Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Mart . 2021  
Teknoloji, Performans ve Tasarım, 2006 Scott!
Scott 2006

Teknoloji, Performans ve Tasarım, 2006 Scott!

Yazar: Alptekin Başkır
12.5.2006

Geçtiğimiz yıl bisiklet piyasasına yerli markaların girişiyle hayli hareketli bir sene geçirdik. Bu günlerde ise daha öncede ülkemizde gördüğümüz markalardan biri olan Scott, yeni temsilcisi Marintek ile karşımıza çıktı. Scottların 2006'da görünüş ve teknolojileri ile hayli cazibeli modellere sahip olduğunu gördük. İsterseniz Türkiye'ye gelen bisiklet modellerini tek tek inceleyelim.

 Geniıs RC Limited
Geniıs RC Limited
Büyük boyut için tıkla!

GENIUS RC :
GENIUS RC LIMITED: Genius, Scott'un çift amortisörlü, hafif, yarış serisi adı altında üretilen modelleri. Belki de benim gibi 30'lu yaşlarda, sabit kadrolu bisikletlerden hoşlanan ama biraz daha konforlu, XC sınıfı bir bisiklet arayanların hayalini kurduğu bir model diyebilirim. İlk önce kadrosuna bir göz atalım.
Scott Karbon R1 HMF ( Çok Hafif Karbon Tasarımı ) teknolojisine sahip, gövdenin arka kısmı (Swing arm) skandiyum alaşımadan imal edilmiş. Gövde XC World Cup Yarış geometrisi ölçülerinde. Sadece kadrosu ( M ) yaklaşık 2.230g. Bu ağırlığa Scott TC arka amortisör ve Ritchey WCS Karbon sele borusu dahil. Bisikletin pedallar dahil ağırlığı 10,2 kg.
Kadronun sağlamlığını arttırmak adına sele borusu çapı 34,9 mm gibi görünüşü hayli heybetli bir ölçüde üretilmiş.
Ön amortisör olarak Reba Word Cup seçilmiş. Hafifliği ve aynı zamanda da sağlamlığı bir arada bulunduran bu amortisörün köprü kısmı karbon ve 100 mm esneme mesafe bulunuyor.
Arkada ise amortisör olarak Scott TC bulunuyor. Bu arka amortisör gidondan üç aşamalı kontrol imkanı veriyor. All Travel , Traction ve Lock Out olarak adlandırılmış.
ALL TRAVEL MODE: 90 mm esneme imkanı veriyor.
TRACTION MODE: Tırmanış esnasında sertliği arttırarak esneme şiddetinin azalması sağlanıyor. Yaklaşık 55 mm esneme mesafesi.
LOCK OUT MODE: Sistemi tamamen kapayarak amortisörü devre dışı bırakıyor.
Donanım olarak tamamen Shimano XTR kullanılmış, jant setleri ise Mavic Cross Max Disc CL tubless.
Türkiye satış fiyatı: 6.480 Euro

GENIUS'nin RC 10 ve RC 20 adında 2 modeli daha bulunmakta. Bu modellerde kullanılan kadro karbon olmakla birlikte arka kısımları ( swing arm ) LTD modeline göre farklılık gösteriyor. 7005 iki defa dipciklenmiş alüminyum malzemeden yapılmış, birbirinden farklı donanıimlarla toplanmış modeller. Yakın zamanda Türkiye piyasalarında da göreceğiz.

Gelelim Scott’ın XC sabit kadrolarının en göz kamaştıran, etkileyici ve hafif bisikletine.

SCALE: Hafif, sabit kadrolu yarış serisi adı altında üretiliyor. Bu seri 7 ayrı modelden oluşuyor. İlk 4 bisiklet karbon, diğerleri ise alüminyum gövdelere sahipler.

 Scale Limited
Scale Limited
Büyük boyut için tıkla!
SCALE Limited:Scott'un XC sabit kadro düzeyindeki en yüksek modeli.
Scott Karbon R1 HMF ( Çok Hafif Karbon Tasarımı) teknolojisine sahip gövde, XC World Cup Yarış geometrisi ölçülerinde. Bu kadro 970 gr gibi inanılmaz hafiflikte. Bisikletin pedallar dahil ağırlığı ise 9,6 kg. Sürüş sırasında oluşan titreşimleri emen yapısıyla (Shock Damping System) daha da konforlu, sürüş yorgunluğunu azaltan ve kontrollü olmanızı sağlıyor.
Ön amortisör olarak Genius Limited’de de kullanılan Reba World Cup seçilmiş. Hafifliği ve aynı zamanda da sağlamlığı bir arada bulunduran bu amortisörün köprü kısmı karbon ve 80 mm esneme mesafe bulunuyor. Donanım olarak tamamen Shimano XTR kullanılmış.
Türkiye satış fiyatı: 5.508 Euro

SCALE 10: Limited'le aynı kadroya sahip. Aslında en büyük fark Limited modeli tamamen Shimano ürünleri kullanırken Scale 10 modelinde Sram, Avid gibi Shimano'ya alternatif oluşturan ama aynı zamanda kalitesinde farklılık olmayan malzemelerden olşuyor. Bu modelde kaset, ön değiştirici, aynakol ve zincir dışında Shimano markası bulunmuyor. Amortisör olarak Fox FX 80 kullanılmış.
Bisikletin pedallar dahil ağırlığı ise 9,8 kg.
Türkiye satış fiyatı : 4.860 Euro.

