Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Eylül . 2020  
Magura Asgard'ı Test Ettik
Magura Asgard

Magura Asgard'ı Test Ettik

Yazar: Alptekin Başkır
31.5.2006

Geçen haftalarda test için bize getirilen Magura Asgard amortisörü sizler için test ettik

Genel Bakış:

İlk önce Asgard Magura’nın amortisörleri arasında giriş - orta seviyede diyebileceğimiz bir amortisör. Magura’nın amortisör grubuna baktığımızda Vidar, Asgard, Phaton, ve en üst grupta ise Ronin 80 ve 100mm‘lik amortisörleri görüyoruz. Asgard bu grupta 100mm’lik esneme mesafesi ile Tur/ Maraton - XC sınıfında yer alıyor. Magura’nın kitapcığında Tour - Enduro diye tanımlıyor olsada bizce enduro sınıfı için biraz alt sınırda kalıyor. Tur/ Maraton - XC sınıfı daha doğru bir tanım olacaktır.

Teknik Özellikler

Asgard yukarıda da belirttiğimiz gibi 100mm’lik bir amortisör, 80mm’lik modeli de var. Amortisör şu anda üst model amortisörlerde de özellikle kullanılan hava, yağ ve yay karışımı bir sistem ile amortisörlerin temel işlevi olan yaylanma ve enerji emme işlevlerini yerine getiriyor. Ayrıca montaj boyunu yüksek bulanlar amortisörü 100mm’den 80mm’ye indirebiliyorlar.

Büyük boyut için tıkla!

30 mm çapında alüminyum alaşımlı „Superfinish“ iç borulara sahip. Bu zâten bayağı bir sağlamlık emâresi iken buna bir de sertliği arttıran „One Piece Design“, yani yekpâre olarak üretilmiş dış borular ekleniyor. Dış borular hafif olmaları için magnezyumdan üretilmişler. Ayarlanabilir geri tepmesi (rebound) mevcut. Tepme kontrol sistemi açık yağ banyosu ile çalışıyor. 100mm’lik modelde kilitleme (lock-out) imkânı bulunuyor. ( Türkiye’ye gelenlerde lock out bulunmuyor.) Ayrıca Magura HS serisi hidrolik jant freni kullananlar için de amortisör “Firm-Tech” montaj olanağı sunuyor, ki bu sayede HS serisinin nispeten yüksek sayılan ağırlığını hafif V-frenler seviyesine indirmek de mümkün oluyor.

Katalog ağırlığı 100mm’lik kilitli model için 1905 gr olarak verse de Türkiye’ye gelen kilitlemesiz modelinin şaft borusunu kestikten sonra 1665 gr olarak ölçtük. Hatta kendi topladığımız bisiklette disk fren kullandığımız için V fren pivotlarını sökerek bu ağırlığı 1645 grama kadar düşürdük.  Disk fren alıcıları IS2000 standardında. Ayrıca isin daha güzel yani, birazdan öveceğimiz kaliteli işçiliğin bir artısı, disk fren kabloları için entegre yol var.

Büyük boyut için tıkla!

Elde Nasıl Duruyor? Ayarlar Nasıl?
Amortisörü ilk elimize aldığımızda tam anlamıyla “Alman kalitesi”ni hemen hissettik. Parlak siyah boyası ile hayli dikkat çekici. Çıkartmalar boya üzerine uygulanmış. Bir diğer dikkatimizi çeken nokta ise hiç bir parçası plastikten yapılmamış. Hava kapakları sarı renkli alüminyumdan yapılmış.

Tekerlek Milinin Alıcısı
Tekerlek Milinin Alıcısı
Büyük boyut için tıkla!

Tekerlek milinin dayandığı boşluklar ve disk fren kaliper alıcıları paslanmaz metallerle kaplanmışlar, Magura’nın bütün amortisörlerinde bu „corrosion protector“ parçaları mevcut. Bütün bunlar aslında bir taraftan amortisörün görece ağırlığını arttırırken diğer taraftan da Asgard’in ne kadar uzun ömürlü olabileceğinin işaretleri.

Amortisör ayarı gâyet kolay. kullanılan yağ kalınlığı ve hava basıncı ile oynayarak, sizin için en doğru şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında elbette bugün amortisörlerde olmazsa olmaz dışarıdan tepme hız ayarı da mevcut.

 Geri Tepme Ayar Düğmesi
Geri Tepme Ayar Düğmesi
Büyük boyut için tıkla!

