Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Temmuz . 2020  
Yorgunluğun Halleri
Bitkinlik Yolunda

Yorgunluğun Halleri

Derleyen: Elif Murat
1.1.2006

Çok hareket etmeden yaşayan kişiler yorgun olduklarını hissettiklerinde dinlenmek için genelde tek bir yola başvururlar; uyurlar. İşte bundan dolayı çoğu kişi sadece bir çeşit yorgunluk olduğunu zanneder. Aslında bir çok şekilde yorulabiliriz, sonuçta hepsi bitkin, halsiz ve enerjisiz hissetmemize neden olur. Fakat tüm yorgunluk tiplerinin farklı nedenleri, sonuçları bulunduğu gibi bunları gidermenin de farklı yolları bulunmaktadır. Bir bisikletçinin hangi tipte yorgunluk hissettiğini belirlemesi ve kendine ciddi bir şekilde zarar vermeden gerekli önlemleri alması çok önemlidir.

Uyku Hali

Yorgunluğun en sık görülen çeşitlerinden biri kişinin kendisini uykusuz hissetmesidir ve kişinin uykusunu yeterli şekilde almamasından kaynaklanır. Belirtileri arasında esnememiz, başımızın öne düşmesi ve kendimizi normalden bitkin hissetmemiz yer alır. Bir bisikletçi için yorgunluğun önemli sebeplerinden biri değildir. Tek çözümü uyumaktır. Kendinizi uykusuz hissettiğinizde durun ve biraz uyuyun. Yapılan çalışmalar ayakta kalmak için kullanılan diğer yöntemlerin zararlı olduğunu göstermektedir. Eğer devamlı uyuma isteği duyuyor ya da uyumakta zorluk çekiyorsanız doktorunuza danışın.

Güneşten Ya Da Rüzgardan Kaynaklanan Cilt Yanıkları

Cilt yanıkları güneş ya da rüzgar kaynaklı olabilir. Belirtileri arasında kırmızılaşmış, dokunulduğunda sıcak gelen bir cilt, bitkinlik ve hafif baş dönmesi bulunur. Rüzgar yanıkları görece hafif etkiler yaratır; güneş yanıkları ise tehlikeli olabilir, kanserin başlıca sebeplerinden biridir. Cilt yanıklarının en hafif formları bile bir kaç saatlik uykusuzluktan çok daha kötüdür. Korunmak için güneş kremleri, koruyucu giysiler ve şapkalar kullanabilirsiniz. Öğlen saatlerinde güneşe çıkmamak ve antreman yapmamak daha sağlıklı olacaktır.

Büyük boyut için tıkla!

Kalbin Yorulması

Kalbimizi kondisyonumuzun ötesinde zorladığımızda meydana gelen yorgunluğa kalp yorgunluğu adını verebiliriz. Kalbimizin hızla çarpar, çok derin ve hızla nefes alırız, yokuşları çıkacak halimiz kalmadığını hissederiz, sıcaklarız ve kendimizi gergin hissederiz. Bu belirtileri genelde normalde gittiğimiz mesafelerin üstünde yol aldığımızda ve yokuş çıkarken yaşarız. Çözüm durup dinlenmek ve kalbimize kendisine gelmesi için zaman vermektir. Uzun vadede daha yavaş tempoyla bisiklete binebilir ya da kondisyonumuzu arttırabiliriz.

Kas Yorgunluğu

Kas yorgunluğu temelde kaslarda depolanan enerjinin tükenmesi ile ortaya çıkar. Kalbimiz genellikle kendimizi kısa sürede çok zorladığımızda yorulurken, kaslarımız genellikle kendimizi sürekli zorladığımızda yorulur. Pedal çevirirken zorlanırız, yavaşlamak isteriz. Kas yorgunluğu kramp girmesine de yol açabilir. Hissettiğimiz yorgunluk bir günden fazla sürebilir. Çözüm ara vermek, şekerli besinler almak, tempomuzu yavaşlatmak ve uzun vadede kondisyonumuzu arttırmak olacaktır.

Büyük boyut için tıkla!

Vücudumuzun Belli Bölgelerinin Ağrıması-Tutulması

Ağrılar cilt yanıkları ya da kas yorgunluğu sonucunda oluşmamışsa, vücut yapımıza uygun olmayan bir bisiklete binmemiz ya da pozisyonumuzun yanlış olması sonucunda meydana gelebilir. Vücudumuzun çok dik ya da gergin olması, yol koşulları ya da bazı kaslarımızın diğerlerinden zayıf olması, uyuma pozisyonumuz, varsa sakatlığımız ya da ufak çapta eklem iltahabı da bu tür ağrılara yol açabilir. Kıyafetimiz, ayakkabımız, bisikletimizin parçaları da önemlidir. Ağrıyabilecek-tutulabilecek başlıca bölgelerimiz buynumuz, sırtımız, ayaklarımız, kasıklarımız ve popomuzdur. Ağrı-tutulma hissettiğimizde durumu ihmal etmemeli, uzun vadeli problemler çıkmadan çözüm bulmaya çalışmalıyız. Durumdan duruma değişse de temelde çözüm olarak şunları deneyebiliriz: 1) Arada bir bisikletten inip hafif egzersizler yapmak 2) Bisiklet sürerken hafifçe esnemek ve vüdudun duruşunu değiştirmek 3) Gidonu, tucacakları ve seleyi boyumuza ve vücut ölçülerimize uygun şekilde ayarlamak, ölçülerimize uygun kadro kullanmak 4) Farklı bir sele, tutacak, eldiven kullanmak 5) Bisiklet taytı kullanmak 6) Sürüş esnasında gergin olmamak 7) Vücudumuzun daha esnek olması (esneme hareketleri, yoga yapmak) 8) Günlük sürüş mesafemizi azaltmak )) Bisikletimizi değiştirmek... Not: En ucuz alternatiflerden başlamak daha iyi olacaktır. Herkesin zaman zaman bir yerleri ağrıyabilir ya da tutulabilir...

