Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Mart . 2020  
Sedona'dan Karbon Bisiklet
Test: Sedona SX Carbon

Sedona'dan Karbon Bisiklet

Yazar: Alptekin Başkır
17.7.2006

Geçtiğimiz ay ilk görüntülerini sunduğumuz Sedona SX Carbon modelini bu ay sizler için test ettik. Aslı Bisiklet'in ürettiği Sedona markasının geçen sene ilk modellerine binmiştik. Bu sene büyük bir değişim geçirerek daha hafif ve daha iyi donanımlı bisiklet modelleri ile karşımıza çıktılar. Böylelikle Türkiye'de ilk defa karbon kadrolu bisiklet modeli üreterek bir ilke imza atmış oldular.
Büyük boyut için tıkla!

Neden Karbon Kadro Tercih Ediliyor?
SX Carbon modelini incelemeden önce isterseniz "neden karbon kadrolu bisikletler tercih ediliyor?" bu sorunun cevabına bakalım.
Elbette alüminyumun sınırlarını zorlayarak karbondan daha hafif kadrolar üretmek mümkün. Kaldı ki üç aşağı beş yukarı efsane olmuş Scott'un Scale modeli ile karşılaştırıldığında Sedona'nın kadrosu nispeten ağır da kalıyor denebilir. Öyleyse niye karbon?

 Amortisöre Yakın Bakış
Amortisöre Yakın Bakış
Büyük boyut için tıkla!
İlk olarak, en az teknik nedenden başlayalım, karbon daha estetik. Bu tabii zevkler ve renkler sahasına giriyor, dolayısıyla kişiden kişiye değişen bir unsur ama karbon siyahi bir kadronun alelade bir alüminyum kadroya oranla daha karizmatik durduğu tartışılmaz herhalde.

İkinci neden karbonun darbe emiciliği. Şurası bir gerçek ki nispeten yumuşak bir metal olan alüminyum kullanılan kadrolarda „oversize“ denen geniş boruların bir sebebi var. Bu da alüminyum kadrolara esnemezlik kazandırmak. Tabii bu arada kadronun kendinden darbe emiciliğinden ödün veriliyor. Karbon kadrolar burada öne çıkıyorlar ve fazla titrek zeminlerde hafif de olsa ufak darbeleri karşılayarak konfor sağlıyorlar.

Son olarak elbette karbon kadroların esnemezliği en önemli etken. Bilhassa arazi sürüşü (XC) kategorisinde pedala aktarılan gücün hiçbir kayba uğramadan çekiş sistemine yöneltilmesi oldukça önemli. Karbon bu konuda alüminyum kadrolardan üstün. Kezâ alın sertliği dediğimiz, kadronun ön bölümünün de daha esnemez olması bisikletin yüksek hızlarda gidona verilen komutların doğrudan ön tekerleğe aktarılması için gerekli.

 Çift Kontrol Kollar
Çift Kontrol Kollar
Büyük boyut için tıkla!

Kadro
Şimdi Sedona SX Carbon'a dönelim. Kadro modüler sistemde üretilmiş. ön ve arka kısımları monostay alt ve üst boru ile modüler sistemle birleştirilmiş. Alt ve üst boru üçgen kesite sahip. Kadro V fren pivotları ile birlikte tarttığımızda 1462 gr olarak ölçtük. Bisikletin tüm ağırlığı 10.2 kg*. (* firma tarafından verilmiştir.)

Test ettiğimiz 17 inç boyundaki bisikletin ölçüleri ise söyle. Üst boru uzunluğu 57 cm, iki tekerlek arası mesafesi 107 cm, ayna kolun bağlantı aksından sele borusu başlangıcına olan mesafesi ise 44 cm'dir. Sele borusunun yer düzlemine olan açısı 73º, amortisörün ise 71º’dir. Orta milin genişli 68mm, sele borusu çapı 31.6mmdir.

 Orta Mil 68mm
Orta Mil 68mm
Büyük boyut için tıkla!

