Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
13 . Ağustos . 2020  
Yaşlanıp İhtiyarlamamak
Yaşlılıkta Spor

Yaşlanıp İhtiyarlamamak

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
15.4.2006

„Yaş 35, yolun yarısı“; „Yaş 70, iş bitmiş“ dilimizde belirli bir yaşın üzerine atfedilen tümceler. Haliyle belirli bir yaşın üstüne bitik gözüyle bakan bir kültürün orta yaş üstünde sporcu çıkarmasını beklemek de doğru olmayabilir. Halbuki bilhassa yaş ilerledikçe sporun önemi rahat bir ihtiyarlık geçirmek için artıyor. Önemli olan insanın ne kadar yaşlandığından ziyâde nasıl yaşlandığı çünkü. Ya da “Amerikanca” söylemek gerekirse mühim olan salt hayata yıl katmaktan ziyâde yıllara hayat katmak („Add life to years, not just years to life!”). Söz konusu olan yıllara hayat katmak olunca da sporun önemi yadsınamaz.

Doğal olarak yaş ilerledikçe önlem de alınmadığı takdirde vücudun performansı geriliyor. Aslında son derece tabii bir gelişme olan bu durumu fiziksel aktivite ile yavaşlatmak, hattâ bazı noktalarda tamamen durdurmak ya da tersine çevirmek mümkün. Elbette 60 yaşındayken 25 yaşındaki derecelere ulaşmaya çalışmak mantıksız, fakat önemli olan sağlıklı, zinde bir vücuda sahip olmak, yeri geldiğinde 25 yaşındakilerle de başa baş gidebilmek. Ancak ilk etapta sağlanması gereken yaşam kalitesi, performans değil.

Fiziksel pasivite bugün özellikle kalp-damar hastalıklarının çıkmasında birinci neden olarak bilinmiyor. Bunun yanında aşırı kilolar, şeker hastalığı, tansiyon vb. Hastalıklara da davetiye çıkaran bir durum.

„Tedbir tedâviden iyidir“ düşüncesinden yola çıkarak ilerleyen yaşlarda da düzenli olarak fiziksel aktivitelerde bulunmak şart. Ancak bunlar aynı bir ilaç gibi belirli dozda olmalı, mümkünse bir spor doktoru tarafından ne sıklıkta, ne kadar ve ne yoğunlukta spor yapılacağı belirlenmeli.

Antrenman programı iki nokta üzerine yoğunlaşmalı: Kalp-damar sistemi ve hareketi sağlayan kas-eklem sistemi. Kalp-damar sistemini hedef alan düşük yoğunluklu bir çalışma programı kalp kasının daha ekonomik çalışmasını sağlayacak, yüksek tansiyon gibi sorunların önüne geçecek, damar kireçlenmesini önleyecektir. Bir sorun teşkil etmese de düşük kan basıncı durumunda da kalp-damar sistemine yoğunlaşılan bir çalışma iyi sonuç verir.

Büyük boyut için tıkla!

Sağlıklı bir beslenme ile birlikte uygulandığında mukâvemet sporu, ama aynı şekilde güç antrenmanları da faydalı. Özellikle fazla kilolar durumunda güç antrenmanlarısadece vücudun yağ oranını düşürmek açısından değil, zamanla çalıştırılmadıkları için kaybolan kasları tekrar ortaya çıkarmak açısından da gerekli.

Eklemlerin çalıştırılması özel olarak bu iş için seçilmiş bir kas çalıştırılması kapsamında güçlendirme ve esnetme idmanları içermeli. Sadece kas gücünün korunması ve yükseltmekle kalmayıp, aynı zamanda statik yetiyi de (yani yaşlanınca giderek artan örneğin düşme tehlikesini) geliştiriyorlar, yeterli bir hareketlilik sağlıyorlar, ve hepsinden önemlisi iskelet sistemini güçlendiriyorlar. Kas geliştirme ve güç antrenmanları sadece gençlerin yapabilecekleri şeyler değiller, genç yaşlarda elbette görsel etkenler öne çıkıyor (vücut geliştirme vs.) fakat yaş ilerledikçe çok önemli işlevler geliyor bunun yanına, örneğin osteoporozun önlenmesi gibi.

Metabolik ve ortopedik getirisi nedeniyle düzenli güç idmanlarının 50’li yaşlardan itibaren mukâvemet çalışmalarından daha önemli yeri var. Kaldı ki mukâvemet çalışması için de zâten belirli bir temel güce ihtiyaç duyuluyor.

“Weight bearing exercises”, yani ağırlık içeren çalışmalar (illâ halterli olmak zorunda değil) yalnızca kas gücünün sabit tutulması ve arttırılmasını değil, kemiklerin de nispeten güçlenmesini sağlıyorlar. Çalışan kasların kemiklere olan çekme baskısı sayesinde kemik oluşumu hızlandırılıyor, bu sayede kemik yapısı bir nebze güçleniyor. Yani kemikler daha sağlam, daha sıkı örülmüş, dolayısıyla daha güçlü oluyorlar. Bunun için ilk şart kasların belirli bir dirence karşı koymak zorunda olmaları, örneğin vücut ağırlığının bir kısmının iskelet sisteminin geri kalanına etkide bulunması.

Düzenli uygulanacak olan bir osteoporoz idmanı 50 yaşını aşmış her kadına tavsiye edilmeli. Bunun yanında hâlen süren bir osteoporoz durumunda hormonel terapi de uygulandığı takdirde kemik kırılmasının yaşla birlikte artan riskinin önüne geçilmiş olur. Bir yandan güçlenen kaslar sayesinde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan koordinasyon eksikliği bertaraf edilir, diğer taraftan kemikler güçlenir. Yani işleyen demir ışıldar.

Bu amaca yönelik pek çok çalışma var. Elbette en doğrusu bir spor salonunda gözetim altında çalışmak. Önümüzdeki bültenlerde değişik yaş grupları arasındaki performans ve idman farklarına eğileceğiz.,

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   İleri Yaşlarda Spor 3  

  Bu yayın 14000 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015