Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Temmuz . 2020  
Amortisörler
1 | AMORTİSÖRLER

Amortisörler

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
6.9.2006

2006 yılında ticaret hacmi olarak dünyanın en büyük fuarı olan Eurobike fuarında elbette pek çok üründe olduğu gibi amortisör-süspansiyon sahasında da önümüzdeki yılın yeni modelleri, yeni teknolojileri tanıtıldılar. Bu kocaman fuardan arta kalan 2007 süspansiyon yeniliklerine isterseniz beraber bir bakış atalım. Sanırız okumada ve takipte kolaylık olması için marka marka teknolojileri ve yeni modelleri tanıtmak en mantıklısı olacak.

Yazının basında hemen hatırlatalım. Eurobike’tan 600’e yakın fotoğraf ile döndük, bu yazıda üreticilerden aldığımız fotoğrafları kullanmaya ağırlık verdik, bu ürünlerin Eurobike fotoğraflarını hâlen anasayfamızda yer alan Eurobike albümlerinde görebilirsiniz. Albümlerin bağlantıları ayrıca bu sayfanın altında bulunuyorlar.

MAGURA

Alman Magura markası şimdiye kadar sürdürdüğü modellerini mitolojik İskandinav isimleriyle adlandırma politikasını bu yıl da sürdürüyor. Magura’nın 2007 ürünleri Laurin, Menja, Odur, Wotan ve Hugin. Bütün amortisörler Magura’da âdet olduğu üzere 210mm disklere kadar izinliler.

Gelelim Magura süspansiyonlarında kullanılan teknolojilere. Magura’nın amortisörlerinde uyguladığı teknolojiler daha önceki yazılarımızda da değindiğimiz gibi Albert Select, DAD, DLO ve Corrosion Protectors.

Albert Select

Albert Select Magura’nın geliştirdiği, dışarıdan açılıp kapanabilen platform teknolojisi. Laurin modelinde gidondan kumanda ile ayarlanabiliyor. Ayrıca bunun yanında platformun yüksekliği de dışarıdan alete ihtiyaç duyulmadan ayarlanabiliyor. Bu özellik de Laurin’de seri, Wotan’da isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

Albert Select
Albert Select
Büyük boyut için tıkla!

Albert Select
Albert Select
Büyük boyut için tıkla!

DLO – Dynamic Lockout

Magura’nın DLO sisteminde amortisörün SAG’ı, yani negatif sıkışma mesâfesi ayni kalıyor, böylece kilitli olmasına karşın amortisör yerle teması daha iyi sağlıyor. Bu teknoloji Menja ve Odur modellerinde bulunuyor.

DLO
DLO
Büyük boyut için tıkla!

Flight Control Remote

Flight Control Remote Magura’nın amortisörün sıkışma mesâfesini yokuşlarda indirmeye ve böylece bisikletin geometrisini çıkışa daha uygun hâle yarayan teknolojisi. Flight Control kullanıldığı zaman ana ve negatif yayın tepme oranı eşit kalıyor, bu sayede amortisörün tepki karakteristiği değişmiyor. Bu özellik de Wotan modelinde seri.

Flight Control Remote
Flight Control Remote
Büyük boyut için tıkla!

DAD - Double Arch Design

Double Arch Design Magura’nın amortisörlerine yanal sertlik kazandırmak, esnemezliği arttırmak ve disk frene dayanıklılığı yükseltmek için 2007 modellerinde uyguladığı bir tasarım.

DAD
DAD
Büyük boyut için tıkla!

DAD
DAD
Büyük boyut için tıkla!

SDO – Safety Drop Out

Safety Drop Out ön tekerlek milinin yerleştiği yuvanın 45° ileriye dönük şekilde tasarlanmasına verilen isim. Bu sayede fren esnasında oluşan tork mil yuvası tarafından da karşılandığı için tekerlek mandalina daha az yük biniyor.

CP – Corrosion Protectors

Her zaman olduğu gibi bu yıl da bütün Magura modellerinde isçilik kalitesini öne çıkaran ve gerek tekerlek mil yuvasında, gerekse disk alıcılarında bulunan paslanmaya karşı kaplamalar var.

Corrosion Protector & Safety Dropout
Corrosion Protector & Safety Dropout
Büyük boyut için tıkla!

Bütün bunlara ek olarak Wotan modeli için Magura Rock Shox’un daha önce bir yazımızda size tanıttığımız Maxle teknolojisini de kullanıyor.

Maxle
Maxle
Büyük boyut için tıkla!

Bu teknolojik girizgâhtan sonra gelelim 2007 modellerine.

Wotan

Wotan Magura’nın hava ile çalışan yeni enduro ve serbest sürüş amortisörü. DAD, Albert Select ve Flight Control Remote teknolojilerine sahip, PM 8“lik disk alicisi var. İç boruların kalınlığı 36mm, amortisörün taç kısmı 6082 alüminyumdan yapılmış, Maxle teknolojisi sunuluyor. Bütün ayar vidaları ve düğmeleri alüminyumdan, plastik parça yok. Flight Control Remote sistemi gidondan amortisörü 160mm’den 120mm’ye indirmeyi sağlıyor, amortisörün sıkışma hızı Albert Select platformu ile ayarlanabiliyor, tepme hızı da elbette ayarlı. Amortisör, sadece disk fren için,160mm süspansiyon mesafesinde 2.500g ağırlığında. Tek renk mat siyah, ancak Magura’nın kişiye özel tasarım programı kapsamında istenen renk sipariş edilebiliyor.

