Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Ağustos . 2020  
Test: Met Veleno Kaskı
Met Kask Veleno

Test: Met Veleno Kaskı

Yazar: Alptekin Başkır
13.10.2006

Bisiklette güvenlik denince aklımıza ilk gelmesi gereken malzemelerden biridir kask Bu yazımızda da sizler için İtalyan markası Met ‘in 2006 Veleno modelini tanıtmanın yanı sıra kaskların kullanımıyla ilgili genel bilgiler de vermek istiyoruz.

Met Veleno

MET, Veleno modelini Julien Absalon (Bianchi-Agos) için tasarlamış. Bizde bu dünya şampiyonu versiyonunu sizler için inceledik. Veleno İtalyanca da zehir anlamına geliyor.

 Julien Absalon
Julien Absalon
Büyük boyut için tıkla!

İlk önce genel bilgilerini vermek gerekirse, ağırlığı 270gr ile orta seviyede diyebiliriz. Met’in özellikle 200 gramın altında Stradivarius 199 modelinin de olduğunu belirtelim. MET, In-Molding diye isimlendirmiş olduğu yapıya sahip. İçerisinde kullanılan padler, anti alarjik ve yıkanabilir olan Coolmax malzemeden üretilmiş. Bu padler, terinizi tutmayarak kolayca dışarı atılması sağlanıyor. Güvenlik için kaskın arka kısmında Safe-T X retention Sistem adıyla hayli gelişkin bir kayış ve kopça sistemi bulunuyor. 20 adet havalandırma deliği bulunurken özellikle arka kısmında bulunan havalandırma delikleri sayesinde başınızın iyi bir şekilde havalanması hedeflenmiş. Yüzünüzü çamur ve ters gelen güneş ışığından koruyan birde vizöre sahip. Met üretimini İtalya’da yapılmaktadır. Türkiye ithalatçısı Zirveye Pedal olan kask, 119 Euro’dan satılıyor. M 54-57 cm ve L 58-61 cm olmak üzere iki bedene sahip.

Görünüş

Genel olarak başarılı bir izlenimi bulunuyor. Beyaz üzerinde olimpiyat renkleri çarpıcılığını arttırırken, vizöründe altın sarısı rengi, diğer kasklardan ayrılmasına neden oluyor. Özellikle ön ve üstte yer alan havalandırma delikleri agresif bir görünüm katmış.
Met Veleno
Met Veleno
Büyük boyut için tıkla!

Yapı

İnce ve sert dış kabuk ile yumuşak iç kabuk, füzyon metodu ile birleştirilmiş. Bu sayede ince bir işçilik ortaya çıkmış. Bu birleştirme metodu In Molding olarak isimlendirilmiş. Bu işlem mukavemeti arttırırken, hava delikleri ve girintilerin sonucunda da hafif, serin ve güçlü bir kask meydana gelmiş.

Ağırlık

Ağırlık olarak kendi seviyesindeki kasklarla yakın ağırlıklarda olduğunu belirtelim. Kaskın içinde yer alan açıklamada 270 gr olduğu belirtilmiş.

Ayarlama

Kaskın arkasında bulunan ayarlanabilir plastik parça sayesinde (Sate X T sistem), kaskı sabitlemeye yarıyor. Artık yeni nesil bir çok kaskta bulunan bu özellik, Veleno’da kaskın arkasından önüne doğru uzanan kuşakla birleşimi ile dahada iyi çözüm ortaya çıkmış. Bu sayede de optimum konfor sağlanmış. Aynı zamanda kulak altında birleşip, çene altında saran kayışların konumu ve ayarlanması da tatminkar.

 Safe-T X Ayar Sistemi
Safe-T X Ayar Sistemi
Büyük boyut için tıkla!

 Çene Altı Kayış Bağlaması
Çene Altı Kayış Bağlaması
Büyük boyut için tıkla!

 Kulak Altı Ayar Kopçası
Kulak Altı Ayar Kopçası
Büyük boyut için tıkla!

Havalandırma

Biraz geçmişe söyle bir hatırlayalım.Özellikle Fransa Turu’nda Alplerden geçen etaplarda bir çok yarışçının kask kullanmadığını bu gün bile çok net hatırlıyorum. Uzun yokuşlar yüzünden tüm performanslarını ortaya koyarken, havalandırması yetersiz kaskların yarışçılarıdaha da zorlanmasına neden oluyordu.