SCALE 20: Limited'le aynı kadroya sahip. Amortisör olarak Fox F80FRL kullanılmış. Diğerlerinden farkı Shimano XTR , XT karışık donanım kullanılmış. Bisikletin pedallar dahil ağırlığı ise 10 kg.
Türkiye satış fiyatı : 3.300 Euro

SCALE 30: Limited'le aynı kadroya sahip. Amortisör olarak Fox F80FRL kullanılmış. Arka değiştirici XT. Onun dışındaki bütün donanım Shimano LX. Sele borusunda ise cro-moly alaşıma sahip bir boru kullanılmış. Bisikletin pedallar dahil ağırlığı ise 10.7 kg.
Türkiye satış fiyatı : 2.530 Euro

SCALE 40: 7005 Alüminyum alaşımdan yapılmış, gövdenin boruları birbirinden farklı dipçiklenme işlemine tabi tutulmuş. Kadro Ağırlığı 1.52kg. Bu serinin en üst alüminyum modelinde sele boru çapı 31,6 mm olarak yapılmış. Yarı entegre çatal yatağına sahip, donanım olarak tamamen Shimano LX kullanılmış. Ön amortisörü Rock Shox'un Adventure serisinde yer alan, Recon 351 Air kullanılmış. Bisikletin pedallar dahil ağırlığı ise 11.8 kg.
Türkiye satış fiyatı : 1.760 Euro

SCALE 50:40 modeli ile aynı kadroya sahip. Bisikletin pedallar dahil ağırlığı ise 12 kg. Ön amortisörü Rock Shox'un Adventure serisinde yer alan, 80mm esneme mesafeli Tora 318 kullanılmış. Donanım olarak tamamen 2006 Shimano Deore kullanılmış. 2006 Deorelerin Dual Control olduğunu buradan bir daha hatırlatalım.
Türkiye satış fiyatı : 1.320 Euro

SCALE 60: Bu modele geldiğimizde kadronun yapısı değişiyor. 7005 Alüminyum alaşımdan yapılmış, iki defa dipçiklenmiş gövdeye sahip. Bisikletin pedallar dahil ağırlığı ise 12,5 kg. 80mm esneme mesafeli Rock Shox Tora 318 kullanılmış. Donanım olarak tamamen 2006 Shimano Deore kullanılmış.
Türkiye satış fiyatı : 935 Euro

Bu seride en son Scale 70 modeli bulunmakta. Bu model Türkiye'ye şimdilik gelmiyor.

 Ramson Limited
Ramson Limited
Büyük boyut için tıkla!

RANSOM:
RANSOM LIMITED:

Kadronun ana parçası CR1 HMF Karbon fiber, arka kısmı ( swing arm ) 6061 Alüminyum alaşımından, boruları farklı dipçiklenmiş, trail geometri oranlarına sahip. Kadronun ağırlığı, arka amortisör dahil 3080 g. Dolayısıyla Ransom en üst seviyedeki modelinde 165mm süspansiyon mesâfesi, büyük frenler, kalın lastikler ve yol sınırlaması yapmayan bir donanım ile 14kg altında, ki bu tarz bir bisiklet için gerçekten çok iyi bir değer. Ana yapıdaki alt boru çarpmalara karşı direnci arttırılmış, aynı zamanda SDS diye adlandırdığı sistem sayesinde, kadro üzerinde oluşan titreşimini emerek sürüş yorgunluğunu azaltan bir yapıya sahip.
Bu bisiklette öne çıkan diğer bir özellik ise arkada kullanılan amortisör. İsterseniz bu amortisöre göz atalım.

Equalizer TC Arka Süspansiyon:

Scott’ta TC kısaltması Traction Control mânâsına geliyor, yukarıda da geçti. Ransom’da kullanılan süspansiyon 3 seçenek sunuyor.
En fazla 165 mm çalışma mesafesine sahip, Gidondan 3 kademeli çekiş modu bulunuyor.
All Travel modu: 165 mm çalışmaya izin veriyor. TC modu: 90 mm çalışmaya izin veriyor. Lock Out: Sistemi tamamen kilitliyor.

