Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Ocak . 2021  
Bir Dağ Bisikleti Rehberinin Hikâyesi
Bike Guide Türkische Riviera

Bir Dağ Bisikleti Rehberinin Hikâyesi

Derleyen: Werner Eichhorn
27.2.2006

Potansiyel dağ bisikleti cenneti Türkiye bu sahada giderek yurtdışına da açılıyor. Özellikle son yıllarda yılın büyük kısmında havanın kötü olduğu Avrupa’daki dağ bisikletçilerinin kaçış yerleri olan İspanyol Balear adalarına bir alternatif teşkil etmeye başladı Türkiye. Dağ bisikleti turları düzenleyen turizm şirketleri arttı, ülkemize gelen yabancı dağ bisikletçilerinde de artış var. Geçtiğimiz hafta haberler bölümümüzde yeni çıkacak bir rehberi duyurmuştuk sizlere. Antalya yöresi, Kemer, Tekirova, Kaş, Kalkan ve Fethiye’deki tur rotalarını gösterecek olan bu rehberi hazırlayan Werner Eichhorn ile uzun uzadıya konuştuk, kendisi MTBTR için bu rehberin nasıl oluştuğunu anlatan bir makâle yazmayı kabul etti.

Werner 38 yaşında, üç tane hobisi var: Model tren, tekli kayak (mono-ski) ve dağ bisikleti. Antalya’ya ilk defa 1999’da gelmiş bisikletle. Haliyle işinden uzun süre izin alamadığı için hep tatillerde gelip giderek hazırlamış bu rehberi. O zamanki amacı Kemer’i merkez almak. Yalnız sonrasında Kemer merkezli bir rehberin yetersiz kalacağı düşüncesiyle yayınevi arayışına girmiş. 1999’dan beri senede en az iki defa Türkiye’de. Anlattığına göre her seferinde istediği gibi rotaları bulamamış, bazı güzergâhları 3 defa geçmek zorunda kalmış, bazı güzergâhlar bir yere ulaşmadıklarından boş çıkmışlar.

Kendisinin de dediği gibi sürekli olarak bölgede kalmanın da olumsuz yanları var, yazları aşırı sıcak, kışları dağlarda kar, fiziksel olarak da belirli bir yerden sonra insan yoruluyor diyor, 14 gün kesintisiz olarak rota peşinde dağlarda gezdikten sonra bıkkınlık da ortaya çıkıyor.

Bu genel girizgâhtan sonra sözü Werner’e bırakalım:

Kaş
Kaş'ta patika
Büyük boyut için tıkla!

Kaş
Kaş'ta
Büyük boyut için tıkla!

Dağ bisikleti moda olmaya başladığı zamanlarda bizim için en önemli yöre Kuzey İtalya’daki Garda Gölü’ydü. Münih’ten birkaç saatte gidilebilen bu yörenin en önemli özelliği güzel havası. Denebilir ki muhteşem manzaralar ve burada çok yaygın olan „Moser“ rehberi ile yayılan sayısız turlarla „Lago“ bisiklet için ilk adresti.

Sarıbelen
Sarıbelen'de (Kalkan) kavşak
Büyük boyut için tıkla!

Göynük
Göynük'te Ali'nin kahvesinde ekip
Büyük boyut için tıkla!

Uzun yıllar Münih’teki büyük model tren kulübünde (NFM) çalıştım ve boş vakitlerimi model tren sergilerinde, fuarlarda ve buluşmalarda harcadım. NFM’deki üyeliğim bittikten sonra tekrar sporu keşfettim ve yakın arkadaşlarımdan biri ile her yıl İtalya’ya ve İsviçre’ye gittim, Orada şahane, kısmen 4 gün süren turlar yaptık ve 3000m’ye ulaşan geçitlerden geçtik.

Göynük
Göynük'te Ali'nin kahvesinde ekip
Büyük boyut için tıkla!

Türkiye ve dağ bisikleti

Daha okuldayken InterRail bileti alıp pek çok güney ülkesini, bu arada Türkiye’yi de gezdim. Denizli’ye, Pamukkale’ye kadar trenle gittim ve Türkiye’yi sıcak bir tatil ülkesi olarak tanıdım. 1999 yılında bir tanıdığım Antalya-Kemer’de çektiği resimleri gösterdi, özellikle Antalya’dan Kemer’e olan manzara aynı yıl bir haftalığına bisikletimle yöreye gitmemi sağladı.

