Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Mart . 2021  
Giro Nereden Nereye?
Bir Giro Daha!

Giro Nereden Nereye?

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
8.5.2006

Bu pembe triko nereden geliyor? 1954 yılında Giro’ya katılan bisikletçiler pembe triko için 4.337km bisiklete binmek zorunda kaldılar, Alex Zülle bir Giro’da pembe triko peşinde koşarken ortalama 54km/s hız yaptı. Aslında cevabı son derece basit. Elbette bütün yarışlar gibi Giro’nun da bir hikâyesi, bir geçmişi var.

1949 Giro ve Fransa Turu gâlibi Coppi
1949 Giro ve Fransa Turu gâlibi Coppi
Büyük boyut için tıkla!

Armando Cougnet herhalde „Corsa Rosa“ yüzyıl sonra kırk milyondan fazla İtalyan seyirci tarafından takip edilen ve bini aşkın bir araç güruhu ile şehirden şehre geçen organizasyonun en önemli unsurunu yaratacağından bîhaberdi. Armando 1896’da yayın hayatına başlamış olan „La Gazzetta dello Sport“ gazetesinin isteği üzerine bir bisiklet yarışı düzenleyecekti. Bu dediğimiz 20.yy.ın başları. Dolayısıyla o dönemde bu tarz bir organizasyon ile gazetenin tirajını arttırmak normal sayılıyor, şimdilerde bizde pek bir revaçta olan promosyonlar gibi düşünebiliriz. Henüz ne televizyon, ne de radyonun esâmesinin okunmadığı yıllarda „La Gazzetta“ haliyle en önemli medyaydı.

İşte Giro macerası böyle başlıyor. Bir yıl süren bir „yapılacak, edilecek“ türü dedikodu faslından sonra 13 Mart 1909’da sabahın saat 02:53’ünde, yani henüz tan yeri bile ağarmamışken ilk Giro d’Italia başladı. Aynı gün 1899’dan beri en göze çarpan özelliği pembe kâğıda basılması olan spor gazetesi de haftada üç defa yayınlanmaya başladı. İlk Giro’da 127 bisikletçi sekiz etap içinde 2.448km pedal çevireceklerdi, bu da ortalama etap başına 306km demek, ne de olsa zorluğu ile insanların ilgisini çekmeliydi. Birinciye de 3.000 Lire para ödülü vaat edilmişti, bugünün parası ile herhalde ekmek anca alınır. Sadece 49 bisikletçi yarışı bitirebildiler. O zamanlar bilhassa dağ yolları ve zirve geçitleri stabilize yollar bile değillerdi, asfaltın ismi duyulmamıştı. Eh, hâl böyleyken elbette geceleri yolların aydınlatılmadığını söylemek fuzûlî. Yünden kıyafetler, kısmen herkesin kendi tayınını yanında taşıması, yer yer döküntü sayılabilecek teknik donanım normal sayılıyordu. Bu durumun en basit örneği bisikletlerin bugün süper marketlerde satılan modellerde bile bulduğumuz vitesten yoksun olmalarıydı. Tek tük vitesi olanlar vardı, onda da arka tekerleğin her iki tarafında farklı ölçüde bir dişli bulunuyor, vites oranını değiştirmek isteyen durup tekerleği ters çevirip öyle takıyordu, ki bu da iki vites demek. Yarış haberlerinin gazeteye ulaştırılması telgrafla hallediliyordu. Telefon bulunan yerlerden de aranacak tek bir numara vardı, gazetenin bürosu: 3369.

Öyle ya da böyle ilk Giro büyük bir başarı oldu. Birinci Cihan Harbi esnasında kesintiye uğrasa da 1931 yılında büyük bir merâsimle ilk defa pembe triko dünyaya tanıtıldı. Hemen bu olayla birlikte çok pembe triko toplayan Alfredo Binda da tarihe geçti. Binda Giro’yu 1926-1929 yılları arasında 4 defa kolayca kazanır, bunun üzerine 1930’da yarışa katılmasın diye kendisine 22.500 Lire ödenir, ki bu tam birinciye verilecek meblağa eşittir. 1933’de Binda yarışı beşinci defa kazanır, o zamandan sonar beş defa Giro’yu kazanan iki isim çıkar sadece: Fausto Coppi ve Eddy Merckx.

1973
1973'te Eddy Merckx
Büyük boyut için tıkla!