 Arka Hava Delikleri Gayet Geniş
Arka Hava Delikleri Gayet Geniş
Büyük boyut için tıkla!

Yeni nesil kasklar ise İsviçre Federal Materyal Laboratuar yaptığı araştırmada, kaskların tasarımı ve hava deliklerine verilen açının, başta oluşan ısının dışarı atılmasının %60 - % 90 arasında değişen bir oranda arttırdığını tespit etmiştir. Yazımızın başında Veleno’da 20 tane havalandırma deliği olduğunu belirtmiştik. Özellikle ön ve üst deliklerin açıları sayesinde hava girişi arttırılması hedeflenmiş.Bizimde gözlemlediğimiz gibi, kaskın üzerinde ve etrafındaki hava kanalları sayesinde ısınmış ve eski hava kısa sürede dışa atılıyor.

Standartlar

Bütün Met kaskları güvenlik testlerinde geçirilmiş. Aynı zamanda Avrupa normlarına göre EN1078 standartına uygunken AS/NZS 2063 ile Avustralya / Yeni Zelanda standartlarına uygun olarak üretiliyor. Bununla birlikte Met ISO 9001 kalite belgesiyle standartlarını da almış bir firma. Ayrıca Met, tüm ürünlerine 3 senelikte firma garantisi vermekte.

Sonuç

Dağ Bisikleti için tasarlanmış bu modeli diğer kasklardan daha cazip kılan öğe, sadece çok güzel olması değil, konfor değerinin de yüksek olmasıdır. Bu kask laboratuar çalışmalarında da en az zaafa sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Kafanıza uygun Kask ölçünüzü Biliyor musun?

Kafanıza uygun bir kaskı seçerken kafanızın da ölçüsünü biliyor olmanız gerekir. Hele ki internet üzerinde alacaksanız bu ölçü daha da bir önem kazanıyor.
İlk yapacağınız şey bir mezura edinmek. Bu mezura ile kulaklarınızın üzerinden kafanızın çevresini ölçün. Çıkan sonuç, sizin kask ölçünüzü verecektir.
Bir çok kask üreticileri tüm kafa yapılarına göre iki ebatta değişik kask üretirlerken bazı firmalar ise dört ebatta kask üretmeyi seçmişlerdir. Met kasklarında genellikle 2 değişik kask boyutu bulunmaktadır.

Kask Temizliği

Kask temizliği güvenlik kadar önemlidir. Kirli bir kaskta, cilt sağlığımıza zarar verebilir. Bunu önlemekse çok basit. Kask temizliğinde en iyi sonucu almak için yumuşak bir bez, sabun ve ılık su kullanmanız yeterli olacaktır. Kaskınız petrolyum malzemeden yapıldığı için solvent içerikli temizlik malzemelerini kesinlikle kullanmayın. Bazen gözle görülmeyecek şekilde kaskın yapısını bozacak sonuçlara neden olabilir.

Genel Kask Ayarları

a) Kaskı takarken doğru pozisyonda durup durmadığına bakın. Özellikle kask arkaya doğru yatmamalı.
Kaskın Doğru Duruş Posizyonu
Kaskın Doğru Duruş Posizyonu
Büyük boyut için tıkla!

b) Kaskı taktığınızda kayışların kulak memesini sıkmayacak şekilde plastik tırnakları yakınlaştırılmalı, Çene altındaki plastik toka kafanızı eğdiğiniz zaman boğazınıza basmayacak şekilde ayarlanmalı, Çok bol olması halinde kaskınız kafanızın arkasına kayacaktır.

Kulak Altı Kayış Ayarı
Kulak Altı Kayış Ayarı
Büyük boyut için tıkla!

 Çene Altı Ayarları
Çene Altı Ayarları
Büyük boyut için tıkla!
Kaskınızın en sonunda konforlu ve sabit olup olmadığını kontrol etmek için kısa bir sürüş yapmanızda fayda var. Kask süngerleri ve kayışlarda yapacağınız küçük ayarlarla konforunuzu arttırabilirsiniz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 10957 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015