Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
14 . Temmuz . 2020  
Sarı Mayo Derken Tur'dan Atılanlar
Fransa Turu'nda Puanlar ve Doping

Sarı Mayo Derken Tur'dan Atılanlar

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
10.7.2006

Fransa Turu bisiklet sporunun zirve noktalarından. Peki Tur'da değişik mayolar ne ifade ediyor, değerlendirmeler neye göre yapılıyor? Öncelikle mayolardan başlayalım. Bilindiği üzere dört tane mayo var.

Sarı mayo: Genel sıralamada önde gideni gösteriyor. Genel sıralama zaman esas alınarak, her etap sonunda bisikletçilerin zamanları toplanarak düzenleniyor. Aynı büyük grup içinde (örneğin ana grup peloton) bitiren bütün bisikletçiler aynı zamanda bitirmiş sayılıyorlar.

Büyük boyut için tıkla!

Yeşil mayo: Genel puan sıralamasında önde giden en iyi atakçının mayosu. Etaplarda ara atak puanlamalarında her seferinde ilk üç bisikletçi yeşil mayo için puan (6-4-2) topluyor. Buna ek olarak etap sonundaki ataklarda da puan alınıyor. Düz etaplarda birinci 35, ikinci 30, üçüncü 26 puan alıyor, dördüncülükten itibaren 25.’liğe kadar azalarak puan var. Orta zorlukta dağ etaplarında ilk üç 25-22-20 puan alıyor, dördüncülükten yirminciliğe kadar azalarak puan veriliyor.Ağır dağ etaplarında ilk üçe 20-17-15 puan veriliyor, dördüncülükten onbeşinciliğe kadar azalarak gidiyor puanlar.

Büyük boyut için tıkla!

Kırmızı benekli beyaz mayo: Tırmanma etaplarında en çok puan toplayan en iyi tırmanıcının mayosu. Tırmanma etaplarında aşılacak dağlar zorluklarına göre 5 kategoriye ayrılmış. En zor sınıf kategori dışı tırmanmalarda sıralamaya göre ilk ona 20'den 5'e kadar, birinci kategorideki tırmanmalarda ilk sekize 15'ten 5'e kadar, ikinci kategoride ilk altıya 10'dan 5'e kadar, üçüncü kategoride ilk dörde 4'ten 1'e kadar puan veriliyor, dördüncü kategoride de ilk üc 3-2-1 puan alıyorlar. Bir etapta en son kategori dışı, birinci ve ikinci kategori tırmanmalarda toplanacak puanlar ikiyle çarpılıyor.

Büyük boyut için tıkla!

Beyaz mayo: Ocak 1981'den sonra doğan gençler arasında genel sıralamada en önde yer alanın mayosu.

Prolog (Tur'un açılış etabı) ve ferdî zaman etapları Zaman etaplarının da en iyi sporcuları takım olarak zaman yazılmasının yanında elbette puan alıyorlar. Birinci 15 puan alırken, ikincilikten onbeşinciliğe kadar 12'den 1'e kadar puan veriliyor.

Zaman ikramiyeleri Prolog ve zaman etapları hariç her etapta bisikletçiler hanelerine genel klasman için zaman ikramiyesi yazdırabiliyorlar. Bir etabın birincisi 20 saniye kazanıyor, ikinci ve üçüncü 12 ve 8 saniye ile ödüllendiriliyor.

Ara atak ikramiyeleri Bunun yanında atak değerlendirmeleri de genel klasmana etki ediyor. Ara atakları kazananlar değerlendirme başına 6, ikinciler 4, üçüncüler 2 saniye alıyorlar.

Elbette Tur'da bir etabı herkes bitirene kadar beklenmiyor. Etap birincisinin ortalama hızına göre birincinin süresinin üzerine belirli bir zaman eklenip o zaman içinde gelenler sayılıyorlar. Örneğin ortalama hızın 42-44km/s arasında olduğu bir etapta sıralamaya girmek isteyenler birincinin zamanına %9 eklenmiş süre içinde etabı bitirmek zorundalar. Burada da katsayılar etap sonundaki puanlamalarda olduğu gibi etabın zorluk sınıfına göre degişiyorlar.

Büyük boyut için tıkla!

