Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Şubat . 2020  
Giant Seçim Kılavuzu
Giant 2006

Giant Seçim Kılavuzu

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
25.10.2005

Giant firması ülkemize uzun süredir bisikletleri gelen, dünyanın en büyük bisiklet ve kadro üreticilerinden biri. Geçtiğimiz aylarda Tayvan’ın ilk 10 markası arasında girmeyi başaran iki bisiklet markasından biri olan Giant Türkiye’de de özellikle XtC sabit kadroları son derece tutulan markalardan biri.

Son yıllarda bisiklet sektöründeki fazla sınıflaşmanın etkisi Giant’ta da kendini gösteriyor. Dağ bisikleti başlığı altında tam yedi sınıfta toplanmış olan bisikletler haliyle alıcının bir nebze kafasını karıştırsa da aslında bu sınıflandırmanın markanın kendi içerisinde belirli bir mantığa dayandığı anlaşılıyor. Şöyle bir sınıflara bakmak gerekirse:

All Mountain: “Enduro” da tabir edilen arazi binişi ile serbest sürüş arasındaki sınıf.
Freeride: Adı üstünde, serbest sürüş ve tepe inişine yönelik bisikletler.
Race: Bunun da adı üstünde, çift süspansiyonlu yarışa yönelik dağ bisikleti.
Performance hardtail: XtC kadrolu sportif ve yarışa yönelik sabit kadrolu bisikletler.
Sportive hardtail: Giriş sınıfı sabit alüminyum kadrolu bisikletler.
Trail: Çift süspansiyonlu, yarış sınıfının bir üstü ile enduro sınıfının altında yer alan bisikletler.
Street/Trail/Park: Atlama-zıplama “dirt”, “trials” gibi sahalara yönelik bisikletler.

Bisikletleri sınıf sınıf incelemeden önce 2006 yılında Giant’ın en büyük teknoloji yeniliği olan Maestro arka süspansiyon sistemi ile Giant’ın çok tutulan XtC Composite kadrosunda kullandığı karbon işleme teknolojisi hakkında biraz bilgi verelim.

Giant’ın Karbon Teknolojisi

Giant herhalde Scott ve Trek ile birlikte karbon konusundaki en tecrübeli büyük bisiklet üreticilerinden biri. Şu anda Giant’ın karbon üretimi üçüncü nesle ulaşmış durumda. Giant’ın karbon konusundaki ileri teknolojisinin ardında birkaç neden yatıyor. Bunlardan birincisi Giant’ın karbon işleme teknolojisine 80’li yılların ortalarında, daha alüminyum bile kadro maddesi olarak söz konusu değilken eğilmiş olması. İlk defa karbon boruların alüminyum parçalarla birleştirildiği kadrodan beri 20 yıldır bu konuyla ilgileniyor Giant.

Bu 20 yıllık tecrübenin de getirisi Giant’un bugün dünyada en fazla karbon kadro üreten firma olması. Üretimin her aşaması, tasarımdan montaja kadar Giant çatısı altında gerçekleşiyor ve karbon kadrolar bütün ürün yelpazesinde yer alıyorlar. Elbette bunca yıllık birikim aynı Scott’ta olduğu gibi Giant’ta da kendine has bir takım teknolojik özelliklerde kendini gösteriyor.

Karbon konusunda belki 2006 modelleri piyasaya verildikten sonra değişecek ama şu aşamada merak uyandıran bir nokta var. O da Giant’ın 2005 model serilerinin aksine 2006 modellerinde karbon kadrolu çift süspansiyonlu bisiklet çıkarmamış olması. 2005 yılında karbon kadroya sahip çift süspansiyonlu yarış modeli NRS Composite’in 2006 yılında muadili yok. Çift süspansiyonlu yarış serisi 2006 modellerinde Anthem adını taşıyor, ama hâlihazırdaki Anthem modelleri alüminyum kadrolular. Bu noktada bir mim koyalım, ilerleyen haftalarda bir yenilik çıkarsa elbette size duyuracağız.

