Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Şubat . 2020  
1. Konya MTB Kupası
1. Konya MTB Kupası

1. Konya MTB Kupası

Yazar: Mustafa Özyılmaz
1.6.2006

Cuma günü saat 19.20 de tren ile Konya'ya yola çıktık. İlk kez yataklı vagon ile seyahat ediyorduk. Yolculuk çok eğlenceli başladı. Bir o kompartımanda bir bu kompartımanda sohbet ederek, koridorlarda şakalaşarak eğleniyorduk. Konu çoğunlukla bisikletti elbette.Tren neredeyse hiç sarsmadan ilerliyordu.Vagonumuzda yabancıların giriş çıkışını denetleyen bizimle ilgilenen bir görevli bile vardı. Bisikletler konusunda da bize çok yardımcı oldu. Bir süre sonra üstümüze yorgunluk çöktü ve yataklarımızda uykuya daldık.

Büyük boyut için tıkla!
Sabah olduğunda güzel bir kahvaltıyla ovaların içinden geçen trende camda manzaralar izledik. Bir ara tren yolu boyunca uzanmış kıpkırmızı gelincikler kilometrelerce bize eşlik etti.Bir saat rotarla da olsa Konya'ya gelmiştik artık.

Büyük boyut için tıkla!
Gece uyumanın verdiği rahatlık ile hemen otelimize yerleşip kayıta koştuk. Kayıtta forumdan tanıdığımız arkadaşımız mumi var gücüyle herşeyin iyi olmasına çalıştı. Gayet hızlı güzelce kaydımızı olduk. Asılan haritalar, afişler her konuda bize yardımcı oldu. Gerçekten iyi hazırlanılmış gibiydi. Kayıttan parkura geçerek tur atmaya başladık. Uzun yokuşu olan bir teknik inişi olan bir parkurdu. Genelde kum ile kaplı zemini ile yarışçıları bazı yerlerde zorluyordu. Kapadokya'yı andıran bir zemini vardı. Parkurda iki arkadaşımızın (biri köprücük kemiğini kırdı, diğeri dizini yardı) sakatlanması bizim için üzücü oldu. Biz takım olarak 2-3 tur atarak parkura iyice hakim olduk.Teknik inişler bizim takımı pek zorlamadı.

Büyük boyut için tıkla!
Parkurda canla başla çalışan Ahmet Yıldırım ı tebrik etmek istiyorum.Scooter ile heryere koşturdu sağolsun. Arkadaşımız sakatlandığında ambulansında gelmesine yardımcı oldu. Saat 18.30 daki makarna partisi ve partiden sonra dışarıdaki sohbet çok güzeldi. Bu yarışta UCI hakeminin işi çok sıkı tutması ve her ayrıntıya dikkat etmesi pek alışıldık değildi ama desteklenmesi gereken bişeydi. Parkurun toplantıda adım adım tanıtılmasıda sprocular için çok faydalıydı, her yarışta yapılması gerektiğine inanıyorum ve teşekkür ediyorum.

Büyük boyut için tıkla!
Pazar günü yarış ise benim için gayet eğlenceliydi. Aram Tabar ile yarışın her anı çekişme içindeydik. Yokuşlarda o beni geçiyor 1 dakika fark açıyor, inişte ise adeta uçarak (max 60.2kmh) 1 dakikalık farkı kapatıp düz yolda fark açıyordum.O ise bir sonraki turda yokuşta yine beni yakalıyor ama inişte yine aynı şekilde ben onu geçiyordum. Her tur aynı filmi izliyorduk adeta. Son turda ise çok daha erken atak yaparak çok önceden fark açmaya başladı. Belli ki inişte kapatamayacağımkadar bir fark açmak istiyordu. Kısa sürede gözden kayboldu. Ben aynı tempoda kaldım. Polonezköy yarışından sonra 3 kere bisiklete binmenin faturasını bu atağa cevap veremeyerek bacaklarım yanarak ödüyordum. Bu sefer geçildik galiba dedim içimden.
Büyük boyut için tıkla!
Sonlara doğru azalan eğimde biraz yüklenerek yine inişe başladım.Hırslanmıştım biraz. Bu farkı kapatayım helal bana diye yüklendim pedallara. Onu yakalamak benim için birinci olmak kadar kıymetliydi şimdi. Bunu yaparak iyi olduğumu kendi kendime ispatlamam gerekiyordu. Artık frenlerden elleri çekme vaktiydi. Amortisör deli gibi çalışıyordu.Çok iyi ayarlı olması sayesinde neredeyse hiçbişey hissetmeden yüksek hızlara çıkabiliyordum. Ayakta kesintisiz pedallamaya başladım. Hala daha görünürde yoktu. İlk teknik bölgeye geldim. Nasıl indim! o heyecanla anlamadım.Bir çırpıda geçiverdim. Aşağı doğru her eğimde pedallara devirli bir şekilde asılıyor, bisikletin hızını yükseltiyordum. Fakat o hala görünmüyordu.
Büyük boyut için tıkla!
Son teknik inişe gelirken o hızda zar zor yavaşlayabildim.(katılanlar bilir son teknik inişe gelmeden önce 1-2 metrelik bir kum havuzu vardı).Kum bisikletin dengesini biraz bozdu ama girmek istediğim yerden yine girebildim viraja! ve onu bisiklet elinde kestirmeden taşıyarak indiğini gördüğümde, “işte bu!” diye içimden haykırmak geldi.O heyecanla normal yoldan teknik inişi gerçekleştirip onun arkasına yapışmıştım sonunda. Asfalta bağlandığı noktada artık geçme vakti gelmişti onu. Yine yüksek tempoda giderken virajı içten pedallarak alıp onun önüne geçtim. %80 noktasına alınmak üzere yol almaya başladım. İşte o an hedefime varmış olmanın verdiği huzur ile pedallar dönüyordu artık. Fakat son metrelerde arkadan gelip yüklenerek beni geçti. Ama artık benim için önemli değildi. Ben hedefimi gerçekleştirmiştim. O farkı kapatıp onun önüne geçebilmiştim. Bana bu kadarı yeterdi. Tahminen 18-19 gibi bir yerde yer alacağımı düşünüyordum.Yarış sonrası 15.liği ve para ödülünü kaçırdığımı öğrendiğimde “keşke bırakmasaydım!” desem de Aram arkadaşım bunu haketmişti helal olsun ona da!. Önemli olan sonraki yarışlarda numara rezerve edebilmek için Türkler arasında 1 puan alabilmekti. Onuda aldığım için mutluyum.

Kazasız belasız bir yarış geçirdiğim için şükrediyorum yine. Güzel ve eğlenceli bir hafta sonuydu. Yarışta emeği geçen herkese teşekkürler!. Güzel bir organizasyondu. Her geçen yarışta daha iyi oluyor. Bir sonraki yarışta görüşmek üzere, hoşcakalın...

Yazı Fotoğrafları: www.fotohasan.com 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

İlgili Linkler:  

forum   1. Uluslararası Konya Dağ Bisikleti Yarış  
forum   28 Mayıs 2006 - 1. Konya MTB Cup  

  Bu yayın 5292 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015