Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Mayıs . 2020  
Esra Kürkçü: Başarı, İnanmak ve İstikrarla Mümkün!
Genç Milli Bisikletçimiz Esra Kürkçü İle Ropörtaj

Esra Kürkçü: Başarı, İnanmak ve İstikrarla Mümkün!

Yazar: Ayşin Özer Başkır
10.8.2006

Milli sporcularımızı sizlere tanıtmak istediğimiz bu yazı dizimize, ilk olarak, bir bayan sporcu olarak dağ bisikletinde gurur kaynağımız olan ve inanıyorum ki olmaya devam edecek ESRA KÜRKÇÜ ile başladık. Öncelikle 2 yıldır yaptığı bu spor hayatına sığdırdığı başarılarından ötürü kendisini tebrik ediyor ve istiyoruz ki hedefleri hep yüksek olsun ve dünya standartlarında yarışarak bizleri temsil etsin.

Esra bize kendinden biraz bahseder misin?

19 yaşındayım ve Gazi Üniversitesi Gazi Eğt. Fakültesi Fen Bilimleri öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim.

Bisiklet merakın nasıl başladı?

Bisikleti 5 yaşından beri kullanıyorum, merakım 5 yaşımda başladı diyebilirim, hatta anne karnında da diyebiliriz!

 Finiş Sonrası
Finiş Sonrası
Büyük boyut için tıkla!

Ne zaman sen de bir bisiklet sporcusu olmaya karar verdin?

17 yaşımda halk yarışına katılmıştım, sevgili antrenörüm beni gördü ve yavaş yavaş bu sporu benliğime işledi. Ben bisikleti spor olarak bilmezken ağır ağır kanıma işledi ve küçük hedeflerle başladım.

Peki bayan bir sporcu olarak böyle bir sporu yapmanın zorlukları var mı? Sence bayan olmak avantaj mı, dezavantaj mı?

Bayan olarak bu sporu yapmak çok zor, eğer yalnız olsaydım devam edemez hatta başlayamazdım bile. Çünkü bisiklete Türkiye de erkek sporu gözüyle bakıyorlar, bu da biz bayanlara zorluk yaşatıyor. Ben çok zorluk yaşamıyorum çünkü antrenörüm her antrenmanımda yanımda, bana hem antrenman yaptırıyor hem göz kulak oluyor, hem de destek veriyor bu büyük bir fırsat.

Ailen nasıl seni destekliyor mu, yoksa gözünün içine mi bakıyor ‘ kızım artık kocaman oldun evlilik yaşına geldin bırak artık bu tehlikeli sporu’ mu diyor?

Ailem beni her konuda desteklediği gibi bu bisiklette de yalnız bırakmadı. Aldığım kararlar ve yaptığım birçok şeyde arkamdadırlar, bu konuda da şanslı olduğumu düşünüyorum.

Büyük boyut için tıkla!

Bildiğim kadarı ile bir kulübe bağlı değilsin, neden? Ferdi olarak yarışmak, antrenman yapmak zor olmuyor mu? Arkanda bir takım desteği olsa, antrenörün ve takım arkadaşların olsa sence performansında bir artış olur mu?

Benim şu an antrenörüm ve 3 tane bayan takım arkadaşım var, hepimiz ferdi olarak koşuyoruz. Ferdi olmamızın nedeni de Ankara'da ki kulüplerin gelişmemesinden dolayı. Yani ferdi olmak bizim daha çok işimize geliyor, bizim için kulüp olsa da olur olmasa da, hatta kulüp adına koştuğumuzda daha çok yıpranıyoruz.

Bisiklet maalesef ki yapması pahalı bir spor, koşucu olsan hadi alırsın iyi bir ayakkabı biter işin, bisiklette ise yarış performansını etkileyebilecek bir sürü parça var, sana maddi anlamda destek olan bir sponsorun var mı?

Sponsorum yok her şeyimi kendim karşılıyorum, ailem de destek veriyor tabi ki, çok aşırıya kaçmamakla idare ediyorum. Orta düzeyde bir bisiklet aldım ve yarışlara onunla giriyorum bu bana yetiyor ama tabi sponsor olduğunda daha iyisini yapabilirim. Daha iyi bir bisiklet daha fazla yarış ve daha güçlü bir takım olabiliriz.

Bir bayan bisikletçi olarak ben sadece bisiklete binmeyi seviyorum, ne onun mekaniği ile uğraşmaktan, ne de bu parçaları hayatımın merkez konusu yapmaktan hoşlanmıyorum, peki sendeki durum nedir, sen bisikletle binmek dışında haşır neşir oluyor musun?

Büyük boyut için tıkla!