Maestro

Giant 2006 yılı modelleri ile birlikte Maestro adını verdiği yeni bir arka süspansiyon teknolojisi geliştirdi. Şimdiye kadar kullanılan NRS teknolojisinin devamı diyebileceğimiz bu tasarımda da çift süspansiyon teknolojisinin genel hedefleri söz konusu: Çekiş sisteminin ve frenin etkilerinden bağımsız çalışan, doğrusal / lineer bir süspansiyon çizgisine sahip bir sistem yaratmak. Sistem ilk bakışta Santa Cruz’un bisiklet terminolojisine soktuğu „Virtual Pivot Point“ teknolojisini andırıyor, Giant bu teknolojiye benzediğini kabul ediyor, ama „yeniliğini“ de sürekli olarak vurguluyor. Maestro sistemi Anthem, Trance, Reign ve Faith model serilerinde bulunuyor.

Santa Cruz’un „Virtual Pivot Point“ teknolojisinin Giant’taki muadili „Virtual Floating Pivot“ olmuş. Her halükârda „sanal“ bir dönüm noktası söz konusu, ki bu sayede arka süspansiyonun çekiş sistemi etkilerinden bağımsız kılınması ve özellikle ayakta kullanılırken güç kaybı yaşanmaması mümkün oluyor. Bunun yanında dört eklemli tasarlanmış bir arka yapı sayesinde pedal çekmesi yaşanmıyor ve doğrusal bir süspansiyon eğrisi sağlanıyor. Bütün bunların sonucu hem çekiş sisteminden gelen etkilerden, hem de frenleme esnasındaki etkilerden bağımsız olarak çalışabilen bir süspansiyon sistemi. Yine bu nedenle bu süspansiyon tasarımı sadece tek bir sınıfta değil, tepe inişinden arazi binişine kadar bilumum sınıflarda kullanılabiliyor.

Saat istikametinde Trance/Reign/Faith/Anthem
Saat istikametinde Trance/Reign/Faith/Anthem
Büyük boyut için tıkla!

Bu konuda teferruat, yani arka süspansiyonlar, bunların değişik tasarımları, temel süspansiyon terimleri için Temel Amortisör Terimleri , Çift Süspansiyon Tasarımları ve Arka Süspansiyon yazılarımızı hatırlatalım.

Ayrıca Maestro sistemi için Giant husûsî bir de sayfa hazırlamış:
suspensionmadeharmonious.com

Bisikletlerin özelliklerine geçmeden önce bir konuya açıklık getirmekte fayda var. Bütün büyük bisiklet markaları gibi Giant da çeşitli ülkelere ve pazarlara yönelik değişik bisiklet modeli adlandırmaları, değişik donanımlar uyguluyor. Dolayısıyla Giant’ın hangi sayfasına bakıldığına göre yazıdaki bisikletlerin model ismi ve donanımı ile karşılaşılmama ihtimâli mevcut. Her halükârda vurgulanması gereken, donanımlar ve model isimlerinde ufak farklar da olabilse de bisikletlerin seviye ve sınıfları açısından değişen birşey olmadığı.

Sınıflandırmada önce Maestro sistemi ile donatılmış çift süspansiyonlu modellere, akabinde sabit kadrolu modellere bakalım.

All-Mountain / Enduro

“All-Mountain“ terimi son iki yılda bisiklet dünyasına girmiş bir terim, kez⠓enduro” da öyle. Bu terim ile arazi binişi (XC) ile serbest sürüş arasındaki boşluk dolduruluyor. Hedef inişlerde neredeyse bir serbest sürüş bisikleti kadar konforlu ve güvenli inebilen, ama bunun karşılığında nispeten hafif bisikletler üretmek.

Giant’ın bu sınıftaki temsilcisi Reign serisi. Seri S/16“, M/18“, L/20“ ve XL/21“ boylarda alüminyum kadrolara sahip. Reign 1-2-3 olmak üzere üç model bulunuyor, Giant numaralandırmasında âdet olduğu üzere Reign 3 modeli alt seviyedeki model. Her üç model de haliyle Maestro tasarımına sahipler arkada. Bunun dışında Reign serisi „enduro“ yelpazesinin daha ziyade tepe inişi ucuna yakın tasarımlar.

Reign 2
Reign 2
Büyük boyut için tıkla!

Bu konumlandırma Reign 1 modelinde önde 120-160mm arasında sıkışma mesafesi değiştirilebilen Fox 36 Talas, arkada ise 150mm’lik Fox Float RP3 ile kendini gösteriyor. Vites sistemi haliyle Reign 1 serinin en tepe modeli olduğundan arkada SRAM X.0, önde Shimano XT ile elciklerde SRAM X.9 gibi üst seviye seçimlerden oluşuyor. Frenler Hayes’in karbon kollu HFX9 serisi.