Girotarihindeki önemli olaylardan biri de 1925’te gerçekleşir. Çıkış numarası 72 olan kadın bisikletçi Alfonsina Strada gerçi zaman sınırlaması içinde etapları bitiremediği için yarış dışı bırakılır ama buna rağmen numarasız bir halde Milano’ya kadar bisikleti bırakmaz, yani yarışı öyle ya da böyle bitirir.

Giro kahramanlarının isimleri bugün de bisiklet meraklıları için bir ünlüler geçidi gibi: İtalya’da sevilmeyen ve Fransa’ya taşınan Ottavio Bottechia, „lokomotif“ Learco Guerra, „kancık“ Giuseppe Olmo; Giro’nun ilk yıllarına isimlerini yazdıranlar. Onlardan sonra Toskanalı „mülâyim insan“ Gino Bartali geldi, Fausto Coppi ile bitmek bilmeyen çekişmeler yaptılar. „Yamyam“ Eddy Merckx hakkında söylenecek fazla bir şey yok, Merckx zamanındaki bütün yarışlara olduğu gibi Giro’ya da damgasını vurdu haliyle.

1949
1949'da Coppi ve Bartali yanyana
Büyük boyut için tıkla!

Bisiklet sporunun giderek sevilmesi, radyo ve televizyon ile kitlelere taşınmasının etkisi en fazla 80’li yıllarda kendini gösterdi herhalde. Francesco Moser 1984’te 50.000 seyirci arasında kazandı Giro’yu. Ve elbette Miguel Indurain. Fransa Turu’na yoğunlaşsa da (kendisinden sonraki bazıları gibi) Giro’yu da ihmal etmedi, 1992 ve 1993’te iki defa pembe trikoyu giydi.

Günümüzün yıldızlarının işi zor. Bisiklet sporu üzerinde doping bulutları geziniyor. Bisiklet meraklıları için Giro her gün televizyondan takip edilen bir organizasyon ama büyük kitleler için bisikletin yanında EPO, kokain vb. maddeler de bu organizasyonla birlikte anılıyorlar. 1998 yılında efsanevi İtalyan bisikletçi Fausto Coppi'nin 1949'daki başarısını ikinci İtalyan bisikletçi olarak 49 yıl sonra tekrarlayan ve aynı yıl hem Giro d’Italia hem de Fransa Turu’nu kazanarak büyük bir başarıya imza atan 34 yaşındaki Pantani İtalya’nın son yıllardaki en ünlü bisikletçisi sayılabilecek bir sporcuydu. Kazınmış kafası ve kepçe kulakları nedeniyle „Il Elefantino“, korsan badanası ve küpeleri nedeniyle de "Il Pirato" lakaplarını da taşıyan Pantani'nin adı öte yandan son yıllarda dopinge karıştı. 1999 yılında Giro d’Italia’yı ikinci defa kazandıktan 36 saat sonra yine doping nedeniyle diskalifiye edilen Pantani sürekli olarak masumiyetini vurguladı, bu durumun kendini ittiği bunalımdan çıkamadı ve 2004’te Rimini’de bir dairede ölü bulundu. Bu olay herhalde 2003 yılında Giro’ya damgasını vuran büyük doping operasyonu ile birlikte Giro’nun son yıllarda en çok akılda kalmasını sağlayan olumsuz hadise.

Ve Pantani
Ve Pantani
Büyük boyut için tıkla!

Öyle ya da böyle tekrar başladı Giro. Belki tarihi boyunca Fransa Turu’nun gölgesinde kalmış olması Giro’yu bu kadar sempatik kılan, belki yeni kuşakların Elefantino ile özdeşleştirmesi. 200’e yakın bisikletçi yine tırmanma etaplarında nefesimizi kesecekler, düşüşlerde dudaklarımızı ısıracağız, favori isimlerimizi takip edeceğiz. Has bisikletçilerin harici Fransa Turu’na odaklansalar da Armando Cougnet’nin ilk defa düzenlediği yarıştaki gibi 300km’den uzun etaplar bugün olmasa da yılın en önemli bisiklet yarışlarından birini her gün takip edeceğiz. Fenerbahçe ile yatıp Galatasaray ile kalkan medyamızın daha fazla ilgi göstermesi dileğiyle.

2005 gâlibi Savoldelli
2005 gâlibi Savoldelli
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 5102 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015