Bir yarışçı için sadece bisiklete binmek yetmiyor, çünkü yarışta onunla baş başa kalıyorsunuz. Hadi antrenmanda mekanisyeniniz ya da antrenörünüz yardım eder ama yarışta böyle bir lüksünüz yok, bu nedenle bisikletin her yerini öğrenmeye ve mümkün oldukça tamirini kendim yapmaya, ya da tamir yapılırken öğrenmeye gayret ediyorum. Yani tabii ki bisikletin her yeri beni ilgilendiriyor.

Seni tanımayanlar için dağ bisikleti geçmişinden ve başarılarından bahseder misin?

Ben 2 senedir amatör olarak bisiklet sporu yapıyorum, hem yol bisikleti hem de dağ bisikleti yarışlarına katılıyorum. İlk başladığımda genç bayanlarda yarış koşuyordum, bu sene büyük bayanlarda yarışmaya başladım. İlk yarışlarım benim için tecrübeydi, hiç bir iddiam yoktu. Geçen sene genç bayanlarda bütün yarışlarda 1. oldum ve Türkiye Şampiyonluğunu aldım. İlk genç milli bayan olarak 2005 Avrupa Şampiyonası’nda start aldım. Bu sezon başında Türkiye'de bisiklet sporu geçmişinde gerçekleşmeyen bir ilki daha gerçekleştirdim ve Türkiye Bisiklet Federasyonu sayesinde UCI kampında 1 ay eğitim gördüm. 2006 sezonuna büyüklerde başladım, bütün UCI yarışlarında 1.oldum ve en fazla puana sahip sporcuyum. 2006 büyük bayanlar Türkiye Şampiyonu ve Balkan Şampiyonluğunu aldım.

Büyük boyut için tıkla!

Bundan sonraki hedeflerin nedir?

En büyük hedefim 2008 Pekin Olimpiyatları.

Türkiye'de ki yarışlarda seni zorlayan bayan sporcular var mı?

En büyük rakibimi kendim olarak görüyorum. ben yarışlarda hep kendimle yarışıyorum. Diğer rakiplerim zorluyor mu? bu soruya gelince onları yarışta hiç görmediğim ve kendimle baş başa kaldığım için zorlamıyorlar diyebilirim. Zorlasalar bile demek ki farkında değilim.

Bayan bisikletçilerin sayısının azlığı ve dolayısı ile rekabetin az oluşu motivasyon bozukluğu yaratıyor mu?

Aslında sayımızın az olması beni de üzüyor. 15 kişi start alıyoruz ve onların içinde 1. oluyorum. 50 kişi içinde 5. olmak daha iyi olur diye düşünüyorum. Motivasyon olarak beni etkilemiyor çünkü belli kişilerle rekabet ediyorsunuz, sayı az olsa da yinede rekabet var.

Peki dünyadayada Türkiye’de örnek aldığın sporcu yada sporcular var mı?

Türkiye'de ilk başladığım zamanlarda örnek aldığım sporcu vardı ama şimdi Türkiye’de yok. Dünyada örnek aldığım pist bisikletinde büyük bayanlarda 5 defadır Dünya Şampiyonu olan Çin asıllı bir bayan bisikletçi var. Onu UCI kampında görmüştüm, hem istikrarı hem de kişiliğiyle beni çok etkiledi.

 Yarış Sırasında
Yarış Sırasında
Büyük boyut için tıkla!

Bilmiyorum ama hayal kurmasını sever misin, ben mesela çok severim, ilk bisiklete binmeye başladığımda kendimi hep Fransa Turu’nda yarışıyor hayal ederdim, hayal etmek bazen komik de olsa güzeldir. Senin böyle hayal ettiğin, içinde bulunmayı çok istediğin bir organizasyon yada yarış var mı?

En büyük hayalim performans olarak üst seviyelere çıkarak Avrupa ya da Dünya Şampiyonalarında bayanlarla kıyasıya rekabet etmek. Şu anda o seviyede değiliz ama bir gün inanıyorum ki onların arasında gidebileceğiz ve Türkiye’nin de iyi sporculara sahip olduğunu göstereceğiz.

Milli takım sporcusu olmak nasıl bir duygu, milli takım forması ile yarışırken neler hissediyorsun?

Milli sporcu olmak tabi ki muhteşem bir duygu. Benim için o formayı giymek kadar yarışta nasıl bir performans gösterdiğinde çok önemli. Yani milli olmak yeterli değil, o formanın hakkını vermek de gerekli. Avrupa şampiyonasında istediğim gibi bir performans gösteremedim ama Balkan Şampiyonası’nda milli formayı gururla taşıdığım kanısındayım, benim için büyük bir gururdu.

Balkan Şampiyonası 3. Tur
Balkan Şampiyonası 3. Tur
Büyük boyut için tıkla!

Milli takım sporcusu olmak sana neler kazandırdı? Seni geliştirdiğini düşünüyor musun?

Milli takıma girdiğimden beri şans bana gülüyor. Çünkü milli olmakla Avrupa da ve dünyada büyük tecrübeler edindim. Yukarıda bahsettiğim başarıların ve ilklerin çoğunun altında milli sporcu olmam yatıyor.