Reign 2 modelinde önde 145mm’lik bir Manitou Nixon Elite, arkada ise 150mm’lik bir Manitou Swinger Air var. Bunun ötesinde Reign 2’de LX-XT karışımı vites sistemi var. Frenler Hayes HFX9. Race Face çekiş sistemi, Time Attac pedallar ve DT Swiss tekerlek göbekleri dikkati çeken diğer parçalar.

Reign 3 modelinin 2’den en önemli eksiği süspansiyon sahasında. Nixon yerine burada Manitou’nun daha alt modeli Splice Elite 130mm süspansiyon mesafesi sunuyor, arka sistem yine Swinger Air ile 150mm’de tutulmuş. Donanım açısından da haliyle bir sınıf aşağıda diyebiliriz, LX-XT karışımı burada Deore-LX oluyor, HFX9 frenlerin yerini Hayes Sole XC alıyor.

Dolayısıyla Reign serisinin özetini çıkarmak gerekirse Reign 1 ve 2 bir nebze daha tepe inişine yatkın (süspansiyon ve frenleri bunu gösteriyor), Reign 3 ise daha arazi binişine yönelik denebilir.

Serbest Sürüş

Serbest sürüş sınıfında Giant’ın 2006 yılında Faith 1, 2 ve 3 modelleri var. Seri S/16,5“, M/18“ ve L/20“ boylarında alüminyum kadrolara sahip. Haliyle Reign 1 160mm’ye ulaşırken, Reign 2 de 145-150mm’lik bir süspansiyonla donatıldığı için bunun ötesinde fazla modele de gerek yok. Giant’ın serbest sürüş modeli Faith 1 de Maestro tasarımına sahip ve önde 170mm’lik Marzocchi 66, arkada ise 200mm’lik Fox DHX 4.0 ile donatılmış. Yani yüksek yerlerden atlamak için yeteri kadar süspansiyon mesafesi var. Bunun dışında Hayes HFX9 (elbette büyük diskler ile) yüksek hızlarda güvenli duruş sağlıyor, Shimano XT, Saint ve Race Face Diabolous’tan oluşan çekiş sistemi bu kullanım sahasına uygun (belki arka attırıcı da Saint olsa daha iyi olabilirdi).

Faith 1
Faith 1
Büyük boyut için tıkla!

Aynı şekilde Faith 2 de bu sahaya uygun donatılmış, arkada aynı süspansiyon öğesi çalışırken önde Marzocchi Jr. T modeli var, o da 170mm, yalnız çekiş sisteminde tasarrufa gidilmiş, XT ve Saint’in yerini LX ve SRAM X.7 almış.

Faith 3 ise bu seriyi aşağıya doğru tamamlıyor. Marzocchi Drop Off Triple 170mm’lik ön amortisör, Manitou Metal RP arka süspansiyona sahip, haliyle vites sisteminde tasarrufa gidilmiş, Deore ve Alivio donanımlı, grup içinde en küçük kadrosu 16,5” olarak da bir istisna teşkil ediyor.

Faith 3
Faith 3
Büyük boyut için tıkla!

“Trail“ Serisi, Trance

Giant’ın yarış için tasarlanmış dağ bisikletleri ile enduro sınıfının arasındaki boşluk için ürettiği seri Trance. Trance serisi 100mm’lik süspansiyon mesafesi ile yarışa da uygun gibi gözükse Giant’ın Trance’a uygun gördüğü asıl bölüm maraton yarışları ile dağ bisikleti ile yapılan geziler, turlar.

Sıralama burada da 1’den 4’e kadar. Seri XS-14.5", S-16", M-18", L-20" ve XL-22" boylarında kadrolara sahip. En tepede Trance 1 modeli yer alıyor. Önde ve arkada 100’er mm’lik Fox süspansiyon ile donatılmış, Crossmax SL gibi son derece hafif tekerlek setlerine, XT-XTR karışımı vites sistemi ile Race Face Deus çekiş sistemi ve Hayes HFX9 karbon disk frenler sahip model gerçekten göz dolduruyor.

Trance 1
Trance 1
Büyük boyut için tıkla!

