Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Mart . 2021  
Doping Ne Demek, Neler Doping?
Doping Hakkında Her Şey

Doping Ne Demek, Neler Doping?

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
8.8.2006

Bisikletle haftada 1-2 gün sahilde binmenin biraz ötesinde haşır neşir olanlar için doping artık önemli bir yer tutuyor bu dünyada. Bunun nedeni elbette su fâni dünyada nasıl doping yapılacağını öğrenmeye çalışmak değil. Fakat bisiklet âlemini biraz takip edince bilhassa yol bisikletinde dopingin artık ne yazık ki o kadar büyük yol oynadığını görüyoruz ki bu konu hakkında etraflıca bilgilenmek şart oluyor.

MTBTR olarak doping konusunu bundan önce defalarca çeşitli vesilelerle ele aldık, çokça makâle yazdık. Bunlara bu sayfanın sonundaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Denebilir ki zâten pek hayırla anılmayan yol bisikletçiliğinde son Fransa Turu’nu kazanan Floyd Landis’in sûnî testosteron kullandığının ortaya çıkması yol bisikletin sporunun inanılırlığını yerle bir etti.

Türkiye’de doping konusunda yetkili kurum Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi (TDKM), Prof. Dr. Aytekin Temizer tarafından yönetiliyor.

Buna ek olarak Dr. Murat Kuter ve Prof. Dr. Füsun Öztürk Kuter’in birlikte oluşturdukları ve bilimsel spor konusunda Türkiye’de Türkçe olarak çok değerli bilgilerin toparlandığı Sporbilim sayfası da doping konusunda bilgi edinmek için çok faydalı kaynaklardan biri.

Bu bültenimizde Panorama bölümümüzü son zamanlarda giderek artan doping konusuna ayırmaya bu çok faydalı kaynakların tadını çıkarmak amacıyla karar verdik. Aşağıda okuyacağınız metin doping konusunda bir derleme içeriyor. Yazı ve Türkçe doping hakkında daha geniş bilgiye TDKM ve Sporbilim sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Doping nedir?

Sporcunun performansını artırmak amacıyla ; vücuda verilmesi gereken maddelerin çeşitli yollarla vücuda verilmesine doping denir.Burada genelde sentetik malzemeler kullanılır. Bunlar doğal besin kaynaklarından alınamayan ve organizmanın üretemediği maddelerdir.Bu maddeler organizmada çeşitli uyarılara yol açmakta ve sporcunun rakiplerine karşı çeşitli avantajlar sağlamaktadır.

Neler doping maddesidir?

Doping ile ilgili çalışmalar çeşitli kurumlarca yapılmaktadır.Bunların en üst düzeyi IOC’nin(International Olympic Commite/Uluslararası Olimpiyat Komitesi)tıp komisyonudur.Bu komisyon çeşitli dönemlerde ,çeşitli doping listeleri yayınlar.Ülkemizde de bu komisyon tarafından akredite edilmiş bir doping araştırma merkezi vardır.

Türkiye Doping Kontrol Merkezi adındaki merkez,Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’ndedir Prof.Dr. Atilla Hıncal tarafından kurulan merkezin, şimdi başında Prof.Dr. Aytekin Temizer bulunmaktadır.

Doping neden zararlidir?

Dopingin spor sahalarında etik kurallarındaki eşit koşullarda yarışma ortamını bozmasının dışında ,insan organizması üzerine olumsuz etkileri vardır.

Doping insan vücudu üzerine olumsuz etkileri,bir dönemler Alman bilim adamlarının ortaya attığı otomatik savunma mekanizması teorisi ile değerlendirilmiştir.Burada kullanılan doping maddeleri ile insanın istemli olarakdevreye sokamadığı rezerveler devreye girmektedir.Otomatik savunma mekanizması teorisine göre doping alımı sonucunda organizmanın bilincinin ve isteminin dışında bir zorlaması oluşmaktadır.Bu zorlama,alınan maddenin ölçüsüne ve vücudun dayanma gücüne göre sonu ölümle sonuçlanan dramatik tablolar yaratabilir.