Wotan
Wotan
Büyük boyut için tıkla!

Wotan Rebound Dial
Wotan Rebound Dial
Büyük boyut için tıkla!

Laurin

Laurin serisinin hepsi hava ile çalışan 85-100 ve 130mm olmak üzere üç modeli var. Bu sekliyle bu seri arazi sürüsünden başlayarak enduro altına kadar olan bir kullanım sahasına yayılıyor. Amortisör Albert Select, DAD, SDO ve CP özelliklerine sahip. Magura HS serisi için Firm-Tech ya da V-fren alıcıları var, disk fren ile de kullanılabiliyor. İç boruların kalınlığı 32mm, taç kısmı 6082 alüminyumdan, bütün ayar düğme ve vidaları alüminyumdan. 85mm’de 1.690g, 100mm’de 1.720g ve 130mm’de 1.830g ağırlığında. Standart renk mat siyah, ayrıca amortisör aşağıda tanıtacağımız Hugin arka süspansiyon ile uygun çalışmak üzere tasarlanmış.

Laurin
Laurin
Büyük boyut için tıkla!

Laurin Rebound Dial
Laurin Rebound Dial
Büyük boyut için tıkla!

Menja

Menja da Laurin gibi 85-100 ve 130mm mesâfeli ve ayni sahaya yönelik bir amortisör. Kullanılan teknolojiler DAD, DLO, SDO ve CP, yani platform teknolojisi yok, amortisör hava ile çalışıyor. Onun dışındaki özellikleri Laurin ile ayni, Firm-Tech, V-fren ve disk alicili. 32mm kalınlığında iç borulara sahip, Dynamic Lockout sistemi sayesinde amortisör kilitliyken bile negatif sıkışma mesâfesi açık kalıyor. Ağırlık olarak da Laurin ile bütün modellerde ayni. DLO istenirse gidondan kumandalı olarak sipariş edilebiliyor. Elbette dışarıdan tepme hızı ayarlanıyor.

Menja
Menja
Büyük boyut için tıkla!

Menja
Menja
Büyük boyut için tıkla!

Menja Rebound Dial
Menja Rebound Dial
Büyük boyut için tıkla!

Odur

Odur modeli 85 ve 100mm’lik modelleri ile arazi sürüsü ve tur modelleri için düşünülmüş. DAD, DLO, SDO ve CP teknolojilerine sahip. Süspansiyon birimi çelik telli. Dynamic Lockout, tepme hızı ayarına sahip. Fren sistemleri ayni Menja gibi. Kısaca Menja ile arasındaki fark çelik yaylı olması, bu da ağırlığa yansıyor: Odur 2.080g ağırlığında.

Odur
Odur
Büyük boyut için tıkla!

Odur Rebound Dial
Odur Rebound Dial
Büyük boyut için tıkla!

Hugin

Hugin Magura’nın 2007’de arazi sürüsü, tur, all-mountain ve enduro sahasını kapsayan, yani serbest sürüsün altına kadar herkese hitap eden arka süspansiyonu. Elbette Laurin, Menja ve Odur modelleri ile uyumlu çalışmak üzere tasarlanmış, 255g’dan başlıyor, ki oldukça hafif demek bu. Tepme sistemi Albert Plus teknolojisine sahip, bu sayede hızlı ve yavaş darbelere tepki vermesi ayarlanabiliyor. Bu sistemle Magura bilhassa çıkışlarda sekme yapmayı önlemeye çalışmış. Hava kartuşunun hacminin büyük olması düşük basınçlara imkân tanıyıp ömrü uzatmaya yarıyor. kullanım kolaylığı olarak bütün ayar düğmeleri ayni tarafta yanyana yerleştirilmişler. Hugin 165/38, 190/50, 200/50 ve 222/65mm ölçülerinde montaj ve süspansiyon mesâfesi sunuyor.

Hugin
Hugin
Büyük boyut için tıkla!

Montaj mesâfesi tamam da bu 38mm’lik süspansiyon mesâfesi de ne oluyor, çok az değil mi diyenlere: Çift süspansiyonlu bisikletlerde arka süspansiyon öğesinin sunduğu sıkışma mesâfesi bisikletin arka tekerleğine amortisör ile tekerlek mili arasındaki uzaklığı esas alan bir katsayı ile çarpılarak yansır. Yani kadroda 38mm sıkışan bir arka süspansiyon bisikletin arka tekerleğinin bu oranla çarpılarak elde edilen mesâfe kadar oynaması demektir. Daha etraflı bilgi için MTBTR Forum’a bakılabilir.

ROCK SHOX

Rock Shox 2007 yılında önemli yenilikler getiren amortisör firmalarından biri. 4 yeni model ile 2007’ye giriyor Rock Shox: Totem (serbest sürüş), Domain (serbest sürüş), Lyrik (All Mountain) ve Argyle (Dirt). Bu modelleri teker teker incelemeden önce Rock Shox’un 2007’de kullandığı teknolojilere yakından bakalım.

MiC – Mission Control

Mission Control Rock Shox’un tek taçlı, yüksek süspansiyon mesâfeli amortisörler için geliştirdiği tepme sistemi. MiC binicinin ağırlığı ve Kullanılan zemin temel alınarak ayarlanıyor. Totem ve Lyrik modellerinde bulunuyor.

Misson Control
Misson Control
Büyük boyut için tıkla!