Buradan itibaren aşağıya doğru donanımlarda tasarrufa başlıyoruz. Örneğin Trance 2 modelinde Fox yerine 100mm’lik Rock Shox Reba SL kullanılmış, arka süspansiyon yalnız aynı şekilde Fox Float RP3. Elbette frenler karbon modelleri değil HFX9’un, çekiş sistemi de XTR gibi göz alıcı bir arka attırıcı yerine Shimano XT ve SRAM X.9 karışımından oluşuyor. Race Face’in Deus serisi yerine burada Evolve serisine geçilmiş.

Trance 3 modeli Rock Shox’un yeni serisi Recon ile donatılmış, arkada da Fox’un RP3’ü yerine R serisi yer alıyor. Frenler HFX9 yerine Hayes’in daha alt sınıfı olan Sole’ye geçiyor, çekiş sistemi de Deore ile LX vitesler ile Race Face Ride aynakollardan oluşuyor.

Trance 4 modeli Trance serisine girişi temsil ediyor. Bu noktada belki belirtmek gerekiyor, Trance serisindeki kadroların hepsi aynı. Yalnız Trance 4 donanımı itibâriyle giriş sınıfı olduğunu belli ediyor. Manitou Axel Comp gibi bir amortisör, Avid’in SD3 V-frenleri, Deore ağırlıklı vites sistemi daha ziyâde Trance teknolojisini ucuza mal edip ileride bisikleti geliştirmek isteyenlere hitap ediyor.

Trance 4
Trance 4
Büyük boyut için tıkla!

Çift Süspansiyonlu Yarış Modelleri

Giant markasının arazi binişi (XC) yarışçılarına yönelik tasarladığı çift süspansiyonluseri Anthem serisi. Aslında süspansiyon mesafesi açısından 100mm’lik Trance ile arasında 10-20mm fark bulunması “fark nerede?” diye sordursa da bu serinin önemli özelliklerinden biri kadrolarının Trance modelinden ortalama 250g daha hafif olması, bunun yanında donanım açısından da arazi binişi yarışına yönelik tasarlanmış olmaları. Bunu destekleyen bir özellik bütün seride önde 80 arkada 90mm’den ibaret süspansiyon mesafesi.

Anthem serisinde kadro boyları S/16“, M/18“, L/20“ ve XL/22“ şeklinde. Anthem 1 modeli serinin en üst modeli ve gerçekten eksiksiz bir donanım sunuyor. 80mm’lik Manitou R7 Super amortisör, SPV ile donatılmış 90mm’lik Manitou S-Type arka süspansiyona sahip, vites sistemi SRAM X.0 ve X.0 karbondan oluşuyor, çekiş sistemi Race Face Deus, tekerlekler Mavic Crossmax SL ile devam ediyor, paket Hayes’in karbon HFX9 modeli ile tamamlanıyor.

İnsanın ağzının suyunu akıtan Anthem 1 modelinin aksine Anthem 2 gösteriş açısından nispeten geri kalsa da işlevsellik açısından hiçbir şekilde eksiği olmayan bir model. Ön süspansiyon aynı, sadece arka süspansiyonda SPV sistemi yok, yalnız 90mm’de gereksiz denebilir. Shimano XT ağırlıklı bir vites sistemi, Race Face Evolve çekiş sistemi, DT göbekler ve Mavic XC717 jantlardan oluşan tekerlek setlerine, Hayes’in „normal“ HFX9 fren setine sahip Anthem 2. Dediğimiz gibi, gösteriş açısından Anthem 1 elbette çok farklı, ancak işlevsellik açısından Anthem 2’nin ondan aşağı kalır yanı yok.

Anthem 2
Anthem 2
Büyük boyut için tıkla!

Son olarak bu seride yer alan Anthem 3 modeli ise haliyle yine Trance 4 modelinde olduğu gibi Anthem serisine nispeten değerli bir kadro ile giriş yapmak isteyenler için düşünülmüş denebilir. Manitou R7 Comp ön amortisör ile Manitou S-Type arka süspansiyona sahip, her iki süspansiyon da kilitlenebiliyorlar. Vites sistemi Shimano Deore’den kurulu, frenler Hayes Sole XC.

