Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
14 . Ağustos . 2020  
Specialized, Scott, Manitou, Marzocchi
2006 Yeniliklerine Devam

Specialized, Scott, Manitou, Marzocchi

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
1.8.2005

Bisiklet sezonunun en civcivli dönemini yaşadığımız şu günlerde 2006 model ürünlerin tanıtımı da olanca hızıyla sürmekte. Geçtiğimiz haftalarda bisiklet dünyasında onlarca marka arasında dört tanesi yenilikleri ile öne çıktılar. Bisiklet üreticileri arasında özellikle karbon modelleri ile göze batanlar Specialized ve yukarıda haberini girdiğimiz Ransom modeli ile Scott. Süspansiyonda ise ufak bir iki yenilikle Manitou, daha önemlisi 2006 modelleri ile Marzocchi. Bu yazımızda bu dört markaya etraflıca eğileceğiz. Önce en kısa sürecek olan Manitou’ya bakalım.

Manitou

Manitou’nun Travis modelinden daha önce bahsetmiştik. Manitou 2006 yılında Sherman ve Dorado modellerin yerine tek bir seri çıkarıyor: Travis. Travis’in en büyük özelliği seleflerinin aksine tek köprülü modellerin de olması, ki bu sahada bu özellik gerçekten büyük bir yenilik ve cesaret demek. Manitou bu adımı özellikle bisikletin hareket serbestisini arttırmak için atmış.

Manitou Travis tek köprülü
Manitou Travis tek köprülü
Büyük boyut için tıkla!

Travis serisi 34mm kalınlığında iç borulara sahip, toplam 7 model bulunuyor. 150mm (545mm montaj boyu, 2,5kg), 180mm (575mm montaj boyu, 2,9kg) ve 203mm’lik (595mm montaj boyu, 2,95kg) süspansiyon mesafelerinde bulunacak. 203mm ve tek köprü kulağa inanılmaz bir tertip gibi gelse de Manitou amortisörün sağlamlığı konusunda iddialı. 150mm’lik model 1 1/8“, 180 ve 203mm’lik modeller 1,5“’lik şaft borusu ile üretilecekler. 203mm’lik modelin ayrıca bir de sıradan çift köprülü versiyonu olacak, bu modelde ağırlığı düşük tutmak için titanyum yay kullanılmış.

Manitou Travis iki köprülü
Manitou Travis iki köprülü
Büyük boyut için tıkla!

Yine 180 ve 203mm’lik modellerde yer alan hıza duyarlı dahilî tepme ayarı (Intrinsic speed sensitive SPV) „sıradan“ SPV’lerin aksine platform teknolojisi sunmuyor, onun yerine sübap bir yay yardımıyla kendini zemine uyduruyor. Bu baştan platformun hava basıncı ile ayarlandığı SPV sistemlerinin aksine sürekli olarak gelen tepkiler ve darbelere uygun değişen hareketli bir platform sağlıyor.

Manitou Intrinsic Speed Sensitive SPV
Manitou Intrinsic Speed Sensitive SPV
Büyük boyut için tıkla!

Marzocchi

Marzocchi 2006 yılında 35 civarı amortisöre sahip ürün yelpazesinde ve haklı olarak bu sayı biraz kafaları karıştırıyor, değişik modeller arasındaki farklar neler, fark etmek güçleşiyor. Ayrıca hangi amortisör hangi sınıfa hitap ediyor, onu da anlamak kolay değil Marzocchi’de. Dolayısıyla önce bütün modellerde ortak olan değişikliklere bakalım, sonra model model incelemek daha kolay.

2006 modellerinde herşeyden önce alt boruların hepsi değişik, yeni bir tasarım ve yeni magnezyum alaşımı ile üretilmiş. Bütün yağ banyolu modeller dışarıdan ayarlanabilir tepme kontrolü seçeneği sunuyorlar, kullanım kolaylığı açısından önemli bir nokta. Ayrıca Marzocchi bu yıldan itibaren disk fren alıcılarını istisnasız Post Mount sistemine cevirmiş, bunun arkasında yatan neden bu sistemin giderek büyüyen disk çaplarına daha dayanıklı olduğu düşüncesi.

888 ve 66 modellerinin montaj boyu kısaltılmış, ki bu önemli bir nokta. Serbest sürüş 888 amortisöründe yeni köprü kullanımı sayesinde 20mm, 66’da ise tam 40mm tasarruf sağlanmış, bu gidon açısında 2° demek.

66 serisine tamamen hava ile çalışan 66SL modeli dahil oluyor, ayrıca serinin en iyi modeli 66RC2X yenilenmiş. 888 serisinin iki modeli var, ikisi de 200mm sıkışma mesafesine sahipler ve bu sayede 190mm’lik Monster T’den de yukarıda yer alıyorlar.