Misson Floodgate acik
Misson Floodgate acik
Büyük boyut için tıkla!

Misson Floodgate kapali
Misson Floodgate kapali
Büyük boyut için tıkla!

Misson Floodgate ayar dügmesi
Misson Floodgate ayar dügmesi
Büyük boyut için tıkla!

Motion Control IS

Motion Control Rock Shox’un son birkaç yıldır kullandığı tepme kontrol sistemi. Motion Control IS (IS = Integrated SpeedStack) sisteminde Motion Control biriminin altında hiza duyarlı kolon bulunuyor. Bağımsız çalışan bu kısım yüksek hızlardaki darbeleri emiş verimini arttırmayı hedefliyor. Bu özellik Domain modelinde var.

2-Step Air

Rock Shox’un süspansiyon mesâfesi değişimini belirten yeni teknolojisi 2-Step Air. İsim mesâfe değişiminin 2 adımda halledildiğini anlatıyor. Birinci adımda ayar düğmesi 60° çevriliyor, ikinci adımda amortisör 45mm sıkıştırılıyor. Tekrar tam mesâfeye geçiş için düğme tekrar açılıp amortisöre binen yükü bir an boşaltmak ya da binmeye devam etmek yeterli. Ayar düğmesi çevrildiğinde amortisörün üçünde bir ventil acılıyor, binicinin ağırlığı hava kartuşunun içine yağ akmasını sağlıyor ve bu yağ bir nevî “spacer” işlevini görüyor.

Long Travel Solo Air

Pozitif ve negatif hava kartuşları için sadece bir ventil kullanımına Rock Shox Solo Air adini veriyor. Bu sayede amaçlanan amortisörün ayarının kolaylaştırılması, biraz ağırlıktan tasarruf. Long Travel Solo Air, bildik Solo Air’in 130mm’nin üzerindeki amortisörlere uyarlanmış ve bu amortisörlerde yay eğrisini en uygun sekle sokmak için tasarlanmış hâli.

Maxle 360

Yazılarımızı düzenli takip edenler Maxle’in ne olduğunu biliyorlar. 2007 yılında Maxle’da 360° dahilinde her konumda kapanabilen mandal sistemi geliyor Maxle’lar için.

Maxle 360
Maxle 360
Büyük boyut için tıkla!

Arka Maxle
Arka Maxle
Büyük boyut için tıkla!

PushLoc
PushLoc
Büyük boyut için tıkla!

Gelelim modellere:

Totem

Totem Rock Shox’un üst düzey serbest sürüş için geliştirdiği amortisör. 180mm mesâfeye sahip, 40mm çapında iç boruları var. Totem’in 3 modeli var: Hava ile çalışan 2-Step Air, SoloAir ve çelik yaylı Coil. Yeni Mission Control tepme kontrol sistemi ve 2-Step Air ile donatılmış ve bu sayede 180mm’den 135m’ye indiriliyor. Seçeneğe bağlı olarak 1 1/8” ve 1,5”’lik şaft boruları ile alınabiliyor. Bütün Totem’ler Maxle 360 ile ve Post Mount disk alıcıları ile donatılmışlar. ayrıca Totem alanlara amortisörü kişisel zevklerine göre donatmaları için çıkartma seti de veriliyor. 3 Totem modeli de Mission Control teknolojisine sahipler, hepsinde dışarıdan tepme kontrol hızı, amortisörün çalışma hızı ve Rock Shox’un diğer modellerinden tanıdığımız Floodgate ayarları yapılabiliyor. Amortisörün alt kısmı magnezyumdan, taç kısmı 66-TV alüminyum, şaft borusu da üç modelde de alüminyum. 2-Step Air modeli 2.857g, SoloAir modeli 2.676g ve çelik yaylı Coil modeli de 2.857g.

Totem 2Step
Totem 2Step
Büyük boyut için tıkla!

Totem 2Step
Totem 2Step
Büyük boyut için tıkla!

Totem SoloAir
Totem SoloAir
Büyük boyut için tıkla!

Totem SoloAir Ventil
Totem SoloAir Ventil
Büyük boyut için tıkla!

Totem Coil
Totem Coil
Büyük boyut için tıkla!

Totem Maxle detay
Totem Maxle detay
Büyük boyut için tıkla!

Cikartma seti
Cikartma seti
Büyük boyut için tıkla!

Cikartma ile süslenmis Totem
Cikartma ile süslenmis Totem
Büyük boyut için tıkla!

Domain

Domain de 2007’deki serbest sürüş modeli, bütün modellerinde çelik yay kullanılmış, 180mm’ye kadar süspansiyon mesâfesi sunuyor. İç boruları çelikten ve 35mm çapında. Motion Control IS tepme sistemine sahip, bu özellikleri ile Totem’in ufak kardeşi gibi duruyor. Domain’in de üç modeli var, 318 IS U-Turn (2.948g), 318 IS Coil (2.857g) ve 302 U-Turn (2.880g). U-Turn modelleri tırmanışlarda kolaylık olması için 160mm’den 115mm’ye indirilebiliyorlar, 318 IS Coil modeli sabit olmakla beraber onlardan 20mm daha fazla, yani 180mm süspansiyon mesâfesine sahip. 318 IS modellerinde Motion Control teknolojisi var, Internel SpeedStack bulunuyor, alt borular magnezyum, şaft boruları ve iç borular bütün modellerde çelikten, taç kısmı alüminyum. Bütün modeller sadece disk ve 20mm Maxle için tasarlanmışlar.