Gelelim antrenmanlarına, haftada kaç gün antrenman yapıyorsun? Kabaca antrenmanının içeriğinden bahseder misin?.

Haftada 4-5 gün antrenman yapıyorum özellikle antrenörüm antrenman konusunda beni çok bilgilendiriyor. Haftanın 2 günü gezintiye ayrılıyor, bir günü sıkı antrenmanla geçiyor, 1-2 günüde normal tempolu antrenmanlarla geçiyor. Tabi bunları antrenörüm durumumuza göre ayarlıyor ve bize yol gösteriyor.

Bir sporcu gibimi yaşıyorsun? Yediğine, içtiğine, uykuna dikkat ediyor musun, yoksa, nasıl olsa gencim mi diyorsun?

Özel bir çaba sarf etmiyorum ama tabi ki dikkat etmeye çalışıyorum. Özellikle dinlenmeye önem veriyorum.

Dağ bisikleti ile ilgili takip ettiğin süreli yayınlar var mı? (dergi, web sayfası gibi) Kendini geliştirmek adına dünyayı takip ediyor musun?

MTBTR’yi takip ediyorum, ayrıca UCI sitesini de takip ediyorum, basılı yayınları ise takip etmiyorum.

Dağ bisikleti sporu, sana ve hayatına ne kazandırdı?

Dağ bisikleti bireysel bir spor olduğu için kişinin güvence kaynağıdır. Sadece gücünü ve yeteneğini konuşturursun, fakat diğer dallarda öyle değildir. Takımın varsa ve güçlüysen kazanırsın. Bu spor bireysel işlev gördüğü için kendimi kanıtlamama yardımcı oldu. Hayata bakış açımı ve düzenimi değiştirdi. Yaşam tarzımı etkiledi ve benim her günümün dolu dolu geçmesini sağlıyor. İnsanları önyargılarından uzaklaştırmamı sağladı ve en önemlisi düzgün bir hayata başlamamı sağladı.

Bisiklet dışında neler yapıyorsun?

Bisiklet dışında okula gidiyorum, başka bir etkinliğim yok. Tamamiyle bisiklete odaklanmış durumdayım ve kopamıyorum. Beni ona çeken bir şeyler var, bunlar anlatılmaz sadece yaşanır!

Son olarak gelecekte senin gibi olmak isteyecek bisiklet sever gençlere ve tabii onları teşvik edecek ebeveynlerine neler önerirsin?

Aileler bisiklet sporuna çok içten bakmıyorlar, nedeni de tehlikeli olduğundan ve kız çocuklarına uymadığını düşündüklerinden dolayı. Her sporun bir tehlikesi vardır, basaketbolda futbolda voleybolda vs... bütün sporlarda mutlaka tehlike yönleri vardır. Öncelikle bu düşüncelerden kurtulmalarını istiyorum, eğer çocuğunuz bisiklete binmek istiyorsa kendi başına bırakın, düşe kalka bisikleti öğrenecek ve dilinden öyle anlayacak. Benim vücudumda hala düştükten sonra kalan yara izleri duruyor. 12 senedir kolumdalar. Ben bisikletle düşmenin önemli olmadığını ve ana kuzusu olmadığımı öğrendim. Bedenimin rahatını düşünmemeyi ve acı çekmenin önemli olmadığını geçici olduğunu öğrendim. Sizde çocuğunuz için bunları düşünmeyin. Ona bu sporun neler kazandıracağını ve neler kaybettireceğini düşünün. İnanın kaybedeceği hiçbir şey olmaz. Tam aksine kazanır. Çünkü hayatını boş geçirip, boş işlerle uğraşana kadar hiç değilse sağlıklı yaşar ve bir işle uğraşır, sigaradan içkiden uzak kalır, kahve köşelerinden boş arkadaşlıklardan kurtulur. Şimdi bu söylediklerimi teraziye koyarsak sizce çocuğunuzun düşmesi, tehlike geçirmesi mi yoksa hayat yönünün tehlike geçirmesi mi tehlikeli?

Bu sporu yapmak ve başarılı olmak isteyen gençlere tek önerim: inanmak ve istikrarlı olmalarıdır. Tek bir kişiye inanmalı ve kendinize güvenmelisiniz. Başarı bunlarla gerçekleşir.

Esra'ya bizimle yaptığı bu söyleşiden ötürü teşekkür ediyorum. Yeri gelmişken bisiklet üreticilerine, distribütörlerine, bu spora destek vermek isteyen ve elinde imkanı olan herkese sesleniyorum; Genç ve başarılı sporcularımıza sosyal sorumluluk bilincimizle lütfen destek olalım. Onları bu zor koşullar ile karşı karşıya bırakıp yok olmalarına müsaade etmeyelim. İşte size bir fırsat ! 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 8171 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015