Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Temmuz . 2020  
Trafikte Bisiklet Kullanımı
Şehir İçinde Güvenlik

Trafikte Bisiklet Kullanımı

Yazar: Elif Murat
12.2.2006

Bisikletin sadece bir spor aracı değil, aynı zamanda şehir içinde kullanılacak bir taşım aracı olduğu da bir gerçek. Türkiye’de de bu konuda son yıllarda olumlu adımlar atılıyor. Her şeye rağmen ülkemizde araç trafiğinde bisiklet kullanmak –hele de İstanbul gibi büyük şehirlerde- hâlâ oldukça tehlikeli. Dolayısıyla nelere dikkat edileceğini iyi bilmek gerek.

1) Göze çarpın, görünür olun. Araba kullanıcıları sizi farketsin. Bunun için gündüz kırmızı, sarı, turuncu gibi canlı renkler giyinin. Gece ise beyaz giyinin, bisikletinizin önünde ve arkasında mutlaka ışık ve reflektörler bulundurun.

2) Tehlikelere karşı hazırlıklı olun, çıkabilecek problemlere karşı kendinizi önceden koruyun. Kendinize güvendiğinizi gösterin. Motorlu araç sürücüleri davranışlarınızı tahmin edebilecek şekilde bisiklet sürün. Böylece sürücüler davranışlarınızı daha hızlı biçimde algılayabilirler ve yolu sizinle paylaşırken rahatsızlık hissetmezler.

3) Trafik tıkalı ise ve yavaş ilerliyorsa arabaların kullandığı şeritten gidin. Bu durumda arabalar kadar hızlı gidebilirsiniz.Yolun kenarından gittiğinizde hem daha zor farkedilirsiniz hem de sürücüler tarafından sıkıştırılabilirsiniz.

4) Yolun kenarında paralel biçimde parkedilmiş arabaların kapıları aniden açılabilir. Arkanızdaki araç geçmesine izin vermeniz için korna çalsa da park halindeki araçlarla aranızdaki mesafeyi hep koruyun. Sağa yanaşmanız için uygun bir fırsat nasılsa çıkacaktır, acele etmeyin.

5) Kırmızı ışıkta arabaları sağdan geçmeyin. Her iki yönden açılan kapılara çarpabilirsiniz. Bu davranış sürücüleri de rahatsız eder çünkü ışık değiştikten sonra sizi tekrar geçmeleri gerekecektir.

Büyük boyut için tıkla!

6) Işıklarda durduğunuzda yolun kullandığınız kısmının tam ortasında durun. Bu şekilde sürücülerin sizi sıkıştırmalarını önleyebilirsiniz. Işık değiştiğinde öncelikle ortalama hızınıza ulaşın, daha sonra sağa yanaşarak sürücülerin sizi geçmesine izin verin.

7) Yol kenarında paralel parkedilmiş arabaların yanından geçerken düz bir çizgiyi izleyin. Boşluklara girip çıkmayın. Sürücüler aniden trafiğin aktığı bölüme geçmenize hazır olmayabilirler.

8) Motorlu araç sürücülerinin bisikletçileri tehdit eden en sık karşılaşabileceğiniz üç hatasına karşı önceden hazırlıklı olun:

 • Siz düz giderken kavşakta aniden önünüzde sola dönebilirler.
 • Dur işaretine uymayarak aniden önünüze çıkabilirler.
 • Sizi geçtikten sonra aniden sağa dönerek önünüze çıkabilirler.

  9) Kesişen yollarda eğer geçiş üstünlüğü bulunan yoldaysanız yavaşlamayın. Yavaşlarsanız sürücüler önünüze çıkıp yolunuzu kesebileceklerini farzederler ve böyle ortdavranırlar. Pedallamaya devam edin ama fren yapmaya da hazır olun.