Domain 318
Domain 318
Büyük boyut için tıkla!

Domain 318 Coil
Domain 318 Coil
Büyük boyut için tıkla!

Domain 318 U-Turn
Domain 318 U-Turn
Büyük boyut için tıkla!

Lyrik

Lyrik Totem ve Domain’in bir alt sınıfı, 160mm ile All Mountain sahasına hitap ediyor. Lyrik’in de 3 modeli bulunuyor, 2-Step Air, Solo Air ve U-Turn. Bütün modellerde amortisörün sıkışma ve tepme hızları dışarıdan ayarlanabiliyorlar, dahilî “floodgate” ayarları var, Mission Control tepme kontrol sistemine sahipler. şaft borusu dipciklenmiş alüminyumdan yapılmış, iç borular 35mm çapında ve 7000 serisi alüminyumdan, taç da alüminyumdan. Bütün modellerin alt boruları magnezyumdan, hepsi disk fren ve 20mm Maxle için tasarlanmışlar. Farklara gelince: 2-Step Air 160mm’den 115mm’ye indirilebilen hava ile çalışan model. 2.490g ağırlığında. Solo Air da havali, ama sabit 160mm’de ve 2.313g ağırlığında. U-Turn modeli çelik yaylı, 160-115mm arası değiştirilebiliyor ve 2.599g ağırlığında.

Lyrik 2Step
Lyrik 2Step
Büyük boyut için tıkla!

Lyrik 2Step detay
Lyrik 2Step detay
Büyük boyut için tıkla!

Lyrik Air
Lyrik Air
Büyük boyut için tıkla!

Lyrik U-Turn
Lyrik U-Turn
Büyük boyut için tıkla!

Arglye

Argyle modeli “dirt” sınıfı için tasarlanmış. Hepsi 100mm’ye sahip 3 modeli var: Argyle 409, 318 ve 302. Bütün modeller disk fren ve 20mm sokma mil için (Maxle olması şart değil), alt borular magnezyum, taç alüminyum, iç borular 32mm çapında ve çelikten. 409 modeli 2.381g ağırlığında, SoloAir sistemine sahip, Motion Control ile donatılmış, şaft borusu alüminyumdan. 318 modeli çelik yaylı, 2.582 g ağırlığında, Motion Control’u var, şaft borusu çelikten. 302 modeli ise clik yaylı ve sadece tepme kontrol ayarına imkân tanıyor. şaft borusu çelikten, 2.517g ağırlığında.

Argyle 302
Argyle 302
Büyük boyut için tıkla!

Argyle 318
Argyle 318
Büyük boyut için tıkla!

Argyle 409
Argyle 409
Büyük boyut için tıkla!

Argyle Motion Control
Argyle Motion Control
Büyük boyut için tıkla!

Rock Shox’un bir yeniliği de Judy’nin halefi olan J serisinin kalkıp yerine teknolojik olarak değişen bir şey olmadan Dart serisinin gelmesi.

Dart 2
Dart 2
Büyük boyut için tıkla!

DT SWISS

DT Swiss firması da hafif ve gelişmiş teknolojiye sahip arka süspansiyon deyince ilk akla gelen markalardan. DT Swiss’in 2007 için süspansiyon sahasında çıkardığı en önemli yenilik SSD190L modelinin karbon versiyonunu çıkarması oldu. SSD190L modeli zâten 175-263g arasındaki ağırlığı ile gayet hafifken karbon olunca bu Ağırlık 139-165g arasına düştü. Elbette SSD Carbon modelinin sadece dişi karbon değil, içinde de karbon kullanılmış, örneğin hava kartuşu karbondan. Bu sayede 165g montaj mesâfesine sahip olan modelde hava kartuşunun ağırlığı sadece 17g! Yani alüminyum kartuşların aşağı yukarı yarısı kadar. Havali pozitif sıkışma öğesi, elastomerli negatif yay, hidrolik tepme sistemi, ayarlanabilen tepme kontrolü, kilit, isteğe bağlı gidondan kumanda ile SSD Carbon arka süspansiyonlarda en üst noktayı temsil ediyor. 152/31 (139g), 165/37,5 (146g), 190/50 (159g) ve 200/55mm (165g) boyutlarında modelleri var. Gidondan kumanda birimi 49g ağırlığında, buna Ağırlık denebilirse tabii...

SSD Carbon
SSD Carbon
Büyük boyut için tıkla!

SSD Carbon Remote Control
SSD Carbon Remote Control
Büyük boyut için tıkla!

SSD Carbon Remote Control
SSD Carbon Remote Control
Büyük boyut için tıkla!

SUNTOUR

Nispeten alt sınıfta yer almasına karşın uygun fiyatıyla ve bu fiyata sunduğu teknoloji ile çokça tutulan markalardan biri de Suntour. Suntour 2007 yılında üç yeni seri sunuyor, bunlar XCR, yeni Axon RLD ve Epicon serileri.

XCR

XCR serisi arazi sürüsü sınıfına hitap ediyor, 30mm’lik iç borulara sahip, azamî disk çapı 185mm. En basit XCR modeli çelik yaylı, tepme kontrol sistemisürtünmeli, 100mm süspansiyon mesâfesine sahip, 2.100g ağırlığında. XCR-LO modeli adından da anlaşılacağı üzere bir kilit sistemi sunuyor, 2.115g ağırlığında, 80-100 ve 120mm’lik modelleri var. Elbette kilit sisteminin getirisi hidrolik tepme kontrol sistemi. XCR-RL modeli mesâfe olarak LO modeli ile ayni, 2.160g ağırlığında, yalnız kilit gidondan kontrol edilebiliyor. XCR-TA modeli ise iç boruları 32mm, 120 ile 60mm arasında değiştirilebilen mesâfeye sahip, 2.160g ağırlığında.

