Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
Only Steel is Real
Çelik Kadrolar

Only Steel is Real

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
3.12.2005

Bisiklet yapımında kullanılan maddelerin dağ bisikletinin gelişim süreci içinde nasıl yayıldıkları, değiştiklerini sayfamızda defalarca isledik. 90’lı yıllarla birlikte alüminyum kadrolar gerek üretim ve işçiliğinin kolaylığı ve dolayısıyla ucuzluğu, gerekse nısbî hafiflikleri nedeniyle öne çıktılar. Karbon bugün geleceğin maddesi olarak ele alınıyor, yalnız pahalı ve az bulunuyor. Haliyle bugün etrafımıza baktığımızda dağ bisikletlerinin büyük çoğunluğunun alüminyumdan üretildiğini görüyoruz.

Peki çelik / cro-moly öldü mü? Bugün kaç tane bisiklet üreticisi ürün yelpazesinde krom-molibden alaşımlı kadroya yer veriyor? Büyük üreticilerin neredeyse hiçbiri. Fakat hâlâ çelik kadrolar cazibelerini koruyorlar ve işin ilginç yani ölmek bir kenara giderek de değere biniyorlar. Geçtiğimiz haftalarda MTBTR’de bu konuda bir haber çıktı. Haberde çelik boru üreticisi Reynolds’un yeni bir alaşım geliştirdiği (953) ve bu alaşım sayesinde çelik kadroların daha sağlamlaşırken daha hafifleyeceği yazıyordu.

Denilebilir ki alüminyumun ezici bir şekilde yayılması, karbonun kendini geleceğin maddesi olarak belirlemesinin karşılığında çelik (krom-molibden alaşımlı çelik, yazıda sadece çelik diye geçiyor) kadro ikinci bir bahar yaşıyor. Bu ikinci baharın arkasında yatan en önemli neden de çelik kadroların günümüzde giderek bir „farklılık“ göstergesi olmaya başlamaları. Alüminyumun yayılması ile birlikte çeliğin nâdirattan sayılması kendine her köşe başında görülen bir bisiklet yerine biraz nostalji de kokan bir bisiklet arayanların çeliğe yönelmesine yol açtı.

Çeliğin bisiklet üretimindeki payının son derece azalmış olmasına rağmen belirli sayıdaki üreticiler bu maddeden hiçbir zaman vazgeçmediler ve geliştirdiler. Bugün özellikle dağ bisikletinin klâsik zamanından gelen geleneksel markalar numûnelik olarak da olsa ürün yelpazelerinde bir-iki tane çelik kadrolu bisiklet bulundurmayı sürdürdüler, sürdürüyorlar.

Ciddî anlamda bisikletin doğuşuna baktığımız zaman bu adımın çelik boru işlemesine başlanmasıyla atıldığını görüyoruz. Başlarda kalın duvarlı borular kullanılırken zaman içinde ince duvar kalınlıklarının üstünlükleri de keşfedildi. 1950’lerden itibaren ısı ile işlenen değişik alaşımlar kullanılmaya başlandı. Amerika’da Reynolds ve İtalya’da Columbus ile Dedacciai bisiklet kadroları için özel olarak çelik boru üreten öncü firmalar oldular. Reynolds 531 alaşımı on yıllar boyunca çelik kadro oluşturan boruların başında geldi ve bisiklet üretiminde tarih yazdı. Kezâ İtalyan kadro üreticilerinin sanatı da meşhur. Yıllarca İtalya’dan gelen yol bisikleti kadroları bu ülkede gelenekselleşmiş bir sektör yarattı ve bütün dünyaya yayıldılar.

1990’lardan itibaren sıradan çeliğin yerini krom-molibden alaşımlı çelik borular almaya ve bisiklet kadrosu üretimi için yaygın olarak kullanılmaya başladılar. Fakat bu aşama fazla uzun sürmedi ve birkaç yıl içinde alüminyum çeliğin yerini tamamen aldı. Çelik bu süre içinde piyasadan tamamen kaybolmadı, özellikle nispeten ufak miktarlarda üretim yapan, hele de sipariş üzerine özel üretim yapan firmalarda rağbet görmeye devam etti.

