Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Nisan . 2020  
Akıcı Pedal Çevirme
İleri Sürüş Teknikleri

Akıcı Pedal Çevirme

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
25.11.2005

Bisiklete binerken pedal çevirerek bacaklardaki güç çekiş sistemi üzerinden tekerleğe aktarılıyor. Bu bağlamda akıcı pedal çevirmek neden önemli? „Akıcı pedal çevirmek“ diye birşey var mi bir kere? Varsa profesyonellere özgü birşey mi? Soru üzerine soru…

Akıcı pedal çevirme herşeyden önce gözle görülebilen birşey. Dışarıdan bakıldığında kesintisiz, ritmik, dengeli ve güzel gözüken bir pedal çevirme tarzı akıcı pedal çevirme olarak nitelendirilebilir. Bugüne kadar akıcı pedal çevirmenin daha ekonomik bir tarz olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış değil. Yani pedaldan çekiş sistemine güç aktarma verimi söz konusu olduğunda profesyonel bisikletçilerin amatör bisikletçilerden daha iyi olduğu gibi bir sonuca ulaşmak zor. Bunun arkasında yatan muhtemel nedenlerden biri amatör bisikletçilerin fizyolojik eksikliklerini içgüdüsel bir şekilde daha ekonomik bir pedal çevirme tekniği kullanarak dengelemeye çalıştıkları.

Sonuç olarak akıcı bir pedal çevirme tarzının ölçülebilir getirileri olup olmadığı tartışmaya açık ve bugün bisiklet sporunda bilhassa bilimsel olarak araştırılan konulardan biri. Ancak her halükârda her bisikletçinin pedal çevirme tarzı konusunda yapabileceği şeyler, pedal çevirme tarzını akıcılaştırma yönünde atabileceği adımlar var.

Öncelikle sunu belirtmek gerek ki dağ bisikletinde akıcı bir pedal çevirme tarzı yol bisikletine oranla daha güç. Buna rağmen dağ bisikletinde akıcı pedal çevirmenin getirileri gözardı edilemez.

Büyük boyut için tıkla!

Bunlardan herhalde en önemlisi pedal gücünü yola aktaran arka lastiğin yol tutuş verimi. Özellikle kaygan, kumlu, çakıllı zeminlerde akıcı bir pedal çevirme tarzı pedala verilen gücün kayba uğramadan ivme haline getirilmesinde önemli. Akıcı bir pedal çevirme tekniğine sahip bisikletçiler kumlu-çakıllı zeminde arka tekerleği patinaja düşürmeden yokuş çıkmayı başarabiliyorlar. Pedala verilen gücün kesintisiz ve dengeli bir şekilde, sabit bir seviyede, iniş-çıkış yasamadan aktarılması arka tekerleğin yol tutusuna olumlu etki yapıyor. Söz konusu durum yol tutusu olduğu için arabalardan örnek vermek gerekirse, karlı bir yolda sabit bir devirde giderken tekerleklerin yol tutusunda sorun yaşanmazken birden gaza basıldığında patinaj durumu ortaya çıkıyor.

Bunun yanında sadece yol bisikletçiliğinde değil, dağ bisikletçiliğinde de dakikada 100-110 devir gibi seviyelerde pedal çevirebilmek önemli, çünkü dağ bisikletçiliğinde de kullanılabilen pedal devir aralığı, yani en düşük devir/dakika ile en yüksek devir/dakika ne kadar büyük olursa bisikletçinin değişik durumlara ani tepki verme yetisi de o kadar gelişkin oluyor. Yarış ortamında birden hızlanabilmek veya yanlış vitesgeçirildiğinde bundan olumsuz etkilenmemek için akıcı bir sürüş, dengeli bir pedal çevirme tarzı elzem.

akıcı bir sürüş bunun yanında görsel olarak güzel olduğu kadar vücut tarafından harcanan kuvveti ekonomik kullanılması açısından da gerekli. Burada bahsettiğimiz girişte belirtilen akıcı pedal çevirmenin pedala verilen gücün aktarımı konusundan ziyâde özellikle profesyonel bisikletçilerde gözlemlenebilen bir durum: Sele üzerinde sakin bir şekilde oturup sadece bacakların çalışması ile vücudun üst kısmından ve kollardan kuvvet alarak ıkına sıkına pedallara bastırmak karşılaştırıldığında ikincisinin daha fazla enerji kaybına yol açacağı aşikâr.

Büyük boyut için tıkla!

Peki akıcı bir pedal çevirme tarzı nasıl sağlanabilir. Özellikle kondisyon bisikleti gibi sabit aletlerin üzerinde mümkünse kilitli pedal ile bu yönde çalışmak atılabilecek ilk adım. akıcı pedal çevirme hissi en iyi düşük pedal devirlerinde (40-60 devir/dakika), vücudun üst kısmı ve kolları sabit tutarak kendimizi sadece pedal çevirmeye yoğunlaştırarak edinilebilir. Özellikle pedalın ölü noktası olan saat 12 konumunu asabilmeye dikkat etmek, saat 6 konumundan itibaren de pedalı bilinçli bir şekilde geri çekerek çalışmak, yani bir bacağı diğer bacak tarafından sürükletmemek önemli.

Ritmik bir şekilde akıcı pedal çevirme hissine ulaşıldığında yavaş yavaş devir arttırılmalı. Yine bu esnada dikkat edilecek olan selede sakin durmak, vücudun üst kısmı ve kolları sabit tutabilmek. Açık havada örneğin yokuş inerken yüksek devirde pedal çevirmek de bu konuda yardımcı olabilecek çalışmalardan. Ayni şekilde „bacakları eğitmek“ için tek bacakla pedal çevirmek de akıcı pedal çevirme yetisine ulaşmak için güzel bir çalışma.

Bu aşamaların üstünde elbette daha profesyonel çalışmalar var. İsviçreli Smart Cranks firmasının çıkardığı aynakollar sayesinde pedala basmak ve pedalı çekmek bilinçli bir şekilde çalışılabiliyor. Bunun nedeni bu tip aynakollarda her iki tarafın birbirinden bağımsız olması, yani sol tarafı çevirirken sağ taraf da dönmüyor normal aynakollarda olduğu gibi. Dolayısıyla her iki bacağı da bilinçli bir şekilde birbirlerinden bağımsız olarak düzenli, sistematik ve dengeli bir halde çalıştırmayı öğrenmek için, yerleşmiş pedal çevirme tarzının ne kadar verimli olduğunu anlamak için bu tarz aletler çok faydalılar. Belki tek eksiklikleri: Sadece kapalı ortamlarda kondisyon bisikletleri veyahut makara üzerindeki bisikletlerde kullanılabiliyorlar.

Büyük boyut için tıkla!

Faydalanılan Kaynak: BIKE 10/05, SmartCranks,

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Mükemmel Pedal Çevirmek  

  Bu yayın 14739 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015