Suntour XCR
Suntour XCR
Büyük boyut için tıkla!

Axon

Axon RLD hava ile çalışan, 100m sıkışma mesâfesine sahip ve hidrolik tepme sistemi ile donatılmış bir arazi sürüsü amortisörü. 32mm iç borulara sahip, 1.600g ağırlığında, gidondan kilit özelliği sunuyor, ayrıca XCR serisinden fazla olarak dışarıdan tepme kontrol ayarı var. Azamî disk fren çapı 185mm.

Suntour Axon WLD
Suntour Axon WLD
Büyük boyut için tıkla!

Epicon

Epicon serisi Suntour’un All Mountain/Enduro için çıkardığı yeni seri. İç boruları 32mm kalınlığında, RL modeli 100-120mm’lik, 1.970g ağırlığında, hava ile çalışıyor ve açık yağ banyolu tepme sistemi ile gidondan kumandalı kilidi var. RLD modeli ise bunlara ek olarak haricî tepme kontrol ayarı sunuyor, ayrıca 120 ve 140mm’lik modelleri mevcut.

Suntour Epicon
Suntour Epicon
Büyük boyut için tıkla!

GERMAN-A

Kilo

Şimdiye kadar en ilgi çeken amortisör markalarından biri GA oldu. 1kg sınırına yaklaşan paralelogram teknolojisine sahip Kilo modeli 2007 yılında da ürün yelpazesinde yerini koruyor. 2007 modellerde birazcık daha hafifleme sağlanmış. Yalin Kilo modeli 80mm mesâfede 1.229g ağırlığından başlıyor. Bu elbette havali Kilo 1.2’nin ağırlığı, bunun yanında bir de çelik yaylı Kilo 1.3 modeli var.

Hafifletilmeye gidilen model fazlasıyla karbon Kullanılan Kilo No.1. Bu model de 80mm mesâfeye sahip, hava ile çalışıyor, ve ağırlığı 1.080g’dan başlıyor.

German-A Kilo
German-A Kilo
Büyük boyut için tıkla!

Flame

German-A Kilo’nun yanında yeni bir seri çıkardı: Flame. İlk bakışta göze çarpan özellik amortisörlerin „upside-down”, yani ters olması. Bu özelliğin ne demek olduğunu daha önce anlatmıştık. Flame serisinde üstteki dış boruların çapı 44, alttaki iç boruların çapı 36mm, bu sayede bayağı yüksek bir esnemezlik sağlanıyor. Buna ek olarak sağlanan hafiflik de cabası, 156mm’lik 160 Carbon modeli sokma mil ağırlığa dahil olmak üzere sadece 1.690g ağırlığında, çok çok iyi bir değer. Flame modellerinde havali amortisörlerin lineer olmayan yay eğrisi zaafını bertâraf etmek için 3CC sistemi (3 Chamber Cord) kullanılmış. Bu teknolojide içice geçmiş olan birbirine bağlı hava kartuşları sayesinde değişik mesâfe aralıklarında değişik tepkiler ve toplamda da çelik yaya benzer lineer bir tepki mümkün kılınmış. Bütün Flame modelleri German-A’in geliştirdiği elektronik süspansiyon ayar sistemi Trail-Tronic ile donatılabiliyorlar.

German-A Flame
German-A Flame
Büyük boyut için tıkla!

German-A Flame
German-A Flame
Büyük boyut için tıkla!

Flame’in 4 modeli var, 160 Aluminium (1.850g) ve Carbon (1.690g) ile 130 Aluminium (1.790g) ve Carbon (1.590g). Alüminyum ve karbon modeller arasındaki fark yukaridaki dış borularda Kullanılan madde. 160 modelleri kademesiz olarak 80mm’ye düşürülebilen 156mm süspansiyon mesâfesine sahipler, 130 modelleri de 70mm’ye indirilebilen 130mm’ye. Bütün modellerde tepme elbette hidrolik, dışarıdan tepme kontrol ayarı yapılabiliyor, amortisörün çalışma hızı da ayarlanabiliyor.

MANITOU

Manitou Eurobike’ta nispeten geri planda kalan markalardan biriydi. diğer süspansiyon üreticileri ile kıyaslandığında görece ufak bir alana kurulu Manitou reyonunda 2007 yenilikleri nâmına fazla bir şey yoktu. Genel olarak model model 2007 yeniliklerine bakalım:

Travis

Travis Manitou’nun 150-203mm arasında değişen süspansiyon mesâfesi ile serbest sürüş amortisörü, iki tane tek taçlı modeli de var. 2007 yeniliği olarak Travis’te yeni dahilî kartuşlu tepme kontrol sistemi geliyor, havali, Bağımsız çalışan bir piston (independent floating piston – IFP) içeriyor bu sistem. Bu sayede Manitou’nun gecen yıldan beri kullandığı “Intrinsic damping” hiza karşı daha duyarlı hâle getirilmiş.

Manitou Travis ve Revox
Manitou Travis ve Revox
Büyük boyut için tıkla!