Bu firmalar kitle fabrikasyonuna nazaran zanaat yanı ağır bastığı, bisikleti sadece kâr amacı güderek üretmekten ziyâde felsefesini yaşadıkları için belirli bir çekirdek müşteri kitlesini (özellikle belli bir yaşın üstünde olanlar) kaybetmediler. Çelik işçiliğinde gelişmeler, borulara yeni şekil verme yöntemleri, dipçiklemenin ve dolayısıyla hafifliğin çelik kadrolara ulaşması da buna eklenince zaten alüminyum ve türevleri ile karbonun 2-300g daha hafif olması gibi „gündelik hırslara“ kıymet vermeyen bir güruh sürekli olarak çelik kadro almayı sürdürdü. Çeliğin daha çok bu zevk yönüne kayması da ilk önce dağ bisikletinin saf halini arayanların rağbet ettiği tek vites / singlespeed furyasında çeliğin ağırlıklı olmasına yol açtı, sonra dağ bisikletçiliğinin diğer safhalarında da kendini göstermeye başladı.

Yukarıda İtalya’da gelenekselleşmiş yol bisikleti kadroculuğundan bahsettik. Dolayısıyla bilhassa belirli bir yaşın üzerindeki bisikletçilerden bugün dağ bisikletinin sadece son 10 yılına şâhit olmuş gençlerde rastlayamayacağınız bir kıstas duyarsınız bisiklet söz konusu olduğunda: Kadroların zarifliği. Elbette kalın alüminyum borulardan üretilmiş bir kadronun olmayan zarâfeti değil burada söz konusu olan, tam tersine ince çelik borulardan üretilmiş bir bisiklet. Buna ek olarak çeliğin işleme kolaylığı ve dolayısıyla işçilik gerektiren süsleme (gravür, kabartma vs.) tarzı detaylar da var. Haliyle çelik yüksek miktarda fabrikasyona geçmemiş olan kadro üreticileri tarafından hâlâ bayağı tutuluyor. İtalyanlar arasında Colnago, DeRosa, Gios, Casati ve Grandis gibi yol bisikleti markaları bugün de ürün yelpazelerinde en azından birkaç tane çelik kadrolu bisiklet bulunuluyorlar.

Tabii bütün bu gelişim, yani çeliğin değere binmesi nedeniyle artık ucuz çelik kadrolu bisiklet yok diyebiliriz. Çelik kadro bugün bir rönesans dönemi içinde, fiyatlar da bu gelişime ayak uydurmuş, alüminyum kadroların büyük kısmının üzerinde, yer yer karbon kadro seviyesindeler. Bugün çelik kadro dünyasına giriş yaklaşık 250-300 Euro’dan başlıyor, yukarıya doğru açık, bilhassa özel sipariş üzerine kadro üreten firmalar 2000 Euro’ya varan fiyatlar talep ediyorlar, ki yıllık üretim sayısı, harcanan emek ve zaman göz önünde bulundurulduğunda gayet mantıklı fiyatlar. Yani çeliğe olan talebin zevk-ü sefâ güdümlü olması bugün çelik bisikletleri bisiklet sektörünün „nostaljik lüks“ü yapmış durumda.

Öte yandan çeliğin bu derece gerilemesi bisiklet sektöründe –elbette Türkiye’den bahsetmiyoruz- bazı gelenekselleşmiş üreticilerin topu atmalarına yol açtı denilebilir. Örneğin bugün dağ bisikletinin doğuşuna eşlik etmiş markalardan Breezer artık yok. Halbuki Kaliforniya’da dağ bisikleti fikrini hayata geçiren grupta yer alan Joe Breeze’in kurduğu Breezer markasının Lightning ve Thunder modelleri bundan 10 yıl öncesine kadar dağ bisikletiyle ilgilenenler için rüyâ dağlarının zirvesini teşkil ediyordu. Kezâ Salsa markası Ross Shafer’in yönetimi altında iflas etti, son birkaç yılda alüminyuma, daha doğrusu skandiyuma ağırlık vererek tekrar toparlandı. Chris Chance’in kurduğu ve yine 90’li yılların ortalarının „klâs“ markalarından Fat Chance’i bugün kaç kişi hatırlıyor?

Bu „takdim“in ardından bugün çelik kadrolu bisiklet üreten firmalara ve modellerine kısa bir göz atalım. Göreceğimiz şey çelik kadroya bunca yıl sâdık kalmış markaların dağ bisikleti denen alete doğuşundan beri refâkat etmiş, kısa vâdeli modalara direnmeyi başarmış ve belki de bu yüzden hiçbir zaman „en büyük“ üreticiler arasına girememiş, ama karakterlerini korumayı hep başarmış markalar oldukları.