Marzocchi 66SL
Marzocchi 66SL
Büyük boyut için tıkla!

Marzocchi 888RC2X
Marzocchi 888RC2X
Büyük boyut için tıkla!

Amortisörlerde kullanılan RC2 (888, 66, Z1 amortisörlerinde var) ve VF2 (888VF2, Super T, Dirt Jumper ve All Mountain’larda var) tepme kontrol sistemleri geliştirilmiş. RC2’de artık amortisörün hızlı veya yavaş çalışması ayarlanabiliyor. VF2 sistemine sahip amortisörlerde dışarıdan tepme ve sıkışma hızı ayarlamak da 2006 modellerde mümkün kılınmış.

Marzocchi’nin son derece sevilen giriş sınıfı modeli MX Comp serisi de yeni alt borulara kavuşmuş, aynı şekilde taç kısmı de Marathon modelininkinden, böylece amortisör daha üst sınıf bir görüntü kazanmış. Bildik bir şekilde 85 ile 105mm’lik modellere sahip MX Comp’un 1“’lik şafta sahip modeli de var. Bunların bir model üstünde 105 veya 120mm’lik ETA sistemine sahip MX Comp, onun da bir adım üstünde 100-120mm arası değişken sıkışma mesafeli ve ETA ile TAS sistemine sahip Pro’lar bulunuyorlar.

Marzocchi MX Comp
Marzocchi MX Comp
Büyük boyut için tıkla!

Marathon serisi de yeni alt boru tasarımlarının yanında daha basık ve hafif olmuş. Yeni taç kısmı sayesinde Marathon Race modeli 1400g civarında bir ağırlıkta. Gidondan kumandalı TST sistemine sahip. 80mm sıkışma mesafesine sahip Marathon Race, Marathon XC ve Marathon SL modelleri 100-120mm değişken sıkışma mesafesine sahipler. SL modelinde mesafe değişimi hava basıncı üzerinden yapılıyor, XC modelinde ise TAS sistemi aracılığı ile.

Marzocchi Marathon Race
Marzocchi Marathon Race
Büyük boyut için tıkla!

All Mountain serisi çıkışından 1 yıl sonra tamamen yenilenen serilerden. Bu serinin en tepesinde All Mountain 1 modeli yer alıyor, havalı ve çelik yaylı. ETA özelliğine sahip, 130-150mm arasında değişken süspansiyon mesafesi ve 5 kademeli TST sistemi var. Ayrıca bunlara ilaveten birbirinden bağımsız olarak çalışabilen tepme ve sıkışma hızı ayarı bulunuyor, RC2 tepme kontrolü de bu amortisörün özelliklerinden. Bunlarda da taç ve alt borular tamamen yenilenmiş. Serinin altında ise All Mountain 3 modeli var, 130mm sıkışma mesafeli, hava destekli ve dışarıdan tepme kontrolü ayarlı. All Mountain 2 modeli 130-150mm arası değişken mesafeye sahip ve ETA sistemini barındırıyor. All Mountain serisi içinde tamamen havalı, Doppio-Air-System kullanan (Rock Shox’un çift kartuşlu sistemine benziyor) All Mountain SL modeli var, bu da 130-150mm arası sıkışma mesafesine sahip. TST içeren bütün All Mountain modelleri gidondan kilitlenebiliyorlar.

Marzocchi All Mountain 1
Marzocchi All Mountain 1
Büyük boyut için tıkla!

Marzocchi’nin bir de Roco RC adını taşıyan serbest sürüş / tepe inişi sahasına yönelik tasarlanmış çelik yaylı bir arka süspansiyonu var yeni, bu parça Cedric Gracia’nin Cannondale’inde de bulunuyor. Süspansiyonun sıkışma ve tepme hızı ayarlanabiliyor.

Marzocchi Roco RC
Marzocchi Roco RC
Büyük boyut için tıkla!

Specialized

Specialized 2006’dan itibaren bayağı geniş bir karbon atağına başlıyor. Yol bisikletlerinde Tarmac ve Roubaix modellerinde gördüğümüz karbon işleme teknikleri artık dağ bisikleti modellerinde de kullanılmaya başlanmış durumda. Dağ bisikletinde karbon içeren üç modeli bir anda 2006’da piyasaya sürecek Specialized.

Specialized markasının karbondan yapılmış üç modeli yeni sabit kadrolu bir model, Epic ve Stumpjumper FSR. Her üç model de Specialized’in S-Works ailesininüyeleri. Modelleri teker teker incelemeden önce karbon işleme tekniğine vs. bakalım.