Relic

2007’de yeni gelen bir model Relic. Elite FFD-R (RTWD – Rapid Travel Wind Down - 100-130mm arası değişen mesâfe, 1.9kg, çelik yay, Fluid Flow tepme kontrolü, 30mm alüminyum iç borular) ve Super Lockout (100 ve 130mm’lik iki ayrı model, 1.9kg Ağırlık, havali, TPC kilit, 30mm alüminyum iç borular) adında iki modeli var serinin. Dolayısıyla XC-All Mountain arası bir yerde konuşlanıyor.

Manitou Relic
Manitou Relic
Büyük boyut için tıkla!

Slate

Slate de Manitou’nun 2007’de piyasaya sürdüğü yeni bir model. 30mm çelik iç borulara sahip, 100 ile 130mm arasında ayarlanabilen süspansiyon mesâfesi (RTWD) var, çelik yaylı olduğu için biraz ağır, 2.1kg ağırlığında, TPC kilit ve tepme kontrol ayarı bulunuyor.

Manitou Slate
Manitou Slate
Büyük boyut için tıkla!

Evolver

Arka süspansiyonlarda en büyük yenilik yeni giren Evolver serisi oldu. Enduro-iniş-serbest sürüş sahasına hitap eden Evolver serisi ISX-4, ISX-4 SPV ve ISX-6 modellerinden oluşuyor, 400g civarında ağırlıkları var.

FOX

Fox markası üst düzey süspansiyonda en tutulan markalardan biri. 2007 model serilerinde de ilginç yeniliklere gitmiş Fox, önce Kullanılan teknolojilere kısa bir göz atalım.

RC2

RC2 ekini taşıyan Fox modelleri birbirinden Bağımsız olarak dışarıdan darbe hızına göre yavaş ya da hızlı olarak ayarlanabiliyorlar, ayrıca hassas kademeler ile tepme kontrolü ayarlanıyor, kilitli konumda darbe geldiğinde açma teknolojisi var. RC2 Fox’un 36 ve 40 serisinde bulunuyor.

X

X harfini yanında taşıyan modeller otomatik kilit sistemine sahipler. Fox’un geliştirdiği TerraLogic ventili zemini tanıyarak amortisörün hassasiyetini ayarlıyor ve gerekirse kendinden kilitliyor. Bu esnada TerraLogic ivmelerin yerden yani darbeden mi yoksa biniciden mi geldiğini de fark ediyor.

Yeni 32 dış kısım

Fox 2007’de dış borular ve köprü kısmında 36 ve 40 serisinden edindiği tecrübeleri 32 serisine taşımış. taç kısmı amortisörlerde yeniden tasarlanmış, alt bölüm magnezyumdan yapılmış, dış boruların duvar kalınlığı 4 defa değişiyor, tekerlek mili yuvaları güçlendirilmiş, bu sayede genel olarak ağırlığa yol açmadan esnemeye karşı daha dirençli bir yapıya ulaşılmış.

Talas II

Talas’in ne olduğunu daha önce yazmıştık, Travel Adjust Linear Air Spring. Fox’un havali amortisörlerindeki mesâfe değişim sistemi. Burada da değişen mesâfe ile birlikte sabit kalmak kaydıyla havali amortisörlerin progresif yay eğrisi zaafından kurtulunmaya çalışılmış. Talas II modele göre 140-120 ve 100 ya da 130-110 ve 90mm arasında değişim sunuyor.

40

Fox modelleri içinde en tepede 40 yer alıyor. 203mm süspansiyon mesâfesine sahip. RC2 modelinde gelen darbenin hızına göre amortisörün çalışması ayarlanıyor, elbette tepme kontrolü de ayarlı. RC2 modeli 3.1kg, R modeli ise 3.09kg ağırlığında. Titanyum yay ile çalışıyor.

40
40
Büyük boyut için tıkla!

32 Float

Hava ile çalışan 32 Float 2007 modelinde TerraLogic TrailTune teknolojisi ile donatılmış, 130’un yanında 140mm mesâfeye sahip versiyonu da var. Bu mesâfe için hâlâ en hafif amortisörlerden biri. Dört modeli var bu serinin, X (1.75kg, TerraLogic TrailTune, tepme kontrol ayarı, 130mm), RLC (1.73kg, sıkışma hızı ayarlı, gidondan kilit, tepme kontrolü ayarlı, 140mm), RL (OEM üreticileri için sadece, 1.73kg, gidondan kilit, tepme kontrol ayarlı, 140mm) ve R (1.74kg, tepme kontrol ayarlı).

32 Float
32 Float
Büyük boyut için tıkla!

32 Talas

Talas’in ne demek olduğunu yukarıda anlattık. Hava ile çalışan 32 Talas serisi 4 model içeriyor: X (1.8kg, TerraLogic TrailTune, tepme kontrol ayarı, 130-110-90mm arası değişim mümkün), RLC (1.81kg, sıkışma hızı, gidondan kilir, tepme kontrol ayarı, 140-120-100mm arası değişim), RL (OEM modeli, 1.81kg, gidondan kilit, tepme kontrol ayarı, 140-120-100mm) ve R (1.82kg, tepme kontrol ayarı, 140-120-100mm).

32 Talas
32 Talas
Büyük boyut için tıkla!

36 Talas

36 Talas serisi 160-130-100mm arasında değişen süspansiyon mesâfesi sunuyor.adından da anlaşılacağı üzere 36mm’lik iç borulara sahip. 20mm sokma mil için tasarlanmış, hava ile çalışıyor elbette. RC32 modeli 2.39kg ağırlığında, darbe hızına göre amortisör ayarı var, tepme kontrol ayarı da mevcut. R modeli ise 2.36kg ağırlığında, tepme kontrol ayarı var.

