Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
MTB'nizi Single Speed Yapabilirsiniz!
Single Speed

MTB'nizi Single Speed Yapabilirsiniz!

Yazar: Alptekin Başkır
12.11.2005

Bisiklete bindiğim bir gün, tam zorlu bir yokuşu çıkarken küçük bir çocuk yanıma yaklaşıp, “abi kaç vites” diye sordu, tam o sırada kafamda vitessiz bisikletim olsa düşüncesini doğurdu desem biraz komik olur. Açıkçası bisikletimi vitessiz hale getirme çabasına, sırf merak ettim diye girdim. Peki başkaları neden böyle bir bisiklet kullanıyor? İşte bu sorunun cevabı için Cüneyt’in “Tek Vitesin Cazibesi” başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.

Birazdan anlatacaklarım daha çok bir dağ bisikletinin “single speed” diye tabir edilen vitessiz bir bisiklete çevirmekten ibaret. Evimde oluşturduğum küçük atölyede 97 senesinde aldığım Cannondale marka bisikletimin ilk önce vites sistemini çıkarmakla işe başladım.

 Cannondale M800
Cannondale M800
Büyük boyut için tıkla!

Bu konuyu araştırmaya başladığımda gördüm ki vites sisteminde önceden sökmüş olduğum arka değiştiriciyi tekrar kullanmam gerekiyor. Bunun nedeni dağ bisikleti kadro kulakçıklarının dikey olması. Single speed için üretilmiş kadrolarda ve aynı zamanda BMX kadrolarında da gördüğümüz, zinciri germeye yarayan kulakçık yapısı maalesef dağ bisikletinde mevcut değil.

Büyük boyut için tıkla!

Bu nedenden dolayı arka değiştiriciyi çıkarmayıp sabitledim.

Büyük boyut için tıkla!

Bu parça yerine, yurt dışından temin edebileceğiniz işlevi zinciri germeye yarayan aşağıda resmini göreceğiniz parçayı takabilirsiniz. Bu parça ile bisikletiniz daha hafif olacaktır.

Büyük boyut için tıkla!

Bisikletimden ikinci çıkarmadığım parça ise arka kaset oldu. Kasetten sadece 18 oranını kullanacağım için diğer dişliler âtıl kaldı. Bu parça tahmin edeceğiniz gibi ağır bir parça, eğer bu parçayı çıkarıp bisikletinizi hafifletmek isterseniz bunun iki yöntemi var. Ya singlespeed için üretilen sadece tek dişli takmanıza elverişli göbeklerden alacaksınızya da dağ bisikletinizde kullandığınız göbeği kullanıp, adaptör takarak tek dişliye çevireceksiniz. Bu iki seçeneği de hayata geçirmek için bahsettiğim parçaları yurt dışından getirtmeniz gerekiyor.

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Yukarıda da belirttiğim gibi arka değiştiriciyi 18 oranlı dişliye göre sabitledim. Bu sabitlemeyi ise kadronun üzerindeki değiştiriciye en yakın kablo yüksüğünden geçirip düğüm atarak sağladım.

Büyük boyut için tıkla!

Değiştiricinin üzerindeki parça ile normal vites ayarı yapar gibi değiştiriciyi ayarladım. Sabitlemenin diğer bir metodu ise değiştiricinizin üzerinde yer alan, değiştiricinin hareketini sınırlamaya yarayan vidaları sıkmaktır.

Dağ bisikletimin üzerindeki ayna kolu modifiye ederek kullandım. 32 oranlı orta yaprak dışındaki iki dişliyi söktüm.

Büyük boyut için tıkla!

Yani bisikletim 32 / 18 oranlı oldu. Bu orta bir oran. Bunu kendi performansınıza ve bisikletinizi süreceğiniz yol durumuna göre değiştirmeniz mümkün. Bu oranlar sizin tercihinizle oluşacak oranlar olup bununla ilgili bir kural yoktur. Ben denemek için bu oranları kendime uygun buldum. Siz isterseniz ön çarkınızı ya da arkadaki kasetteki daha küçük/büyük oranları seçebilirsiniz. Bunun dışında Türkiye’de olmamakta beraber single speed için üretilmiş tek dişlili aynakol kullanmakta başka bir çözüm.

 Truvativ Stylo Single Speed
Truvativ Stylo Single Speed
Büyük boyut için tıkla!

İsterseniz maşa yerine amortisör de kullanabilirsiz. Ben düz maşa taktım. Eğer uzun zamandır amortisör kullanıyor ve hiç yol bisikleti kullanmıyorsanız el bilekleriniz bundan etkilenecektir.

Ben bisikletimi denedim ve çok keyif aldım, tavsiye ederim!

Tek Vitesin Cazibesi

Tek Vitesle Alpler Üzerinde - Marcel Hahn

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Tek Vitesle Alpler Üzerinde  
yayin   Singlespeed  
haber   Tek Vites + Cyclo-Cross  

  Bu yayın 16366 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015