Yukarıda yoldan Kaş manzarası
Yukarıda yoldan Kaş manzarası
Büyük boyut için tıkla!

Bölgeye hemen ısındım ve bir rehber yaratma fikri ortaya çıktı, elbette sonradan öğreneceğim üzere bayağı safça bir fikir. Bölgede bulabildiğim az sayıda rota çok zaman ve kondisyon istiyordu. Elle tutulur bir harita olmadığı için bütün rotaları deneme-yanılma yöntemiyle buluyordum. Bu yüzden örneğin Gedelme’den Tahtalı üzerinden Beycik’e üç defa gitmek zorunda kaldım. „Likya yolu“nun varlığından o dönemde haberim yoktu.

Kaş
Kaş
Büyük boyut için tıkla!

Kiriş’te Chemnitz’den (Almanya) bir dağ bisikleti rehberi ile tanıştım ve onunla tatil haftamın sondan bir önceki gününde bir bisiklet turu ayarladım. Yetersiz haritalar yüzünden Ovacık’tan rahatlıkla Göynük’e inebileceğimizi sandık, çok kötü yanılmışız. Tur boyunca herşey yolunda gitti, ta ki Göynük’e dönerken yanlış yöne gittiğini düşündüğümüz ve üstüne üstlük aşağı ineceği yerde tekrar 500m irtifâya çıkan patikayı bırakmamıza kadar. Tekrar kanyona indik ve nehrin akış istikametinde ilerlemeye çalıştık. Dar kanyonda zaman zaman göbeğimize kadar araba büyüklüğünde kayaların arasından gitmek zorunda kaldık, bazı yerlerde bisikletleri birkaç metre aşağı atıp arkalarından atlamamız gerekti.

Ovacık yakınında ekipten Hardy
Ovacık yakınında ekipten Hardy
Büyük boyut için tıkla!

Maalesef zaman bu şekilde geçti ve biz daha kanyondan çıkamadan karanlık çöktü, 200m irtifanın altındaydık ve nerede olduğunu ve hangi engellerin kapadığını bilmediğimiz bir çıkış bulmaya çalışıyorduk, haliyle imkânsız bir olay. Gecenin çökmeye başlaması ile birlikte geldiğimiz yolu geri dönmeye ve Ovacık üzerinden tekrar Kiriş’e gitmeye karar verdik. Ama arada zifiri karanlık gece olduğundan dönüş yolunu da, kanyondan çıkışı da bulmamız mümkün değildi. Yürüyerek kanyonda irtifâ kazanıp bir şekilde denizi görmeyi çaresizce denedikten sonra geceyi kanyonda geçirmek zorunda kaldık. İliklerimize kadar ıslanmıştık, değişecek kıyafetimiz yoktu, nerede kaldı geceleyecek bir donanım. Bir ilkyardım örtüsü ve etraftan toplayabildiğimiz kadar yaprak ile yatacak yer hazırlamaya çalıştık, elbette nehirden nispeten uzakta, sağlam zeminde. Arkadaşlarımıza ve arkadaşımın karısına haber vermemiz gerekiyordu, ama elbette bütün halimiz yetmezmiş gibi kanyonun dibinde cep telefonları ağ yakalayamadılar. Bir elde bisikletin farı, diğer elde cep telefonu kanyon duvarında hafif bir şekilde ağ görebilene kadar tırmandık, eşlerimiz haliyle durumumuzdan hiç hoşnut olmadılar ama yapacak birşey yoktu.

Ovacık
Ovacık'tan kanyona iniş
Büyük boyut için tıkla!

Gece tam anlamıyla bir işkenceydi. Etrafta yabanî hayvan var mı, varsa ne var bilmediğimiz gibi sıcaklık da çok düştü. Birbirimize sokulup sarılmaktan başka yapacak birşey kalmamıştı, garip ama kaçınılmaz bir adım. Her 10-20 dakikada, zaten kesintisiz olarak daha uzun uyuyamıyorduk, taraf değiştiriyorduk, çünkü dış taraf yaprak ve ince örtüye rağmen çok soğuktu.