Equalizer TC
Equalizer TC
Büyük boyut için tıkla!

Peki bunlar nasıl oluyor? Çünkü asıl ilginç nokta farklı süspansiyon mesâfelerinden ziyâde bu süspansiyon öğesinin çalışması. Equalizer’da iki tane pozitif hava kartuşu var. Kullanılan hava basınçları çok yüksek, yer yer 30 bara kadar çıkıyor. Bu kartuşların içinde hava hidrolik tarafından sıkıştırılıyor. TC kısmı ise bu arada yolu tıkıyor. Birinci kademede 165mm mesâfe var, her iki hava kartuşu da tamamen kullanılıyorlar. Bu aşamada binici negatif sıkışma mesafesini de kendi ayarlıyor.

İkinci aşamada (TC-100mm) kartuşlardan biri kapanıyor, yani toplam hava kartuşu hacmi yarıya iniyor. Bu sayede negatif kartuşun basıncı ikiye katlanıyor ve negatif sıkışma mesafesi azalıyor. Böylece tırmanma gibi durumlarda bisikletin arkası fazla çökmüyor, aynı zamanda azalan negatif sıkışma mesafesi ile bir nebze yükselmiş ve bisikletin geometrisini yokuş çıkmaya daha uygun hâle getirmiş oluyor, ki gerçekten akıllıca düşünülmüş.

Yalnız bu esnada süspansiyon çalıştığı zaman daha progresif, yani süspansiyon eğrisi artan mesâfe ile daha çabuk dikleşiyor. Bunun nedeni hidrolik (yağ) hacminde bir değişiklik olmaması, fakat yağın sıkıştırdığı hava hacminin yarılanmış olması. Bu artan progresiflik zâten 100mm’de kesiyor sıkışma mesafesini. Önde Fox 36 da 110mm’lik hâline getirildiği zaman daha dik açılı, 13,5 kiloluk tırmanmaya son derece elverişli bir bisiklet oluyor.

Örneğin asfaltta da Equalizer tamamen kilitlenebiliyor, bisiklet böylece sabit kadrolu bir bisiklete dönüyor. Üç bisiklet bir bisiklette yani!

Yalnız Equalizer’in marifetleri bu kadar değil. Haliyle 165mm’lik bir süspansiyon mesafesinin kullanılacağı ortam farklı. Tepe inişi ortamında hassas, yol tutuşunu arttıran bir süspansiyon gerek, çok sarsıntılı zeminde tepme kontrolünün yavaşlaması lâzım ki keçi gibi sekmesin bisiklet. Kezâ bir zıplamadan sonra tepme kontrolünün çok yüksek olması lâzım, sonuna kadar kullanılan süspansiyon mesâfesinden sonra bisiklet –teşbihte hata olmaz- rodeo atı gibi çifte atıp biniciyi fırlatmasın diye.

Ransom’ın, daha doğrusu Equalizer’ın en önemli üstünlüğü kendini burada gösteriyor. Tepme kontrol ayarı tek konumla idâre ediyor Ransom. Equalizer’ın patentini Scott’un aldığı akıllı tepme kontrol ventili (Intelligent Rebound Valve - IRV) var. Bu ventil amortisörün tepme hızını sıkışma hızına bakıp ayarlıyor. Yani amortisör ne kadar hızlı sıkışıyorsa (örneğin bir atlamadan sonra) tekrar açılması da o kadar yavaş oluyor. Bunun yanında bir de platform mu istiyorsunuz? Hiç önemli değil, düğmeyi çevirin bitsin.

Yani uzun lafın kısası Equalizer hakikaten bugüne kadar üretilmiş en çok yönlü süspansiyon öğelerinden biri ve çok gelişmiş bir teknoloji sunuyor bisikletçiye.

Yine bisiklete dönersek; ön amortisör Fox 36 RC2, ayarlanabilir 110-150 mm mesafeli. Fren olarak kullanılan Avid Juicy Carbon ile Ramson daha da cezbedici bir görünüme kavuşmuş. Önde 203mm arkada ise 185mm rotor kullanılmış. Jant seti olarak toplam ağırlığı 1805 g olan Mavic Crossmax XL Disc seçilmiş. Donanım olarak da XTR ve Sram X.0 karışık kullanılmış. Ramson Limited'in pedallar dahil ağırlığı 13,5 kg.
Türkiye satış fiyatı: 6.480 Euro

RANSOM 20:
Limited versiyonuyla aynı kadroya sahip. Arka amortisörü Limited modelindeki gibi Scott Equalizer TC iken, önde Marzocchi All Mountain 1 'ı kullanılmış. Bu amortisörün150mm esneme mesafesi bulunuyor. Fren sistemi Juicy Five kullanılmış. Limited deki gibi önde 203, arkada ise 185 mm 'lik rotorlara sahip.
Donanım olarak LX ve Deore kullanılmış. Pedal dahil ağırlığı 14,3 kg.
Türkiye satış fiyatı: 3.300 Euro

Bu seride Ransom'ın Limited ve 20 dışında 10, 30 ve 40 modelleri de bulunmakta. Şimdilik Türkiye'ye getirilmiyor.