Rocky Mountain

Rocky Mountain markasının Blizzard modeli çelik kadrolu bisikletlerin en eskilerinden biri diyebiliriz. Blizzard 2004 yılında 20 yaşına bastı. Bunca yıl boyunca Kanada’da üretildi, dış görünüşü neredeyse hiç değişmedi. Öyle ki yıllardır rengi bile (siyah-beyaz, simdi gümüş oldu) ayni. Bugün Blizzard Reynolds 853 borularından oluşuyor, ana üçgendeki borular iki defa dipçiklenmiş, arka üçgende bir defa. Bunca yıldır üretilmesini de göz önünde bulundurularak denebilir ki: dağ bisikletinde bir çelik klâsiği varsa bu Blizzard, 18,5“’ten itibaren 2 kilonun üzerindeki ağırlığına rağmen. Rocky Mountain’da bir de Reynolds 725 krom-molibden alaşımlı çelik kullanılan Hammer modeli var. Bu kadronun da ağırlığı 2 kilonun üzerinde.

Rocky Mountain Blizzard
Rocky Mountain Blizzard
Büyük boyut için tıkla!

Marin

Marin uzun yıllar Rocky Mountain gibi çelik kadroya sadık kalan üreticilerden biri. Bugün Marin’in Pine Mountain FX, Eldrige Grade Columbus ve Eldridge Grade olmak üzere çelik üç tane sabit kadrolu modeli var. Bunlar arasındaki farkı donanımlar kadar Pine Mountain’in Columbus Zona, Eldridge Columbus’un Columbus Thron borularla yapılmış olması öne çıkıyor. Rocky Mountain’in aksine Marin’in kadroları (en azından Columbus borulu olanlar) nispeten hafifler. Kullanıldıkları bisikletlerin ağırlığı 11 kiloyu geçmeyecek şekilde tasarlanmış.

Marin Pine Mountain FX
Marin Pine Mountain FX
Büyük boyut için tıkla!

Kona

Marin Columbus’un müşterisi ise Kona da Dedacciai’nin müşterisi. Kona da ayni Rocky Mountain gibi Kanadalı ve dağ bisikletinin kıdemli üreticilerinden. Kona’nin arazi binişi (XC) sınıfı için ürettiği son derece kaliteli Explosif modelinde dipçiklenmiş Dedacciai boruları kullanılmış. 80mm amortisör için tasarlanmış kadronun ağırlığı 2 kilogram civarında. Kadronun bir özelliği vites kulakçığının değişilebilir olması özelliğini Kona’nin disk fren alıcısına da uygulamış olması. Kona’nin 26“ dağ bisikletinin yanında gene tek vites (Singlespeed) için tasarladığı ve 29“ tekerleklere uygun Unit 2-9 kadrosu var.

Kona Explosif
Kona Explosif
Büyük boyut için tıkla!

DeKerf

Bir başka Kanadalı üretici DeKerf. 1991 yılında Chris DeKerf tarafından kuruluyor. Zaten Chris de Rocky Mountain’dan ayrılıp kendi markasını kuruyor. Her yapılan DeKerf kadrosu bugün hâlâ Vancouver’daki fabrikada üretiliyor, hâlâ el yapımı. DeKerf çelik kadrolarında (alüminyum ve titanyum modelleri de var) Reynolds 853 borularını kullanıyor. DeKerf’in 80mm’lik amortisör için hazırladığı Team853 modelinin yanında bir de tek vites (Singlespeed) için tasarladığı Solitaire modeli bulunuyor.

DeKerf Team 853
DeKerf Team 853
Büyük boyut için tıkla!

DeKerf Team 853 detay
DeKerf Team 853 detay
Büyük boyut için tıkla!

Salsa

Salsa firması son yıllarda üretimde ağırlığı skandiyuma verdi ve bu yolla da girdiği darboğazdan çıkmayı başardı. Yukarıda dediğimiz gibi çelik kadroların pazardan dışlanmasından sonra oldukça zor günler geçirdi. Bugün gerek ürettiği donanım ile, gerekse skandiyum kadroları ile eski basarili günlere geri dönmüş bir marka. Salsa’nin bugün tek çelik kadrosu Ala Carte modeli. 18,5 inç boyda 2 kilonun biraz üzerinde bir ağırlığa sahip.

Salsa Ala Carte
Salsa Ala Carte
Büyük boyut için tıkla!