Böylece Giant’ın 2006 yılındaki çift süspansiyonlu modellerini anlatmış olduk. Yalnız bu aşamada bir yapıcı eleştiri getirilebilir, bu da Giant’ın ürün yelpazesindeki boşluğu hedef alıyor. 100mm’lik Trance modellerinin üzerinde doğrudan 145mm’den açılış yapan Reign serisi geliyor ve aradaki ortalama 120mm’lik bölüm rakip firmalara bırakılıyor, ki bu sınıf önümüzdeki yıllarda da son derece büyüyecek sınıflardan biri.

Geçtiğimiz aylarda Cannondale örneğin Prophet 600SL ile 120mm süspansiyon mesafesine sahip bir bisiklet çıkardı, Rush serisi 110mm’ye sahip. Trek’te 2006 ürün yelpazesinde yer alan Remedy serisi kezâ 100 ile 150mm arasındaki boşluğu doldurmaya yarıyor. Dolayısıyla Giant’ın dağ bisikleti ürün yelpazesinde bu boşluğa eğilmesi gerekebilir. Çünkü Trance modelleri 100mm ile bu aşamada müşteri talepleri karşısında bir nebze yetersiz kalabilirler.

Şimdi gelelim sabit kadrolu modellere. Giant sabit kadrolu arazi binişi modellerini iki seride sınıflandırmış, bunlardan birincisi sportif seri, ikincisi „performans“ serisi. Bunun yanında sabit kadrolu modelleri arasında bisiklet parklarında atlayıp zıplamaya yönelik „dirt“, „trial“ türü dallar için STP modelleri var.

Sportif Sabit Kadrolu Modeller

Bu modeller Giant’ın dağ bisikleti dünyasına girişini temsil ediyorlar. 2006 yılında Rock-Boulder-Rincon ve Terrago bu bölümde yer alan bisikletler.

Yelpazenin en alt ucunda Giant Rock SE modeli bulunuyor. Kadro ölçüleri açısından oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor Rock SE: XS/14“, S/17“, M/19“, L/21“ ve XL/23“ boylarında kadroları var. Tasarımından, RST 191 gibi bir amortisör kullanılmasından, Acera, Tektro ve markasız bir donanıma sahip olmasından bu bisikletin aslında günlük kullanıma yönelik „hafif“ bir dağ bisikleti olduğu anlaşılıyor.

Bunun üstündeki model Boulder. Açıkçası Boulder da Rock ile üç aşağı beş yukarı aynı sınıfta, sadece RST 191 yerine Suntour XC60 amortisörü ile öne çıkıyor. Burada da alüminyum Tektro V-frenler, Shimano Acera vites sistemi var.

Merdivenin bir üst basamağında yer alan ürün Rincon, ki ancak Rincon ile sportif dağ bisikletçiliğine giriş yapıyoruz diyebiliriz. S/17“, M/19“, L/21“, XL/23“ boylarında kadroları var. Kilitleme özellikli Suntour XCP75 amortisör ve Shimano Alivio vites sistemi bisikletin biraz daha seviyesini yükselten ve zor şartlarda arazide de fazla sorun çıkarmayacak bir donanım.

Rincon
Rincon
Büyük boyut için tıkla!

Bu serinin en üst modelleri Terrago ve Terrago Disc. Bunlar da XS/14“’ten XL/23“’e kadar kadro boyuna sahip modeller. Elbette açıkçası sportif bir dağ bisikletçiliğine giriş belki Rincon ile oluyor ancak Terrago seviyesinden itibaren ciddî anlamda başlıyor diyebiliriz. Terrago’da sportif dağ bisikletçiliğine vites açısından girişin timsâli Shimano Deore vites sistemi bulunuyor, amortisör Rincon’daki Suntour modeli ile aynı. Terrago’nun ayrıca bir de hidrolik disk frenli modeli var, bu modelde Giant’ın kendi disk freni MPH kullanılmış.

Terrago Disc
Terrago Disc
Büyük boyut için tıkla!

Üst Seviye Sabit Kadrolu Modeller, XtC Serisi

XtC serisi, bilhassa üst modelleri ile, dağ bisikleti yarışçılarının rüyalarını süsleyen modelleri içeren bir seri. Üç bölüme ayrılabilir, tamamen alüminyum kadrolu XtC modelleri, arka üçgenin karbon olduğu melez kadrolu model (hybrid) ve elbette tamamen karbon kadrodan oluşan „XtC Composite“ modelleri.