Komponent
Kullanılanamortisör 2007 model RST Megaan Air. 100 mm esneme mesafeli, havalı yağlı sisteme sahip, hidrolik ile çalışan ayarlanabilir geri tepmesi bulunmakta. Lock out ise amortisör üzerinde. Şaft borusu kesilmemiş ağırlığı 1770 gr.

Gidon ( düz ), gidon boğazı ( 10 cm ), sele borusu ve sele tamamen karbon (sele alt bağlantıları titanyumdan) ve Amoeba ürünleri.
Bisiklette kullanılan tüm komponentler Shimano XT. Burada XT’nin özelliklerinden bahsetmem gereksiz sanırım. Sadece Alexrims jantlar XT ( HB-M760) göbekler ve DT tellerle örülmüş. Lastikler Schwable Racing Ralph 26 X 2,1 ebatlarında. Kısa ama sık dişlere sahipler. 2.1 olmasına karşın daha küçük gözüküyorlar. Aynakol yine XT 44/32/22 oranlı çarklara sahip.

Kadro boyu 17 ve 19 inç bulunmakta.


 140 gr Karbon Sele
140 gr Karbon Sele
Büyük boyut için tıkla!
Sürüş
Yaklaşık bir aylık bir sürede; bir maraton, bir XC yarışı ve bir sürü uzun ve kısa binişler yaptım. Bisikletin oranları benim vücut ölçülerime uygun olduğu için rahat bir sürüş elde ettim. Bisikleti sürerken tok bisiklette olduğunuzu yani karbon farkını hemen anlıyorsunuz. Özellikle stabilize bir yolda alüminyum kadrolara oranla daha az titreşim ilettiği bir gerçek. Lastik araları kısa olması dönüşlerde kıvrak olmasını sağlarken ve patikalarda hakimiyetinizi arttırıyor. Amortisörün 100 mm esneme mesafeli oluşu bisikletin önünü nispeten biraz daha yüksek kılmış. Bu nedenle çıkışlarda önünü kaldırma eğilimi gösteriyor. Geri tepme ayarı ( rebound ) kontrol mekanizması olsa da çok etkin değil. Sele karbondan olması 140 gr gibi hafif bir ağırlık sağlarken, sert olmasına karşın iyi profili sayesinde 3-4 saatlik sürüşlerde bir rahatsızlık yaratmıyor. Ama daha uzun sürecekseniz konforlu bir sele tercih edebilirsiniz.
SX Carbon tasarlanırken daha hafif ve uygun fiyatlı olması için v frenli olması düşünülmüş. Bu nedenle jant seti disk frene uygun değil. Bisikletinizi geliştirmek isterseniz fren kollarından ( vites kollarıyla bütün ) tutunda jant setine varıncaya kadar değiştirmeniz gerekiyor. Sedona belki yakında yeni bir SX Carbon Disc modeliyle karsımıza çıkıp disk meraklılarını sevindirebilir.
Güçlü Alın Bölümü
Güçlü Alın Bölümü
Büyük boyut için tıkla!
Arka Lastik Bağlantı
Arka Lastik Bağlantı
Büyük boyut için tıkla!

Bisikletin bizden eksi not alan parçası amortisörü oldu. Açıkçası karbon kadro ve Shimano XT parçaların yanında giriş seviyesi bir amortisör olmaması gerekir diye düşünüyoruz. Bunun yanında eğer yarış koşmayacaksanız da gayet tatminkar bir amortisörle karşılaştığımızı da belirtelim. Bunun yanında birde gidondan kontrolün olması bu düzeydeki bir bisikletten beklenecek bir donanım diyebiliriz.
Sonuçta Avrupa’da 1999 Euro ya satılırken ülkemizde 2100 dolarlık ( 1660 Euro ) fiyatıyla XT donanımlı ve karbon kadroya sahip bu bisiklet bizlere hayli cezbedici gözüküyor. 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

haber   Sedona 2007  

  Bu yayın 13565 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015