Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Mart . 2020  
SRAM ve Truvativ
SRAM Holding 1

SRAM ve Truvativ

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
7.3.2006

SRAM son yıllarda Shimano’nun bisiklet donanımı sektöründe olan hegemonyasını yıkma yolunda giderek büyük adımlarla ilerleyen bir firma oldu. Elbette Shimano gibi pek çok alanda etkin ve toplam gelirinin sadece beşte birini bisiklet sektöründen sağlayan bir devin çok da etkilendiği söylenemez bu durumdan. Gene de SRAM’ın ilerleyişinin etkilerini görmek mümkün. Shimano’nun 2005 yılındaki net kârı 2004’e oranla %16 geriledi, bisiklet bölümünün cirosu ise %3,1 düştü. Bisiklet bölümünün yıllık cirosunun 2005 itibâriyle 1,06 milyar dolar olduğu düşünülürse o kadar da önemli değil. Gene de bilhassa üst seviye bisiklet donanımında SRAM’ın giderek yayıldığı bir gerçek.

Bu yayılmada elbette en önemli etkenlerden biri SRAM’ın geçtiğimiz yıllarda Avid ve dünyanın ikinci büyük aynakol seti üreticisi Truvativ markalarını da bünyesine alarak tam bir çekiş ve fren sistemi oluşturmaya ve bu bağlamda „Shimano’suz bisiklet“ üretmeye imkân tanıması yatıyor. 2006 yılında da SRAM gayet iyi düşünülmüş ürünlerle karşımızda. Bu yazımızda kısaca SRAM grubunu çekiş sistemini inceleyeceğiz. SRAM Grubu’nu konu alan ikinci bir yazımızda ise yeni Rock Shox modelleri ile Avid frenlerine yakından bakacağız.

SRAM’ın çekiş sistemi hakkında sayfamızda bayağı yazı var. Haberler bölümümüzün yanında Teknoloji-Donanım bölümünde de SRAM Grubu’nun 2006 yeniliklerinden bahsetmiştik. SRAM’ın geçmişi, bugünü, geleceği yazısında SRAM’ın tarihsel deviniminden bahsetmiş, Shimano’nun 2:1 oranı ve SRAM’ın 1:1 oranı gibi teknik özelliklerine değinmiştik. Shimano ve SRAM yazısında ise 2004 ürünleri temelinde Shimano ve SRAM gruplarını karşılaştırmış, daha önemlisi hem grupların seviyesi olarak Shimano’da neyin dengi olduklarını, hem de hangi SRAM ürünlerinin hangi Shimano ürünleri ile uyumlu olduğunu göstermiştik. Bu yazımızda da kullanım alanları doğrultusunda X.0’dan X.7’ye kadar olan SRAM gruplarına bakıp ayrıca Shimano ile uyumlu ürünleri inceleyeceğiz.

Yukarıda bağlantısını verdiğimiz yazılarda okunabileceği üzere Shimano ile SRAM vites sistemleri arasındaki en büyük fark Shimano’nun 2:1, SRAM’ın ise 1:1 oranla çalışması. Buna bir de SRAM’ın yeni “Zero-Loss” teknolojisi eklenince haliyle anlaşılacağı gibi SRAM ve Shimano grupları uyumsuz oluyor. Dolayısıyla SRAM ile Shimano bir arada kullanılacaksa SRAM’ın Shimano uyumlu olarak tasarladığı (2:1 oranla çalışan) Rocket ve Attack vites kollarını kullanmak şart.

Genel olarak arka vites attırıcılar konusunda sıkça rastlanan sorulardan biri farklı boylarda üretilen (Shimano da kısa-GS ve uzun SGS, SRAM’da kısa, orta ve uzun boy) vites attırıcıların ne ifâde ettiğidir. Daha önce MTBTR Forumu’nda da etraflıca matematiksel formülü ile açıkladığımız üzere vites attırıcıların kafes boyları attırıcıların kapasitesine işaret eder. Kâğıt üzerinde formülü uyguladığımız zaman dağ bisikletinde sadece uzun bacaklı attırıcı kullanma zorunluluğu görünse de aslında (gene forumdaki açıklamada ifâde ettiğimiz gibi) belirli kombinasyonları kullanmamaya dikkat ederek kısa (veya orta) boy arka attırıcı kullanmak ve bu sayede birkaç gram ağırlık tasarrufu sağlamak da mümkün.