Sürüş Performansı:

Sürüşte ilk başta 100mm’nin farkını hissediyorsunuz. Benim ağırlığım 80 kg olduğu için yaklaşık 4bar hava bastım. 100mm çalışma mesafesiolmasına karşın, amortisör bacaklarının 30mm’lik çapları sayesinde esneme yapmıyor. Amortisörün arazideki performansının, dönüşlerde denge ve kontrol isteyenler için son derece ideal olduğunu belirtmek gerekir.

 Bisikleti Topladıktan Sonraki İlk Fotograf
Bisikleti Topladıktan Sonraki İlk Fotograf
Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

Uzun süre kullandığım Headshok teknolojisinin tek bacaklı bir amortisör olmasının getirdiği kontrollü sürüş keyfini bu amortisör ile de aldığımı söylemek isterim ki Headshok’un tasarımdan kaynaklanan esnemezliği ortadayken Asgard için böyle bir yorum gerçekten çok güzel. Virajlara daha emin ve hızlı girebilince amortisörün bisiklet kontrol ve denge mekanizmasında ki yerini daha iyi hissediyorsunuz.

Test Sonrası
Test Sonrası
Büyük boyut için tıkla!

Amortisörün asıl işlevi elbette darbeleri emmek. Asgard bu konuda da başarılı. Büyük engelleri kolaylıkla emiyor, küçük engellerde çabucak harekete geçiyor. Daha önce SPV gibi sistemlerden tanıdığımız amortisörün platform eşiğinin altında kalan engelleri yutmaması gibi huysuzluklar yapmıyor. Bu durum aslında insanın kafasında „amortisörde kimin için ne kadar teknoloji?“ sorusunu doğuruyor bir taraftan da.

Tek bir olumsuz nokta kullandığımız amortisörün tepme kontrol sisteminin nispeten etkisiz olması ve en açık ile en kapalı konum arasında pek bir fark olmamasıydı. kullandığımız yağın ağdalığı da nispeten ufak olunca amortisörün özellikle yüksek hızlarda ardı ardına gelen ufak engebelerde sertleşmesi durumu ortaya çıktı. Daha iyi çalışan bir tepme kontrol sistemi veya daha yüksek ağdalıklı bir yağ kullanılarak üstesinden gelinebilecek bir hâl.

Sonuç Olarak:

Çok fazla ayar ve bakım gerektirmeyen, ilk aldığınızda yapacağınız ayarlardan sonra bir daha ayarları unutacağınız, tak kullan diye tabir edebileceğimiz bir amortisör. Aynı sınıfta bulunan amortisörlere göre daha hafif bir yapıya sahip. Testimizi yaparken olumsuz gördüğümüz fonksiyonu ise geri tepme ayarının çok etkili olmayışı idi. Eğer dayanıklılık, uzun ömür ve kontrol sizin için önemli kriterler ise fiyatının da şu aralar Avrupa dükkân fiyatının yarısı civarında olduğunu düşürsek amortisör ihtiyacı olanlara ciddi bir alternatif oluşturduğunu belirtmek gerekir. Türkiye satış fiyatı 189 Euro.

Magura Amortisör Pompası:
Fotograftada görüldüğü gibi anagövde, anagövde ucunda yer alan saat, saatin diğer kenarında fazla havayı tahliye etmeye yarayan valfin yeralıyor. Saat ve valfin yanında bulunan mafsallı hortumu ile fonksiyonel bir yapıya sahip.

 Pompa Detayı
Pompa Detayı
Büyük boyut için tıkla!

Diğer amortisör pompalarından ayıran bir özelliği ise araba ventilinde yer alan mandal sayesinde hassas hava ayarı yapmaya imkan tanıyor. Diğer marka kullanıcılarının dahi kullanabileceği bu amortisör pompasının Türkiye’deki satış fiyatı 19.90 Euro.

Amortisör Pompası
Amortisör Pompası
Büyük boyut için tıkla!

 Pompa Detayı
Pompa Detayı
Büyük boyut için tıkla!

Test İçin Kullandığımız Bisiklet :

Kadro: Cesur
Vites Sistemi: XTR
Fren Sistemi: Magura Louise
Aynakol: RaceFace
Tekerlek seti: Shimano XT

 

Bu amortisörü cesur-bike.com adresinden satın alabilirsiniz.

Cesur Bike
Adres:Siyavuspaşa Cad. Çağlayan Sok. No: 24 / 1
34182 Bahçelievler İstanbul

Cep Tel: 0532 787 40 30
e-posta: mutlu@cesur-bike.com 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Magura  
haber   Magura Marta Red  
haber   Magura Durin  

  Bu yayın 10229 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015