  10) Sağa dönüşlerde yolun sağında kalın fakat arkadan gelen araç ve kaldırım arasında sıkışmamaya da dikkat edin. Sola dönüşlerdehızlıca sol omzunuzun üstünden yolun boş olup olmadığını kontrol edin.Yolun ortasına paralel biçimde ilerleyin, sonra sola dönüşünüzü tamamlayın. Ani dönüş yapmayın.

  11) İşitme duyunuzu erken uyarı sistemi olarak kullanın. Hızlanan ya da yavaşlayan motorlar,lastik sesleri, vites değişiklikleri tehlikeleri öngörmenizi sağlar.

  12) Dönüşlerde, şerit değişikliklerinde ve durmak istediğinizde vücudunuzla işaret verin. Sağa dönüşlerde sağ kolunuzla, sola dönüşlerde sol kolunuzla sinyal verin. Fren yapacağınız zaman ise sağ kolunuzu avuç içiniz arkaya dönük olacak şekilde hafifçe kaldırın.

  13) Park halindeki araçların aynalarına dikkat edin. Böylece aniden önünüze çıkabilecek araçlara ve açılan kapıları önceden farkedebilirsiniz. Arabaların arasından çıkan yayaları da görebilirsiniz.

  14) Tüm arayolları gözlerinizle tarayın. Arabalara, çocuklara, hayvanlara dikkat edin. Kalabalık bölgelerde doğabilecek tehlikeleri öngörmeye çalışın.

  15) Ara yollarda duran arabaların ön tekerleklerine dikkat edin. Öne doğru hareket edip etmediklerini en iyi bu şekilde farkedebilirsiniz. Size doğru hareket ettiklerini gördüğünüzde fren yapmaya ve bağırmaya hazırlıklı olun.

  16) Trafikte düdük, korna ya da zil kullanmayıunutun. Gerekli durumlarda kullanmanız çok uzun sürebilir ve duyulmayabilir. En iyisi bağırın, bağırırken ellerinizi kullanmanız gerekmez ve hemen dikkat çekersiniz.

  Büyük boyut için tıkla!

  17) Sürücüler sizi bilerek ve isteyerek sıkıştırdıklarında bağırmayın, kızgın tepkiler vermeyin. Siz böyle davranarak sürücüyü cezalandırmak isteseniz bile, bu hareketleriniz saldırgan kişiye amacına ulaştığını gösterir ve aynı tip hareketleri tekrarlamasını sağlar. Kenara da çekilmeyin. Bu da korktuğunuzu gösteren ve saldırgan sürücüyü mükafatlandıran bir harekettir. En iyi tepki hiç tepki vermemektir. Hiç bir şey olmamış gibi yolunuza devam edin. Saldırgan sürücülerle yüz göz olmak size hiç bir şey kazandırmaz.

  18) Fırsat bulursanız plaka numarasını okuyun, aklınızda tutmaya çalışın veya not edin ve polise verin. Hiç belli olmaz, kötü sicilli bir sürücünün ehliyetine el konulmasını sağlayabilirsiniz.

  19) Ani dönüş yapmayı öğrenin. Bu hareket aniden önünüzden sağa ya da sola dönen arabalara çarpmanızı önleyebilir.Gidonunuzu sola kırın ve sonra aniden aracın yanından sağa dönün.

  20) Güneşe dikkat edin, özellikle günün ilk saatlerinde ve güneş batarken. Güneş alçak konumda bulunduğunda sürücülerin sizi görmesi zorlaşabilir. Böyle zamanlarda güneşe doğru bisiklet sürmeyin.

  21) Daha yavaş bir bisikletçiyi geçerken “Solundayım” diye bağırın. Sağa geçmeden öce en az üç bisiklet boyu önde olduğunuza emin olun. Aniden sağa kırmayın. Geçilen bisikletçi sizseniz düz gitmeye devam edin ve ön tekerleğinizi aniden önünüze geçen bir bisikletçiden korumaya hazırlıklı olun.

  Büyük boyut için tıkla!