Sıcaktan Kaynaklanan Yorgunluk

Yüksek sıcaklık, nem, güneş ışığından kaynaklanır. Enerji seviyemizin çok düştüğünü hissederiz, cildimiz hararetlenir, başımız döner, midemiz bulanır yemek yemede zorlanabiliriz. Bu koşullar altında sıvı eksikliği yaşanması hayati tehlike oluşturur! Bu belirtileri yaşadığımızda hemen bisikletimizden inmeli, gölgeye geçmeli, ıslak havlular ile vücut ısımızı düşürmeli ve sıvı almalıyız. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için havanın sıcak olduğu günlerde sadece sabahları ya da akşamları bisiklete binmeliyiz.

Büyük boyut için tıkla!

Soğuktan Kaynaklanan Yorgunluk

Soğuk yorgunluğu düşük ısıda bisiklete binip üşümekten kaynaklanır. Soğuk yorgunluğuna başağrısı da eşlik edebilir. Hipotermi bu tip yorgunluğun uç noktasıdır. Yüksek irtifada ya da yağmurda, vücudumuz yorgunken üşüdüğümüzde hipotermiye yakalanmak sanıldığından çok daha kısa sürebilir ve hayati tehlike arzeder. Belirtileri yorgunluk hissi, kendini enerjisiz hissetme, cildin soğuması, bitkinlik ve rehavettir. Kendini uykulu hissetme ve düşünce bulanıklığı çoğu zaman bu belirtilere eşlik eder. Hipotermiye giren kişiye ılık sıvılar verilmeli ve direk sıcaklık kaynağına maruz bırakılmadan dışarıdan ısıtılmalıdır (örn: cilt teması).

Dehidrasyon (Vücudun Susuz Kalması)

Dehidrasyon yeterli miktarda sıvı alınmaması sonucunda oluşur. Genelde sıcak havada kısa sürede kaybedilen sıvı yerine konmadığında ortaya çıkar. Belirtileri susuzluk (hiç susuzluk da hissetmeyebilirsiniz!), baş dönmesi ve bitkinliktir. Bu belirtileri kendinizde gözlemlediğinizde bol bol su için, kıyafetlerinizi ıslatın ve gölgeye geçin. En doğrusu bu belirtileri hissetmeden ve susuz kalmadan bisiklete binerken kısa aralıklarda ufak miktarlarda su içmek olacaktır.

Beynin Oksijensiz Kalmasından Kaynaklanan Yorgunluk

Oksijen yorgunluğu beyine yeterli miktarda oksijen gitmemesinden kaynaklanır. Kendimizi aşırı zorlamamamız sonucunda oluşur; yüksek irtifa, yorgunluk, kan dolaşımının mideye yönelmesi de yardımcı etkenlerdir. Belirtileri arasında baş dönmesi, gözlerimizin önünde noktalar görmemiz bulunur. Migren ağrısına çok benzer. Kusma ve bayılma ile sonuçlanabileceğinden bu belirtileri gözlemlediğimizde durup dinlenmek çok önemlidir. Ayrıca bir tedaviye gerek yoktur. Bu tip oksijen yorgunluğu oksijen yetersizliği ( kaslara yeterli oksijen gitmemesi, nefes nefese kalmak) ile karıştırılmamalıdır.

Büyük boyut için tıkla!

Can Sıkıntısı Kaynaklı Yorgunluk

Sıkıntı-bıkkınlık hissi basit bir problem gibi gözükebilir. Fakat yorgunluk benzeri belirtiler yaratır ve sürüşten vazgeçmenize neden olabilir. Monoton bir çevre, tek başına yol almak, pedal çevirmekten başka yapacak bir şey olmadığı hissi can sıkıntısına neden olabilir. Hızımız yavaş yavaş düşer; her yokuş daha dik, daha uzun gözükmeye başlar... Bir şekilde sürüşümüzü daha zevkli kılmak (bir arkadaşla yola çıkmak vb.) bu belirtileri ortadan kaldıracaktır.

Stres-Gerginlik

Gerginlik, kendimizi zorlamadan bile kısa sürede çok yorgun hissetmemize neden olabilir. Bisiklete binmek normalde gerginliğimizi azaltan bir faaliyettir. Fakat bazı günlerde şu veya bu nedenle (örn: trafik sıkışıklığı) strese yol açarak yorgunluğa neden olabilir. En iyi çözüm bisiklet sürmeyi bırakıp rahatlamak olacaktır.

Kemik Yorgunluğu

Kemik yorgunluğu çok büyük olasılıkla yukarda belirtilen nedenlerden bir kaçının bir araya gelmesiyle meydana gelir. Bu noktada her şeyi bırakıp iyice dinlenmenizi tavsiye ediyoruz...

Çözüm

Bisiklet sürerken hafiften yorgunluk hissetmeye başladığınızda kendimizi dinlemeli ve yorgunluğumuzun kaynağını belirlemeye çalışıp uygun çözümü HEMEN uygulamalıyız. Acıkmadan yemeli, susuzluk hissetmeden su içmeli, üşümeden sıkı giyinmeli, uykusuz kalmadan uyumalıyız... Böylece daha yüksek hızda daha uzun mesafe gidebilir ve kendimizi çok daha iyi hisseder, sürüşümüzden çok daha fazla keyif alırız.

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 27194 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015