Her üç kadro da Y579 koduyla bilinen ve son derece yüksek çekme direncine sahip karbondan yapılmış. Kadroların oluşturulmasında Specialized’ın kullandığı teknoloji „Az1 Sequential Curing“. Bu yekpâre şekilde kadro üretmeye yarayan, önce kadronun ana parçalarını oluşturup sonra hangi sahada kullanılacakları doğrultusunda hazırlanmış bir plana uygun şekilde bir kadro haline getirilmelerini sağlayan bir yöntem. Az1 teriminin açılımı ise gayet kolay, İngilizce telaffuzu „as one“, yani „tek parça, yekpare“ demek, kadroların tasarım şekline gönderme yapıyor. Specialized’ın kullandığı karbon işleme tekniğinin endüstriyel adı ise F.A.C.T. (Functional Advanced Composite Technology): Bir kadro tasarlanırken yola çıkılan nokta kadronun kullanılacağı saha ve arzu edilen kullanım özellikleri. Bu iki veriden yola çıkarak kalınlık, ağırlık, çeşitli bölgelerin (orta mil yatağı, alın kısmı gibi) esnemezlikleri gibi ikincil veriler hesaplanıyor. Buradan yola çıkarak da değişik verilere sahip olan değişik kısımlar, örneğin orta mil yatağı, alın kısmı ayrı ayrı üretilip akabinde karbon liflerle birbirlerine yapıştırılıyorlar. Bu fazlasıyla teknolojik girişten sonra gelelim modellere:

S-Works Hardtail

Specialized sabit kadrolu S-Works modeli ile doğrudan Scott’un Scale CR1 modelini hedef alıyor. Specialized’ın kadro ağırlığı sadece 1150g. Bisiklet tamamen XTR donanımlı, yalnız Specialized’da olduğu üzere arka vites attırıcı yeni tip ters / inverse model değil. Specialized Dual Control sistemi ile düz yaylı arka attırıcının daha düzgün çalıştığını hep vurguluyor ve bu şekilde kullanıyor bisikletlerinde. Bu sayede bir yokuşa çıkarken Dual Control kolunu aşağı bastırarak daha kolay viteslere geçirmek mümkün oluyor, ki ergonomik olarak daha uygunu bu. Bisiklet sadece disk fren için üretilmiş, amortisör bir Fox F90X, adı üstünde 90mm sıkışma mesafesine sahip ve platform içeriyor.

Specialized S-Works Carbon Hardtail
Specialized S-Works Carbon Hardtail
Büyük boyut için tıkla!

Specialized S-Works Carbon Hardtail detay
Specialized S-Works Carbon Hardtail detay
Büyük boyut için tıkla!

S-Works Epic

Epic’te Specialized karbon ana kadro ile M5 alüminyum alaşımından arka üçgeni birleştirmiş. Arkada kullanılan Brain 130 mm süspansiyon mesafesine sahip, bu sistem yeni Epic’te hassaslaştırılmış. Kadro arka süspansiyon öğesi dahil sadece 2300g ağırlığında. Geometride ve arka üçgende değişiklikler var. Alın kısmı yenilenmiş ve bu sayede buradaki esnemezlik katsayısı yükseltilmiş. Arkadaki Brain önde bir Fox F100 RLT tarafından tamamlanıyor. Bisikletin Amerika fiyatı 7000 dolar civarında olacak.

Specialized S-Works Carbon Epic
Specialized S-Works Carbon Epic
Büyük boyut için tıkla!

Specialized S-Works Carbon Epic detay
Specialized S-Works Carbon Epic detay
Büyük boyut için tıkla!

S-Works Stumpjumper FSR

Stumpjumper’ın karbon modeli ilk görüşte sırf tasarımıyla insanı etkileyen bisikletlerden biri. Burada da sadece ana kadro karbondan, arka üçgen M5 alüminyum alaşımından yapılmış, Brain süspansiyonu dahil kadro 2450g ağırlığında. Specialized bu bisikletin kullanım sahasını „Cross-Country-Trail“ olarak belirliyor (artık bu aynı araziye verilen 10 tane tanımdan da gına gelmedi mi?). Bisiklette arkada 130mm’lik bir Fox süspansiyon var, bu da Brain öğesi tarafından kontrol ediliyor, yalnız Stumpjumper’daki Brain’in adı Fade ve bu model Epic’tekinden farklı. Brain Fade tepme kontrol ayarına sahip ve arazi ile kullanım tarzı doğrultusunda tam açıktan neredeyse kapalıya (tamamen kilitlenmiyor) ayarlanabiliyor, bu işleve de Specialized dilinde „Trail Tune Setting“ deniyor. Önde ise 90-130mm arasında değişken mesafeli bir Fox Talas RLC modeli var. Vites sistemi SRAM’ın X.0 serisine emanet edilmiş. Bisikletin orta mil yatağı biraz yukarı çekilmiş ve gidon açısı 71°’den 70,5°’ye düşürülmüş. Bu şekilde amaçlanan Stumpjumper FSR modelini arazi binişi-yarış ortamında yer alan Epic’ten biraz uzaklaştırmak, yalnız fiyat hemen hemen aynı, bu da 7000 dolar civarında olacak.