Ovacık
Ovacık'tan kanyona iniş
Büyük boyut için tıkla!

En sonunda neyse ki hava ağardı, ama bizim şanssızlığımız, bu sefer de yağmur başladı. Sırılsıklam bir vaziyette geldiğimiz yolu geri dönüp tekrar Ovacık’a çıkmaya çalıştık. Yol dize kadar çamur olmuş haldeydi, bisikletleri itmek zorunda kaldık.

Ovacık
Ovacık'tan kanyona iniş
Büyük boyut için tıkla!

Şansımıza 600m irtifâda odunculara rastladık ve bizi Lada’larında Ovacık’a kadar götürmeye iknâ edebildik. Aksi takdirde aynı gün öğleden sonra kalkacak olan uçağımı kaçıracaktım. Leş gibi kirlenmiş, üşümüş ve sırılsıklam bir halde Kiriş’e indik, çabucak bisikletimi söktüm, yıkandım ve tekrar medeniyete karıştım. Bavulları zaten toplamıştım, otele dönüşümden yarım saat sonra havaalanındaydım, uçağı yakaladım…

Tahtalı yolu
Tahtalı yolu
Büyük boyut için tıkla!

Nasıl rehber yapılır?

Yaşadıklarım bölgeyi daha düzgün bir şekilde gezme isteğimi köreltmedi ama. Sadece bundan sonra turları daha etraflıca planlayıp daha geniş bir donanımla yola çıkmam gerektiğini öğrendim. Sırt çantamda bu olaydan sonra daima sıcak giysiler ve ıslanırsam değiştirmekiçin kuru kıyafet, önemli alet-edevat ve zincir pimi vs. gibi yedek parçalar, yukarıda gecen örtü, yalnız bu sefer daha kalın ve muhkem, zemin için ısı yalıtımlı bir şilte ve far için yeteri kadar pil taşımaya başladım.

Tahtalı yolu
Tahtalı yolu
Büyük boyut için tıkla!

Bundan sonraki adımlar için mutlaka daha iyi haritalar bulmak ve geçilen güzergâhları daha iyi araştırıp hazırlamak lazımdı. Bu şekilde hazırlanarak bundan sonraki gelişlerimde giderek daha müspet sonuçlar edindim ve çıkardığım rotaları bir dosyada toplayabildim, ki bu bir yayınevi bulmak için en temel şart.

Tahtalı yolu
Tahtalı yolu
Büyük boyut için tıkla!

Bu küçümsenmeyecek derecede zor adımı atmak gerekiyordu artık. Frankfurt’ta bir kitap fuarına yaptığım ziyaret önce tanıdık yayınevlerinin hepsinden red cevabı almamla sonuçlandı, sonunda neyse ki dağcılık üzerine yoğunlaşmış Rother yayınevinden olumlu cevap aldım. Rother özellikle alpinizm ve dağcılık konusunda on yıllarca tecrübeye sahip bir yayınevi. Anlaşmaya imza atana kadar ama gene bayağı zaman geçti.

Beldibi
Beldibi'nden Antalya'ya
Büyük boyut için tıkla!

Önemli olan yazarın projesine inanması değil, yayınevi de proje hakkında ikna olmalı ve sıradışı işler yapabilecek kadar cesur olmalı. Küçümsenmeyecek bir engel sosyal çevrenin bu tarz bir projeye hazırlanması, iş arkadaşlarının, arkadaşların, tanıdıkların, ailenin… Maalesef herkes anlayış göstermiyor, ama burada da projeye inanıp kendi yolundan şaşmamak gerek.

Tahtalı
Tahtalı
Büyük boyut için tıkla!

Elbette yazı yazmak konusunda da asgarî bir yetenek şart. Herkes kendini anlaşılır ve yeterli derecede açık ifade edemez. Bu tarz bir rehberin bir taraftan bir kitap, diğer taraftan bir kılavuz olması gerek. İçindeki bilgiler açık seçik yazılmalı, ama kitap sıkıcı olmamalı, çünkü okuyucu sadece bilgileri elinin altında bulmakla kalmamalı, aynı zamanda zevkle okuyabilmeli.

Tahtalı geçişi
Tahtalı geçişi
Büyük boyut için tıkla!