Günümüzde yapılan araştırmalarda doping maddelerinin grubuna göre insan vücuduna verdiği çeşitli zararlar ortaya çıkmışır.Bunlara kısaca değinirsek,örneğin amfetamin grubu maddelerin alınması,organizmanın yorgunluk duygusunun ortadan kalkması sonucu belirli bir ekonomi kaybı olur.Dinlenme kapasitesi belirgin oranda düşer.Taşikardi (çarpıntı) Yüksek tansiyon,aşırı terleme kas tonusunda (geriminde) artış, sinirlilik, sindirim bozukluğu ve cinsel fonksiyonlarda bozulma ortaya çıkarır.Kas yapıcı diye de tanımlanan anabolizan grubu maddelerin alınması sonucunda da iskelet, karaciğer, böbrek, cinsel organlarda ileri derecede tahribata yol açar.

WADA – World Anti Doping Agency / Dünya Anti-Doping Ajansı

Uluslararası Dopingle Mücadele Kurulu (Ajansı) kısa adıyla WADA World Anti-Doping Agency 2000 Sdyney Olimpiyatları ile birlikte faaliyete geçen bağımsız bir kuruluştur. Bu enstitü, amacın gerçekleştirilmesi için ilgili tüm kuruluşlarla bağlantılı olarak çeşitli programları koordine etmekle sorumludur. Bu programlar arasında özellikle yarışma dışı doping kontrol programlarının geliştirilmesi, araştırmaların koordinasyonu, dopingden koruyucu ve eğitim faaliyetleri ile ve analiz için bilimsel ve teknik standart ve yöntemlerin uygulanmasında ve cihazlarda tek düzeliğin sağlanması sayılabilir.

Türkiye piyasasında satılan ve doping sayılan müstahzarlar

Büyük boyut için tıkla!

1. Erkek sporcularda kullanımı yasak olan müstahzarlar
2. Diyabetik hasta olduğu hekim tarafınca rapor ile bildirilen sporcularda kullanımı serbest
3. Analiz sonunda idrarda derişimi aşağıdaki tabloda belirtilen değerlerin altında bulunursa doping sayılmamakta
4. Egzersiz nedenli astım ve astım hastaları için olduğu hekim tarafınca rapor ile bildirilen sporcularda kullanımı serbest

Hangi maddeler idrar içinde ne miktardan sonra doping sayılırlar?

Kafein: > 12 mikrogram/mililitre
Karboksi-THC: > 15 nanogram/mililitre
Katin: > 5 mikrogram/mililitre
Efedrin: > 10 mikrogram/mililitre
Epitestosteron: > 200 nanogram/mililitre
Metilefedrin: > 10 mikrogram/mililitre
Morfin: > 1 mikrogram/mililitre
19-norandrosterone: > 2 nanogram/mililitre erkeklerde
19-norandrosterone: > 5 nanogram/mililitre bayanlarda
Fenilpropanolamin: > 25 mikrogram/mililitre
Psödoefedrin: > 25 mikrogram/mililitre
Salbutamol (yarışma dışı analizde): > 1000 nanogram/mililitre
T/E oranı: > 6

Sporcular tarafından kullanımına izin verilen piyasadaki ilaçlar neler?

Büyük boyut için tıkla!

Kaynaklar: Sporbilim (www.sporbilim.com) ve Türkiye Doping Kontrol Merkezi (www.tdkm.hacettepe.edu.tr)

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Çok Geç Olmadan...  
yayin   Müthiş Şüphe  
yayin   Yol Bisikleti Dünyasından  
haber   B Testini Beklerken...  
yayin   Marco Pantani  
yayin   Fransa Turu'nda Puanlar ve Doping  
haber   WADA 2008 Yasak Listesi  

  Bu yayın 21627 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015