X.0 Grubu

SRAM’ın çekiş sistemindeki en tepe noktasını X.0 grubu temsil ediyor. Grubun Trigger vites kolları ve kısa bacaklı X.0 arka attırıcı ile toplam ağırlığı 2003g, Trigger yerine Twist kollar kullanılırsa ağırlık 1976g’a iniyor.

Trigger

Trigger vites kolları ilk çıktığından itibaren Shimano ile dava konusu oldu. Bayağı uzun çekişmeler sonucunda SRAM en sonunda Trigger kolları pazarlama iznini koparabildi. Aslında sistem olarak gerçekten Shimano’nun Rapidfire modelleirni anımsatan Trigger kollar ergonomik açıdan (bkz. sayfanın sonundaki yazı bağlantısı) gayet iyiler. X.0 grubunun Trigger kollarının en önemli özelliği kişiye yönelik ergonomik ayara imkân tanıması. Çifti 225g, alüminyum gövde, karbon kapak ve çelik iç parçalardan oluşuyor.

X.0 Trigger
X.0 Trigger
Büyük boyut için tıkla!

Twist

SRAM markasının aslında bir alâmet-i fârikası varsa bu da Twister vites kolları. Bir defada bütün vites yelpazesini aşmayı sağlayan bu kolların en büyük özellii de X.0 grubunda seri üretilen en hafif vites kolları olmaları (çifti 198g).

X.0 Twist
X.0 Twist
Büyük boyut için tıkla!

Arka attırıcı

SRAM’ın arka attırıcısı özellikle karbon bacağı ile göz dolduruyor. Son derece hafif (kısa boyda 192g’dan başlıyor), esnemeye karşı dayanıklı. Bunun yanında karbon bacağın bir tehlikesi de yok değil. bacağın Amerikan Mountainbike Action dergisi editörlerinin bir testinde kayaya denk gelmesi ile parçalanması “karbon her yerde kullanılmalı mı?” sorusunu sormamıza neden oluyor.

X.0 arka attırıcı
X.0 arka attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Kırık X.0 arka attırıcı
Kırık X.0 arka attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Ön attırıcı

Ön attırıcı SRAM’da bütün gruplarda ayni. 184gram ağırlığındaki X-Gen ön attırıcı ile SRAM aslında eksiksiz bir grup oluşturmayı başardıysa da X-Gen tasarım ve albeni olarak karbon bacaklı X.0 arka attırıcının bir nebze gerisinde kalıyor, işlevsellik konusunda elbette hiçbir sorun yok.

X-Gen ön attırıcı
X-Gen ön attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Kaset dişli

SRAM’ın X.0 grubunda kullandığı kaset dişli PG-990 11-32 dişli modelinde sadece 275g ağırlığında. Shimano’dan da tanıdığımız örümcek bacak tasarımı sayesinde esnemeye karşı oldukça dayanıklı, ayrıca kırmızı bölümleri ile görsel olarak da gayet çekici bir parça.

PG-990 kaset dişli
PG-990 kaset dişli
Büyük boyut için tıkla!

Zincir

SRAM grubundaki zincirlerin en önemli yani daha önce çeşitli yazılarımızda defalarca geçtiği üzere Shimano zincirlerin aksine bir pim yerine bir kilit baklası ile takılıp çözülmeleri.X.0 grubunun zinciri PC-991’in en önemli yani içi boş pimleri sayesinde bayağı ağırlık tasarrufu sağlaması, PC-991 sadece 279g.

PC-991 Hollow Pin zincir
PC-991 Hollow Pin zincir
Büyük boyut için tıkla!