36 Talas
36 Talas
Büyük boyut için tıkla!

36 Van

36 Van modelleri sabit 160mm’ye sahip modeller. RC2 modeli 2.51kg ağırlığında, darbe hızına göre amortisörün sıkışması ayarlanıyor, ayrıca tepme kontrol ayarı var. R modeli ise 2.47kg ağırlığında, sadece tepme kontrol ayarı var.

36 Van
36 Van
Büyük boyut için tıkla!

MARZOCCHI

İtalyan markası Marzocchi piyasadaki en geniş ve her türlü ihtiyaca cevap veren ürün yelpazesine sahip markalardan biri. Marzocchi’nin 2007 modellerini daha önce sayfamızdan duyurmuştuk. Eurobike fuarında bu modelleri yerinde görüp inceleme fırsatı bulduk. Burada tekrar edelim, Marzocchi’nin ürünlerinin bu kadar fazla olması aslında ürün yelpazesini anlamakta güçlük yaratıyor. 2007 yenilikleri bunca modeli bulunan bir markada daha ziyâde amortisörlerin görünmeyen iç taraflarına odaklanmış. Bütün havali amortisörlerde mesâfe değişimini sağlayan yeni bir sistem geliyor, “Air Travel Adjust – ATA”. yaylı modellerdeki ETA sisteminin kasine ATA’da amortisörün yay eğrisi amortisör düşük mesâfede de hassas çalışacak şekilde değiştiriliyor, yalnız kısalan mesâfeye rağmen amortisör dibe vurmuyor. ATA sistemi 2007 modellerinde arazi sürüsü amortisörü XC 700 SL, All Mountain SL1, 66 SL1 ve 888SL’de var.

Bunun dışında bütün amortisörler biraz hafiflemişler, esnemezlik arttırılmış ve disk alıcıları IS’ten Post Mount’a, sadece bir modelde IS kalmış. Modellere teker teker bakmak gerekirse:

Corsa

Corsa serisi yeni arazi sürüşü-yarış amortisörü. 80 veya 100mm’lik modelleri var, Marzocchi için çok çok iyi denebilecek 1.550g gibi bir hafiflikte. Tepme kontrol sistemi TST-5 (kilide kadar 5 kademeli ayar) özelliğine sahip, üç hava kartuşlu SFA teknolojisi kullanılmış. 32mm çapındaki iç borular daha iyi kaymaları için bir nikel alaşımı ile kaplanmışlar. XC SL modelinde ATA sayesinde süspansiyon mesâfesi 90-130mm arasında değiştiriliyor. Dolayısıyla bu amortisör sadece yarışçılar için değil, gezi bisikletçileri için de ilgi çekici olabilir.

Corsa SL WC
Corsa SL WC
Büyük boyut için tıkla!

All Mountain

Sadece 2.2kg Ağırlık ve 160mm’ye kadar olan süspansiyon mesâfeleri ile All Mountain serisi enduro sahasında 2007 yılında göz dolduracak. Serinin en üst modeli olan SL1 ATA sayesinde 120mm’ye kadar indirilebiliyor. Marzocchi bu ve bunun üstü serilerde Rock Shox’un Maxle sistemine benzer bir kolay açılıp sökülen sokma mil sistemi geliştirmiş. Ama Marzocchi tekerlek göbeğinin Çift taraflı sıkıştırıldığını ve bu sayede kendi sistemlerinin daha esnemez olduğunu belirtiyor.

All Mountain 2
All Mountain 2
Büyük boyut için tıkla!

All Mountain SL1
All Mountain SL1
Büyük boyut için tıkla!

66

66 serisi 2007’de biraz daha fazla süspansiyon mesâfesi sunuyor. Serinin en üst modeli olan SL1 ATA teknolojisine sahip ve bu sayede 180mm’den 140mm’ye indirilebiliyor. Amortisörün taç kısmında değişiklik yapılmış. ATA’li SL1 modelinin yanında RC2X tepme kontrol teknolojisine sahip bir model de var, bu modelde amortisörün çalışma hızı süspansiyon mesâfesinin başı ve sonunda birbirinden Bağımsız olarak ayarlanabiliyor. Marzocchi’nin Şimdiye kadar yapmadığı bir yenilik de 1 1/8” şaft borusunun yanında 1,5”’lik şaft borusu da sunması.

66 RC2X
66 RC2X
Büyük boyut için tıkla!

66 SL1
66 SL1
Büyük boyut için tıkla!

888

66 serisindeki teknolojik yenilikler 888 serisinde de bulunuyorlar. SL1 modeli ATA’ya sahip, ayrıca bir de RC2X sistemli model var. SL1 modelinin mesâfesi 200mm’den 170mm’ye indirilebiliyor, RC2X modelinin 35mm’lik iç boruları nikel kaplama sayesinde parlıyorlar. İçeride titanyum yaylar çalışıyor. Amortisörün ağırlığı en büyük rakiplerinden biri olan Fox 40’in altında, yani 3kg’dan az.

888 RC2X WorldCup
888 RC2X WorldCup
Büyük boyut için tıkla!

888 SL1
888 SL1
Büyük boyut için tıkla!

Bunların yanında bir de daha önceki haberimizde de duyurduğumuz üzere 150mm’lik, ETA ile donatılmış Z1 10 Years Anniversary Edition modeli de var Marzocchi’nin 2007 modelleri arasında.

