Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Temmuz . 2020  
Hasan Olimpiyat Yolunda!
Hasan Kandemir'le Ropörtaj

Hasan Olimpiyat Yolunda!

Yazar: Doğu Eke - Alptekin Başkır
18.1.2006

MTBTR ekibi olarak Bozcaada yarışına katılma fırsatımız oldu. Oldukça keyifli geçen bu dağ bisikleti maratonu ve festivalinde aynı zamanda Hasan Kandemir'le keyifli bir sohbet yaptık. Sizlerle bu keyifli dakikaları paylaşmak istiyoruz.

Dogu: Bize sporcu kimliğinden bahsedebilir misin?

Hasan: Spora 1993 yılında Orta Okulda atletizm ile başladım. Alanya’da katıldığım atletizm yarışında orta okullar arası birinci oldum. Bu başarım üzerine Alanya Triatlon takımına davet edildim. 1993 den 1998 yılına kadar bu takımda olimpik mesafede yarıştım. Bu kategoride derecelerim var. Duatlon’da 95 Türkiye Şampiyonu oldum. O dönemde Alanya Sporda yarışıyorduk. 1997 de Muğla üniversitesi İktisat fakültesini kazandım. Haliyle pek fazla antrenman yapamamaya başladım. Triatlon yaparken üç disiplin içinde ayrı ayrı antrenman yapmanız gerekiyor. Eğer sıkı bir antrenman yapmazsanız ilk üçe girmeniz çok zor. Bir diğer nedense triatlonda bisiklette başka yarışmacının hava koridorunu kullanma yasağı kalktı. Benim de yüzmem bisikletime göre zayıftı. Yarışlarda yüzmedeki açığımı bisiklette kapatma avantajım bu yeni değişiklikle kalkmış oldu. Aynı dönemde dağ bisikleti ulusal yarışları yapılmaya başlandı. Bu vesile ile dağ bisikleti sporunun bana daha uygun olduğunu gördüm. Günde 2-3 saat antrenman ile derece yapma olanağı var.

 Hasan Kandemir
Hasan Kandemir
Büyük boyut için tıkla!

Doğu: O dönemde Üniversitede takım varmıydı?
Okul dönemindeyken dağ bisikletinde henüz profesyonelleşmemiştim. Bu arada okulun kros takımında 12.000 m koşuyordum. Üniversiteler arası yarışlarda iyi dereceler yaptım. 98’den günümüze kadar ise dağ bisikletine biniyorum. 98’de Avrupa Dağ Bisikleti Şampiyonasına, 99‘da da Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonasına katıldım.

Doğu: Şimdiki imkanlarınız nasıl? Nasıl bir çalışma programınız var. Özellikle yeni sporculara örnek olması adına biraz bahseder misin?

Biz antrenmanlarımızı Yunus(Yetkin)’la yapıyoruz. Antrenmanlara birlikte çıkıyoruz. Artık kardeş gibiyiz. Yarışlarda bazen o önde ben arkasında, bazen de tam tersi oluyor.

Büyük boyut için tıkla!

Doğu: Yol bisikletinde takım strateji doğrultusun tüm takım bir hareket ediyor. Peki bu dağ bisikletinde var mı?

Hasan: Dediğin gibi yol bisikletine takım çok önemli. 8 kişilik takım, bazen bir kişiye çalışabiliyor. Dağ bisikletinde ise bu pek mümkün değil. Belki maraton ve noktadan noktaya yarışlarında bunu kısıtlı bir şekilde yapılabilinir.

Büyük boyut için tıkla!

Alptekin: Yunusla aynı takımdasınız. Nasıl bir antrenman yapıyorsunuz? Haftalık programından bahseder misin?