Bunun yanında kitabın kapsamı da bir sorun. Herşey için yer bulunmuyor, dolayısıyla üzerinde bayağı düşünerek neyin önemli olduğunu, neyin mutlaka yazılması gerektiğini, neyin belki yazılabileceğini veya neyin içerik açısından o kadar da gerekli olmayıp bırakılabileceğini saptamak şart.

Ovacık (Kemer)
Ovacık (Kemer)
Büyük boyut için tıkla!

Metin yazmamda tren ve model tren gazete ve dergileri için kaleme aldığım makâle ve testlerden gelen tecrübe çok işime yaradı. Kezâ baştan itibaren yöreden ve turlardan çok iyi resimler çekmiş olmam da faydalı oldu.

Ovacık (Kemer) yolu
Ovacık (Kemer) yolu
Büyük boyut için tıkla!

Turları adam gibi kayda alabilmek için bir ses kayıt cihazını gidondan bir tuş üzerinden çalıştırılabilecek şekilde değiştirdim. Bir kulaklık ve mikrofon seti ile söylediğim herşeyin anlaşılır şekilde kaydedilmesini sağladım. Yükseklik ölçer (Suunto) ve yol bilgisayarı elbette şart. Garmin GPS mutlaka gerekli değildi, ama faydalı oldu.

Berber çıkışı ben
Berber çıkışı ben
Büyük boyut için tıkla!

Hatay
Hatay'daki arkadaşlarımızla
Büyük boyut için tıkla!

Antalya Hisarçandır, TV vericisinin altı
Antalya Hisarçandır, TV vericisinin altı
Büyük boyut için tıkla!

Topladığım bilgileri evde kâğıda geçirdim ve değerlendirdim. Veriler, yükseklik profilleri başta Excel olmak üzere bilgisayar programları ile hazırlanıyor. Topladığım her bilgi ve veri turu yapmak isteyenler için gerekli değil.

Hatay
Hatay'da arkadaşımız Meryem
Büyük boyut için tıkla!

Kaş
Kaş'a iniş
Büyük boyut için tıkla!

Elbette son derece önemli olan bir nokta da asıl konunun etrafındaki bilgiler. Ülke ve insanlar hakkında, hava koşulları üzerine ve bölgeler konusunda geniş bilgiler şart, kezâ nasıl bölgeye ulaşılabildiği, bisikleti getirirken dikkat edilecek noktalar, bisiklet kiralanıp kiralanamadığı, önemli adresler, telefon numaraları, şahıslar, köyler vs., genel davranış kuralları ve tavsiyeler de rehberde yer almalılar.

Kaş
Kaş'a iniş
Büyük boyut için tıkla!

Bu şekilde yazdığım ilk kitabım ve nasıl bir tepki alacağını göreceğiz. Eğer böyle bir rehbere talep olursa daha geniş bir rehber çıkabilir, elbette yayınevi de kabul ettiği takdirde Türkiye Rehberi 2’nin çıkması için hiçbir engel kalmaz.

Kaş
Kaş'a yakınında Phellos'a yol
Büyük boyut için tıkla!

Kaş ve Kalkan arasında
Kaş ve Kalkan arasında
Büyük boyut için tıkla!

Rehber hakkında

Rehber bölgede turizm faaliyeti çerçevesinde dağ bisikleti turları düzenleyen şirketlerden (örneğin Alanya-Side bölgesine yoğunlaşan Bike Turkey / Öger Tur) tamamen bağımsız kişisel bir girişim.

Bezirgan
Bezirgan'da (Kalkan) yol
Büyük boyut için tıkla!

Kalkan sırtlarında
Kalkan sırtlarında
Büyük boyut için tıkla!

Antalya yöresi (merkezi Köprüaltı olmak üzere), Kemer (Beldibi ve Kiriş), Tekirova, Kaş, Kalkan ve Fethiye turların çıkış noktaları. Rehber her şeyden önce bisikletçilerin kendi başlarına gezebilmeleri için tasarlandı. Dolayısıyla rehbere temel olarak daha önce çıkmış gezi yazıları vs. kullanılmadı, bu da rehberin şimdiye kadar bisikletle girilmemiş yerleri göstermesini mümkün kılıyor.