Fransa Turu'nda etaplarda ilk üç 8-4-2.000 Avro kazanıyorlar. Tur'u kazanan 450.000, ikinci 200.000, üçüncü 100.000 Avro alıyor, ödüller azalarak 150.'ye kadar (400 Avro) gidiyor. Tur sonunda genel puan sıralamasında birinci olan (yani yeşil mayoyu kazanan) ve benekli mayoyu kazananların beheri 25.000 Avroalıyorlar. Ara ataklarda, kategori dışı tırmanmalarda ilk üçe girmeye, gün sonunda yeşil mayoyu taşımaya da ufak para ödülleri var.

Doping Konusu

Bu yıl Fransa Turu büyük bir skandalla başladı. Tur'un favorilerinden olan Alman Jan Ullrich ve Italyan Ivan Basso'nun da aralarında bulunduğu 9 bisikletçi doping yaptıklarından şüphelenilerek yarış dışı bırakıldı. Teşbihte hata olmaz, Dünya Kupası finali öncesinde Zidane ve Henry'nin atılması gibi bir durum bu.

Fransa Turu'nun ilk dönemlerinde kokain, kloroform, kafein hapları, pervitin, arsenik ve striknin kullanılıyordu. Bugün ise en çok tercih edilen doping maddeleri anabolik steroidler ve amfetaminin yanında EPO ile kan dopingi. EPO, yani Erythropoetin kanda kaslara oksijen taşıyan alyuvarların oluşumunu sağlayan ve normalde böbreklerde üretilen bir hormon. Bu hormonun dışarıdan alımı ile alyuvarların sayısı arttırılıyor. Bu da kaslar için daha çok oksijen ve daha fazla mukâvemet demek. Kan dopingi ise nispeten yeni bir doping yolu ve bu Fransa Turu'nda patlayan bomba. Sporcunun 1 litreye yakın kanı alınıyor, alyuvarlar santrfüj makinesinde ayrılıyor (isteğe bağlı olarak EPO katılıyor) ve yarış öncesi tekrar sporcuya şırınga ediliyor Sonuç EPO ile aynı, yalnız sporcunun kendi kanı olduğundan EPO katılmadıysa bu dopingi yakalamak için henüz bir yöntem yok, yani çok „emin“. Son olarak gene henüz yakalanamayan gen dopingi var, güç ve mukâvemetten sorumlu genlerin DNA'sı vücuda veriliyor.

Büyük boyut için tıkla!

Bu Fransa Turu öncesinde Ispanya sivil polisi „Operación Puerte“ (Geçit operasyonu) kapsamında aylar süren bir takip sonucu bu yıl Tur'dan atılan Liberty Seguros takımının doktoru Eufemiano Fuentes'i takip etti. Mayıs sonunda, Giro d'Italia esnasında Fuentes tutuklandı, laboratuvarında üzerlerinde kodlar olan 450 tane kan torbasının yanında anabolika, EPO ve çeşitli hormonlar ile sporcuların isimlerinin ve ne kullandıklarının kodlandığı notlar bulundu. Kılı kırk yaran polisler bu defterde kodlanmış 58 bisikletçiyi saptadılar, bunların arasında Jan Ullrich ile Ivan Basso da var.

Tur'un en büyük favorisi Jan Ullrich hakkında polisin tutanaklarından ilginç bilgiler de sızdı. 18 Mayıs'ta akşam Fuentes'in telefonu çalıyor, arayan Ullrich'in yardımcısı Rudy Pevenage „bugün üçüncü şahıs kazandı“ diyor, ki o gün konuşmalarda kod adı „üçüncü şahıs“ olan Ullrich Giro'da zamana karşı etabı kazandı. 20 Mayıs'ta Pevenage tekrar telefon ediyor ve üçüncü şahsın aynı üründen daha fazla istediğini söylüyor ve „Haziran'daki olayı konuşmalıyız“ diyor. Ullrich Haziran'da çok iyi bir formla Isviçre Turu'nu kazandı. Fuentes'in defterinde „Jan“ ismi 4 defa geçiyor. Buna göre Jan işlenmiş kan, büyüme hormonu ve testosteron hapları icin 2970 Avro ödemiş.

Büyük boyut için tıkla!

Ne yazık ki bisiklet sporu giderek dopingle özdeşleştiriliyor ve bundan zararlı çıkıyor. Bu yüzden olsa gerek 1998'de Festina takımının masörünün arabasında sayısız doping maddesi yakalanması ile patlayan ve bisikletçilerin büyük protestolarına yol açan skandalın aksine bu yıl kimse ses çıkarmadı. Kesin olan bisiklet sporuna tekrar inandırıcılığını kazandırmak için bu tarz adımların şart olduğu.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Doping Hakkında Her Şey  

  Bu yayın 6148 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015