Aynakol

SRAM’ın aynakol grubunun Truvativ olduğundan bahsetmiştik. Truvativ’in en üst modeli Stylo Carbon. Shimano’nun geliştirdiği Hollowtech II teknolojisinin uyarlandığı yekpâre orta mil ve aynakol seti (Truvativ’deki adı GXP – “Giga X Pipe” orta mil) Stylo Carbon sadece 848g ağırlığında.

Truvativ Stylo Carbon
Truvativ Stylo Carbon
Büyük boyut için tıkla!

X.9 Grubu

X.9 grubu SRAM’da gösteriş vs. gibi etkenler ile işlevselliğin azamî şekilde buluştuğu bir grup. Toplam ağırlık Trigger vites kolları ve orta boy X.9 arka attırıcı ile 2134g, Twist kollar ile 2080g.

Trigger

SRAM’ın X.9 grubu Shimano’nun XT grubunun muadili. Bu seviyede bir gruptan bekleneceği üzere X.9 Trigger kolların çalışma verimi çok iyi. Elbette X.0 grubuna oranla farklar var, öncelikle ergonomik ayar yapılması mümkün değil, ayrıca karbon parça yok, bu nedenle çifti 262g ağırlığındalar.

X.9 Trigger
X.9 Trigger
Büyük boyut için tıkla!

Twist

X.9’un Twist kollarının çifti 208g. X.0’a oranla bir nebze daha büyük olduklarından küçük ellerde sorun yaratsalar da kullanım olarak bildik kaliteyi sunuyorlar.

X.9 Twist
X.9 Twist
Büyük boyut için tıkla!

Arka attırıcı

X.9 arka attırıcının X.0’a en önemli farkı karbon kullanılmamış olması. Bu özelliği ile bu parça aslında tamamen işlevselliğe yönelik tasarlanmış. Orta boyda 230g ağırlığında, ayrıca X.0’in astronomik fiyatının üçte biri fiyatına.

X.9 arka attırıcı
X.9 arka attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Ön attırıcı

X-Gen.

Kaset dişli

X.9 grubunun kaset dişlisi PG-980 de bir üst model gibi örümcek bacağı üzerine kurulu ve bu sayede esnemeye karşı dayanıklı. ağırlığı 280g.

PG-980 kaset dişli
PG-980 kaset dişli
Büyük boyut için tıkla!

Zincir

X.9 grubunun zinciri PC-991’i bir üst gruptan ayıran en önemli özellik pimlerinin içlerinin bos olmaması. Bu nedenle zincirin ağırlığı bir anda 298g’a zıplıyor.

PC-991 zincir
PC-991 zincir
Büyük boyut için tıkla!

Aynakol

Truvativ Stylo Team aslında teknik olarak bir üst model Stylo Carbon’dan eksik yani olmayan bir parça. Yaklaşık 40g ağırlık fazlası var (880g), onun dışında gerek GXP teknolojisi olsun, gerek sağlamlık olsun üst kalitede bir parça.

Truvativ Stylo Team
Truvativ Stylo Team
Büyük boyut için tıkla!

X.7 Grubu

Denilebilir ki sportif dağ bisikletçiliğinin alt noktasını SRAM grupları arasında X7 belirliyor. Shimano’daki LX grubuna denk gelen bu grubu çekici kılan en önemli özellik elbette üst gruplardaki teknolojilerin uygun fiyata kullanıcıya sunulması. Trigger ile 2275g toplam ağırlığa sahip grup, Twist ile 2211g’a iniyor ağırlık.

Trigger

X.7 Trigger kollarda artık nısbî ucuzluğun nereden kaynaklandığı belli olmaya başlıyor, Trigger birimin tamamı plastikten. Bu tabii işlevsellik açısından bir sorun teşkil etmiyor. Çifti 260g kolların.

X7 Trigger
X7 Trigger
Büyük boyut için tıkla!

Twist

X.7 ağırlık önemli bir unsur olmasa da X.7’nin Twist elciklerinin çiftinin sadece 196g olarak X.0 modelinden bile hafif olması takdire sâyan. Bu ve sorunsuz işlevselliğin yanında bir de X.7 X.9’a oranla ele daha iyi oturuyor.