Ritchey

sayfamızda da defalarca geçtiği üzere Tom Ritchey de dağ bisikletinin bütün gelişimine eslik etmiş isimlerden biri. Bu isim öyle yer etmiş ki Ritchey çelik kadrolarının her birinin Tom Ritchey bizzat tarafından kontrol edildiğinin garantisini veriyor. 2000’li yıllarda da 90’lardan kalma Plexus kadrosunu üreten Ritchey ürün yelpazesinde bir yenilemeye giderek –elbette çeliğe sadâkatle- NiTi kadrosunu geliştirmiş. Kadronun geometrisinde daha günümüzdeki eğilimlere uygun değişimler yapılmış. Ayrıca seri üretimdeki nostaljik boyaların yanında Ritchey isteğe bağlı boya hizmeti de sunuyor. Plexus’un en önemli yanlarından biri resimde de gözükeceği üzere eğik arka boruları nedeniyle esneme yapması ve bu sayede fazladan konfor kazanması. NiTi de Plexus gibi üç defa dipçiklenmiş, en küçük boyda yaklaşık 1,5 kilodan başlıyor.

Ritchey Plexus
Ritchey Plexus
Büyük boyut için tıkla!

Ritchey NiTi
Ritchey NiTi
Büyük boyut için tıkla!

Jamis

Jamis de Amerikalı ve bunca yıldır inatla ürün yelpazesinde çelik kadro bulunduran markalardan biri. Rocky Mountain gibi Jamis’in çelik kadrolu modelleri Dragon Reynolds 853 ve Dakota XC Reynolds 631 borularını kullanarak üretilmiş. Arka borularda ikişer defa dipçiklendikleri için Dragon 11 kilonun altında kalmayı başarmış, Dakota da 12 kilonun altında. Her iki bisiklet de gerçekten çelik işçiliğinin zarâfetinin güzîde emsallerinden.

Jamis Dragon
Jamis Dragon
Büyük boyut için tıkla!

Cove

Cove Kanadalı markalardan biri ve ürün yelpazesinde Handjob modelini bulunduruyor. Nispeten inişe de uygun aşağı doğru eğik bir üst borusu var ve Cove saka yollu da olsa bisikletin kullanıldığı şartların zorluğuna göre binicisinden daha uzun ömürlü olacağından dem vuruyor. kullanılan borular Columbus.

Cove Handjob
Cove Handjob
Büyük boyut için tıkla!

Cove Handjob detay
Cove Handjob detay
Büyük boyut için tıkla!

Voodoo

Voodoo yeni 10 yasini doldurmuş, Arizona/Amerikalı markalardan biri. İşin güzel yani çeliğe nispeten ağırlık veren bir markanın ürün yelpâzesinde ağırlık konusunda alüminyumdan kesinlikle geri kalmayan çelik kadrolu bisikletler mevcut. kadroların boruları Reynolds’dan geliyorlar, kadrolar genelde 100mm’lik bir amortisöre uyacak şekilde tasarlanmışlar. Reynolds 631 kullanılan modellerin kadroları (Wanga ve onun tek vitesli –singlespeed- modeli Wanga One) 2 kiloya yakınken, Reynolds 853 kullanılan Bizango modeli 1,5 kilonun biraz üzerinde. Bunun yanında 130mm’lik amortisörlere göre tasarlanmış ve haliyle iniş-atlama dalına yönelik hazırlandığı için 2,3 kilo civarında bir ağırlığa sahip Bakka da bulunuyor çelik kadrolu modeller arasında.

Voodoo Wanga One
Voodoo Wanga One
Büyük boyut için tıkla!

Amerikalı belli başlı çelik kadro üreticilerine bir göz attık. Simdi hafiften Avrupa tarafına doğru yelken açalım. Önce Britanya’ya bakacağız, sonra kıta Avrupa’sına yönelip Almanya, İsviçre ve İtalya’dan birkaç örnek vereceğiz.

Cotic

Cotic ufak bir İngiliz firması. Nispeten ufak olması ürün yelpazesinde de kendini gösteriyor zaten, topu topu iki ürünü var, bizim ilgimizi çeken ilk ürünleri, Soul. Soul’un ana üçgeni Reynolds 853 borulardan üretilmiş, arka üçgende daha sert olan 4120 krom molibden alaşımlı çelik tercih edilmiş, çelik kadrolarda fazlasıyla görmeye alışık olduğumuz „wishbone“ özelliği var (arka boruların tek boruyla oturma borusuyla birleşmeleri). Güzel özelliklerden biri yukarıdaki başka kadroların aksine Soul modellerinin asgarî 100mm ile başlayıp 130mm’lik amortisörlere kadar uygun olmaları. Kadrolar 17,5 inçte 2 kilonun altındalar.