Specialized S-Works Stumpjumper FSR
Specialized S-Works Stumpjumper FSR
Büyük boyut için tıkla!

Specialized Brain Fade
Specialized Brain Fade
Büyük boyut için tıkla!

Şimdi kafaları karışanlar için: Epic modeli „Competitive XC“ yani müsabık arazi binişi sınıfında, Stumpjumper modeli ise „XC Trail“ sınıfında, yani hafif enduro sınıfına kayabilen arazi binişi. Gerçekten bisiklet üreticilerinin yarattığı 80 tane sınıf arasında ayırım yapmak için ayrı bir eğitim gerekiyor diyebiliriz.

Scott Ransom

Bugün ana sayfamızda haberini verdik Scott Ransom modelinin. Aynı gün içinde bisiklet hakkında yenilikler de peyda oldu. Scott bisikleti kendi sınıfındaki en hafif bisiklet olarak tanımlıyor, kadronun ağırlığı arka süspansiyon öğesi dahil tam 3kg. Arka süspansiyon mesafesi 165mm, yalnız haliyle ayarlanmasa ayıp olacağı için 100mm’ye indirilebiliyor arka süspansiyon, böylece çok yönlü bir bisiklet elde edilmiş. Elbette %100 kilitlemek de mümkün.

Scott Ransom
Scott Ransom
Büyük boyut için tıkla!

Kadro haberimizde de belirttiğimiz üzere CR1’deki yöntemle karbondan yapılmış, sadece çeki boruları 6061 alaşımı alüminyumdan.

Scott Ransom kadro detay
Scott Ransom kadro detay
Büyük boyut için tıkla!

Haberde de belirtmiştik, asıl dikkati çeken öğe arka süspansiyon, ek bir bağlantı noktası kullanılmış. Scott bu konuda hep başının dikine giden bir marka. Genius modelinde de bunu daha önce görmüştük, bisiklet tasarımı nedeniyle sadece Scott’un ürettiği süspansiyon öğeleriyle çalışıyor, aynı olay Ransom’da da var. Equalizer ismini taşıyan arka süspansiyon çifte korumalı yataklara sahip ve kadroda oldukça aşağıda duruyor. Bu konum kadronun ağırlık merkezinin aşağıda olmasına imkân tanımış. Şimdilik arka süspansiyonun iç yapısı hakkında fazla bir bilgi yok, yalnız iki hava kartuşlu, her iki kartuşta aynı basıncın kullanıldığı, yağ hacmi yüksek bir model olduğu gözüküyor. Süspansiyonun üzerindeki büyük kırmızı düğme tepme kontrol ayarı. Tepme kontrolü büyük ihtimalle hıza duyarlı olacak. Scott’un „Power Stabilizer“ adını taktığı bir platform teknolojisi sayesinde çekiş sisteminin etkilerinden bağımsız kılınmış süspansiyon. Arka süspansiyon tasarımının bir iyi yanı da sele borusunun çift süspansiyonlu bisikletlerde fazla görülmediği üzere sonuna kadar oturma borusuna sokulabilmesi. Scott’un bütün çift süspansiyonlu modellerinde (Genius’ta da aynen) gördüğümüz gibi gidondan ayarlı arka süspansiyon. 3 konuma sahip ayar kolu: L (Lockout) / TC (100mm’lik mesafe, TC-Travel Cross Country) / A (165mm’lik mesafe).

Scott Equalizer
Scott Equalizer
Büyük boyut için tıkla!

Bisikletin arkasında „Interchangeable Dropout System“ (I.D.S) bulunuyor, istendiğinde adından da anlaşıldığı üzere 12mm’lik bir sokma mil ile değiştirilebiliyor.

Kaynaklar: SingleTrackWorld, BikeSportNews, Scott, Specialized, Manitou, Marzocchi

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Scott  
kurum   Specialized  
kurum   Manitou  
kurum   Marzocchi  
haber   Specialized 2007  
yayin   Scott Scale 20 Test Yazısı  

  Bu yayın 10433 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015