X.7 Twist
X.7 Twist
Büyük boyut için tıkla!

Arka attırıcı

X.7’nin arka attırıcısı orta boyda 263g’dan başlayan bir ağırlığa sahip ve tamamen işlevsellik üzerine tasarlanmış. Bu nedenle vites geçirim açısından X.9 modelinin arkasında kalmıyor.

X.7 arka attırıcı
X.7 arka attırıcı
Büyük boyut için tıkla!

Ön attırıcı

X-Gen.

Kaset dişli

X.7 grubunun kaset dişlisi PG-970 vites geçirimleri konusunda sorunsuz, yalnız üst gruplarda gördüğümüz örümcek bacağı teknolojisi burada kullanılmamış. Dolayısıyla ağırlıkta bayağı fark var, 330g.

PG-970 kaset dişli
PG-970 kaset dişli
Büyük boyut için tıkla!

Zincir

PC-971 modeli işçilik açısından PC-991 modelinin bir nebze gerisinde kalsa da işlevsellik yönünden hiç de sorun yaşatmayan ve bu özelliği ile X.7 grubuna uyan bir zincir. Üstüne üstlük ağırlık konusunda da bir fark olmadığı düşünülürse (298g) sürekli değiştirilen bir parça olan zincir seçiminde çok cazip bir model.

PC-971 zincir
PC-971 zincir
Büyük boyut için tıkla!

Aynakol

Truvativ serisinin X.7 grubuna tekâbül eden aynakol modeli Firex. Firex’te de GXP teknolojisi kullanılmış, ayrıca Firex modelini aynı Stylo’da olduğu gibi tek veya iki dişli ile almak ve arazi sürüşü dışındaki sahalarda da kullanmak mümkün; çeşitli modelleri var, 940g’dan başlıyor.

Truvativ Firex Team
Truvativ Firex Team
Büyük boyut için tıkla!

Bunlar SRAM’ın kendi içinde “Shimano’suz bisiklet” kullanmak isteyenlere yönelik ürünleri diyebiliriz. Bunun yanında SRAM girişte de belirttiğimiz üzere Shimano vites attırıcıları ile uyumlu vites kolları da sunuyor. 2:1 oranında çalışan bu vites kolları SRAM’da Rocket ve Attack modelleri. Elbette vites kolları ve attırıcıları dışındaki SRAM ürünlerinin Shimano ile kullanılmasında hiçbir sakınca yok. Yani ön vites attırıcı, kaset dişlileri, zincirler, Truvativ aynakollar Shimano ile hiçbir sorun çıkarmadan çalışıyorlar. Uyumsuzluk sadece bu 2:1 ve 1:1 oranının bulunduğu vites kolları ve attırıcılarda kendini gösteriyor.

Rocket

Rocket modelleri seviye olarak X.9 grubuna denk düşüyorlar. Trigger modellerinin çifti 262g, Twist modellerinin ise çifti 208g olan vites kolları Shimano’nun arka ve ön attırıcıları ile kullanılabiliyorlar. Bu sayede vites attırıcılarında Shimano’dan vazgeçmek istemeyenler ama örneğin SRAM Twist elcikleri meraklıları için de bir çözüm çıkmış oluyor.

Rocket Trigger
Rocket Trigger
Büyük boyut için tıkla!

Rocket Twist
Rocket Twist
Büyük boyut için tıkla!

Attack

X.7 grubunun muâdili diyebileceğimiz Attack grubundaki elcikleri haliyle metal yerine plastik kullanıldığından daha hafifler. Trigger elciklerin çifti 260g, Twist elciklerin çifti 196g.

Attack Trigger
Attack Trigger
Büyük boyut için tıkla!

Attack Twist
Attack Twist
Büyük boyut için tıkla!

Ergonomi ve vites elcikleri
Matematik, ön ve arka vites
SRAM’ın geçmişi, bugünü, geleceği
Shimano ve SRAM

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   SRAM  

  Bu yayın 8433 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015