Cotic Soul
Cotic Soul
Büyük boyut için tıkla!

Cotic Soul detay
Cotic Soul detay
Büyük boyut için tıkla!

Orange

Orange İngiltere’nin ünlü markalarından biri ve ürün yelpazesinde P7 ile yaklaşık 10 yıldır değişmeden üretilen bir bisiklete sahip (son yıldaki geometri değişikliği sayılmazsa). Bu geometri değişikliği sayesinde dağ bisikletinde giderek daha yüksek süspansiyon mesafesine yönelik eğilim bu kadroya da aktarılmış, kadronun bugünkü tasarımı 100-130mm arası amortisörlere göre yapılmış.

Orange P7 Pro
Orange P7 Pro
Büyük boyut için tıkla!

On One

On One da Britanyalı üreticilerden biri. Tek vitesli bisikletler için tasarladıkları 4130 krom molibden alaşımlı kadroyu vitesli bisikletler için de üretiyorlar. Kadro 80-100mm’lik amortisörlere göre tasarlanmış, yalnız On One ayrıca montaj yüksekliği 420mm’lik sabit çatal da veriyor istenirse. Kadronun ağırlığı boyuna göre 2-2,2kilo arasında değişiyor. Kadroda tamamen sökülebilen V-fren pivotları gibi ince detaylar düşünülmüş, kadronun yanında uygun vidalı kapakçıklar veriliyor.

On One Geared Frame 450
On One Geared Frame 450
Büyük boyut için tıkla!

Independent Fabrication

Adından da anlaşılacağı üzere Independent Fabrication bağımsız olarak kadro üreten, sipariş üzerine kadro tasarlayan ve bu iste de gayet basarili olan bir marka. Kâğıt üzerinde tasarı, boru siparişinden son boyanın vurulusuna kadar bütün adımları sipariş üzerine olan kadro üretimi ve dolayısıyla kadroda her türlü secim yapmak da mümkün. Ürün yelpazesinde standart olarak yer alan dağ bisikleti kadroları 80mm’lik amortisörler için tasarlanmışlar. Bundan sonra üretimde Reynolds’un haberini verdiğimiz yeni çıkan 953 alaşımı da kullanılacak. Seçenekler demişken örneğin ön vites attırıcının telinin yukarıdan mi aşağıdan mi geleceği, yüksek mesafeli amortisörler için kadro geometrisi, disk alicili veya değil, tek vites için tasarım, 29” tekerlek seçeneği, sabit çatal için tasarım, sipariş üzerine boya vb. hepsi mümkün.

IF Steel DeLuxe
IF Steel DeLuxe
Büyük boyut için tıkla!

Ruchti

Ruchti 1999’da İsviçre’de temeli atılmış bir firma. Çelik kadrolu çift süspansiyonlu kadro üreten çok nadir firmalardan biri. Sabit kadrolu Mars modeli arazi binişine (XC) en uygun model, 2,5”’e kadar lastiğe yer sunuyor. Ruchti’nin bisikletleri Columbus boruları ile yapılıyor. Bütün kadrolar 100mm’lik amortisörler için tasarlanmış. Mars’ın yanında Flying T adında atlama-zıplamaya yönelik sabit kadrosu da var. Ayrıca bir de Eternal Trail ET adında çift süspansiyonlu kadrosu da var Ruchti’nin.

Ruchti Mars
Ruchti Mars
Büyük boyut için tıkla!

Ruchti Eternal Trail
Ruchti Eternal Trail
Büyük boyut için tıkla!

Scapin

Scapin dağ bisikletinde çelik kadro kullanan İtalyan bisiklet markalarından biri, üstelik bisiklet sektöründe çok köklü bir geçmişi olan, 1957’den beri bisiklet üreten bir marka. Sabit kadrolu dağ bisikleti modellerinin hepsi ya tamamen çelik kadrolu ya da çelik ile karbonun birlikte kullanıldığı kadrolar. Nope modelleri karbon-çelik beraber kullanılan modeller, Blato modelleri sadece çelik kadrolular. kadroların boruları (alüminyum modellerde de) Columbus’tan geliyor. Scapin sıradan bir kadro üreticisi değil doğal olarak ayni zamanda yenilikler konusunda da bayağı etkin. Örneğin karbon sele boruları için CNC freze makinesinde iki yerden sıkıştıran mengeneler gibi yöntemler geliştiriyor.

