Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
13 . Ağustos . 2020  
Virajlarda Teknik
Virajlarda Teknik

Virajlarda Teknik

Derleyen: Cüneyt Kazokoglu
16.6.2006

Dağ bisikleti haliyle yoldan çıkmayı da gerektiriyor. Dolayısıyla bisiklete bir akrobat derecesinde olmasa da ileri derecede hâkim olmak kullanış zevkini arttıran unsurlardan biri. Bu yazıdan itibaren birkaç yazılık bisiklet sürüş teknikleri hakkında bir seri yayınlayacağız.

Bu yazının konusu bilhassa teknik inişlerde vakit kazanmayı sağlayan patikalarda viraj alımı.

Elbette kimse dağ bisikleti üzerinde virajdan uçmayı istemez, fakat herkesin de başına birkaç defa gelmiştir, bir virajı iyi hesaplayamayıp yoldan çıkmak, muhtemelen düşmek. Böyle durumları baştan önlemek için patika üzerinde viraj tekniğine hâkim olmak gerekli.

Hız

İnişlerde –hele de patika gibi dar inişlerde- bisikletçinin kendi hızı çoğu zaman azımsanır. Oysa zamanında fren bir virajı hızlı ve emin bir şekilde almak için en önemli adım. Zamanında fren de viraja girmeden önce henüz düz yolda iken yapılan frendir. İleriyi görerek, bisikletin 1-2m önüne odaklanarak değil, gidilecek yere bakılarak kullanmak şart.

Yolu ve virajı planlamak

İleriyi görmek viraj gelmeden gerekli önlemi almak için şart. Virajı hızlı ve emin bir şekilde almayı mümkün kılan ideal çizgi de ancak virajı uzaktan görerek belirlenebilir.

Büyük boyut için tıkla!

Bisiklet üzerinde hazır olmak

Dağ bisikletçiliğinde sürekli bir şeylere hazır olmak gerektiğinden bisiklet üzerinde patates çuvalı gibi oturmamak gerekli. Vücut daima bisikletin bir parçası olarak çalışmalı. Dolayısıyla viraja gelirken pedallarda ayağa kalkmak, engebeleri vücutla asmak, kol ve bacakları bir amortisör gibi kullanmak lâzım. Vücut ağırlığını kullanarak virajıhedeflemek ve virajın dış tarafında kalan pedalı yere yakın tutmak dikkat edilecek diğer noktalar.

180°’lik dar viraj

Viraj ne kadar darsa dönüş de o kadar zor. Bu nedenle girişi mümkün olduğu kadar dışarıdan yapmalı. Viraja gelmeden frene basarak hız kesilmeli, viraja girmeden fren boşaltılmalı. Çok önemli noktalardan biri –ki arabalarda da aynı şey geçerlidir- virajlarda fren yapılmaması gerektiği.

Büyük boyut için tıkla!

Eğik virajlar

Zeminin eğik olduğu virajlar sağlam bir teknik söz konusu ise gerçekten bayağı eğlenceli olabilirler. Burada önemli olan nispeten yüksek bir hız. Çünkü ancak bu şekilde bu tarz virajlar yüksek seviyeden aşılabilirler, aynı bir oval pistte (meselâ Daytona 500) en dış şeritten gitmek gibi. Yalnız dış şeritte, yani eğik virajın üstünde cesareti kaybetmek anında yere yapışmak demek. Her ne kadar bu derecedeki durumlar genelde BMX parklarında olsa da arazide de ne kadar eğim/ne kadar yukarıdan, o kadar yüksek hız kuralı geçerli.

Büyük boyut için tıkla!

Virajda kaymamak

Zeminin taşlı olduğu yollarda yüksek hızla girilen virajlar kaymaya yol açabilirler. Bu da aynı eğik virajlarda olduğu gibi zevk alınacak bir durum olabilir, iyi bir teknik kullanıldığı sürece. Ancak en sağlamı elbette hiç kaymadan dönmek. Zemin de söz konusu olduğunda denge daha fazla önem kazanıyor. Düşürülmüş bir hızla dozu ayarlanmış ve zamanında yapılan bir fren ile viraja girip vücut ağırlığını ne çok arkaya (arka tekerleğin kaymasına yol açar) ne de çok öne verip (ön tekerleğin kayması) virajdan çıktıktan sonra pedallara asılmak en emin yol.

Kaynak: bike2b, resimler Hans "NoWay" Rey,

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Viraj Almak  

  Bu yayın 10576 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015