Yalnız bu gruplar birbirlerinden bağımsız değiller. Yani şöyle ifade edelim, XtC serisi alüminyum modeller ile başlayıp, melez model ile devam edip, karbon modellerle zirveye ulaşan bir merdiven. Bütün XtC kadroları üç boyda üretiliyorlar, S/17“, M/19“ ve L/21“.

En alt basamaklarda saf alüminyum kadrolu XtC modelleri bulunuyor. Grubun en düşük seviyedeki temsilcisi XtC 2.5 modeli. Fakat en alt basamak olmasına rağmen gerçekten işlevsellik açısından göz dolduran bir donanıma sahip. Eksiksiz bir Shimano Deore vites sistemi, Shimano V-frenler ve Rock Shox J3 (Judy serisinin devamı) amortisör bu bisikletin özellikleri arasında sayılabilir.

Bir üst basamakta yer alan XtC 2.0 modelinde açıkçası tek fark Terrago-Terrago Disc modelinde olduğu gibi V-fren yerine Giant’ın kendi diski olan MPH hidrolik disk frenlerin kullanılmış olması.

Aynı özellikleri bu ikilinin üzerinde yer alan XtC 1.5 ve 1.0 modellerinde de görüyoruz. Bu iki model de eksiksiz Shimano LX gibi son derece işlevsel bir vites sistemine sahipler, FSA aynakol, Mavic XM117 jantlar göz dolduruyor, her iki modelde de Rock Shox J3 amortisör var. Aralarındaki tek fark 1.5 modelinde Avid SD5 V-fren kullanılırken 1.0 modelinde MPH hidrolik disk kullanılıyor olması. Bu arada alüminyum kadrolu XtC modellerinde kullanılan J3 serisi Rock Shox amortisörler gidondan kilitleme seçeneği ile haricî tepme kontrol ayarına sahipler.

XtC 1.0
XtC 1.0
Büyük boyut için tıkla!

XtC’nin alüminyum kadrolu modelleri burada bitiyorlar, yani çok üst seviye, Shimano XT veya XTR ya da muadilleri ile donatılmış, ileri seviye süspansiyona sahip alüminyum kadrolu XtC modelleri yok. Giant bu noktada son yıllarda Scott’un da yaptığı atağa karşılık verircesine üst seviye sabit kadrolu bisikletlerde sadece karbon teknolojisine yoğunlaşmış.

XtC serisinin alüminyum kadrolu modelleri ile karbon kadrolu modelleri arasındaki geçiş noktasında melez „Hybrid“ 1.0 modeli bulunuyor. Bu modelde amortisör alüminyum XtC modellerine oranla bir nebze daha iyi, Rock Shox’un Tora 318 modeli var. Vites ve çekiş sistemi Shimano LX ile XT karışımı ile Shimano Deore aynakol seti içeriyor, frenler MPH hidrolik disk.

XtC Hybrid 1.0
XtC Hybrid 1.0
Büyük boyut için tıkla!

Gelelim karbon sabit kadrolu modellere. 2006 yılında yukarıda da belirttiğimiz gibi Giant’ın belirli bir seviyenin üzerindeki, özellikle yarı profesyonel / profesyonel kullanıma hitap eden sabit kadrolu modelleri karbon olacaklar.

Bu grupta üç tane bisiklet var, 2.5, 2.0 ve 1.5 modelleri. Karbon kadrolu bisiklet isteyenler için aslında Giant bu şekilde çok mantıklı bir sınıflandırma yaparak her seviyedeki talebe karşılık vermenin yolunu bulmuş. aşağı yukarı şu şekilde ifâde edebiliriz bunu: Aşağıdaki incelemede de göreceğimiz gibi 2.5 modeli karbon kadro isteyen amatörlere, 2.0 modeli ileri seviyedeki amatörler ile yarı profesyonellere, 1.5 modeli ise profesyonel bisikletçilere hitap ediyor.

XtC Composite 2.5 modeli donanım açısından aşağı yukarı melez Hybrid 1.0 modeli ile aynı. Eksiksiz bir Shimano LX vites sistemi söz konusu, amortisör Rock Shox Tora 318, Avid’in çok tutulan ve en kaliteli V-frenlerden sayılan SD7 modeli güvenli duruş sağlıyor. XtC Composite 2.5 ile Giant’ın girişte de belirttiğimiz son derece gelişmiş karbon dünyasına adım atılıyor diyebiliriz.

