Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Haziran . 2018  
Büyük Korku
Bisikletle Uçak seyahati

Büyük Korku

Çeviren: Aygün Şahin
19.6.2002

Gerçek bir dağ bisikletçisi tatile giderken bisikletini de yanına alır. İşte, seyahatiniz sırasında bisikletinizi kazasız belasız götürebileceğiniz bir öneri...

Bir dağ bisikletçisi olarak, iki haftalık bir tatil planladınız. Varacağınız yerde günde altı saat bisiklete bineceksiniz, akşama güzel bir havuzda veya denizde yorgunluk atacak, güzel bir akşam yemeği yiyecek, güzel bir uyku çekecek ve ertesi güne zinde başlayıp antrenmanınıza devam edeceksiniz... Bir de baktınız, o da ne! Asil bisikletiniz uçağın gazabına uğramış! İnce kadro eğilmiş, suluk tutacağı vidalarıyla birlikte yerinden kopmuş, gidon kırılmış, pedal eğilmiş…. Güzelim bisiklet tatili elveda!

Korkunç senaryo gibi görünen bu durum, maalesef çoğunlukla bir gerçek. Bisikletlerde taşıma ile meydana gelen bu sorunlar, avukatlarca çok bilinen ve sevilen bir konu haline gelmiş ve bu sayede de gündelik işler arasında yer almıştır. Bu nedenle bazı seyahat sigorta acentaları bisikleti listelerinden çıkartmakta veya meydana gelen hasarlar sonucunda sadece minimal düzeyde ücret ödemektedir. Sonunda genellikle bisikletçi, uçak şirketleriyle uzun süren mahkeme sonuçlarını beklemekte, meydana gelen zararı kendisi üstlenmektedir.

Ama profesyonel bisikletçiler, bu gibi durumlara artık katlanmamakta, bisikletlerini özel bisiklet bavullarına koyarak, huzurlu bir şekilde seyahat etmektedirler. Bisikletlerde taşıma sonucunda meydana gelen hasarı önlemek amacıyla birçok firma değişik bisiklet bavulları geliştirmiştir. Hatta bazıları, biraz şansla, bazen iki tane bisikleti bile sığdırabilecek kapasiteye sahip olabilmektedir. Alıcı, genellikle bilinen amsonite- Optik´lerin sert dış malzemesinden yapılmış bavulları ile yumuşak taşıma kartonlar arasında tercih yapabilmektedir. Bu taşıma kartonlarına BWH firmasının Race Box ürünü örnek olarak verilebilir.

Sert bisiklet bavulları genellikle en pahalıları olup fiyatları 200 Euro´dan başlamaktadır. Hatta bazı Modelleri 500 Euro´yu geçebilmektedir.

Fakat bu kadar parayı yatırmak boşuna değil! “Mountain BIKE” dergisinin Stuttgart Havaalanında -birkaç metre yükseklikten yere atılarak- yaptığı test sonucunda, bu sert bavullar neredeyse hiç hasar almamaktadır. Testte, şimdiye kadar bilinen “sert” modeller içerisinde Arnold´un Bike Shuttle modeliyle BWH (Touring Box), Teikotec (TC-1) ve Scicon (Aerotech) modelleri yarışmaktadır (bkz. Tablo “Test sonuçları”). Bunlara karşılık daha ucuz taşıma alternatifini karton kutular oluşturmaktadır. Rose´un Travel Safe´i buna örnek olarak verilebilir. Böyle karton kutuların avantajı; ucuz olmasının yanı sıra hafif olması. Karton kutular sadece sekiz kilo civarında ağırlığa sahipken, sert bavullar on, hatta bazıları neredeyse on beş kiloyu bulabilmektedir. Bisikletçi bu bavulların içine üstüne üslük kıyafet, ayakkabı,kask, tamir seti ve yedek malzeme koyduğunda, bavul otuz kiloyu geçebilmektedir. Bu durum, taşıma sırasında sorun oluşturmasının yanı sıra, bazı uçak şirketleri sayesinde maddi külfete de neden olabilmektedir. Aero Lloyd veya LTU ile uçmayanlar, genellikle “fazla yük” ücreti ödemektedir (bkz. Tablo “Taşıma ücreti”).

Sonsöz: Güzelim bisikleti için optimum koruma isteyen, yüksek ücreti ve ağırlığından gözü korkmayanlar, Teikotec ve Radsport Arnold´un sert bavullarını tercih etmektedir. Mountain BIKE dergisinin yaptığı test sonuçlarına göre, ikisi de çok iyi bir fiyat - işlev ikilisi örneği göstermektedir. Tabi ki bu yüzden pahalı bisiklete sahip olanların birinci tercihi! Ayrıca tavsiye edilebilir, fakat daha pahalı olan Scicon´un Aerotech modeli. Tabi ki en ucuzu Rose- karton kutuları. Bunların koruması gerçi çok zayıf ama hava naylonlarıyla destek yapanlar, daha az pahalı olan bisikletlerini bu sayede birazcık olsun koruma altına alarak içlerini rahatlatabilmekte veya en azından hava şirketlerinin taşıma koşullarını yerine getirmiş olmaktadır.

Paketleme:

Bisikletinizi bavulun içine yerleştirmek istediğinizde şunlara özellikle dikkat etmelisiniz:

 • Lastiklerdeki havanın boşaltılması:
 • Tekerlekleri sökünüz ve havayı boşaltınız. Bazı uçak şirketleri tekerleklerin havasının boşaltılmasını özellikle belirtmektedir.

 • Amortisörün havasının bo şaltılması:
 • Amortisörün de havası boşaltın... Aksi takdirde bu pahalı malzemelerin garanti kaybıyla karşı karşıya kalınabilmektedir.

 • Pedalların sökülmesi:
 • Pedallar kesinlikle sökünüz, poşete koyunuz ve içinde iyice sabitlenmeli.

 • Gidonun çıkarılması:
 • Gidonu sökünüz (ya da tüm ön takımı) ve kadroya sıkıca bağlayınız.

 • Ayna kolun sabitlenmesi:
 • Oluşabilecek çizikleri önlemek amacıyla ayna kolu bir lastikle zincir koltuğuna sabitleyiniz.

 • Vites değiştiricisinin sökülmesi:
 • Birkaç milimetre yolculuk ve vites değiştiricisine elveda! Bu yüzden
  mutlaka vites değiştiricisini sökünüz ve kadroya sabitleyiniz. Vites
  kablosu ise sökülmemelidir.

  Taşıma Ücreti:

  Bisiklet taşıması acısından uçak şirketleri arasında maalesef belli bir tarife bulunmamaktadır. Bazı uçak şirketleri bisiklete 30 kg.´a kadar ücret almamakta (örneğin Air Canada), bazıları ise yolcuyu maddi külfete sürüklemektedir.

  Orjinal Makale:Thomas Seidelmann, Mountain BIKE 01 / 2002 Ocak

  Test Sonuçları ve Taşıma Ücretleri İçin Tıklayınız   

   
  Yayın Sponsoru
    Teknoloji - Donanım

  Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
  Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

  Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
  “Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
  Devamı » » » 

  Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

  Etixx – Quickstep


  Marka / Model: Specialized Venge
  Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
  Devamı » » » 

  Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
  Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
  Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
  Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
  Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
  Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
  Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
  Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
  Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
  Tem.11 Mamut Trailers Testi
  Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
  Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
  Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
  Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
  May.10 Sigma Topline 2209
  Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
  Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
  Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
  Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
  Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
  Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
  Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
  Teknoloji - Donanım Arşivi

   

    Bu yayın 4074 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015