  22) Bisiklet yolunda giderken dikkatli olun. Önünüze koşuular, paten kayanlar veya dikkatsiz ve tecrübesiz bisikletçiler geçebilir.

  23) Kaza olduğunda plaka numarasını not etmeye ya da aklınızda tutmaya çalışın. Zaracın rengine, modeline, özelliklerine dikkat edin. Araç kullanıcısının cinsiyetini, yaşını aklınızda tutun. Yer ve zamanı not edin. Tanık bulmaya çalışın, tanıklardan kartvizit ve telefon numarası isteyin. En kısa sürede tüm detayları kalem-kağıt bularak not edin ve polise bildirin.

  Kazaları öngörmek ve engellemek için:

  Neden: Park halindeki arabalara ve diğer engellere çarpmak.
  Önlem:

 • Manevraya zaman kazanmak için ileriye bakın, arabaları ve diğer engelleri önceden farkedin.
 • Ufak engellerin etrafından geçecek zamanınız yoksa zıplayarak (bunnyhop) geçin.
 • Gidon hakimiyetinize dikkat edin ve gidonu sıkı tutun. Ön tekerleğiniz aniden bir engele çarptığında hakimiyetinizi kaybetmeyin.

  Neden:Aniden önünüze çıkan araçlar, aniden açılan kapılar.
  Önlem:

 • Park halindeki araçlarla aranıza mesafe bırakın.
 • Ani duruş yapın. Ön fren daha güçlüdür fakat aniden ön frene asıldığınızda gidonun üzerinden takla atarak uçabilirsiniz. Bunun yerine bir alternatif seleden kalkarak arka tekerleğe ağırlığınızı vermek ve arka frene basarken bisikleti bacaklarınızın arasında arkaya doğru çekmektir.
 • Tehlike doğduğunda uygulamak için ani duruş yapmayı öğrenin ve tekrarlayın.

  Neden: Akan trafiğe dikkat etmeden yola çıkmak.
  Önlem:

 • Trafiğe çıkmadan önce iki yöne de bakın ve yolun boşalmasını bekleyin. Sürücüler ara yollardaki bisikletçilere değil önlerindeki trafiğe dikkat ederler.
 • Araç kullanıcılarının sizi gördüklerini farzetmeyin. Sürücülerin dikkati dağılabilir, müzik dinliyor ya da cep telefonuyla konuşuyor olabilirler.
 • Tehlikelere karşı hazırlıklı olun, çıkabilecek problemlere karşı kendinizi önceden koruyun.

  Büyük boyut için tıkla!

  Neden: Aniden dönen motorlu araçlar.
  Önlem:

 • Bir araç sizi geçtiğinde biraz ilerlemesini bekleyin. Böylece bir anda döndüğünde aranızda fren yapacak ya da birlikte dönecek mesafe ve zaman olsun.
 • Aniden durun.

  Neden: Islak Yollar.
  Önlem:

 • Yağmurdan sonraki ilk bir saatte bisiklete binerken özellikle dikkatli olun. Yollar su ve araç egzozunun karışması sonucunda çok kaygan olur.
 • Fren yapmak için daha çok zaman ve mesafe bırakın.
 • Dönüşlerde daha dikkatli olun.
 • Su birikintileri delikleri gizleyebilir. Mümkünse su birikintilerinin yanından dolaşın.
 • Yolun boyalı kısımları ve metal kapaklar üzerinden dönüş yapmayın. Bu bölümler yağmurla birlikte çok kaygan olur. ,

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Panorama

  Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
  Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

  Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
  Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
  Devamı » » » 

  Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

  Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
  Devamı » » » 


  Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
  Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
  Şub.14 The Armstrong Lie
  Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
  Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
  Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
  Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
  Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
  Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
  Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
  Eki.12 Velodromda Bir Gün
  Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
  Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
  May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
  May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
  Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
  Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
  Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
  Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
  Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
  Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
  Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
  Panorama Arşivi

   

    Bu yayın 52797 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015