Scapin Blato
Scapin Blato
Büyük boyut için tıkla!

Scapin Nope V, oturma borusu karbon
Scapin Nope V, oturma borusu karbon
Büyük boyut için tıkla!

Wiesmann

Almanya’da da çelik kadro deyince akla ilk gelen isimlerden biri Wiesmann. Florian Wiesmann zamanında V-fren sistemini geliştiren bisiklet meraklısı, bugün kendi adini taşıyan kadrolar/bisikletler üretiyor. kadrolarının borularını Dedacciai’den alıyor ve TIG kaynağı ile isliyor. Wiesmann’ın neredeyse istisnasız olarak kullandığı tek madde çelik. Bütün Wiesmann kadrolar sipariş üzerine ve özel olarak üretiliyorlar, yani istek üzerine fazladan sertlik, fazladan konfor, ek hafiflik vb. gibi etkenler işin içine giriyor ve kadrolar buna göre tasarlanabiliyor. Wiesmann da Ruchti gibi sadece sabit kadro değil, çift süspansiyonlu kadrolarını da çelikten yapıyor ve yine özel yapım olduğu için her türlü isteğe yönelik kadro tasarlayabiliyor.

Wiesmann Koxinga
Wiesmann Koxinga
Büyük boyut için tıkla!

Wiesmann Thurot detay
Wiesmann Thurot detay
Büyük boyut için tıkla!

Wiesmann Koxinga detay
Wiesmann Koxinga detay
Büyük boyut için tıkla!

Germans Cycles

German Möhren firmanın kurucusu, zamanında yine dağ bisikleti tarihinde efsâne olmuş Yeti bisikletlerini Almanya’ya ithal ediyordu, 2000’li yıllarla birlikte kendi bisikletlerini kendi yapmaya başladı. Boru olarak Columbus Foco modelini kullanıyor, Team Foco kadrosunda dipçikleme sayesinde kimi yerlerde 0,4mm’ye inen boru kalınlığı ve buna bağlı olarak da neredeyse 10 kilonun altına inen bisiklet ağırlıkları mümkün kılınıyor, kadronun ağırlığı 18 inçte 1780g. Möhren bisikletlerinin çeliğin kendisinden kaynaklanan darbe emiciliği sayesinde neredeyse süspansiyona ihtiyaç bırakmadığından dem vuruyor.

German Cycles Foco
German Cycles Foco
Büyük boyut için tıkla!

Kıta Avrupa’sında İsviçreli Ruchti ve Scapin dışında herhalde dağ bisikletçiliğine (yol değil!) yönelik çelik kadro üretimi ile en fazla ilgilenilen ülkelerin başında Almanya geliyor. dolayısıyla bu iki örneğin dışında Nöll, Pulcro (gerçi firmanın sahibi Carsten Kapinski isi bıraktı burada), Heavy Tools (Çelik kadro üretiminden vazgeçmişti, 2003’te tekrar ürün yelpazesine çelik kadro aldı), Marschall, Rotor, Gleiss Almanya’da etkin olan, nispeten ufak fakat çelik kadronun yaşamasını sağlayan firmalar. Bunların yanında gene kıta Avrupa’sında, Çek Cumhuriyeti’nde Fort ismi zikredilebilecek üreticilerden.

Sanırız üç aşağı beş yukarı belli başlı çelik kadro üreten, ürün yelpazesinde çelik kadrolu bisikletlere yer veren bilumum markaları ve firmaları saydık. Elbette bütün isimleri hatırlamak mümkün değil. Eminiz dağ bisikletinin ilk çıktığı zamanki ruhu yaşatmak amacıyla kaynaklanan çelik kadro sayısı az değil. Çelik kadro dağ bisikletinin doğuşunda kendine yer edindi, zaman içinde alüminyum, titanyum, karbon gibi maddelerin yayılmasına, özellikle büyük üreticiler tarafından tercih edilmelerine rağmen câzibesinden birşey yitirmedi ve bugün hak ettigi yere geldi diyebiliriz. Aslında On One’ın çelik kadrosunu tanımlamak için kullandığı cümle bütün çelik kadrolu bisikletleri ve arkalarındaki görüşü anlatıyor: It's not a jump bike, not a race bike, it's a bike for riding.

Bisiklet üretiminde kullanılan maddeler

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

haber   Hafta Başı "Potpurisi"  
haber   DeKerf ve SRAM Röportajlari  

  Bu yayın 15786 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015