XC SL 700
XC SL 700
Büyük boyut için tıkla!

Büyük markalarda durum böyle. Gelelim nispeten ufaklara. Arka süspansiyon uzmanı X-Fusion yenilenmiş 4 model sergiledi, bunlar 02, 02RC (tepme kontrol ayarlı ve kilitli), 02PVA (PowerValve II platform özellikli, tepme kontrol ayarlı) ve 02RC DC2 (İki hava kartuşlu, sıkışma hızı ve tepme kontrol ayarlı, ayarlanabilir yay eğrisi) modelleriydi. ayrıca bir de iniş için ters (upside-down) amortisör vardı ilgi çeken.

X-Fusion Arka Amortisörler
X-Fusion Arka Amortisörler
Büyük boyut için tıkla!

X-Fusion Delta8 Amortisörler
X-Fusion Delta8 Amortisörler
Büyük boyut için tıkla!

Genel olarak fiyatları ile cazip duran markalardan biri de RST’dir. Bu Eurobike’ta sadece RST’nin Almanya temsilcisinin reyonu vardı, marka herhalde Tayvan-Taipei Fuar'ını bekliyor. Görücüye çıkan modeller Bump Space, Jump Space, Rocket Peak ve Super Storm modelleriydi. RST bu modellerle genel eğilime uyarak All Mountain ve Dirt sınıflarına hitap etmiş.

RST Bump Space
RST Bump Space
Büyük boyut için tıkla!

RST Jump Space ve SuperStorm
RST Jump Space ve SuperStorm
Büyük boyut için tıkla!

RST Rocker Peak
RST Rocker Peak
Büyük boyut için tıkla!

Şahsen çok çok hoşuma giden markalardan biri de Pace’tir, özel olarak bu nedenden ötürü bayağı vakit geçirdim Pace reyonunda. Son zamanlarda çıkan 29” tekerlekli dağ bisikletleri için sabit çatal ve amortisör üretmiş Pace. RC29” modeli sabit çatal, RC29S80 ve RC29S100 adlarından da anlaşılacağı üzere 29” için tasarlanmış 80 ve 100mm mesâfeli hava ile çalışan amortisörler. Yeni sabit çatallar montaj mesâfesi 80mm’lik amortisörlerle ayni olan ve bu sayede bisiklette geometri bozukluğu yaşatmayan karbon RC31XC ve RC31 C-Type modelleriydi. Yeni amortisör olarak gidondan kilitli, 100mm’lik havali RC39 C-Type ve RC41 C-Type dikkat çektiler.

Pace RC29 serisi
Pace RC29 serisi
Büyük boyut için tıkla!

Pace RC31XC ve RC31 C-Type
Pace RC31XC ve RC31 C-Type
Büyük boyut için tıkla!

Pace RC39 C-Type
Pace RC39 C-Type
Büyük boyut için tıkla!

Pace RC41 C-Type
Pace RC41 C-Type
Büyük boyut için tıkla!

Son olarak gene egzotik markalardan Maverick de fuardaydı. 150mm’lik havali “upside-down” amortisörü Duc32 tırmanışlar için 100mm’ye indirilebiliyor. Specialized’da bu yıl gördüğümüz amortisörün üst köprüsü ile yekpâre gidon boğazı olayı Maverick’de son birkaç yıldır var zâten. Ayni German-A’ da olduğu gibi ters amortisör olması nedeniyle bu süspansiyon mesâfesine rağmen 1.588g ağırlığında. diğer Maverick modeli SC32. Bu amortisör de 1.600g altında ağırlığa sahip, ayni şekilde ters amortisör. 125mm mesâfesi var, gerektiğinde 80mm’ye indirilebiliyor.

Maverick Duc32
Maverick Duc32
Büyük boyut için tıkla!

Maverick SC32
Maverick SC32
Büyük boyut için tıkla!

RITCHEY

Yeri gelmişken arada Ritchey’in yeni karbon dağ bisikleti çatalından da bahsetmek gerek. Monokok karbondan yapılmış olan çatal sadece 470g ağırlığında. Jant ve disk frenler ile kullanılabiliyor. 80mm’lik bir amortisörün geometrisini koruyor bisiklette. Jant freni pivotlari sökülebiliyorlar.

Ritchey karbon sabit catal
Ritchey karbon sabit catal
Büyük boyut için tıkla!

Amortisörler albümü

 

 
Yayın Sponsoru
  Eurobike 2006

Özel Bisikletler

Bisiklet ve kadro üreticilerinin Eurobike kapsamında görücüye çıkardıkları 2007 modellerini diğer yazımızda sizlere tanıtmıştık ... Devamı » » » 


Bisikletler - Kadrolar

Eurobike bir bisiklet fuari, dolayisiyla simdiye kadarki yazilarimizda isledigimiz “donanim, amortisör, cekis sistemi gib ...
Devamı » » » 

Kadro Donanımı, Kask, Giyim
Gelelim bisikleti olusturan parcalardan kadro donanimi (sele borusu, gidon, gidon bogazi, sele vb.) ile tekerlek göbekleri, giyim, ...
Devamı » » » 

Eyl.06 Çekiş Sistemi, Frenler ve Tekerl...
Eyl.06 Amortisörler
Eurobike 2006 Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   3 | KADRO DONANIMI, KASK, GİYİM  

  Bu yayın 24614 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015