Hasan: Daha öncede belirttiğim gibi Yunus’la birlikte antrenmana çıkıyoruz. Sezon öncesi aynı zamanda kışın yumuşak ama 4-5 saatlik uzun sürüşler yapıyoruz. Bu sürüşlerimiz genellikle yolda oluyor. Sezon bitiminde yaklaşık 3 hafta dinleniyoruz. Daha sonra ağırlığa başlayacağız. Ağırlıkla beraber uzun mesafe antrenmanları yapacağız. Bu 2 – 3 hafta sürecek bu şekilde. Eğer nabzımızı yükseltmezsek Mart ayında performansımız tepe noktasına gelir. Sezon ortasında düşüşe geçebilirsin ki bunu istemeyiz. Uzun mesafe antrenmanının anlamı budur. Sezon gelipte yarışlara 3 hafta kalıncaya kadar rutin antrenmanlar yaparız. Yarış sezonunda ise neredeyse her haftasonu veya iki haftada bir yarışa gidildi geçtiğimiz sene. Bundan dolayı yarışmak dışında çok fazla bir antrenman yapmıyorum. En kötü yarış en iyi antrenmandan daha faydalı oluyor. Avrupalı sporcu çok yarışa giriyor en önemli avantajı bu Hiçbir antrenmanda 190 ortalama nabızla 2 saat antrenman yapmıyoruz. Şu an yaşım 28, buna göre olması gereken maksimum nabzın 192 olması gerekirken, yarışta 205’i görüyorum. Bu nedenle yarış çok önemli. 2005’te yurt içi ve yurt dışında çok fazla yarışa girdik. Bu da bizim performansımıza yansıdı. UCI ‘ın listesinde 120 sıraya kadar yükseldim ki, önceki senelerde hiç puanım yoktu. Bu aynı şekilde Yunus’a ve Bilal’e de katkı sağladı. Takım olarak da ilk 50 ülke arasına girdik.

Yine antrenmana dönersek, yarış koştuğumuz günün ertesi günü mutlaka hafif bir sürüş ile 45dakika kadar bisiklete bineriz. Eğer haftasonu yarış varsa, Salı günü sıkı bir çalışma yaparız, çarşamba dinleniriz, perşembe yumuşak bineriz. Cuma ise yolda antrenman yaparız. Cumartesi ise hafif bineriz.

Sprint yokuş antrenmanları yarış zamanı yapmıyoruz, bu tür antrenmanları 3 hafta kalana kadar yapıyoruz, daha sonra antrenmanlarda tempo düşüyor, son haftalarda iyice hafif antrenman yapıyoruz.

Federasyon gelecek sene yabancı bir hoca ile anlaşacak sanırım. Bu tür özel bir antrenör ile anlaşılmış olması bizi daha iyi hazırlayacak, kişiye özel yıllık çalışma programlarımız olacak. Bu da herkesin zayıf yönlerini daha iyi geliştirmesini sağlayacak.
Benim için maraton yarışına girmek daha avantajlı. Yurtdışında ki maraton yarışlarını seçmeyi tercih ederim, çünkü iyi olduğum bir alan.

Alptekin: Bugün birinci olarak bitirdin ( Bozcaada 1. Dağ Bisiklet Maratonu)? Neler hissediyorsun? Bu sorunun aslında başka bir soruyla da bağlantısı var ? Bu spor sana neler hissettiriyor ? Neden dağ bisikleti ?

Hasan: Bisiklete binmemin sebebi daha çok yarışmayı sevmem, rekabetçi bir ruhumun olmasından kaynaklanıyor. Bisikleti gezi amaçlı olarak kullanmak beni sıkar mesela. Spor yapıyorsam içinde mutlaka yarışma olmalı.

Doğu: Peki bugün bekliyor muydun ?

Hasan: Açıkçası bekliyordum ama Halil'le kapışmam beni şaşırttı. Çok iyi hazırlanmış.

Büyük boyut için tıkla!

Alptekin: Evet bana tur attığınızda gördüm ki bayağı ciddi kapışıyordunuz.

Hasan: Açıkçası benim biraz da performansımın düşük olduğu bir zaman, çünkü sezon bitti. Bu yarışta puan vermeyen bir yarış, daha çok camiayı bir araya getirmek için yapılmış sezon sonu festivali gibi gördük.

Yurt dışındaki yarışlar çok stresli geçtiği için burada biraz rahattık. Bu tür yarışlara gittiğimizde sıkıntı ve stresten kustuğumu bilirim. Sıkıntıdan yani.

Performansını olumsuz etkiliyor mu yoksa daha çok adrenalin mi salgılıyorsun ?
Yok, daha çok konsantre olmamı ve adrenalin salgılamamı sağlıyor.

Doğu: Çok teşekkürler Hasan, umarız daha sonra daha uzun bir söyleşi yapma imkanımız olur. Başarılarının devamını diliyor, seni olimpiyatlarda görmek istiyoruz. 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

İlgili Linkler:  

haber   İlk Türk UCI Dağ Bisikleti Takımı  

  Bu yayın 5077 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015