Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Güvenli Bisiklete Binmede 10 Önemli Başlık
Güvenli Bisiklete Binme

Güvenli Bisiklete Binmede 10 Önemli Başlık

Derleyen: Alptekin Başkır
14.12.2005

Hepimiz şehir ormanlarında korkusuzca bisiklete binebiliyoruz. Bu ormanların bilmediğimiz bölgelerine veya yollarına girsek bile, en yakın çevrede bulunan asfalt bir yola çıkaracağından o kadar eminiz ki, başımıza bir şey gelmesinden ya da kaybolmaktan korkmuyoruz. Birazdan okuyacağınız yazı ise, daha çok yerleşim bölgelerinden uzak, vahşi denebilecek yerler için geçerlidir. Bu korkuları asgarîye indirmeyi önceden alacağımız önlemlerle sağlayabiliriz.

1- Bisiklete bineceğiniz bölge özellikle tehlikeli ve uzak ise, grubunuz dışında olan birisinin, nereye gittiğinizi ve ne zaman döneceğinizi bildiğinden emin olun.

2- Mutlaka kilometre saati kullanın, bu sayede ne kadar zamanda ne kadar yol ve irtifa aldığınızı bilirsiniz. Eğer kilometre saatinizde pusula yok ise, yanınızda bir de pusula bulundurmanızda fayda var. Unutmayın ki, pusulanız metallerden etkilenecektir. Bu sebeple kullanacağınız zaman bisikletinizden uzaklaşın.

3- GPS, en az hata payına sahip yön bulma aletidir. Bu aletin nasıl çalıştığını önceden öğrenmeniz gerekir. Binerken yanınızda fazladan pil bulundurmayı unutmayın. GPS'in bir dezavantajı ise, bulunduğunuz bölge koşulları GPS'inizin az sayıda uydu görebileceğidir. Bu da uydudan alınan sinyallerin zayıf alınmasına neden olacaktır.
GPS kullanırken, gittiğiniz bölge hakkında bilginizin olması da daha güvenlikli hareket etmenizi sağlayacaktır.

4- Yanınızda gittiğiniz bölgeye ait topografik harita almanızda fayda var. Haritayı kullanarak yükseklikleri okuyarak, nerede olduğunuzu anlayabilir, nereye gideceğinizi görebilirsiniz.

Ülkemizdeki oryantiring kulüplerine baş vurarak harita kullanmasını öğrenebilir, bu konuda antrenmanlar yapabilirsiniz. Buradaki linkten Türkiye'deki oryantiringsporu içeren kulüp ve derneklere ulaşabilirsiniz.

5- Yön bulmada başarısız olduğunuzda güvenliğiniz için yanınızda cep telefonu olmasında fayda var. Yalnız, pedal çevirirken telefonunuzu kullanmak kaza yapmanıza yol açabilir.

Büyük boyut için tıkla!

6- Bisiklete binmeden önce, bisiklete bineceğiniz alanın yeryüzü şekillerine bakın, binmeye başlamadan önce hangi yükseklikte olduğunuza öğrenin, göze çarpan ilginç yeryüzü şekillerinin notunu alın, kuzey yönüne dikkat edin, güneşin, ayın durumunu kontrol edin. Bu bilgiler sizi sürüşe daha hazırlıklı kılacaktır.

7- Eğer gece bisiklete binilecekse sürüşe başlamadan önce göze çarpan belirgin ışıkları not edin. ( Bu özellikle dağ eteklerinde bulunan yerleşim yerlerinde geçerlidir, Bursa, İzmit , Sapanca vb.) Gece sürüşlerinde gruptan kısa süreliğine bile olsa ayrılmayın. Bilmediğiniz bir bölgede gece biniyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Gece karanlığında kafanızın karışması çok kolaydır. Gece asla tek başınıza bisiklete binmeyin, mutlaka yanınızda arkadaşınız olsun.

8- Önceden birlikte bisiklete bineceğiniz kişiler ile kaza ya da kaybolma durumunda ne yapacağınızı konuşun. Kaybolma durumu için bir buluşma noktası ayarlayın ya da bir strateji belirleyin.

9- Bineceğiniz bölge hakkında önceden bilgi edinin ve mümkünse bölge de daha önce bisiklete binenlerden bilgi alın. Bineceğiniz rotayı önceden harita üzerinde çalışın.

10- Eğer gittiğiniz yoldan geri dönecekseniz ve geriye dönüşünüz çok uzun sürmeyecekse yollara belli işaretler koyabilirsiniz. Bu işaretleri güzergâhınızdaki yol ayrımlarına bir kaç parça taşı üst üste koyarak yapabileceğiniz gibi belirgin özelliği olan nesneleri de not edebilirsiniz.

İlk defa bisiklete bindiğiniz bir bölgede ya da çok alışık olmadığınız bir yerde hiç farkında olmadan kaybolabilirsiniz, o yüzden de tedbiri elden bırakmayın.

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 6812 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015