 High Octane
High Octane
Büyük boyut için tıkla!

HIGH OCTANE:
Tepe inişi için tasarlanmış karbon gövdesi, 180 - 240 mm çalışma mesafeli arka süspansiyonu ile Ransom'a göre daha saldırgan bir yapıya sahip. Arkada Fox DHX 4.0, ön amortisörü ise 200mm çalışma mesafeli Marzzochi 888 VF2. Donanım olarak Sram X9 kullanılmış. Disk fren olarak Hayes'in El Camino modeli seçilmiş. Pedal dahil ağırlığı 19,5 kg.
Türkiye satış fiyatı: 4.320 Euro

Yavaş yavaş giriş seviyelerindeki modellere doğru geliyoruz.

REFLEX FX-15: Kadroda temel olarak Genius kadro teknolojisi kullanılmış. İki defa dipçiklenmiş 6061 alüminyum alaşımdan meydana geliyor. Önde Rock Shox Tora 318 Air, arkada ise Scott LC kullanılmış. Tamamen Shimano LX. Pedal dahil ağırlığı 13,2 kg.
Türkiye satış fiyatı: 1.900Euro

 Reflex FX 15
Reflex FX 15
Büyük boyut için tıkla!

REFLEX FX-35:FX- 35 neredeyse FX-15'in V fren versiyonu. V fren için Avid 5 kollar, Avid Single Digit 3 fren bacakları ile birlikte kullanılmış. FX 15 ten bir diğer ayrıcalığı ise jant setlerinde. Önde Rock Shox Tora 318, arkada ise Scott LC kullanılmış. Tamamen Shimano LX. Pedal dahil ağırlığı 13,9 kg.
Türkiye satış fiyatı: 1.296 Euro

 Reflex 30
Reflex 30
Büyük boyut için tıkla!

REFLEX 30: Giriş seviyesi sabit kadro. 6061 iki defa dipçiklenmiş Alüminyum gövde. Gidondan kontrol mekanizmalı (Lockout ), 100mm ayarlanabilir çalışma mesafeli Rock Shox Judy 2 kullanılmış. Donanım olarak Deore ve Alivio kullanılmış.

Reflex'in Türkiye'ye diskli modelleri geliyor. Bu modelde de Shimano BR M465 makanik disk seti kullanılmış. Bu arada az bulunur, Türkiye'de başka bisikletlerde göremeyeceğimiz 26,8 mm sele boru çapı kullanılıyor. Pedal dahil bisikletin ağırlığı 13,6kg.
Türkiye satış fiyatı: 770 Euro

REFLEX 40: Reflex 30 ile neredeyse aynı özelliklere sahip bu modelde sadece sele borusu, gidon ve ön amortisörü ( Rock Shox Judy 1) değişiklik gösteriyor. Pedal dahil bisikletin ağırlığı 13,7kg.
Türkiye satış fiyatı: 660 Euro

Reflex serisinin FX-25, 10, 50 modelleri henüz Türkiye'ye gelmiyor.

 Contessa 40
Contessa 40
Büyük boyut için tıkla!

Contessa 40: Bayanlara özel yapılmış kadro ile giriş seviyesindeki bayanlara hitap eden bu modelin kadrosu iki defa dipçiklenmiş 6061 Alüminyuma sahip. Bisiklet pedal dahil ağırlığı 13kg.
Türkiye satış fiyatı: 550 Euro

Scott'un gelen modelleri bu kadar değil. Voltage serisinden 4 model, Genç serisinden 24 ve 20" jantlara sahip 8 model, Sub serisinden 1, Yol serisinden ise 4, triatlon serisinden ise 1 model Türkiye'ye geldi. Bu nedenle daha fazla bilgi için aşağıdaki Scott linkine tıklayabilirsiniz.

Distribütör;
Marintek AŞ
Bağdat cad.39
Kızıltoprak
İstanbul, 34724
T: 0090 216 349 1661
F: 0090 216 346 7552
www.marintek.com.tr
bike@marintek.com.tr

Bayii:
Yeşil Bisiklet
Lalezar Sok. Selamiçeşme
0216 363 5836
yesil@yesilbisiklet.com
www.yesilbisiklet.com

Bike and Outdoor
İskele Cad. Cevizlik Mah.No:14
34142 Bakırköy - İstanbul - Türkiye

Tel:+90 (212) 660 03 07
info@istanbulbike.com
www.bikeandoutdoor.com 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 11507 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015