Bezirgan
Bezirgan'dan Kalkan'a yol
Büyük boyut için tıkla!

Rehberdeki rotalar her seviyede, en zor rotanın özellikleri de 120km / 2750m irtifâ çıkışı şeklinde. İşin güzel yanı, rehberden faydalanmak için GPS gerekmiyor illâ ki. Sıradan bir km saati ve irtifâ ölçer ile rehberi tamamen kullanmak da mümkün.

Göllü
Göllü'den Beycik'e geçiş (Tekirova-Kemer)
Büyük boyut için tıkla!

Önsöz ve giriş bölümünde gerekli genel bilgiler (örneğin bisiklet taşıma, önemli adresler, hava durumu, ülke vs.) var, resimler ile birlikte rahat okunabiliyor.

Bike Guide Türkische Riviera / Lykische Küste (Likya kıyısı) aşağıdaki bölgeleri kapsıyor:

 • Antalya (Konyaaltı)
 • Kemer (Beldibi’nde Çamyuva’ya kadar, çıkış noktası Kemer merkez)
 • Tekirova (çıkış noktası Tekirova’ya gelen D400 yolu)
 • Kaş (çıkış noktası liman)
 • Kalkan (çıkış noktası merkez)
 • Fethiye

  Kaş
  Kaş'a iniş
  Büyük boyut için tıkla!

  Bütün bu bölgeler için bir haftalık tatil boyunca her gün farklı bir rotada binilebilecek kadar fazla tur var. Turlar hafiften başlayıp uzuna, oldukça zora kadar gidiyorlar. Maraton meraklıları için de atlama zıplama meraklıları için de rehberde uygun rotalar var. Antalya’daki birkaç rota dışındakiler ıssız bir doğa içindeler. Rotaların büyük çoğunluğu daire şeklinde, yani en sonunda tekrar başlanılan yere dönülüyor. Bu sayede hiçbir yerden iki defa geçilmiyor turda.

  Sarıbelen
  Sarıbelen'de (Kalkan) yol
  Büyük boyut için tıkla!

  Her tur için kısaca önemli noktalar (süre, mesafe, yükseklik profili, zorluk derecesi) belirtiliyor. Bunun yanında rotaların çıkış noktalarına nasıl ulaşılabileceği gibi bilgiler de var.

  Her turun bir de metin bölümü var. Burada tur anlatılıyor ve yöre ile turun kendisi hakkında daha kapsamlı bilgilere yer veriliyor.

  Sütleğen
  Sütleğen'de (Kalkan) yol
  Büyük boyut için tıkla!

  Bunlar rehberin kitap kısmı, ayrıca bir de yol için el kitabı olan kısmı var ki, burada da tur hakkında mutlaka gerekli bilgiler, (yukarıda belirtilenler) ile birlikte kavşak noktalarından ne tarafa dönüleceği, nereden itibaren çıkış, nereden itibaren iniş olacağı, zeminin durumu gibi bilgiler veriliyor. Bir yükseklik profili bütün çıkış ve inişleri gösteriyor. ayrıca genel olarak tur yöresini kapsayan bir harita da tam olarak nerede bulunulduğunu anlamaya imkân tanıyor. Bütün tur haritalarında ayrıca turdan resimler de var.

  Rehberin sonunda da önemli adresler, telefon numaraları, internet sayfaları ve ihtiyaç duyulduğunda temel bir iletişimi sağlamak için ufak bir sözlük bulunuyor.

  Kaş
  Kaş'ta yol
  Büyük boyut için tıkla!

  Kaş
  Kaş'ta yol
  Büyük boyut için tıkla!

  Bike Guide Türkische Riviera

  Yayınevinin sayfası

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Panorama

  Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
  Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

  Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
  Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
  Devamı » » » 

  Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

  Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
  Devamı » » » 


  Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
  Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
  Şub.14 The Armstrong Lie
  Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
  Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
  Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
  Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
  Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
  Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
  Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
  Eki.12 Velodromda Bir Gün
  Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
  Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
  May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
  May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
  Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
  Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
  Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
  Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
  Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
  Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
  Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
  Panorama Arşivi

   

  İlgili Linkler:  

  haber   Bike Guide Türkische Riviera Çıkıyor  

    Bu yayın 15613 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015