XtC Composite 1.5 modeli ise artık ileri seviyede sayılabilir. Bunun en önemli göstergesi J serisi ya da Tora gibi nispeten ağır amortisörler yerine Recon serisine geçilmiş olması. Ayrıca Shimano LX-XT karışımı vites sistemi ile çekiş sistemi ve kadro donanımında eksiksiz bir Race Face Evolve XC serisi, Avid’in SD7 V-frenleri bu bisikletin kullanım sahasının ne olması gerektiği konusunda fazla şüpheye mahal bırakmıyor.

XtC Composite 1.0
XtC Composite 1.0
Büyük boyut için tıkla!

Sabit karbon kadroların en üst seviyesinde ise XtC Composite 1.0 modeli var. Bu bisiklet özellikle yarışlara yönelik bir donanıma sahip olması ile dikkat çekiyor. Rock Shox Reba Race amortisörü, eksiksiz Shimano XT vites sistemi, yine tam teşekküllü Race Face Evolve XC kadro donanımı ve çekiş sistemi, Hayes HFX9 karbon disk frenler, Mavic XM819 iç lastiksiz tekerlek setleri bisikletin hedef kitlesini belirliyor: Yarışçılar.

Atlama-Zıplama Dünyası

Sabit kadrolu Giant modelleri arasında kendine has bir sınıf da „dirt“ veya „trial“ gibi sahalara yönelik tasarlanan bisikletler. STP serisi STP Ayton, STP 2 ve STP 3 modellerini kapsıyor. Haliyle hareket vs. için olduklarından büyük kadro boyları –hele de bu tasarımda- söz konusu değil. Bütün STP modelleri 15“ kadroya sahipler. En üst model olan STP Ayton Marzocchi Dirt Jam Comp amortisöre sahip, Shimano LX arka attırıcısı var, önde tek dişlili Truvativ Hussefelt aynakol ve zincir gergisi hareketlerde kolaylık sağlıyor. Ayrıca STP serisinin disk frene sahip (Formula Oro) tek modeli.

STP Ayton
STP Ayton
Büyük boyut için tıkla!

STP2 ve STP3 modelleri aslında öndeki ayna dişlilerinin sayısı doğrultusunda adlandırılmış denilebilir. STP2’de önde iki ayna dişlisi var. Onun dışında Marzocchi MZ2 amortisöre sahip, Shimano Alivio vites sistemi ve Tektro V-frenlerle donatılmış. STP3 ise önde üç dişliye sahip, Shimano Altus ve Alivio’dan oluşan bir vites sistemi ile Tektro V-frenleri var, amortisör de haliyle bu sınıfın giriş modeli olduğundan RST Omega T6 gibi nispeten düşük seviyedeki bir model.

STP 3
STP 3
Büyük boyut için tıkla!

Giant bisikletleri ülkemize Bikegames / Giant Türkiye getiriyor. Dolayısıyla Giant bisikletleri hakkında detaylı bilgi için irtibat verilerini sunarak Giant seçim kılavuzumuzu tamamlayalım:

Giant Türkiye İthalatçısı Bikegames İletişim Bilgileri:
Telefon: (0216) 450 30 40
Faks: (0216) 450 30 42
Adres: Bağdat Cad. Aray Apt. No: 68 Kat:2 Daire:7 Kızıltoprak/İSTANBUL
E-Posta: info@bikegames.org
Internet: http://www.bikegames.org

Giant bisikletleri Kaçkar Bisiklet mağazalarında görülebilirler.

Kaçkar Bisiklet Ortaköy
Telefon: 0212 259 22 79
Adres: Dereboyu Caddesi Gözlükçü Sokak No:16 Ortaköy / İSTANBUL
E-Posta: info@kackarbisiklet.com
Internet: http://www.kackarbisiklet.com

Kackar Bisiklet Anadolu
Telefon: 0216 414 95 81 - 0216 414 06 81
Adres: Zühtü Paşa Mah. Kolej Sok. Melek Apt. No:2 Kızıltoprak / İSTANBUL
E-Posta: info@kackarbisiklet.com
Internet: http://www.kackarbisiklet.com

 

Tayvan’ın ilk 10 markası arasında girmeyi başaran iki bisiklet markasından biri olan Gia ...">
 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Giant Bisikletleri  
haber   Giant 2006 Modelleri Türkiye’de  
haber   Giant 2007  
haber   Giant Trance X - 2008 Prototip  

  Bu yayın 17297 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015