Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Temmuz . 2018  
Yokuş Tırmanırken Oturmalı mı?
Tırmanış Teknikleri

Yokuş Tırmanırken Oturmalı mı?

Çeviren: Emre Yıldırım
9.12.2002

Gary Fisher’in ilk kez çok vitesli bir sistemi Schwinn Excelsior bisikletine uygulamaya başladığı günden beri hararetli bir tartışma da süregelmiştir; oturarak mı ayakta mı yokuşlar çıkılmalı? Genel kural olarak oturarak tırmanmanın daha kolay olduğunu hepimiz biliyoruz ancak ayağa kalktığımızda yorucu olmasına rağmen pedallara daha fazla güç aktarabiliyoruz ve yokuşlar daha hızlı bitiyor öyle değil mi? Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte gelişimini çok üst noktalara getiren bisiklet teknolojisi, eskiden bisiklet dünyası için genel geçer olan birçok kuralın yeniden sorgulanmasını gerektirmekte. Dünya şampiyonası yarışlarından herhangi birisinde yokuşa çıkan profesyonel bisikletçileri gözlemlediğimizde artık çok az sporcunun ayağa kalkarak tırmandığını görebiliyoruz. Buna en güzel örnek olarak Tinker Juarez verilebilir. Cannondale bisiklet takımında uzun yıllar pedal çevirmiş, hem firma hem de dağ bisikleti camiasında bir sembol haline gelmiş olan Tinker Juarez’i biraz da biniş stiline olan ilgimden dolayı yarışlarda özellikle takip etmişimdir. Dikkat ettiğim en önemli şey bu yarışçının yokuşlarda hiçbir zaman ayağa kalkmamasıydı. Hatta bir bisiklet dergisinde yapılan röportajda bu konu kendisine sorulduğunda bunun biniş stilinin önemli bir parçası olduğunu ve oturma pozisyonundan maksimum yararlanabilmek için kendisi için dizayn edilen bisikletin ergonomisinde oturuş pozisyonuna yönelik değişiklikler yapılmasını sağladığından bahsediliyordu. Modern bisikletçiler, tırmanışlarda sele üzerinde kalarak çok daha iyi performans göstermekteler. Bu hemen aklımıza şu soruyu getiriyor; ne zaman ayağa kalkarak tüm gücümüzle pedallara asılacağız ya da ne zaman ayakta sürme dürtümüzü kontrol altında tutup selede oturmaya devam edeceğiz?

Ne Zaman Oturmalı?

Genelde oturmak daha avantajlı gibi gözükse de sürüşler sırasında hala ayağa kalkmanın avantajlı ve gerekli olacağı durumlar olabiliyor. Tecrübeli bisiklet sürücüleri, ayağa kalkmak ve oturmak arasındaki dengeyi çok iyi göz önünde bulundurarak ayağa kalkarken boşa nefes harcamamayı başarabilmekte, yokuşlarda hızlı olabilirken, enerjilerini de çok daha uzun süre koruyabilmekteler.

İşte Bunu Başarabilmek İçin Birkaç Tavsiye:

Oturun: Yokuşa orta çarkta yaklaşın ve dakikada ortalama 70 – 80pedal çevirişini (cadence) yakalayabilecek bir vites seçin. Aerobik performansın üst seviyelere çıkacağı ve nefes almanın ve dolayısı ile su içmenin zorlaşacağı noktalara gelmeden ihtiyacınız olacak suyu önceden içmiş olun.
Büyük boyut için tıkla!

Önceden vites değiştirin: Yokuşa çıkış esnasında eğimin seçtiğiniz vitesler için fazla zorlayıcı olacağını görüyorsanız, bu nokta gelmeden önceden küçük çarka geçerek vites temponuzdaki bozulmayı ve karşılaşacağınız gereksiz güç kaybını önleyin. Rahat bir vites değişimi gerçekleştirin.

Öne Kayın: Oturuş pozisyonunuzu selenin ön tarafına doğru kaydırın, başınız ileride, omuzlarınız aşağıda, gidon’un üzerine eğilin; mümkün olduğu kadar arka tekerin yerle temasını kesmeden vücudunuzun üst kısmını gidon’un üzerinde tutarak sürmeye çalışın. Böylece ön tekerleğin havaya kalkmasını ve yerle temasının kesilmesini önlemiş olursunuz.

Ayakta Sürün: Uzun ve dik yokuşlarda, hem sırt kaslarınızın ara sıra rahatlaması hem de bacaklarınızdaki farklı kasların çalışmasını sağlamak için ayağa kalkarak sürmeyi deneyin. Unutmayın uzun süre aynı kas grubu üzerine uygulanacak baskı, yorgunluğunuzu arttırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Ayağa kalkmadan once mutlaka bir ya da iki üst vitese geçmeyi unutmayın. Aksi taktirde harcayacağınız fazladan enerjinin hızınıza etkisi sınırlı kalacak, rahat bir ayakta sürüşü sağlamanız zorlaşacaktır.

İleriye Bakın: Sürüş esnasında sürekli takip edeceğiniz patikayı gözlemleyin. Düzgün ve sert zemine sahip rotayı kullanmaya çalışırken, zorluk ya da engeller içeren bölümlerden uzak durmaya çalışın. Temponuzu koruyacak şekilde viteslerinizi sürekli değiştirin ve her zaman oturuş pozisyonunuzda rahat olmaya çalışın.

Oturmaya Devam Edin: Arasıra otururarak sürerken daha yüksek viteslere geçebileceğinizi ve hızlanabileceğinizi hissettiğinizde bundan yararlanmak için ayağa kalkarak sprint atın taki daha büyük viteslere geçmeniz gerekene ya da o rahatça pedal basacağınız ara bitene kadar. Tekrar eski pozisyonunuza ve eski vites aralığınıza geri dönün. Sakın unutmayın, sizi bekleyen henüz bitmemiş ve acımasız bir yokuş var önünüzde. Pedalınıza kuvvet…

Kaynak: MTBAction Ağustos-99

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 6331 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015