinliklerinde daha da karanlıklaşıyordu.

En komiği de ormanda karşılaştığımız üçüncü şahıslarla verdiğimiz karşılıklı tepkiler oluyordu. Onlar korkup kim bu deliler bu zifiri karanlıkta burada ne arıyor cinsinden bakarlarken bizde yiğitlikten ödün vermeyerek ama tırsarak yanlarından geçiyorduk. Bu gece sürüşleri günden güne bize daha çok heyecan verir oldu. Bizde her seferinde ışık kullanmıyor tamamen karanlıkta gözlerimizi fal taşı gibi açıp doğaçlama yapıyorduk.

İşten çıktıktan bir saat sonra ormanın içinde medeniyete bu kadar yakın ve bu kadar uzak bir ortamda bisiklete binmek inanılmaz büyük bir zevk ve eğlence olmuştu artık bizim için.
Ne iyi yapmışımda başlamışım bu bisiklete !
Yolunuz bir gün bizim oralardan geçerse bekleriz... Çok heyecanlı korku hikayelerimiz var gece sürüşleri için... 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 440 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015